بررسی فصل سوم سریال Ozark / اسرار دریاچه‌ی اوزارک

سریال “اوزارک” (Ozark) یک درام-جنایی محصول کشور آمریکا می‌باشد که توسط “بیل دوبو” (Bill Dubuque) و “مارک ویلیامز” (Mark Williams) برای شبکه Netflix تهیه شده است. از جمله بازیگران اصلی این سریال میتوان به “جیسون بیتمن” (Jason Bateman)، “لورا لینی”(Laura Linney) ،”سوفیا هابلیتس”(Sofia Hublitz)،”اسکایلر گیرتنر”(Skylar Gaertner) و “جولیا گارنر”(Julia Garner) اشاره کرد. سریال Ozark نخستین بار در تاریخ ۲۱ جولای ۲۰۱۷ از شبکه نت‌فلیکس منتشر شد که با بازخورد بسیار خوبی از سوی مردم و منتقدین روبرو گردید. این سریال تاکنون ۱۴ نامزدی در جوایز اِمی کسب کرده که در سال ۲۰۱۹ در دو شاخه‌ی بهترین کارگردانی سریال درام(جیسون بیتمن) و بهترین بازیگر نقش مکمل زن در سریال درام (جولیا گارنر) موفق به بردن جوایز شده است. تاکنون سه فصل ده قسمتی از این سریال به پخش رسیده و فصل سوم آن در تاریخ ۲۷ مارس ۲۰۲۰ منتشر گردید. با بررسی فصل سوم سریال Ozark در خدمت شما عزیزان هستیم.

برای دیدن لیست کلی سریال هایی که تا کنون در سایت ساعت هفت بررسی کردیم به لیست بهترین سریال ها مراجعه کنید.

اخبار فصل 4 (10 تیر)

فصل چهارم قرار است در 14 قسمت و دو بخش 7 قسمتی منتشر شود. فصل چهارم آخرین فصل سریال خواهد بود.

بررسی سریال Ozark
Orientation: 1

خلاصه داستان:

پس از آنکه برنامه پول‌شویی برای کارتل مواد مخدر مکزیکی با مشکل مواجه می‌شود. یکی از مشاورین مالی به نام “مارتی بِرد” که در این کار سهیم می‌باشد. برای نجات دادن زندگی خود و خانواده‌اش پیشنهاد نقشه‌ای بزرگتر را برای پول‌شویی در یک منطقه بومی به نام “اوزارک” در مرکز میزوری می‌دهد. پس از موافقت کارتل با این نقشه مارتی به همراه همسرش وندی و فرزندانش شارلوت و جوناه راهی دریاچه اوزارک می‌شود. آنها بلافاصله پس از رسیدن به میزوری وارد روابطی پیچیده با خانواده‌های لنگمور و اِسنل می شوند. همچنین مارتی برای انجام نقشه‌هایش با مافیای کانزاس سیتی نیز ارتباط برقرار می‌کند. اما در ادامه…

بررسی سریال Ozark

مروری بر فصل‌های اول و دوم:

در فصل‌های اول و دوم سریال اوزارک شاهد بودیم که خانواده بِرد چگونه پس از نقل مکان کردن به میزوری در تلاش برای پیدا کردن راه نجاتشان بودند. آنها نه تنها مجبور بودند با اینکه جانشان توسط یک کارتل مواد مخدر تهدید می‌شد، سرکنند. بلکه باید به دنبال راهی برای انجام پول‌شویی در سطحی وسیع می‌بودند. آنها باید از هروسیله و هرشخصی برای رسیدن به منظورشان استفاده می‌کردند. از افراد محلی گرفته تا قاچاقچیان بومی و مافیا، همگی ابزاری برای پول‌شویی بودند. علاوه بر اینها آنها باید یک مامور سمج و بدقلق اف‌بی‌آی را هم دست به سر کنند. با این اوصاف میتوان گفت که داستان و شخصیت‌های گوناگون این سریال حتی لحظه‌ای شما را آزاد نمی‌گذارند و اگر میخواهید از این سریال جا نمانید باید با دقت زیاد به تماشای آن بنشینید.

سریال Ozark به خصوص در فصل اولش بسیار حول محور جریانات خانوادگی می‌چرخد. شاید حتی بتوان گفت که محوریت کلی داستان سریال هم خانواده می‌باشد. در این سریال بیش از هر موضوع دیگری به اهمیت خانواده و اینکه چطور برخی تصمیمات اشتباه می‌تواند تمامی اعضای یک خانواده را تحت تاثیر قرار دهد می‌پردازد. اما از طرفی هم به ما نشان می‌دهد که چطور اعضای خانواده می‌توانند با صداقت و همدلی از سدّ سخت‌ترین موانع عبور کنند. پس از آنکه در فصل اول بافضای کلی سریال و اندکی با شخصیت‌های داستان آشنا می‌شویم. در فصل دوم داستان کمی جدی‌تر می‌شود و حضور هرچند کمرنگ افراد کارتل در منطقه‌ای بومی اوضاع را پیچیده‌تر می‌کند. اگر بخواهیم خیلی کوتاه و مختصر بگوییم باید گفت که سریال Ozark با ریتمی مناسب و هماهنگ در جهتی پیش می‌رود که تمامی سریال‌های موفق پیش از این طی کرده‌اند. در سریال اوزارک بخوبی از شخصیت‌های داستان بهره‌وری می‌شود و حریم امنی که کاراکترهای اصلی داستان را پوشانده است، از نوعی است که برایتان آزاردهنده نمی‌باشد. سریال اوزارک از موضوعات و شخصیت‌های زیادی برای روایت داستانش استفاده می‌کند. این امر باعث می‌شود که جزئیات زیادی در دل داستان وجود داشته باشد که همگی مهم و ضروری ‌باشند. پس اگر قصد دارید به تماشای این سریال بنشینید حتماً فصل‌های اول و دوم را تماشا کرده و سپس به سراغ فصل سوم بروید.

بررسی سریال Ozark

بررسی فصل سوم سریال Ozark : (فاقد اسپویل داستان)

در این فصل از سریال Ozark شاهد تناقض‌های اساسی میان خواسته‌ها و روش‌های مدیریت بحران بین مارتی و وندی می‌باشیم. این موضوع نیز ریشه‌ای عمیق در رابطه‌ی گذشته آنها دارد و تماماً درباره‌ی اعتماد از دست رفته میان طرفین می‌باشد. این موضوع از چالش‌های اصلی در این فصل از سریال می‌باشد. فصل سوم را میتوان به نوعی مهیج‌ترین و پرفراز و نشیب‌ترین فصل این سریال تاکنون دانست. اضافه کردن شخصیت‌هایی جدید همچون برادر وندی،مامور ویژه اف‌بی‌آی و رونمایی از عمر ناوارو رئیس و سرکرده‌ی کارتل ناوارو همگی در راستای نوسازی و فرار از یکنواختی در داستان و افزایش هیجان می‌باشد. هرچند این کاراکترهای اضافه شده همچون فصل قبلی نقش مهم و اساسی را در پیش‌برد داستان ایفا نمی‌کنند. اما استفاده بجایی از برخی شخصیت‌های جدید برای ایجاد لحظات دراماتیک و گاهاً پرهیجان می‌شود. برای مثال میتوان حضور مامور ویژه مایا و همینطور عمر ناوارو را در این فصل کاملاً ضروری و مهم دانست. بن برادر وندی نیز در ابتدا به نظر شخصیتی جدید،پیچیده و جالب می‌باشد. اما در ادامه به نظر می‌رسد که نویسندگان جایگاه خاصی را برای او قائل نیستند و با اینکه حضوری پررنگ در این فصل از سریال دارد،از او تنها به عنوان مهره‌ای برای ایجاد پارازیت در داستان استفاده می‌شود. در فصل سوم نیز همانند دو فصل قبلی در کنار خط اصلی داستان سریال در هر قسمت با ماجراها و چالش‌های جدیدی روبرو می‌شویم که ریتم پرهیجان‌تری به داستان می‌دهند. حوادث و اتفاقات در این فصل با چنان سرعتی پیش می‌روند که شما نمی‌توانید حتی لحظه‌ای چشم از صفحه‌ی نمایش بردارید. سازندگان سریال Ozark بخوبی با سلیقه‌ی مخاطبانشان آشنایی دارند و میتوان گفت که این سریال افراد بسیاری با سلیقه‌های گوناگون را راضی نگه خواهد داشت.

در این فصل نگاه عمیق‌تری به گذشته،طرز فکر و شخصیت دو کاراکتر اصلی سریال یعنی مارتی و وندی بِرد می‌اندازیم. در این فصل میفهمیم که مارتی علاوه براینکه فردی باهوش،منطقی و مهربان است،بسیار سخت‌کوش و اهل رقابت نیز می‌باشد. همچنین متوجه می‌شویم که وندی نیز در کنار روابط اجتماعی قوی،برنامه‌ریزی دقیق و محافظه‌کار بودن در مواقع لزوم بسیار جسور و قاطع می‌باشد. درواقع میتوان گفت که مارتی و وندی در این سریال مکمل یکدیگر می‌باشند و هرکدام با خصوصیاتشان دیگری را کامل می‌کنند. به نظر می‌رسد که اگر خصوصیات بارز شخصیت‌های مارتی و وندی را در این سریال را کنار هم بگذاریم با شخصیتی منحصر بفرد روبرو می‌شویم. شخصیتی که شاید تنها نمونه‌ای که مصداق کاملی برای این تعریف باشد،کاراکتر جذاب و دوست‌داشتنی “والتر وایت” در شاهکار شبکه‌ی AMC یعنی سریال “بریکینگ بد” است. بدون شک کاراکتر والتر وایت از کامل‌ترین و بی‌نقص ترین شخصیت‌های تاریخ سریال‌های تلویزیونی می‌باشد. پس میتوان امیدوار بود که در ادامه سریال این زوج پس از کنار گذاشتن اختلافاتشان با یکدیگر هم‌سو شده و ماجراهای دیدنی و خاصی را باهم رقم بزنند.

بررسی سریال Ozark

“جیسون بیتمن” در نقش مارتی برد بسیار عالی و باتسلط ظاهر شده است و تجربیات زیادش در ایفای نقش‌های گوناگون در این نقش به ثمر رسیده است. او در نشان دادن زوایای مختلف شخصیتیِ کاراکترش در سریال بسیار حرفه‌ای عمل کرده است. بیتمن علاوه بر بازیگری به عنوان کارگردان برخی اپیزودها و تهیه‌کننده اجرایی نیز در این سریال فعالیت می‌کند. همچنین “لورا لینی” بعنوان بازیگر نقش اصلی زن در سریال بسیار باقدرت و منعطف بوده و بخوبی توانسته تغییرات شخصیتی که کاراکتر او در طی سه فصل گذشته داشته است را به بهترین شکل ممکن نمایش دهد. اما نمیتوان از بازیگران سریال اوزارک صحبت کرد و حرفی از هنرنمایی ستودنی و زیبای “جولیا گارنر” نزد. گارنر با صدای خاص و حرکات بدنش یکی از خاص‌ترین و بهترین کاراکترهای زن در سریال‌های چند سال اخیر تلویزیون را خلق کرده است. بطور کلی تیم بازیگری این سریال در بیشتر موارد به درستی انتخاب شده‌اند و عملکرد قابل قبولی نیز داشته‌اند. اما در کنار بازیگری عواملی همچون نویسندگی،کارگردانی، فیلم‌برداری و موسیقی نیز فصل به فصل در سریال بهتر شده است. در سریال اوزارک نیز همانند بسیاری از فیلم‌ها و سریال‌های امروزی به چند موسیقیِ متن خاص اکتفا نشده است و از آهنگ‌های گوناگون و در سبک‌های مختلف برای پوشش سکانس‌های متفاوت استفاده شده است. اینکار باعث می‌شود تا آهنگ‌ها همخوانی بیشتری با انواع سکانس‌های مختلف داشته باشند.

“سو: خیلی راحت میشه آسیب‌پذیری رو با ضعف اشتباه گرفت اما اینکه به خودت اجازه بدی آسیب‌پذیر باشی واقعی‌ترین نشان قدرته”

نتیجه گیری…

سریال Ozark

بررسی سریال Ozark

نمره سایت ساعت 7

(خیلی خوب)

(خیلی خوب)

اسرار دریاچه ی اوزارک

در پایان میتوان گفت که سریال Ozark همواره در حال ترقی بوده است‌. این سریال فصل به فصل در حال پیشروی به سمت جلو و رسیدن به فرمی ایده‌آل می‌باشد. اما باید امیدوار باشیم که عوامل و سازندگان سریال در ادامه‌ی مسیرشان نیز با همین دقت و ظرافت طی کنند. در سال‌های اخیر بسیار شاهد بوده‌ایم که داستان‌هایی بسیار قوی و جذاب فدای ایده‌های نوظهور و عجولانه شده‌اند. نقطه قوت سریال Ozark مسلماً داستانش می‌باشد. داستانی که باحوصله و با جزئیات فراوان برایمان روایت گردیده است و همین موضوع باعث نزدیکی ما به حال و هوای سریال شده است. بدترین اتفاقی که میتواند برای سریال‌های موفق رخ دهد،خارج شدن داستان از ریتم مناسب و تحولات بسیار زیاد است. تماشای این سریال جنایی و دیدنی را به هیچ عنوان از دست ندهید.

امیدواریم از مطلب ” بررسی فصل سوم سریال Ozark ” لذت برده باشید تا بعد…

داغترین‌ها

آخرین مطالب به روز شده

برچسب‌های برتر

مشترک شدن در این بحث
اطلاع از
guest
2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
بهترین سریال های سال 2020 / نیمه اول سال - مجله ی اینترنتی ساعت 7
۱۵ تیر ۱۳۹۹ ۵:۰۲ ب.ظ

[…] در این فصل نگاه عمیق‌تری به گذشته،طرز فکر و شخصیت دو کاراکتر اصلی سریال یعنی مارتی و وندی بِرد می‌اندازیم. در این فصل میفهمیم که مارتی علاوه براینکه فردی باهوش،منطقی و مهربان است،بسیار سخت‌کوش و اهل رقابت نیز می‌باشد. همچنین متوجه می‌شویم که وندی نیز در کنار روابط اجتماعی قوی،برنامه‌ریزی دقیق و محافظه‌کار بودن در مواقع لزوم بسیار جسور و قاطع می‌باشد. درواقع میتوان گفت که مارتی و وندی در این سریال مکمل یکدیگر می‌باشند و هرکدام با خصوصیاتشان دیگری را کامل می‌کنند. به نظر می‌رسد که اگر خصوصیات بارز شخصیت‌های مارتی و وندی را در این سریال را… بیشتر بخوانید

رضا
رضا
۱۲ خرداد ۱۳۹۹ ۷:۲۴ ق.ظ

ممنون از متن خوبتون این سریال واقعا در حال پیشرفته خیلی شخصیت های جذابی هم داره

اسکرول به بالا