بررسی فیلم Coming 2 America / کمدی بی مزّه

با سلام خدمت شما دوستان و همراهان همیشگی وب سایت ساعت هفت، با نقد و بررسی فیلم Coming 2 America در خدمت شما هستیم. فیلم کمدی Coming 2 America دنباله‌ی فیلم Coming to America محصول سال 1988 است که امسال به کارگردانی Craig Brewer  و نویسندگی Kenya Barris و Barry W. Blaustein ساخته شده است. در این فیلم نیز مانند عنوان سال 1988 بازیگر و کمدین معروف Eddie Murphy در نقش شاهزاده Akeem قرار گرفته است. این فیلم در تاریخ 4 مارس 2021 از طریق شبکه Prime Video منتشر شده است. در ادامه با ما با بررسی فیلم Coming 2 America همراه باشید.

بررسی فیلم Coming 2 America / کمدی بی مزّه 1

خلاصه داستان…

شاهزاده اَکیم اکنون شاه Zamunda شده است و پدرش مسئولیت کشور را به او سپرده و خود در بستر مرگ است. ژنرال Izzi (با بازی وزلی اسنایپس) حاکم Nexdoria به دیدنش می‌آید و او را بابت نداشتن پسر، مورد تمسخر قرار می‌دهد. حتی وقتی اَکیم به دیدن پدرش می‌رود او نیز او را مورد سرزنش قرار می‌دهد اما به او می‌گوید که پسری (حرامزاده) در آمریکا دارد. بنابراین اَکیم دوباره بارو بندیلش را جمع می‌کند و برای یافتن پسری که قرار است وارث‌اش باشد به آمریکا سفر می‌کند و…

بررسی فیلم Coming 2 America / کمدی بی مزّه 2

کمدی بی مزّه

دلم نمی‌خواهد این را بگویم ولی به نظر عمر کمدی‌های Eddie Murphy در حال به سر رسیدن است. نسخه اول این فیلم که در سال 1988 با نام Coming To America منتشر شد، هم درگیشه موفق بود هم مخاطبان را با شوخی‌ها و لحظات کمدی خود سرگرم کرد و در یادها ماندگار شد. اما شماره دوم تمام خاطرات شما (اگر نسخه اول را دیده باشید) از شماره اول را هم پاک می‌کند. در این کمدی تا دلتان بخواهد شوخی‌های جنسی و متلک‌های مختلف توسط بازیگران به کار گرفته شده است که بسیاری از آنها اصلاً خنده‌دار نیستند. از دیگر تکه کلام‌های فیلم تیکه‌های سیاهان به سفیدها و شوخی‌هایی از این قبیل است که در موقعیت‌هایی در طول فیلم استفاده می‌شوند که آنها نیز بامزگی لازم برای یک فیلم طنز را دارا نیستند. فیلم‌نامه اثر پر است از دیالوگ‌هایی که شما را نمی‌خنداند، فیلم نامه فاقد طنز موقعیت است و تنها از طریق کلامی می‌خواهد شما را سرگرم کند. تنها جایی که من کمی خندیدم سکانسی بود که دختر ژنرال Izzi برای اولین بار با Lavelle پسر Akeem روبرو می‌شود. Lavelle برای اینکه سر صحبت را باز کند می‌پرسد: عزیزم آهنگ مورد علاقه‌ات چیه؟ و دختر ژنرال می‌گوید: هرچی تو دوست داری! Lavelle ادامه می‌دهد که نه منظورم اینه که تو زندگیت از چی بیشتر لذت می‌بری؟ دختر هم می‌گوید: هرچی که تو از اون لذت می‌بری! (نشان از محدودیت‌های زنان در کشور‌های جهان سوم و فاقد فکر و کلام بودن آنهاست)

بررسی فیلم Coming 2 America / کمدی بی مزّه 3

بازیگر معروف Wesley Snipes در نقش ژنرالی آفریقایی به خوبی از عهده بازی در این نقش برآمده و لحظه ورود او به فیلم نیز جالب توجه ساخته شده است. برای اینکه دوباره Akeem به آمریکا سفر کند، متوجه می‌شویم که او پسری حرامزاده دارد. این موضوع به خاطر پرداخت ضعیف و اینکه Akeem پسرش را خیلی راحت پیدا می‌کند اصلاً جذاب و قابل توجه ساخته نمی‌شود. از آن طرف همانطور که گفته شد فیلم‌نامه پر است از دیالوگ‌های طنزی که می‌خواهد شما را در تمام لحظات بخنداند اما دیالوگ تنها آن هم تماماً جنسی و نژادی (آن هم از طرف مردم کشور Zamunda که بسیار شبیه عربستان سعودی (در سطح مسخره) هستند تا یک کشور آفریقایی و زنان از هیچ حقی برخوردار نیستند) کمی فیلم را عجیب و بی‌مزه کرده است.

جالب است دختران Akeem اصلاً نمی‌توانند وارث او باشند و این بسیار عجیب است، زیرا در تاریخ آفریقا ملکه‌های بسیاری وجود داشته‌اند. برعکس فیلم قبلی ما شاهد یک کاراکتر بدذات نیستیم و از این نظر نویسنده اثر می‌توانست از شخصیت ژنرال Izzi بیشتر در فیلم نامه بهره ببرد. از طرفی موسیقی اثر بسیار جالب توجه است. با این حال برای ما که با فرهنگ سیاهان آمریکایی نزدیکی بخصوصی نداریم نمی‌تواند قابل توجه باشد. حضور “مورگان فریمن” در فیلم هم جز گفتن مونولوگ شاید تنها برای دقایقی دیدگان شما را به صفحه بدوزد. از دیگر نکات منفی فیلم شخصیت‌های فرعی داستان است که اصلاً پرداخت خوبی ندارند و تنها Semmi با بازی Arsenio Hall اندکی توانسته مفرح و جالب باشد ولی او نیز کم کم لوس می‌شود و از سطحی که در آن قرار دارد بالاتر نمی‌رود.

بررسی فیلم Coming 2 America / کمدی بی مزّه 4

در قیاس با The Dictator

اگر بخواهیم فیلم Coming 2 America را با The Dictator قیاس کنیم بیشتر متوجه عمق بحران در فیلم Coming 2 America می‌شوید. فیلم The Dictator محصول سال 2012 با بازی Sacha Baron Cohen اثری جسورانه‌تری نسبت به این فیلم است. هر دو فیلم از شوخی‌های جنسی و نژادی برخوردارند ولی ساشا بارون کوئن از طنزهای موقعیت و فلبداهه در اثرش بسیار بهره برده و داستان فیلم نیز بسیار قوی‌تر و جذاب‌تر است. آن فیلم نقطه ضعف‌های بسیاری دارد اما در خنداندن اصلاً کم نمی آورد. حال فیلم Coming 2 America پر است از دیالوگی‌هایی که از نظر نویسنده شما را می‌خنداند ولی اینطور نیست و همانطور که اشاره کردم طنز موقعیت در فیلم بسیار اندک است و بازی‌ها نیز بسیار خشک و سطحی هستند.

بررسی فیلم Coming 2 America / کمدی بی مزّه 5

نتیجه گیری…

در آخر باید گفت فیلم Coming 2 America نمی‌تواند انتظاراتتان را از یک فیلم کمدی برآروده کند و جز اندک مواقعی، هیچ لبخندی را روی لبانتان نمی‌کارد. بعد از دیدن فیلم یا میانه آن فیلم را رها کرده و احتمالا آن را پاک کنید! در این صورت چیز خاصی را از دست نداده‌اید و می‌توانید منتظر فیلم‌های کمدی بهتری که امسال منتشر خواهند شد بمانید.

فیلم Coming 2 America

بررسی فیلم Coming 2 America


Coming-2-America-Eddie-Murphy-cover

نمره سایت ساعت 7 (ارزش اثر)

(متوسط)

(متوسط)

کمدی بی‌مزه

در آخر باید گفت فیلم Coming 2 America نمی‌تواند انتظاراتتان را از یک فیلم کمدی برآروده کند و جز اندک مواقعی، هیچ لبخندی را روی لبانتان نمی‌کارد. بعد از دیدن فیلم یا میانه آن فیلم را رها کرده و احتمالا آن را پاک کنید! در این صورت چیز خاصی را از دست نداده‌اید و می‌توانید منتظر فیلم‌های کمدی بهتری که امسال منتشر خواهند شد بمانید.

آخرین مطالب به روز شده

اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
احسان
احسان

فکر نکنم ازین فیلم خوشم بیاد

محمدرضا
محمدرضا

از عکساش هم معلومه بیخوده!

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس

واقعا تیتر برازنده‌ی فیلمه