ههفت موزیک متن برتر بازی های رایانه ای

یکی از عوامل جدایی ناپذیر از زندگی بشیریت موسیقی است. صدای آواز پرندگان و طبیعت اولین موسیقی است که به گوش انسان می خورد. موسیقی خود می تواند داستانی را در بر بگیرد (مانند اُپرا) یا سوار بر موج سینما و تلویزیون شود و آنها را یاری دهد. در این مقاله قصد داریم تا به هفت موزیک متن برتر بازی های رایانه ای بپردازیم، پس با ما در سایت ساعت هفت همراه باشید.

7. Streets of Rage

مطالب مرتبط: بررسی بازی Streets of Rage 4 / شورش در شهر ۴

بازی خیابان های خشم (شورش در شهر خودمان) از بازی محبوب کنسول سگا چه در جهان و ایران خودمان بود. زمانی با 50 تومن (تک تومن) می توانستیم نیم ساعت یا 20 دقیقه در ویدئو کلوپ برای دقایقی وارد خیابان های شهری شویم که زمانی آرام بوده است. اکنون فساد تمام صورت شهر را زشت کرده و شهر در منجلاب فحشا و ظلم قوطه ور است. مطمئنم هیچکدام از بچه های آن ویدئو کلوپ نمی دانستند داستان بازی از چه قرار است. از بازی هرچه بگوییم کم است، خوشبختانه سگا قرار است شماره 4 بازی را در آینده ای نزدیک منتشر کند. چیزی که اکنون هر کسی بخاطر دارد جدای از تمام اِلمان های بازی موزیک متن آن است. موزیک بازی توسط Yuzo Koshiro ساخته شده است، نسخه های ریمیکس بسیاری از این موسیقی متن نیز وجود دارد که در اینترنت و سایت ها موجود است. صدای فلوت در نسخه اصلی، روح موزیک بود که ملودی آن را مینواخت. از اینجا میتوانید این موزیک خارق العاده را دانلود و گوش کنید.

6.Last of Us

مطلب مرتبط:  بررسی بازی The Last of Us Part II /مسیرِ بی پایانِ انتقام

آخرین ما یکی از تاثیرگذارترین بازی های رایانه ای تا به امروز است. شماره دوم این بازی قرار است سال 2020 منتشر شود که یکی از مورد انتظارترین بازیهای سال 2020 محسوب می شود تا بدانیم سرانجام Elly و Joel بعد از کشتن رئیس کرمهای شبتاب به چه سرنوشتی دچار شده اند. اما یکی دیگر از عناصر بازی که ما را سرجایمان میخکوب می کرد و برای لحظاتی میترساند و در صحنه ای دیگر اشکمان را در می آورد موزیک متن بازی بود که توسط Gustavo Santaolalla ساخته شده بود. موزیک بازی به شدت Theme افسرده و مریض بازی را تشدید می کرد. موسیقی یکی از عناصری بود که به این بازی شخصیت داد و آن را ماندگار کرد، از اینجا می توانید قطعه  های موسیقی بازی Last of Us را به طور کامل دانلود کنید.

5. Dark Souls

بازی ارواح تاریک نیازی به معرفی ندارد، یا عاشق آن هستید یا بخاطر سختی بیش از حد بازی از آن متنفر هستید. محیط مخروبه و ویران شده ی بازی در هر سه شماره و جَو مسموم و افسرده کننده و خوفناک آن برای بسیاری تا سال های سال فراموش نخواهد شد. چیزی که این بازی را ماندگار می کند از یک طرف نبرد با غولهای بازی که از اژدهایان متنوع بزرگ و کوچک بگیرید تا شوالیه ها موجودات اهریمنی به کنار، موسیقی بازی از طرف دیگر است که تنها مربوط به نبرد با این غول ها می شود. در شماره اول نبرد با Manus یا Artorias و موزیک متن این نبردها بسیار تاثیرگذار بود. در شماره سوم هم که شاهکارهایی بس سِتُرگ توسط موسیقی دان های برجسته ژاپنی خلق شد که اکنون در جای جای اینترنت موجود است. پیشنهاد من نسخه سوم بازی است که دارای موسیقی بسیار قوی تر و ارنج بهتری نسبت به شماره های قبلی بازی است، از این وب سایت می توانید نسخه های به اصطلاح (Extended) را دانلود کنید.

4. Max Payne

مکس پین را هیچ یک از ما از یاد نخواهیم برد، کسی را نمی شناسم که این بازی را انجام نداده باشد. مکس پین را Sam Lake خلق کرد و در شماره اول، خود در نقش او ظاهر شد. داستان بسیار غم انگیز و دردآور این پلیس شهر نیویورک و عطش انتقامی که هرگز خاموش نمی شود. باعث شد تا این بازی از بیادماندنی ترین بازی های رایانه ای شود. تنوع سلاحها و در عین حال تنوع دشمنان در نوع خود بسیار عالی کار شده بود. استفاده از تم کمیک بوکی برای بیان داستان بازی از جمله خلاقیت های تیم سازنده بازی بود. اما اسلحه ی پنهان Remedy موزیک متن شگفت انگیز بازی بود که از بسیاری از فیلم های جنایی هالیوودی بهتر و خلاقانه تر کار شده بود. سازنده این اثر خارق العاده Peter Hajba نام داشت. از این اینجا می توانید تمامی ساندترک بازی (شماره اول) را یک جا دانلود کنید.

3. Halo

اگر از دارندگان کنسول Xbox هستید حتماً نام هیلو به گوشتان خورده است. اما در ایران بخاطر آنکه Theme اپرای فضایی برای خیلی ها جذابیت چندانی ندارد، بازی ها و کمیک بوک ها و رمان های Sci-fi که براساس این Theme منتشر می شوند هم خاطرخواهی ندارد (زیرا هیچ کس به اینها دسترسی ندارد). اما به هر حال کافی است بدانید نسخه سوم این بازی رکورد سرعت فروش در اولین ساعت عرضه را در اختیار خود دارد. بعد از آن رکورد فروش در هفته و ماه هم از آن این بزرگوار است. به طوری که هیچ فرنچایزی به فروش این بازی نرسیده است (کتاب، فیلم، موسیقی و غیره). نسخه سوم این بازی بورس وال استریت را برای یک هفته تحت تاثیر خود قرار داد و در هنگام عرضه Box-Office هالیوود دچار اُفت تماشاچی و فروش فیلم شد (یکی از فیلم های آن سال بخاطر این بازی شکست تجاری خورد). از دیگر اعجاب هیلو باید گفت که این بازی تنها محصولی است که خود بیل گیتس معروف در هنگام عرضه آن در یکی از فروشگاه های محصولات Microsoft حضور داشت و این بازی را با امضای خود و با دستان خود به دست مشتری می داد (قبل از این او هرگز همچین کاری نکرده بود و بعد از آن هم دیگر همچین کاری نکرد). راستی هنوز معجزات هیلو تمام نشده، این بازی اولین بازی بود که سبک Shooter را بروی کنسول ها آورد، زیرا تا قبل از شماره اول هیلو، همه Call of Duty یا Battlefield را در PC بازی می کردند. خلاصه اینکه موزیک متن این بازی که توسط مارتین او دانل و مایکل سالواتوری ساخته شده است در تمام نسخه های این بازی با تغییراتی اندک تکرار شده است و یکی از محبوب ترین موزیک متن های بازی های رایانه است. از اینجا می توانید موزیک متن هیلو را دانلود و گوش دهید.

2. Persona 5

مطلب مرتبط: بررسی بازی Persona 5 Royal / بازیِ سلطنتی

بازی پرسونا از دیگر بازی هایی است که در ایران طرفدار آنچنانی ندارد، دلیل اول آنکه این بازی انحصاری سونی است و دلیل دیگر آنکه این بازی در سبک JRPG می باشد که در ایران اصلاٌ مورد استقبال قرار نمی گیرد. به هر حال اما من به شما توصیه می کنم اگر از دارندگان کنسول PS4 هستید حتماً این عنوان را دانلود کنید و آن را تجربه کنید. سبک بازی شبیه ساز زندگی و JRPG می باشد. شما در نقش یک پسر 16، 17 ساله قرار دارید که بخاطر شکایت یک فرد عالی رتبه اما فاسد و شیّاد از شهر خود و مدرسه خود اخراج شده و به توکیو رانده می شوید (یه جورایی تبعید می شوید). سری بازی پرسونا همانطور که از نامش پیداست مربوط می شود و به یک نظریه روانشناسی که یونگ شاگر فروید بر آن باور داشت و آن اینکه ما دارای نقاب هایی هستیم که هربار دربرابر افرادی که روبرویشان حاضر می شویم یکی از آنها را بر چهره می زنیم و ذات اصلی خود را پنهان می کنیم. بازی پرسونا دارای موزیک متنی بسیار قوی است که ساخته Shoji Miguro می باشد. اتفاقاً توسط بعضی ارکسترها هم اجرا هم شده است. البته ساندترک بازی طیف وسیعی از سبک ها را در می گیرد از راک و هاردراک تا امبینت و تکنو و JPop که تقریباً تمام سلیقه ها را پوشش می دهد. اما تم اصلی آن که Poem’s For Everyone Souls یا ترانه ای برای روح مردم نام دارد شاهکار شوجی میگورو است که از این اینجا می توانید آن را دانلود و گوش دهید.

1.Bloodbrone

شاهکار میازاکی نه ارواح تاریک و سکیرو که همین بلادبورن است. سبک بازی همان سبک ارواح تاریک است با این تفاوت که اسلحه هم در اختیار دارید. مبارزات بسیار سریع تر و خونبار تر از ارواح تاریک است و دشمنان بسیار طیف وسیعی دارند. سیاهچاله هایی بسیار مخوف که برای گذر از آنها باید به سختی بجنگید تا بتوانید دوام بیاورید و زنده بمانید. چیزی که این بازی را شاهکار می کند جدای از یدک کشیدن نام میازاکی و سبک مخصوص او، داستان خارق العاده آن است، از یک طرف تمی دردناک و غم انگیز دارد از طرفی به قدری روایت آن مرموز و پیچیده است که می توان یک کتاب چند هزار صفحه درباره ی آن نوشت. داستان به ارتباط انسان با ابعاد بالاتر بر میگردد و خدایی که ما آدمها سالهاست در جستجوی آن هستیم. عنصر دیگری که از این بازی یک شاهکار می سازد موسیقی متن آن است، هیچ کلمه ای قادر به توصیف موزیک متن خارق العاده این بازی نیست. تم Gothic که حتماً میدانید دارای عناصر Horror است در کنار هارمونی های Avantgard معجونی به شدت خوفناک، ساخته که موهای تنتان را سیخ می کند و شما را چون بختک می چسبد. در عین حال موزیک متن مبارزه با Gehrman بسیار دردآلود و غم انگیز است. در این موسیقی ها از گروه کور استفاده شده است که اشعاری لاتین را می خوانند، جالب است بدانید که این اشعار توسط بسیاری افراد در اینترنت ترجمه شده اند. میازاکی برای اولین بار از موسیقی دانانی غربی نیز در ساخت موزیک متن این بازی استفاده کرده است که همگی شاهکاری بس غنی را خلق کرده اند که تا سال های سال هرگز مانندش تکرار نخواهد شد. از اینجا می توانید موزیک متن این بازی را دانلود کنید.

امیدوارم از خواندن مطلب “هفت موزیک متن برتر بازی های رایانه ای” لذت برده باشید. تا بعد…

داغترین‌ها

آخرین مطالب به روز شده

مقالات اختصاصی

آخرین مطالب بخش آموزشی

مشترک شدن در این بحث
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات