بررسی انیمیشن Soul / هرلحظه‌‌ات را زندگی کن

روح / Soul یک انیمیشنِ ماجراجویی کمدیست که توسط استدیو Pixar ساخته و توسط Walt Disney در تاریخ 25 دسامبر 2020 از طریق دیزنی پلاس منتشر شده است. کارگردانی این اثر را Pete Docter بر عهده داشته است و افراد معروفی هم‌چون Jamie Foxx ، Tina Fey و Graham Norton بخشی از صداپیشگان مطرح این انیمیشن محسوب می‌شوند. در ادامه با سایت ساعت هفت با بررسی انیمیشن Soul همراه شما هستیم.

برای خواندن مطالب بیشتر در مورد فیلم های 2020 به لیست فیلم های سال 2020 مراجعه فرمایید.

بررسی انیمیشن Soul / هرلحظه‌‌ات را زندگی کن 1

بررسی انیمیشن Soul “هرلحظه‌‌ات را زندگی کن”

“مسعود چراغی”

پیکسار بار دیگر با معجونی قدرتمند به سراغ قلب و ذهن مخاطبینش آمده و به مفهومی عمیق پرداخته است. موضوعی که بارها در هیاهوی زندگی روزمره‌ی خود آن را فراموش می‌کنیم و با فراموشی آن مسیر زندگی خود را گم می‌کنیم، روح و زندگی پس از مرگ، این علامت سوال بزرگ بشر که همیشه بی‌جواب مانده است. گاهی اوقات انسان به تلنگری برای دانستن ارزش زندگی و خوب زندگی کردن نیاز دارد و پیکسار توانسته با انیمیشن روح تلنگری محکم به ذهن بینندگانش بزند.

انیمیشن روح ساخته کسی‌ست که خلق آثار موفق و شاهکار برای او تبدیل به یک عادت شده است، پیت داکتر(Pete Docter) نابغه‌ای است که حتی نگاه به کارنامه کاری او شما را به وجد خواهد آورد: Monsters, Inc. ،Up ،Inside out و حالا Soul آثار درخشانی هستند که پیت داکتر خلق کرده و در آثار برجسته‌ی دیگری همچون Toy Story و WALL-E و Howl’s moving castle نیز همکاری داشته است. پیت داکتر تا کنون هشت بار کاندید جایزه اسکار شده است و برای انیمیشن های Up و Inside out اسکار دریافت کرده است و با انیمیشن روح به طور جدی به سمت سومین اسکار خود خیز برداشته است.

انیمیشن روح به مفهومی مذهبی بدون گرفتن کوچکترین جهت گیری مذهبی پرداخته است، عملی به ظاهر نشدنی که این انیمیشن موفق به انجامش شده است. در طول تماشای Soul اشاره‌ای به هیچ یک از مذاهب و ادیان نشده است، بلکه هدف انیمیشن چیز دیگری‌ست. نه دفترچه راهنمای زندگی است نه پاسخ سوال‌های ذهن شما اما در آخر هم مسیر زندگی شما را روشن خواهد کرد هم به تنها سوالی که لازم دانسته پاسخگو باشد، جواب داده است. سوال مهم Soul : داری با زندگیت چیکار می‌کنی؟ اگر همین الان فرصتت تمام شود و زندگی مانند فیلمی از مقابل چشمانت عبور کند نمره‌ای که به زندگی خود خواهی داد چند خواهد بود؟ لحظه لحظه‌ی زندگیت را زندگی کن.

بررسی انیمیشن Soul / هرلحظه‌‌ات را زندگی کن 2

در داستان Soul جو گاردنر (جیمی فاکس) نوازنده‌ای میانسال، ناموفق و طرد شده است که عاشق موسیقی جاز است و چشمانش هیچ چیز به جز موفقیت در آن را نمی‌بیند. او در ابتدا در مدرسه‌ای مشغول تدریس نوازندگی است و از این شغل متنفر است. نهایت دستاوردی که به دست آورده پیشنهاد مدرسه جهت تبدیل شغل پارت تایم به فول تایم است و در همان روز یکی از شاگردان قدیمی‌اش که با کمک جو مسیر زندگی خود را یافته و به نوعی خود را مدیون جو می‌داند، به او پیشنهادِ حضور در کنسرت به همراه گروه موسیقی‌شان را می‌دهد، جو که گویی دنیا را به او داده‌اند از شدت خوشحالی و حواس پرتی به داخل چاه داخل خیابان افتاده و به کما می‌رود…

پس از این اتفاق روح جو به جهانی وارد می‌شود که The Great Before نام دارد و این جهان پر از خلاقیت است و سازندگان Soul یک دنیای بی‌نظیر خلق کرده‌اند. در این جهان مربیانی حضور دارند که به روح‌های متولد نشده کمک می‌کنند تا شخصیت، استعداد و هدف زندگی خود را یافته و سپس به زمین منتقل شوند. جو بر خلاف میل باطنی و پس از شکست در تلاش‌های اولیه برای بازگشت به زمین تبدیل به مربی بدقلق‌ترین روح متولد نشده ممکن با نام ۲۲ (تینا فی) می‌شود‌. ۲۲ تاکنون تمامی مربیان پیشین خود را ناامید کرده است، هیچ چیز برای او جذابیت ندارد و به نظر او زندگی در زمین بیهوده است بنابراین با جو دست به معامله‌ای می‌زند. جو به او کمک می‌کند که استعداد و هدفش را کشف کند و او کمک جو می‌کند که به زمین برگردد و . . .

بررسی انیمیشن Soul / هرلحظه‌‌ات را زندگی کن 3

بررسی دیگر: بررسی انیمیشن Soul “غرق در رویاها…”

“امین علیرضائی”

انسان‌ها در طول عمرشان به جای اینکه به داشته‌ها و حس زندگی که در اطرافشان جریان دارد توجه کنند و از لحظات زندگیشان لذت ببرند، همیشه خود را درگیر اهداف و رویاهای عجیب و دور از دسترس می‌کنند. آنها حس می‌کنند رسیدن به هدف برایشان آرامش و سرزندگی ‌می‌آورد و آنها را خوشبخت می‌‌کند. پس در تمام طول مسیر به جای لذت بردن از زندگی فقط خود را به تکاپو می‌اندازند تا به آرزوهایشان برسند در حقیقت خوشبختی در کنار آنهاست و از دیدن آن غافل شده‌اند. تازه بعد از رسیدن به هدف تازه متوجه می‌شوند که هیچ لذتی در کار نیست! بلکه آن مسیر رسیدن به رویاها بود که لذت‌بخش و شیرین بود و آنها به راحتی عمری را بدون دیدن زیبایی‌های مسیر زندگیشان طی کردند…

در داستان فیلم Soul شما با یک معلم موسیقی مدرسه به نام “جو گاردنر” همراه می‌شوید. کسی که تمام زندگی‌اش را در تکاپو برای رسیدن به هدفی دیگر بوده است. آهنگ‌های گوش خراش و ناموزون دانش آموزانش را گوش می‌کند و هیچ لذتی از لحظاتش نمی‌برد و تمام حواسش به رویاهایش است. رفتن به روی سن و نواختن پیانو و شرکت در کنسرت جاز در تمام طول عمر هدف اصلیش بوده است. با اینکه خودش خبر ندارد اما آن روزِ به خصوص قرار است برایش روز بزرگ و خاصی باشد! امروز سه اتفاق به فاصله زمانی کوتاه، قرار است زندگی او را متحول کند.

 خبر رسمی شدنش به عنوان معلم دائمی اولین خبر مهمی است که به دستش می‌رسد. او از این به بعد می‌تواند به عنوان یک معلم ثابت به همراه تمام مزایا به آموزش دانش آموزان بپردازد. اما شنیدن این خبر او را یاد نداشته‌هایش می‌اندازد. انگار او خود را در یک زندان تنگ و تاریک اسیر می‌بیند. یک دو راهیِ سخت بین آرزوها و اسیر شدن در یک اتاق و درس دادن به عده‌ای که اصلا علاقه‌ای به موسیقی ندارند. اتفاق دوم همان روز با تماس یکی از شاگردان قدیمی‌اش شکل می‌گیرد. به نوعی “جو” به آرزویش می‌رسد و گروهی قبول می‌کند که به عنوان پیانیست با آنها روی صحنه برود.  چند ساعت دیگر تا روی سن رفتن و رسیدن به رویاهایش باقی نمانده است! با خوشحالی و بدون اینکه حواسش به دنیای اطراف و زندگی‌ای که در جریان است باشد در هنگام صحبت با گوشی در چاله‌ای فرو می‌رود و سومین و مهمترین اتفاق بزرگ امروز برایش پیش می‌آید، او می‌میرد!

اینجا فیلم طعنه بزرگی می‌زند. مانند اکثر خودمان که به زندگی پشت کرده و در دنیای جادویی مجازی مشعول دست و پا زدن برای رسیدن به خواسته‌هایمان هستیم. زندگی‌ای که در بیرون از قفسی که برای خودمان ساختیم را نمی‌بینیم و فقط خود را در یک جعبه‌ی کوچک و محدود گرفتار کرده‌ایم. اما چه کسی می‌داند که دقیقا چقدر زمان برایش مانده است؟ پس اگر امروز خود را از این قفس خود ساخته رها نکنیم چه زمانی می‌خواهیم طعم زندگی را بچشیم؟

بررسی انیمیشن Soul / هرلحظه‌‌ات را زندگی کن 4

انیمیشن Soul از آن دست انیمیشن‌هایی‌ست که با ترکیب متافیزیک و داستان یک انسان اسیر آرزوها، یک محصول نهایی خاص و جذاب را خلق کرده است. لحظات تلخ و شیرینی را در طول اثر تجربه خواهید کرد و انیمیشن شما را به شدت به فکر فرو می‌برد و غرق ماجراهای داستانش می‌کند. هرچند موضوعات متافیریکی آنچنان که باید جذاب و گیرا درست نشده مثلا این سوال برای شما پیش می آید که چطور شخصیتها خودسرانه پیش از تولد به کودکان داده می‌شود پس ژنتیک، محیط و تجربه زندگی چه نقشی در شخصیت انسان ایفا می‌کند؟ نکته دیگر در مورد Soul این است که برای بزرگ‌سالان ساخته شده و مفاهیم و درون مایه‌اش را یک کودک به شکل جدی متوجه نمی‌شود. این هم می‌تواند برای این انیمیشن نکته مثبتی باشد برای اینکه همه مخاطبین را در نظر گرفته و هم نکته‌ای منفی باشد که کمتر به مخاطب اصلیش توجه داشته و پیچیدگی غیرقابل درکی درون داستانش جا داده که شاید برخی کودکان آن را متوجه نشده و نپسندند.

 داستان فیلم دو شخصیت اصلی دارد یکی جو و دیگری 22  که نقطه مقابل یکدیگر هستند. یکی نمی‌خواهد بمیرد و دیگری نمی‌خواهد به دنیا بیاید و وارد دنیای انسانها شود! با تمام اختلافاتی که بین آن دو وجود دارد آنها به هم کمک می‌کنند و در این راه درسهای مهمی از یکدیگر می‌گیرند. به نوعی این دو شخصیت باید با یکدیگر رشد کنند تا هر دو واقعیت‌های زندگی را بفهمند. در این راه 22 طعم زندگی را بچشد و جو نیز متوجه شود که زندگی خلاصه به یک هدفِ به خصوص نیست و باید فراتر از آن در لحظات زندگی کرد. با تمام این حرفها این دو شخصیت آن بامزگی و احساسی که در سازه‌های قبلی پیکسار وجود داشت را ندارند و آن درگیری یا پیوند لازم که باید با شخصیتهای داستان داشته باشید را حس نخواهید کرد. به نوعی از نظر عاطفی انیمیشن نمیتواند پیوند قدرتمندی بین شما و شخصیتهای داستان برقرار کند. مخصوصا وقتی این شخصیتها را در برابر شخصیتهای دیگر انیمیشنهای پیکسار بگذاریم آن بامزگی و جذابیت در این شخصیتها کمتر دیده می‌شود.

نتیجه گیری کلی…

پیکسار بار دیگر در ساخت یک انیمیشن متفاوت و رویایی موفق عمل کرده و یک عنوان عالی دیگر را هم از لحاظ محتوا و هم از نظرِ صمعی بصری خلق کرده که به شدت ارزش وقتی که برایش می‌گذارید را دارد. انیمیشن Soul از آن دسته انیمیشن‌هایی‌ست که یکبار مصرف نیستند و باید در لحظات مختلف زندگی هر جایی که احساس می‌کنیم گم شد‌ه‌‌ایم به تماشای این انیمیشن بنشینیم و اجازه بدهیم که آن روحمان را شارژ کند… این انیمیشن ‌کم‌نظیر و تاثیرگذار را به هیچ عنوان از دست ندهید…

انیمیشن Soul

بررسی انیمیشن Soul
انیمیشن Soul

نمره سایت ساعت 7 (ارزش اثر)

(عالی)

(عالی)

هر لحظه‌ات را زندگی کن

پیکسار بار دیگر در ساخت یک انیمیشن متفاوت و رویایی موفق عمل کرده و یک عنوان عالی دیگر را هم از لحاظ محتوا و هم از نظر صمعی بصری خلق کرده که به شدت ارزش وقتی که برایش می‌گذارید را دارد. انیمیشن Soul از آن دسته انیمیشن‌هایی‌ست که یکبار مصرف نیستند و باید در لحظات مختلف زندگی هر جایی که احساس می‌کنیم گم شد‌ه‌‌ایم به تماشای این انیمیشن بنشینیم و اجازه بدهیم که آن روحمان را شارژ کند…

امیدواریم از ” بررسی انیمیشن Soul ” لذت برده باشید …

آخرین مطالب به روز شده

آخرین مقالات اختصاصی

اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ر م
ر م

این انیمیشن تعامل دو شخصیت ضد هم رو نشون می ده تا نتیجه گیری کنه که معنای زندگی و جرقه ای که انسان رو به زندگی علاقه مند و وصل می کنه چی هست.

جو شخصیتی کاملا هدفمند و 22 شخصیتی کاملا بی هدف و بی علاقه به زندگی، اما در نهایت 22 بخاطر لذت های لحظه ای به زندگی علاقه مند می شه و جو بعد از رسیدن به هدفش به پوچی می رسه و بهش ثابت می شه هدفمندی در زندگی غلطه همونطور که جری بهش گفت: «شما ها خیلی سطحی فکر می کنید که دنبال هدف هستید(!!!) و ما هدف ها رو ثبت نمی کنیم» یعنی اهداف ارزشی ندارند(!!!!) و جرقه 22 هدف نیست بلکه لذت لحظه ای از چیزهای ساده هست.

در واقع این انیمیشن همون فلسفه ی غربی رو مطرح می کنه که در جواب بی ارزش بودن اهداف دنیوی ناچار به حذف هدف و تشویق به لذت گرایی لحظه ای شده، در حالی که فلسفه ی اسلامی برای این مشکل جوابی که داره اهداف فرامادی هستند که بزرگترین اون لذت ابدی رسیدن به خداوند هست.

احسان
احسان

بی نظیر بود این انیمیشن

حیدر صالح
حیدر صالح

تا کنون هیچ دلیلی علمی بعد از مرگ نمایان نیست و نیز آموزه های دینی دال بر ارتباط ارواح مردگان و متولد نشده گان وجود ندارد! اما بیشتر آموزه های ادیان ابراهیمی بر این باور هستند بعد از مرگ رستاخیز بعد از دنیا است که در اکثر ادیان غیر ابراهیمی رستاخیز در همان دنیا است و سرنوشت افراد بنا بر اعمال آنها رقم می خورد