بررسی سریال جدید Dexter: New Blood / قسمت چهارم (فصل جدید دکستر)

دکستر: خون جدید / Dexter: New Blood سریالی درام جنایی است که در ادامه داستان Dexter و ده سال بعد از اتفاقات فصل هشتم نخست، ساخته شده است. مایکل سی هال و جنیفر کارپنتر به ترتیب در نقش‌های پیشین خود یعنی دکستر و دبرا مورگان حضور دارند. در کنار آنها بازیگران جدیدی چون “جک آلکات”، “جولیا جونز”، “جانی سکویا”، “آلانو میلر”، “کلنسی براون” و “دیوید ماگیدوف” به ایفای نقش پرداخته‌اند. این سریال در ۱۰ قسمت منتشر خواهد شد و قسمت اول آن ۷ نوامبر ۲۰۲۱ منتشر شده و تا ۹ ژانویه ۲۰۲۲ پخش این سریال به صورت هفتگی از شبکه ShowTime ادامه پیدا خواهد کرد. در ادامه می‌خواهیم به صورت مفصل در مورد این سریال دوست داشتنی صحبت کنیم. یکی دو روز بعد از انتشار هر قسمت یا همان روزِ انتشار، بسته به اینکه مطلب آن قسمت کی آماده شود این پست تا انتشار قسمت دهم سریال هر هفته به روز خواهد شد. در ادامه با سایت ساعت هفت با بررسی سریال Dexter: New Blood همراه شما هستیم.

اگر به دنبال خواندن مطالب بیشتر در مورد سریال های برتر می‌گردید به لیست بهترین سریال ها مراجعه کنید…

مطالب مرتبط: معرفی بهترین سریال های سال 2021 (جدید)

معرفی بهترین سریال های سال 2020

…مطالب بیشتر از دنیای دکستر به زودی در سایت منتشر خواهد شد… این مطلب مختص فصل جدید سریال است….

بازگشت دکستر مورگان…

بررسی سریال جدید Dexter: New Blood / قسمت اول (فصل جدید دکستر)

ملاقات دوباره با برخی از شخصیت‌ها بسیار خاطره‌انگیز و دوست داشتنی است. دیگر مهم نیست این شخصیت یک قاتل سریالی باشد یا نباشد! دکستر مورگان بازگشته است. این می‌تواند بهترین خبر ممکن برای علاقه‌مندان به دنیای سریال‌ها باشد. اگر هشت فصل قبلی دکستر را دیده باشید متوجه مفهوم جمله قبل خواهید شد. دکستر فراز و فرودهای زیادی را در طول هشت فصلش پشت سرگذاشت. حتی پایان درخوری که از آن انتظار داشتیم را هم تحویلمان نداد. اما هر وقت که به ماجراهایش و سیر تکاملی شخصیت‌هایش مخصوصا کاراکتر دکستر نگاه می‌کردیم، دلمان به شدت برای این شخصیت عجیب و خاص تنگ می‌شد. آخر کدام شخصیت بود که حتی از کوچکترین اسرار درونی‌اش باخبر باشیم؟ با دیالوگ‌های بی‌پایان ذهنی‌اش لحظه‌ای نبود که از دستش در طول دیدن سریال آسایش داشته باشیم! اما کسانی که این سریال را دنبال می‌کردند به فکر آسایش فکری و روحی خود نبودند! بلکه می‌خواستند تاریک‌ترین جنبه‌های انسان را از دید یک قاتل سریالیِ بدون احساس و کُدمحور ببینند. ولی آیا می‌شود با چنین شخصیتِ بی‌احساسی لحظات طنز و تلخ را تجربه کرد؟ در کمال تعجب یک سری از تاثیرگذارترین لحظات در بین تمام سریال‌های تلوزیونی را با دکستر و اتفاقات پیرامونش تجربه کردیم. با او از ته دل خندیدیم و با او عمیقا غصه خوردیم. دکستر بعد از گذشت حدود هشت سال اینجاست و باید به او خوش آمد گفت. او مانند یک دوست قدیمی می‌ماند که به خوبی او را می‌شناسیم و از ته دل آرزوی دیدار مجددش را داشتیم. امیدواریم این بار سفرش با یک پایان درخور همراه باشد…

…این مطلب تا اتمام انتشار سریال به صورت گروهی به روز خواهد شد…

خطر اسپویل…شامل اسپویل اتفاقات فصل جدید می‌باشد…

بررسی سریال Dexter: New Blood /فصل نهم سریال دکستر

قسمت اول و دوم

(امین علیرضائی)

 از گرمای طاقت فرسای شهر میامی تا سرمای استخوان سوز شهر کوچکی در نیویورک، این یک تضاد کاملا آشکار در سریال است. این مغایرت می‌تواند یک موقعیت کاملا جدید را برای دکستر مورگانِ دوست داشتنی به همراه داشته باشد. دکستری که مانند شهرِ یخ‌زده‌ی جدیدی که در آن مستقر شده تغییرات زیادی نسبت به گذشته کرده است. از زمانی که آخرین بار خود را تسلیم سیرت پلید درونی‌اش کرده ده سال می‌گذرد و او در این مدت درون سرکش خود را کاملا کنترل کرده است. در دقایق نخست وقتی دبرا را سر میز کنار او ملاقات کردیم، قلبمان در سینه فرو ریخت. یعنی او زنده مانده است؟ نه او زنده نیست، بلکه به عنوان یک فرشته نجات و یا بهتر بگوییم نَفْسِ سرزنش‌گر در ذهن دکستر به حیاتش ادامه می‌دهد و او را به سمت مسیر درست راهنمایی می‌کند. نکته منفی که در دقایق ابتدایی طرفداران پروپاقرص سریال را اذیت می‌کند نشنیدن صدای دلنشین و تاثیرگذار مایکل سی هال در ذهن دکستر است. انگار صدای ذهنی و درونی دکستر خاموش شده است و جای آن صدا را حضور فیزیکی دبرا پر کرده است. اما این موضوع یک دلیل جالب دارد…

دکستر یک زندگی معمولی را در شهر Iron Lake ساخته است. کار در اسلحه فروشیِ “فردز” و مزرعه شخصی‌اش تبدیل به یک روتین در زندگی‌اش شده است. بعلاوه ارتباط با افسر پلیسی به نام “آنجلا” او را یک شهروند معمولی جلوه می‌کند. او در این شهر با نام “جیمز لینزی” شناخته می‌شود. فردی قانون مدار و مهربان که رابطه خوبی با اکثرا شهروندان این شهرِ کوچک برقرار کرده است. نقاب زدن یکی از آن کارهایی بود که دکستر همیشه به درستی انجام می‌داد. او خوب می‌داند چطور در بین توده‌های مختلف مردم زندگی کند و ذات مخوفش را از دیگران مخفی نگهدارد. در این قسمت علاوه بر دبرا با هریسون نیز رو به رو شدیم. او بزرگ شده است و به دنبال پدر گم شده‌اش تا این شهر کوچک او را دنبال کرده است. حضور او می‌تواند از بخش‌های اصلی داستان این فصل باشد. در قسمت‌های بعدی بیشتر می‌توان در این مورد صحبت کرد.

بررسی سریال جدید Dexter: New Blood / قسمت اول

اما دکستر کششی در درونش دارد که به این راحتی‌ها قابل کنترل نیست. اینکه به آن قیافه‌ی پَکَر نگاه کنیم و نفهمیم در ته دل او چه غوغایی‌ست بسیار سخت است. هرچند که زمزمه‌های دبرا مورگان مانند سدی جلوی راه سرکش شدن امیال خونینش را می‌گیرد اما اینها به نظر کافی نیست و او فقط منتظر اولین فرصت است تا تاریکی‌ای که مدت‌هاست در اعماق وجودش جا خوش کرده را آشکار کند. اما آیا در این شهر کوچک اطراف نیویورک کسی پیدا می‌شود که با کد‌های هری پدرِ ناتنی‌اش تطابق داشته باشد؟ (کدهایی که به او اجازه نمی‌دهد فرد بی‌گناهی را به قتل برساند.) جواب این سوال در انتهای قسمت اول داده می‌شود و وقتی که “متیو کالدول” که پنج نفر را با خودخواهی به کام مرگ فرستاده روی میز دکستر نوار پیچ می‌شود همه چیز برای بازگشت صدای گم شده درونی دکستر فراهم می‌شود. در دقایق پایانی با شنیدن صدای ذهنی دکستر، بار دیگر لبخند رضایت روی لبانتان کاشته می‌شود. بله درست است دکستر مورگان بازگشته است تا بار دیگر دردهایش را با ما به اشتراک بگذارد!

بررسی سریال جدید Dexter: New Blood

در مورد آهوی سفید چه می‌توان گفت؟ آهو را می‌توان استعاره‌ای از انسانیت باقی مانده دکستر در درونش در نظر گرفت. وقتی دکستر در چشمان آهو خیره شد لبخند عمیقی روی لبانش نشست و موجود سپید او را همانطور که هست پذیرفت و از او فرار نکرد. اما با مرگ آهوی سفید اینبار سیاهی در قلب دکستر رسوخ کرد و او دیگر نتوانست جلوی خشمش را بگیرد و به مسیر گذشته‌اش بازگشت. 

نکته دیگر قطرات خونی بود که روی زمین در صحنه‌ی آخر قسمت اول دیده می‌شد. به نظر می‌رسد دکستر کمی‌ در کشتن بی‌تجربه شده و اشتباهاتی را در طول اولین قتلش بعد از ده سال انجام داده است! این موضوع می‌تواند قسمت‌های بعدی را جذاب کند.

در قسمت دوم دکستر، با طوفانی از بدبیاری‌ها طرف می‌شود. هریسون که بعد از سال‌ها سر و کله‌اش پیدا شده است، قطرات خونی که روی برف جا مانده و معمول نیست که شب گذشته که مسافرِ تاریکِ درونِ دکستر بیدار شده چه اتفاقاتی پیش آمده و چه مدارکی توسط او به جای مانده است، از آنطرف به خاطر گم شدن “متیو کالدول” خانه او مقر اصلی تیم جستجوی مردمی و پلیس‌ها شده است.

بررسی سریال جدید Dexter: New Blood / قسمت دوم

رو در رویی هریسون و دکستر از لحظات جذاب قسمت دوم محسوب می‌شود. زمانی‌که رفتار دوستانه دکستر در فصل‌های پیشین با هریسونِ کوچک و در دل‌هایی که دکستر با او می‌کرد را به یاد می‌آوریم، لبخند رضایت روی لبانمان نقش می‌بندد و آن بخش‌ها از دوست‌داشتنی‌ترین قسمت‌های سریال محسوب می‌شدند. هریسون باعث می‌شد دکستر از دیدمان معمولی‌تر جلوه کند و از یاد ببریم که انسانیتی در وجود او نیست. اما یک سوال اساسی همیشه در گوشه ذهنمان وجود داشت. آیا هریسون نیز مانند دکستر مسافر تاریک مهمانش شده است یا یک انسان معمولی‌ست؟ (به علت اتفاقات اواخر فصل چهارم) فعلا تا این قسمت نمی‌توان به شکل مطمئن در این مورد نظر داد و این می‌تواند یکی از سوالاتی باشد که باید در قسمت‌های بعدی به دنبال کشف آن باشیم.

مقدمات برای معرفی قاتل سریالی داستان در قسمت دوم ریخته شده است. او به دختران جوانِ بی‌کس حمله می‌کند ولی سوالاتی زیادی است که در مورد این قاتل بی‌جواب باقی مانده است، اما تقریبا می‌توان حدس زد که چه کسی پشت این قتل‌ها است! مشکلی که تا اینجا سریال را آزار داده قابل پیش بینی بودن اتفاقات داستانش است و دیگر اینکه داستان بیش از حد لازم برای چنین داستانی شلوغ است و ماجراهای مختلف دکستر را با خودش تنها نمی‌گذارد تا بیشتر با او و تاریکی‌اش سر و کله بزنیم! اما هنوز برای قضاوت در این مورد کمی زود است. مطمئنا طوفانی از حوادث سرد در این مکان یخ زده منتظرمان است. باید منتظر قسمت‌های بعدی و اتفاقات اصلی سریال بمانیم.

بررسی سریال Dexter: New Blood

(قسمت سوم) (سیگنال‌های دود)
(وحید یعقوبی)

بررسی سریال جدید Dexter: New Blood / قسمت سوم

در این قسمت می‌بینیم که هریسون با خشونت بیگانه نیست و همچون پدرش طرفدار انسان‌های بی‌آزار و مظلوم بوده و رابطه‌ی خوبی با قُلدرها ندارد. البته این تنها ویژگی‌ای نیست که او از دکستر به ارث برده است، زیرا در تست تعیین سطح مدرسه نیز مشخص می‌شود که او بسیار باهوش و نخبه می‌باشد. اگرچه این شباهت‌ها می‌تواند برقراری ارتباط میان هریسون و دکستر را آسان‌تر کند. اما این نزدیکی و این شباهت‌ها هرچقدر که بیشتر شود به همان میزان خطرناک‌تر خواهد بود.

وقتی کارشناس پزشکی قانونی برای بررسی صحنه جرم به محل حادثه می‌آید یک نوستالژی خاطره‌انگیز از حضور دکستر در صحنه‌های وقوع جرم را برایمان یادآور می‌شود. از طرفی پس از پیدا شدن خون مت در آنجا درمیابیم که دوری طولانی مدتِ دکستر از مسافر تاریکی‌اش ضریب اشتباهات او را بسیار بالا برده است. البته در ادامه او شر جسد را با روشی کلیشه‌ای کم می‌کند و درواقع به نوعی پرونده‌ی این قتل را بسته و به سراغ قاتل دختران جوان می‌رود.

بررسی سریال جدید Dexter: New Blood / قسمت سوم

در این قسمت تا حدودی با آیین قتل‌های این قاتل زنجیره‌ای که هنوز از قیافه‌ی او رونمایی نشده (البته تشخیص او اصلاً کار مشکلی نیست و به احتمال زیاد در قسمت بعدی هویت اصلی او فاش خواهد شد) آشنا می‌شویم. در این قسمت نیز همچنان صحبت‌های خیالی دکستر و دب ادامه دارد و در یکی از این گفتگوها دب را دوباره شوخ و سرحال می‌بینیم که برای تمام طرفداران قدیمی این سریال جذاب و دوست‌داشتنی خواهد بود. اما این گفتگوها در کلیت داستان این فصل تاثیر آنچنانی ندارد و تنها باعث می‌شود که نبود دومین کاراکتر محبوب این مجموعه را بشدت احساس کنیم. ادوارد اولسن میلیاردر نیز همچنان برایمان رمزگشایی نشده و تا به اینجای کار تنها یک حواس‌پرتیه ساده بوده است. احتمالاً از قسمت بعدی به سراغ شکارچی دختران خواهیم رفت و باید ببینیم دکستر که با آمدن هریسون تصمیم دارد دوباره به انکار روی بیاورد، چگونه با این مسئله برخورد خواهد کرد. اگرچه میتوان حدس کلی زد که در ادامه با چه اتفاقاتی روبرو می‌شویم، اما نمیتوان از دیدن دوباره مایکل سی‌هال در نقش دکستر مورگان لذت نبرد. در ضمن این یک سریال بوده و زیبایی آن به جزئیاتی‌ست که سازندگان و نویسندگان فیلم‌نامه برایمان در نظر گرفته‌اند. پس باید گفت که تا اینجای کار عملکرد سریال قابل قبول بوده است.

(قسمت چهارم) (H Is for Hero)
(وحید یعقوبی)

قسمت چهارم را می‌توان شروع داستانِ اصلیِ این فصل در نظر گرفت. زیرا شخصیت‌‌های مهم و کلیدی داستان تاحدود زیادی مشخص شدند و پس از سه قسمتِ مقدمه‌سازی بالاخره به سراغِ داستان کلی فصل رفتیم. در این قسمت دیدیم که هریسون با دوستش ایتان که قصد داشت با اسلحه به سراغ قُلدرهایی که اذیتش می‌کردند برود درگیر شده و درحالیکه او زخمی کوچک برداشته ایتان به شدت مجروح می‌گردد. در ادامه اگرچه همه هریسون را قهرمان این ماجرا می‌دانند اما دکستر (که خودش استادِ لاپوشونیه!) اظهارات او را ضد و نقیض دیده و با روش‌های مخصوص خودش مسئله را بررسی می‌کند. او پی می‌برد که این هریسون بوده که به دوستش حمله کرده و سپس برای صحنه‌سازی خودش را نیز مجروح کرده است. البته صحنه‌های این درگیری در این قسمت نشان داده نمی‌شود پس تا اینجای کار نمی‌توان به طور قطع در مورد درستی یا نادرستی سوءظن دکستر صحبت کرد. اما ایتان نیز بعد از به هوش آمدن فرضیه دکستر را تایید می‌کند و به آن قوت می‌بخشد. همچنین برخورد آرام و خونسرد هریسون پس از این اتفاق باعث می‌شود به این فکر کنیم که این اولین سوءقصد او نیست. حال باید ببینیم در ادامه دکستر از کدهای هری برای هریسون استفاده می‌کند یا باید منتظر کُدِ مخصوص دکستر برای کنترل “مسافر تاریکی” احتمالی او باشیم.

بررسی سریال جدید Dexter: New Blood / قسمت چهارم

تا اینجای کار نقش‌آفرینیِ بسیار خوبی را از “جک آلکوت” بازیگر جوانی که در نقش هریسون ظاهر شده نظاره‌گر بودیم. به شخصه امیدوارم که داستان کمی پیچیده‌تر شده و با اتفاقاتی تکراری شبیه به فصل پنجم سریال روبرو نشویم. (جایی که دکستر قصد داشت تا با آموزش کدهای هری به لومن پیرس از او محافظت کند) زیرا این روندِ کلیشه‌ای میتواند کم‌کم اجرای خوب آلکوت را نیز تاحدودِ زیادی خنثی سازد. همچنین در این قسمت دیدیم که آنجلا و مولی (نویسنده مشهور پادکست‌های جنایی) برای رسیدگی به پرونده‌ی دختران گمشده تیم می‌شوند! اگرچه این تیم شدن خیلی سریع و مصنوعی به نمایش درآمد، اما شاید این همکاری بتواند در قسمت‌های بعدی باعثِ ایجادِ هیجان و جذابیت بیشتری در داستان شود. از طرفی همانطور که پیش‌بینی می‌شد در این قسمت دیدیم که “کرت کالدول” همان شکارچیِ دخترانِ گمشده می‌باشد. چیزی که سازندگان چه از عمد و یا چه غیرعمد در قسمت قبلی نیز لو داده بودند. حال باید دید آنجلا و مولی میتوانند زودتر از دکستر به این قاتل سریالی برسند یا اینکه همکاری آنها نتایج دیگری خواهد داشت.

این مطلب با انتشار قسمت‌های بعدی به روز خواهد شد…

امیدواریم از مطلب “بررسی سریال Dexter: New Blood” لذت برده باشید تا بعد…

داغترین‌ها

آخرین مطالب به روز شده

برچسب‌های برتر

مشترک شدن در این بحث
اطلاع از
guest
4 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
مجتبی
مجتبی
۰۸ آذر ۱۴۰۰ ۷:۵۶ ق.ظ

دکستر واقعا دوست داشتنی هستش اما فعلا نمیشه در مورد این فصل نظری داد چراکه هنوز ماجراهای اصلیش شروع نشده
ممنون بابت مطلب و به روز رسانی

امین علیرضائی
امین علیرضائی(@amin047047)
مدیر
Reply to  مجتبی
۰۸ آذر ۱۴۰۰ ۱:۱۷ ب.ظ

خواهش می کنم. ممنون از نظرتون

ناشناس
ناشناس
۲۷ آبان ۱۴۰۰ ۹:۰۱ ب.ظ

مرسی خیلی عالی بود

ناشناس
ناشناس
۲۵ آبان ۱۴۰۰ ۲:۲۲ ب.ظ

عالی بود ممنون

اسکرول به بالا