بررسی بازی Call of Duty: Modern Warfare

بازی Call of Duty: Modern Warfare در حقیقت شانزدهمین عنوان از سری بازی های Call of Duty می باشد. و چهارمین عنوان از سری Modern Warfare محسوب می شود و یک بازسازی کامل از این سری است. بازی در تاریخ ۲۵ اکتبر ۲۰۱۹ (۳ آبان) منتشر شده است. با بررسی کامل بازی Modern Warfare 2019 از سایت ساعت ۷ در خدمت شما هستم.

انتشار پشت سر هم…

بعد از سالها در اوج بودنِ سری بازیهای cod ، اکنون چند سالی است که بازی چه از لحاظ داستان گویی در بخش single player و چه بخش مولتی نمی تواند رضایت کامل طرفداران خود را جلب کند. شاید یکی از بزرگترین دلایل این موضوع انتشار سالیانه و پشت سر هم بازی است که باعث افت بازی و یکنواختی آن برای بازیکنان شده است. به طوری که از سال ۲۰۰۵ تا به امروز هر سال ما شاهد انتشار یک عنوان از سری cod هستیم.

حتی از لحاظ فروش نیز شاهد افت شدیدی در فروش cod نسبت به گذشته هستیم مثلا بازیی که با Modern warfare 3 در سال ۲۰۱۱ نزدیک به ۳۱ میلیون عدد فروش داشت در سال ۲۰۱۸ به فروش بیشتر از ۱۴ میلیون عدد نرسید. هر چند هنوز عدد ها بسیار بزرگ‌ و وسوسه کننده برای انتشار دهنده ی بازی اکتیویژن است اما میتوان گفت به نوعی Black ops 4 یک شکست برای این سری محسوب می شود.

اما برسیم به بازی جدید سری Modern Warfare که یک بازسازی برای این سری محسوب می شود. به طور کوتاه میتوان گفت بازی به نسبت شماره ی قبلی خود بهتر عمل کرده است. اول نگاهی به بخش داستانی بازی می اندازیم و بعد به سراغ بخش چند نفره ی بازی می رویم.

بخش داستانیِ طوفانی

بخش داستانی بازی Modern Warfare به خوبی طراحی و ساخته و پرداخته شده است. داستانی که بازیکن را به دل ماجراهای جنگی و تروریستی می برد و شما را به یاد Cod های قدیمی می اندازد. داستان همان حس و حال جذاب را در دل خود دارد. چیزی که ما در این سالها کمتر از این سری می دیدیم، یک داستان و داستان گویی جذاب و هیجان انگیز بود.

شاید یکی از مشکلات چند شماره ی اخیر سری نداشتن یک شخصیت پردازی مناسب و حضور شخصیت های قوی در بازی بود. چه شخصیت های مثبت چه منفی اگر در بازی با قدرت حضور نداشته باشند و به آنها پرداخت نشود، بازی بدون عمق و ضعیف می شود. اما MW دارای شخصیت پردازی بسیار مناسبی می باشد.

بخش داستانی علاوه بر سرگرم کنندگیِ بازیکن ، شما را غافل گیر نیز می کند. صحنه های سینمایی بی شماری در طول داستانِ بازی شاهد خواهید بود که شما را به دل ماجرای بازی می برد. و میتوان گفت با یکی از جذاب ترین بخش های تک نفره ی سری Cod طرف هستیم. یکی از مشکلات بخش داستانی کوتاه بودن است به طوری که کمتر از ۵ ساعت میتوانید آن را تمام کنید.

تروریست بین المللی " عمر 'گرگ'سلمان" (Omar "The Wolf" Sulaman) رئیس گروه تروریستیِ Al-Qatala  (القتلة) دستور حمله به سیرکی در پیکادیلی لندن را می دهد

” ما القتله هستیم. ما آدمکش هستیم! “

خلاصه داستان …

تروریست بین المللی ” عمر ‘گرگ’سلمان” (Omar “The Wolf” Sulaman) رئیس گروه تروریستیِ Al-Qatala  (القتلة) دستور حمله به سیرکی در پیکادیلی لندن را می دهد… بازی به ۲۴ ساعت قبل فلش بک می خورد و از اینجا داستان بازی آغاز می شود. نیروهای CIA به رهبری الکس (بازیکن) در کشور خیالی Urzikstan برای رد یابی و علامت گذاری یک محموله ی خطرناک شیمیای دست به کار شده اند. یک دستور از طرف Raswell یکی از ارشد های CIA به دستشان می رسد که از درگیری با نیروهای روسی خودداری کنند. اما با دخالت نیروهای روسی در اواخر ماموریت تعدادی از آنها(نیروهای روسی) کشته می شوند! ماموریت به خوبی پیش می رود و محموله های شیمیایی شناسایی و علامت گذاری می شوند تا اینکه یک گروه ناشناس به الکس و گروهش حمله می کنند… جلوتر الکس با “فرح” یکی از ارشد های مردمی مبارزه علیه آزادی Urzikstan دیدار می کند و آنها آماده ی نبرد با نیروهای روسی می شوند که بسیاری از خاک این کشور را در دست دارند…

طرف دیگر ماجرا Kyle یکی از سربازان بریتانیایی است که به همراه کاپیتان پرایس داستانش را از دل شهر لندن آغاز می کند. جایی که تروریست های “القتلة” به شهر لندن حمله کرده اند و نبردی بر ضد این تروریست ها در دل لندن شروع می شود… بازگشت کاپیتان پرایس برای خیلی از گیمر ها حس نوستالژی ویژه ای به بازی داده است.

یک هنر تاثیر گذار

بازی های زیادی در سبک شوتر اول شخص یا سوم شخص خلق شده اند. اما کدام یک می توانند تاثیر گذار و ماندگار باشند؟ به تصویر کشیدن جنگ یک چالش بسیار بزرگ است. اینکه یک سازنده بخواهد دست به ساخت مراحلی بزند که به شما پیوند بخورد و هیچ وقت آن لحظات را از یاد نبرید یک کار سخت و بزرگ محسوب می شود‌.

در Modern Warfare اینفینی تی وارد به صورت کاملا هوشمندانه این لحظات ماندگار را با اتفاقات هیجان انگیز گره زده است تا تاثیر این اتفاقات بیش از پیش شود. بازیکن در گره ها و اتفاقات تلخ و تاریک و در برخی موارد تهوع آور بازی درگیر می شود. تا کمی طعم واقعی جنگ و تروریست و خشونت را بیش از پیش درک کند‌. بخش داستانی Modern Warfare فراتر از یک بازی کامپیوتری بلکه به مانند یک هنر قدم برداشته است که تاثیرات عمیقی در ذهن تان خواهد داشت.

گیم پلیِ هیجان انگیز
الکس:” این چیزیه که من بهش ایمان دارم!”

گیم پلی بازی Modern Warfare هیجان انگیز و جذاب است . در بازی می توانید در پشت بیشتر اشیاء پناه بگیرید تا در زمان مناسب به سمت دشمنان شلیک کنید. می توانید اسلحه را از پشت سنگر (دیوار یا هر کجایی که در آن پناه گرفتید) کج کرده و در زمان مناسب به سمت دشمنان تیر اندازی بکنید. برخی موارد باید در زمین سینه خیز بروید و یا پشت دیواری پناه بگیرید.  استفاده از تعداد زیادی از ادوات جنگی از اسلحه ها بگیرید تا نارنجک ها و یا حتی حملات هوایی در بازی دیده شده است. در مرحله ای کنترل هواپیمای ریموت کنترل را در دست خواهید گرفت و می توانید با آنها به مواضع دشمن بزنید. در بخش داستانی بیشتر شما با جریان داستان و اتفاقاتی که در آن می افتد به صورت خطی پیش میروید و مراحل بازی هستند که تعیین می کنند باید به چه روشی بازی کنید و اینطور نیست که تمام مراحل فقط تیر اندازی باشد. سلاح های مختلفی در بازی وجود دارند که حتی می توانید قدرت و یا لگد اسلحه های مختلف را نیز حس کنید. تمام سلاح ها به زیبایی هر چه تمام تر طراحی شده اند.

در بازی MW در مرحله ای باید با استفاده از سلاح اسنایپر دشمنان را از پیش روی بردارید.

مراحلِ مختلف با حس های مختلف

گرگ :” اما ما همه اینجا قاتلیم نه ؟”

وقتی شما در جریان بازی هستید خود را دقیقا در یک جنگ تمام عیار حس می کنید. مراحل بازی در عین جذابیت، بسیار متنوع و عالی طراحی شده اند. در مرحله ای باید با استفاده از سلاح اسنایپر دشمنان را از پیش روی بردارید. شناسایی جهت باد و شلیک به موقع و به جا چالش های این مرحله محسوب می شوند. یا مرحله ای که با استفاده از دوربین های مدار بسته ، باید زنی را که بین تروریست ها گرفتار شده را به همراه یک keycard به مقصدش راهنمایی کنید در این مرحله با استفاده از دوربین های مدار بسته باید زن را کمک کرده تا در زمان مناسب به صورت مخفیانه در بین تروریست ها پیشروی کند و به مقصد برسد. که بسیار هیجانی و خوش فکر ساخته شده است.

مراحل بازی مانند قطعات پازلی هستند که به هم جفت می شوند و تنوع فوق العاده ای دارند. در یک مرحله در دل مناطق جنگی هستید و در مرحله ای دیگر در شهر لندن و خیابان هایش باید با تروریست هایی بجنگید که حتی از دل مردم عادی قابل شناسایی نیستند!مراحل هیجان انگیز ، احساسی و تاثیر گذار به صورت لایه لایه در طول بازی جریان دارند. مرحله ای باید با وسایل پیشرفته از راه دور به سمت دشمنان شلیک کنید که جذاب و هیجان انگیز است. پاک سازی یک ساختمان از تروریست ها از مراحل سینمایی و بسیار جذاب بازی محسوب می شود. در این مرحله باید اتاق به اتاق به دنبال تروریست های القتله بگردید در حالی که دوربین دید در شب دارید. این مرحله از بهترین مراحل بازی محسوب می شود و بسیار خوش ساخت است.

انفجارها و لحظات تکه تکه شدن ادوات جنگی بسیار زیبا و پر جزئیات است.

هوش مصنوعی

اهمیت هوش مصنوعی در بازی های اول شخص بسیار بالا است و در بازی Modern Warfare در کل شاهد عکس العمل های مناسب توسط دشمنان بازی هستیم البته نه در درجه های سختی پایین تجربه ی بسیار ساده ای خواهید داشت. اما پیشنهاد من بازی در درجه ی سختی veteran و یا سخت تر از آن Realism است که برایتان بسیار چالش بر انگیز خواهد بود و لحظات جذاب و نفس گیری را برایتان خلق خواهد کرد. اما دشمنان برخی موارد کارهای احمقانه ای از آنها سر میزند مثلا بی دلیل از پشت سنگرشان بیرون می آیند تا بهتر در تیرس شما باشند!!

گرافیکی دیدنی

بازی به زیبایی خانه های ویران شده و مناطق مرده که روزی زندگی در آن جریان داشت را به تصویر کشیده است. نشان دادن جنونی که انسان از روی افراط و یا قدرت طلبی می تواند به آن برسد عذاب آور است. وقتی در مورد گرافیک بازی Modern Warfare صحبت میکنیم باید بگویم بسیار زیبا، طبیعی و پر زرق و برق درست شده است و حس بودن در میدان نبرد را به شدت برایتان تقویت می کند. درختانِ نیمه سوخته که آتش از دل چوبه هایشان به زیبایی زبانه زده است. بافت های بسیار واقعی و انعکاس های نوری فوق العاده که در کمتر بازی اول شخصی قبل از این به این قدرت دیده شده است. انفجارها و لحظات تکه تکه شدن ادوات جنگی بسیار زیبا و پر جزئیات است. محیط نیز به نسبت به قبل تخریب پذیر تر شده و شما می توانید تاثیر این تخریب پذیری را در بازی ببنید. خون نیز یکی دیگر از بخش های بصری بازی است که به زیبایی در بازی دیده می شود و میتواند حس بودن در مناطق حنگی را در بسیاری از صحنه ها بیشتر کند‌.

صداهایی شنیدنی تر از همیشه

تمام صداهایی که در طول بازی می شنوید بسیار واقعی و اثر گذار هستند. از صدای باز شدن یک در بگیرید تا صدای خش خش برگ ها زیر پایتان زنده تر و پویا تر از قبل شده است. و صدای شلیک اسلحه ها واقعا عالی و واقعی اند. وقتی یک انفجاری رخ می دهد خود را در آن نزدیکی حس خواهید کرد و تاثیرش را متوجه خواهید شد. آهنگ های هیجان انگیزِ پس زمینه نیز به هر چه هیجان انگیز تر شدن و آب و تاب دادن به صحنه های نبرد کمک شایانی می کند. صدا های ترس و وحشتی که مردم در برابر تروریست ها از خود نشان می دهند درد آور و بسیار عالی ساخته شده است. صوت کشیدن صدای گوش بر اثر انفجار و یا افزایش ضربان قلب بر اثر نزدیکی خطر از دیگر صداهای جالبی است که در طول بازی خواهید شنید. صدای هلکوپتر و هواپیمایی که در بالای سر شما عبور می کنند. و صدای گریه ی بچه ای که نمی داند پا به چه دنیای بی رحمی گذاشته است…

بخش چند نفره…

اما برسیم به بخش مولتی پلیر بازی…

بررسی بازی Call of Duty: Modern Warfare 1

در لول های اولیه بازیمی توانید از بین سه loadout/ کلاس assault ، ghost و heavy support یکی را انتخاب کنید و یا در lvl های بالاتر sniper و Demolition  نیز آزاد می شوند . هر کدام از این نقش ها (کلاس ها) عملکرد های متفاوتی در بازی دارند و دارای سلاح ها، perk ها و نارنجک ها و تکنیک های مختلفی هستند. در ادامه از لول 4 به بعد می توانید یک loadout مخصوص خودتان با توجه به نوع بازیی که انجام می دهید، درست کنید. شما با انتخاب دو اسلحه ی اصلی که در لول های بعدی قابل ارتقا نیز می باشند شروع می کنید. بعد می رسیم به Perk ها ، در بازی شما می توانید سه Perk مختلف انتخاب کنید که هر کدام یک توانایی خاص را به شما می دهند مثلا Double time باعث افزایش سرعت هنگام دویدن و یا سینه خیز رفتن می شود.یا Amped باعث افزایش سرعت تعویض اسلحه ها می شود. در بازی تا کنون 16 پرک مختلف وجود دارد که با افزایش لول آنها آزاد می شوند.

در بازی اسلحه های زیادی وجود دارند که قابل ارتقاء بوده و میتوانید از نظر ظاهری و همینطور قدرت نیز آنها را ارتقاء دهید. که هر چه لول بخش مولتی شما بالاتر برود امکانات بیشتری در این بخش برای شما آزاد شده و می توانید از آنها برای متفاوت کردن شخصیت خود استفاده کنید. علاوه بر این خود شخصیت تان را می توانید شخصی سازی بکنید که تاثیری در گیم پلی ندارد و فقط جنبه ی ظاهری دارد.بنر شما نیز در لول های بالاتر قابل تغییر می باشد.

در بازی Modern Warfare نقشه های زیادی وجود دارد اما برخی نقشه ها اصلا مناسب نیستند و یکی از بزرگترین مشکلات بخش مولتی بازی MW این است که شما نقشه ها به صورت کاملا شانسی انتخاب می شوند. هیچ سیستم پیشنهادِ نقشه ای در بازی دیده نمیشود که نکته ی منفیی برای بازی محسوب می شود.  برخی نقشه ها اصلا جذابیت ندارند و برای برخی Mod ها اصلا جوابگو نیستند. برخی نقشه ها کاملا گیج کننده کننده ساخته شده اند و مدتی زمان زیادی طول می کشد که آنها را بشناسید. مثلا در برخی مپ ها بیشتر از اینکه با دشمنان بجنگید بیشتر در حال دویدن هستید! برخی موقعیت ها در برخی مپ ها بسیار مکان خوبی برای Farm کردن است و باعث افزایش عجیب بازیکن ها در این قسمت از مپ می شود در حالی که قسمت های دیگر بازیکنی دیده نمی شود و این گونه مشکلات در مورد نقشه از اساسی ترین مشکلات بخش چند نفره ی بازی محسوب می شود. و این مشکل کوچکی نیست چرا که اصل بخش مولتی بازی به این نقشه ها وابسته است.

بخش چند نفره دارای Mod های متنوعی می باشد که به بررسی مودهای اصلی بازی می پردازیم.

مودهای اصلی بازی

مود Free For All :

یکی از مود های جالب توجه بازی می باشد. در این مود هر بازیکن می تواند بازیکن دیگر را مورد حمله قرار دهد و به آن حمله کند. با کشتن بازیکنان دیگر امتیازی به فرد میرسد و در آخر هر بازیکنی که به امتیاز نهایی برسد بازی تمام شده و سه بازیکنی که بیشترین امتیاز را بگیرند برنده ی نهایی هستند.در یک دقیقه ی آخر اثرات پای افراد مشخص شده و آهنگ های هیجان انگیز در بازی پخش می شود تا هیجان دقیقه ی آخر بازی را بیشتر کند. این بخش دارای  نقشه های مختلفی می باشد و شما باید در نقشه های بزرگ بازی به هر کس که دیدید شلیک کنید. پشت درها به هیچ عنوان نمی توانید حدس بزنید چه چیزی در انتظارتان است. مین و یا هر چیزی که فکرش را بکنید!

مود Domination:

در این حالت سه پرچم در طول نقشه ی بازی وجود دارد که  هر چقدر این پرچم ها دست یارهای قرمز یا آبی نقشه بیشتر باشد آنها برنده هستند. هدف بدست آوردن پرچم و دفاع کردن در برابر مهاجمان به پرچم است و از طرفی باید پرچم های یارهای حریف را نیز برای خود بکنید. کار تیمی از مهمترین ویژگی های این بخش است و فقط حمله کردن کار ساز نیست باید هم از پرچم ها دفاع کرده و در زمان مناسب حمله کنید.

مود Team Deathmatch و Kill Confirmed :

شما در این مود با یک سری هم تیمی هستید و باید به تیم حریف حمله کنید. در دو صورت پیروز می شوید اینکه امتیاز شما به امتیاز نهایی برسد و یا اینکه زمان تمام شده (10 دقیقه) و شما بیشترین امتیاز را داشته باشید. مود Kill Confirmed دقیقا همان مود Team Deathmatch می باشد با این تفاوت که بعد از کشتن هر بازیکن باید پلاک هر بازیکن را برداشته تا کشته ی شما تایید شود.

مود Gunfight :

این مود حالت دو بازیکن در برابر دو بازیکن بازی است . هدف کشتن دو بازیکن حریف است و اگر شما بتوانید هر دو بازیکن حریف را بکشید یک راند را برده اید. هر راند فقط 40 ثانیه طول می کشد اگر در این 40 ثانیه موفق به کشتن دشمن ها نشدید . یک  پرچم در وسط مپ ظاهر می شود که باید آن را تصاحب کنید. در این مود هیچ کلاس انتخابی وجود ندارد و هر دو راند کلاسهای تصادفی برای بازیکنان تعیین می شود همچنین خون شما در این مود به هیچ عنوان پر نمی شود. این مود یکی از مود های بسیار جالب MW محسوب می شود و طرفداران زیادی پیدا کرده است.

مود Ground war :

این مود دارای نقشه های بزرگی می باشد و 32 بازیکن در برابر 32 بازیکن می جنگند. در این بخش شما می توانید از ادوات جنگی مانند زره پوش و یا تانک  نیز استفاده بکنید. در کل نقشه 5 پرچم وجود دارد باید به بدست آوردن پرچم ها و مقاومت و دفاع از آن ها بپردازید. در این بخش می توانید به بلندی ها رفته تا دشمنان را با تفنگ نشانه دار هدف قرار دهید یا ادوات جنگی را برداشته و به دل دشمن بزنید.بعد از هر بار کشته شدن میتوانید محل دقیق ظاهر شدنتان را در نقشه مشخص کنید و در همان جای مپ ظاهر شوید.(در مناطقی که پرچم ها در اختیار تیم شما هستند.)  تیمی که همه ی پرچم ها را برای 45 ثانیه نگه دارد برنده است و یا به حد نصاب لازم در کشتن یاران حریف برسد. این مود یکی از جذاب ترین مود های بازی است و می تواند یک جنگ واقعی را برای بازیکنان به ارمغان بیاورد. هر چند مپ هایش حتما شما را نیز آزار خواهد داد!

مود Realism :

 این مود برای بازیکنان حرفه ای محسوب می شود. هیچ Hud ی وجود ندارد و دشمن ها هیچ تگی ندارند. این مود چند مپ منحصر به فرد شبانه نیز در نظر گرفته شده است که بسیار جذاب هستند و باید دوربین دید در شب در آنها به شکار بپردازید!

چکیده

نکات منفی

بخش داستانی بسیار کوتاه ،نقشه های نه چندان مناسب بخش مولتی ، نمیتوان قبل از شروع بازی مولتی نقشه ای را پیشنهاد کرد

نکات مثبت

بخش داستانی هنری و سینمایی ، شخصیت های جذاب ، مراحل متنوع بخش داستانی ،گرافیک زیبا و بدون مشکل ، صداگذاری عالی ، مودهای متنوع بخش مولتی ، مود Gunfight مود جدید MW بسیار عالی و جذاب است

امتیاز سایت ساعت هفت

امتیاز بازی Call of Duty: Modern Warfare

عالی

بازی Modern Warfare در کنار بخش داستانی زیبا و جذاب خود که بعد از سال‌ها دوباره به ریشه‌هایش بازگشته است، یک بخش مولتی متنوع دارای مودهای گوناگون و جذاب نیز دارد. هر چند مشکلِ نقشه‌های بخش مولتی بسیار مشهود است اما نمیتوان از جذابیت کلی بازی چشم پوشی کرد. Modern Warfare یکی از جذاب‌ترین بازیهای امسال است و مخصوصا انجام بخش داستانی آن به همه گیمرها پیشنهاد می‌شود.

آخرین مطالب به روز شده

محبوب‌ترین مطالب

آخرین مقالات اختصاصی

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
trackback

[…] بررسی بازی Call of Duty: Modern Warfare […]

رضا
رضا

کامل و دقیق بود ممنون… کرک نشده بازی و گرنه حتما بخش داستانی رو تجربه می کردم 🙁