بررسی دو فصل اول سریال You / عشق و جنون

سریال “تو” (You) یک تریلر روانشناختی و جناییِ آمریکایی می‌باشد که توسط “گرگ برلانتی” (Greg Berlanti) و “سِرا گمبل” (Sera Gamble) ساخته است. از بازیگران این مجموعه میتوان به “پن بِدجلی”(Penn Badgley)،”الیزابت لایل”(Elizabeth Lail)،”ویکتوریا پِدرتی”(Victoria Pedretti)، “شای میچل”،”جیمز اسکالی” و “امبر چیلدرز” (Ambyr Childers) اشاره کرد. فصل‌های اول و دوم این سریال به ترتیب با اقتباس از رُمان‌های “You” و “Hidden Bodies” نوشته‌ی “کارولین کِپنِس” (Caroline Kepnes) تهیه شده است. فصل اول این مجموعه در تاریخ ۹ سپتامبر ۲۰۱۸ از شبکه “Lifetime” منتشر شد و فصل دوم نیز در تاریخ ۲۶ دسامبر ۲۰۱۹ از “Netflix” پخش گردید. همچنین کمپانی Warner Bros.Television مسئولیت تهیه و توزیع این سریال را بعده داشته است. پس از استقبال خوب تماشاگران از این سریال Netflix در تاریخ ۱۴ ژانویه ۲۰۲۰ این سریال را برای فصل سوم تمدید کرد که احتمالاً تاریخ انتشار آن در ۲۰۲۱ خواهد بود. با بررسی دو فصل اول سریال You  همراه شما هستیم.

اگر به دنبال خواندن مطالب بیشتر در مورد سریال های برتر می گردید به لیست بهترین سریال ها مراجعه کنید…

بررسی دو فصل اول سریال You

“اگر انسانی وجدان داشته باشد به خاطر گناهانش در عذاب خواهد بود.آن عذاب هم مجازات اوست. هم زندانش” “داستایوفسکی”

خلاصه داستان (فصل اول):

“جو گلدبرگ” مدیر یک کتابفروشی در نیویورک است که در یک نگاه عاشق نویسنده‌ی جوانی به نام “گئونور بِک” می‌شود. جو سعی دارد بوسیله‌ی شبکه‌های اجتماعی و تعقیب کردن راهی برای نزدیک شدن به بِک پیدا کند. اما جو تنها یک جوان عاشق پیشه نیست بلکه یک جامعه‌گریز روانی است که از حسادت شدید رنج می‌برد. گذشته‌ی تاریک جو و کارهایی که در راه بدست آوردن قلب بِک انجام می‌دهد سرانجام…

بررسی دو فصل اول سریال You

نقد و بررسی سریال You

“گرگ برلانتی” خالق سریال‌های مشهور DC همانند Arrow , The Flash ,Supergirl و … با همکاریِ “سِرا گمبل” اینبار دست به ساخته تریلری جنایی و تماشایی زده است. سریال “You” درباره‌ی یک قاتل سریالی و یک بیمار روانیست که مریضی خودش را انکار می‌کند. همین موضوع چیزی است که او را غیرقابل پیش‌بینی و خطرناک‌تر می‌سازد. اگرچه نویسندگان سعی کرده‌اند که برای این شخصیت حد و مرزی را مشخص کنند و رفته‌رفته یک سیر تحول رفتاری برای او در نظر گرفته‌اند. در واقع شما در این سریال با اعمال،رفتار و افکار این شخصیت همراه می‌شوید که همین موضوع باعث می‌شود تا شاهد دیالوگ‌های بسیار زیادی در سریال باشیم. این حجم زیاد از دیالوگ‌ها برای ما که اکثراً سریال‌ها را با زیرنویس تماشا می‌کنیم کمی آزاردهنده است. از طرف دیگر تمرکز زیاد داستان بر روی شخصیت جو باعث شده تا شما نتوانید به خوبی با دیگر شخصیت‌ های سریال ارتباط برقرار کنید. این موضوع حتی درباره‌ شخصیت اصلی زن سریال (بِک) در فصل اول نیز صدق می‌کند و در انتها با یک علامت سوال بزرگ از اینکه آیا او واقعاً ارزش اینهمه دردسر را داشته است؟

بطورکلی شما آنطور که بتوانید در آخر یک قضاوت نسبی از شخصیت‌های دیگر سریال به غیر از جو داشته باشید با آنها آشنا نمی‌شوید. در بیشتر مواقع شما از زاویه دید جو به کاراکترهای دیگر سریال نگاه می‌کنید. البته روند داستان در فصل دوم کمی متفاوت‌تر می‌باشد و اتفاقات با سرعت و هیجان بیشتری دنبال می‌شوند. اما بازهم محوریت داستان در فصل دوم نیز برروی شخصیت جو استوار است که البته این میتواند برای عده‌ای مزیّت و برای عده‌ای دیگر خسته‌کننده باشد. البته این سریالی با شخصیت‌های زیاد و شلوغ نیست و در هر فصل آن حداکثر چهار الی پنج شخصیت اصلی وجود دارد. پس باید گفت مهم نیست با چه نگاهی و چگونه نمیتوان از شخصیت‌پردازی در این سریال ایرادی اساسی گرفت. زیرا در هر صورت وقت کافی برای پرداختن به تمامی شخصیت‌ها وجود دارد و اینکه سریال‌هایی که براساس کتاب‌ها ساخته میشوند به ندرت مشکل شخصیت‌پردازی دارند.

بررسی دو فصل اول سریال You

سریال “You” دارای الهامات بسیاری از شاهکار شبکه Showtime یعنی سریال Dexter است و این چیزی نیست که سازندگان ناخواسته انجام داده باشند. زیرا علاوه بر اینکه Marcos Siega کارگردانِ ۹ قسمت از سریال دکستر به عنوان کارگردان و تهیه‌کننده در سریال You نیز حضور دارد. شباهت‌ها و ارجاعات سینمایی بسیاری را میان این دو اثر میتوان مشاهده نمود. “پن بِدجلی” بازیگر نقشِ “جو گلدبرگ” به عنوان کاراکتر اصلی این سریال بازیِ قابل قبول و خوبی را از خود به نمایش گذاشته است. شما در بیشتر لحظات سریال با اَکت و صدای او (به عنوان راوی قصه) همراه هستید و او توانسته بخوبی شما را با داستانی که برایتان بازگو می‌کند همراه سازد. اما اگر بخواهیم درباره تیم بازیگری این سریال صحبت کنیم باید گفت که تیم بازیگری فصل دوم سریال بسیار قوی‌تر از فصل نخست آن می‌باشد. بخصوص “ویکتوریا پدرتی” که حضوری به مراتب پویاتر و عمیق‌تر از “الیزابت لایل” به عنوان بازیگر نقش اصلی زن داشته است. همچنین گرگ برلانتی از آهنگساز و تنظیم‌کننده‌ی مشهور “بلیک نیلی” که در بسیاری از کارهایش حضور داشته برای ساخت موسیقی این سریال کمک گرفته است. بلیک نیلی بیشتر برای ساخت موسیقی متن در سریال‌های تلویزیونی شهرت دارد و باید گفت که بخوبی میداند چگونه با استفاده از هنر موسیقی به صحنه‌ها و سکانس‌های مختلف حسی ویژه و خاص بدهد.در این سریال نیز او این کار را با ظرافت و دقت همیشگی‌اش به بهترین شکل ممکن انجام داده است.

بررسی دو فصل اول سریال You

“جو: همه‌ی کتاب‌ها با یه حقیقتِ ضروری مخلوط میشه،که میگه اگر آی کیوت از یه عدد مشخص بالاتر باشه زندگی تقریباً غیرقابل تحمّله. تازه اون عدد مشخص اونقدرها هم بالا نیست!”

نتیجه گیری…

سریال “You” یک درام-جنایی فوق‌العاده تماشایی و گیرا است که نگاهی متفاوت به روابط عاشقانه دارد. اگر میخواهید یک تریلر روان‌شناختی عالی با داستانی دراماتیک و عاشقانه ببینید به هیچ عنوان تماشای این سریال را از دست ندهید. همچنین تماشای این سریال به طرفداران سریال Dexter شدیداً توصیه می‌شود. زیرا اگرچه از لحاظ داستانی سریال You ضعیف‌تر از سریال Dexter می‌باشد اما بازهم نمیتوان از سرگرم‌کننده بودن و جذابیت آن چشم‌پوشی کرد. سریال You شما را درگیر خودش می‌کند،بطوری که پس از پایان هر قسمت نمی‌توانید از اشتیاقتان برای دیدن قسمت بعدی جلوگیری کنید. خوشبختانه Netflix مسئولیت پخش فصل سوم این سریال را بعده گرفته است،که یعنی در زمانی که بزودی مشخص می‌شود خواهیم توانست تمامی قسمت‌ها را بصورت یکجا در اختیار داشته باشیم.سریال You در کنار داستان گیرایش پیام‌های اجتماعی و روان‌شناسی بسیار مهمی را بیان می‌کند که باعث می شود ارزش تماشای آن برای شما بیشتر شود.

سریال You

بررسی دو فصل اول سریال You

نمره سایت ساعت 7

(خیلی خوب)

(خیلی خوب)

عشق و جنون

سریال “You” یک درام-جنایی فوق‌العاده تماشایی و گیرا است که نگاهی متفاوت به روابط عاشقانه دارد. اگر میخواهید یک تریلر روان‌شناختی عالی با داستانی دراماتیک و عاشقانه ببینید به هیچ عنوان تماشای این سریال را از دست ندهید. سریال You در کنار داستان گیرایش پیام‌های اجتماعی و روان‌شناسی بسیار مهمی را بیان می‌کند که باعث می شود ارزش تماشای آن برای شما بیشتر شود.

امیدوارم از مطلب ” بررسی دو فصل اول سریال You ” لذت برده باشید تا بعد…

مشترک شدن در این بحث
اطلاع از
guest
3 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
سارا
سارا
۲۹ فروردین ۱۳۹۹ ۱۲:۰۵ ب.ظ

این سریال عالیه ولی متاسفانه تو ایران زیاد شناخته شده نیست،ممنون از نقد خوبتون

امین علیرضائی
امین علیرضائی
مدیر
Reply to  سارا
۲۹ فروردین ۱۳۹۹ ۲:۱۳ ب.ظ

ممنون از نظرتون سعی می کنیم سریال های متفاوت تری معرفی کنیم

سارا
سارا
۲۹ فروردین ۱۳۹۹ ۱۱:۵۹ ق.ظ

این سریال واقعا عالیه ولی متاسفانه تو ایران زیاد شناخته شده نیست.ممنون از نقد خوبتون

اسکرول به بالا