بررسی سریال His Dark Materials / فصل دوم

سریال “نیروی اهریمنی‌اش”His.Dark.Materials” یک درام-فانتزی محصول مشترک شبکه‌ BBC ONE (انگلستان) و HBO (آمریکا) است. فانتزیِ جدید این دو شبکه براساس رُمانی با همین نام نوشته‌ی “فیلیپ پولمن” ساخته شده است. Bad Wolf و New Line دو کمپانی‌ سازنده این سریال می‌باشند. همچنین “جک تورن” کار نویسندگی این اثر را با اقتباس از مجموعه کتابهای پولمن برعهده داشته است. از بازیگران این سریال میتوان به “دافنه کین”،”روث ویلسون”،آن-ماری داف”،”لین مانوئل میراندا” و “جیمز مک‌آووی” اشاره کرد. قسمت اول این سریال در تاریخ ۳ نوامبر ۲۰۱۹ پخش گردید. پخش فصل دوم سریال نیز از 16 نوامبر تا 20 دسامبر 2020 ادامه داشت. همچنین این سریال برای فصل سوم نیز تمدید شده است. با سایت ساعت هفت با بررسی سریال His Dark Materials فصل دوم همراه باشید.

اگر به دنبال خواندن مطالب بیشتر در مورد سریال های برتر می‌گردید به لیست بهترین سریال ها مراجعه کنید…

مطلب مرتبط: معرفی بهترین سریال های سال 2020

سریال his dark materials

خلاصه داستان:

داستان این سریال در جهانی آغاز می‌شود که انسان‌ها در آن به همراه جان‌دیس‌هایشان (جان‌دیس یا همان Daemon به معنای شمایل حیوانی روحِ انسان گفته می‌شود) زندگی می‌کنند.”لایرا بلاکوا” دختر بچه‌ای یتیم است که در کالج جوردن آکسفورد و در میان دانشمندان و محققان زندگی می‌کند. لایرا دختری کنجکاو و باهوش است که علاقه‌ی زیادی به ماجراجویی دارد، او همچنین دارای استعدادهای منحصر بفردی نیز می‌باشد. پس از اینکه دوستِ صمیمیِ لایرا به نام راجر توسط گروهی ناشناس ربوده می‌شود او راهی سفری پرماجرا و خطرناک برای پیدا کردن دوستش می‌شود. اما چیزی که او نمی‌داند این است که این سفر رازهایی را برایش فاش می‌سازد که….

سریال his dark materials

بررسی سریال His Dark Materials / فصل اول

اگر این سریال قصد دارد تا موفقیت مجموعه رُمان سه جلدی پولمن را تکرار کند راهی سخت و دشوار پیش رویش دارد. زیرا ما مشاهده کردیم که حتی سریالی مانند “Game of Thrones” با آن عظمت و آن گستردگی در به سرانجام رساندن ماموریتش با مشکلات زیادی مواجه شد. پس فانتزی مُدرن شبکه‌ی HBO و BBC که در آن رگه‌هایی از علمی-تخیلی بودن هم دیده می‌شود راهی سخت و دشوار خواهد داشت. البته خیلی زود است که بخو‌اهیم در مورد داستان این سریال و شخصیت‌های آن نظری قاطع بدهیم. چرا که اینطور به نظر می‌رسد که فصل اول سریال به نوعی تنها معرفی کننده شخصیت‌ها برای مخاطبانی بود که مجموعه رُمان‌های پولمن را مطالعه نکردند.

سریال “نیروی اهریمنی‌اش” داستانی قوی و منسجم را روایت می‌کند که پتانسیل زیادی برای ماجراجویی شخصیت‌هایش دارد اما مشکل این فصل از سریال در جایی ورای داستان آن است. مشکل آن در انتقال پیام‌های احساسی و دراماتیک است به گونه‌ای که در بسیاری از موارد روابط عاطفی که میان شخصیت‌ها برقرار است جذابیتی به داستان اضافه نمی‌کنند. به عبارتی دیگر روابط میان شخصیت‌های داستان در این فصل بسیار خشک و مصنوعی به تصویر کشیده شده است. یک داستان هرچقدر هم که پربار و پیچیده باشد باز هم بدون روابط دراماتیکی همچون عشق،نفرت،دوستی،دشمنی،رقابت و غیره خالی از جذابیت لازم می‌شود. البته در بیشتر موارد نمی‌توان این ضعف را در شیوه‌ی انتقال آن توسط بازیگران دانست بلکه بنظر می‌رسد فیلمنامه سریال کمی یکطرفه به داستان پرداخته شده است. باید امیدوار بود که سازندگان سریال همانطور که در پیشبرد داستان با زیرکی و ذکاوت خاصی کار می‌کنند بتوانند در ادامه روابط میان شخصیت‌های داستان را هم قوی‌تر کنند.

سریال his dark materials

دافنه کین” در نقش “لایرا بلاکوا” بسیار پرشور و پراحساس ظاهر شده است طوری که به طور قطع میتوان گفت که هالیوود با ستاره‌ای نوظهور با آینده‌ای درخشان روبرو است. مطمئنا بازیِ درخشان این نوجوان بااستعداد از دلایلی خواهد بود که شما را برای دیدن ادامه سریال ترغیب می‌کند. اما بطور کلی بنظر می‌رسد که با توجه به کیفیت و مخارج بالای چنین سریال‌هایی می‌توانستند تیم بازیگریه قوی‌تری را برایش انتخاب کنند. با این حال این بازیگران انتخاب شده‌اند پس باید امیدوار بود در ادامه سریال بتوانند با جاافتادن در نقش‌هایشان کشش بیشتری در بینندگان ایجاد کنند. از جمله نکات مثبتی که از همان ابتدای شروع سریال نظر شما را جلب خواهد کرد موسیقی زیبا و حماسیِ “لورن بالف” است. موسیقی زیبا و شنیدنی او صحنه‌ها و لحظات مختلف سریال را خاص‌تر کرده است. همچنین باید اضافه کرد که گروه سازنده سریال در به تصویر کشیدن قسمت‌های فانتزی و جلوه‌های تصویری بسیار ماهرانه عمل کرده‌اند. شخصیت‌های تخیلی داستان همانند جان دیس‌ها و خرس‌های سخنگو و غیره بسیار خلاقانه به تصویر کشیده شده‌اند.

سریال his dark materials

در پایان میتوان گفت “His Dark Materials” سریالی است که پتانسیل لازم برای تبدیل شدن به یکی از فانتزی‌های ماندگار تلویزیون را دارد. داستانی جذاب و پرهیجان با شخصیت‌هایی گوناگون که ما را در ماجراجویی‌های خود غرق می‌کنند. بطور کلی باید گفت که فصل اول این سریال همانند بسیاری از آثار دیگر در این ژانر به دلیل پیچیدگی داستان و گستردگی فضای آن تنها همانند یک پیش درآمد است. هرچند که به نظر می‌رسد این شروع میتوانست قوی‌تر از این‌ها باشد اما باید منتظر ماند تا ببینیم سریال در ادامه چه مسیری را پیش خواهد گرفت. شاید پس از تماشای دنیای فانتزی و فوق‌العاده جذاب سریال “بازی تاج و تخت” دیدن سریال‌هایی در این ژانر را برایمان دشوار کرده است. چرا که ذهنمان ناخودآگاه به مقایسه این سریال‌ها با یکدیگر می‌پردازد که رقابتی ناجوانمردانه است. حال باید منتظر ماند تا ببینیم دنیای فانتزیِ جدیدی که شبکه HBO دست روی آن گذاشته است تا چه حد میتواند درخششی هرچند کم‌سوتر از شاهکار قبلی این شبکه را برایمان تکرار کند.

امتیاز فصل اول: 70/100

بررسی سریال His Dark Materials / فصل دوم

بررسی سریال His Dark Materials / فصل دوم 1

“جاپری:
همیشه دوتا نیرو در حال جنگ باهمدیگه بودن
اونایی که سرکوب می‌کنن، دستور میدن
اونا کسایی هستن که نمی‌خوان ما آگاه و کنجکاو باشیم
و اونایی که می‌خوان بیشتر بدونیم
قوی‌تر و داناتر باشیم و اکتشاف کنیم”

سریال “نیروی اهریمنی‌اش” از آن مجموعه‌هایی است که کاملاً قابل پیش‌بینی می‌باشد. درواقع مصون بودن بیش از حد شخصیت‌های اصلی در سریال هیجان و عنصر غافلگیری را از داستان گرفته است. داستان نجات داده شدن دنیا توسط یک یا چند فرد نابالغ و نوجوان درون‌مایه آثار فانتزی و تخیلی بسیار زیادی بوده است. همچنین کلیشه‌هایی مانند جهان‌های موازی، جادوگرها و اشباح نیز به سرعت تکراری می‌شوند. شاید تنها چیزی که باعث متفاوت شدن این سریال از سایر مجموعه‌های فانتزی می‌شد، جان‌دیس‌هایی بود که به همراه انسان‌ها دیده می‌شد. که متاسفانه در این فصل تنها برای خالی نبودن عریضه دیده می‌شوند و اهمیت‌شان بکلی از بین رفته است.

بالاخره در این فصل مشخص می‌شود که جنگی بزرگ در راه است که لایرا و ویل تعیین‌کننده نتیجه آن می‌باشند. قهرمان‌هایی کوچک که در ابتدا از سرنوشتی که برایشان مقدر شده اطلاعی ندارند. اما به مرور و طی اتفاقاتی عموماً تکراری هدفمند شده و به یکباره تبدیل به قهرمانی شجاع و رئوف با قدرت‌های فراطبیعی می‌شوند! پس به این نکته باز می‌گردیم که چرا قابل پیش‌‌بینی بودن سیر داستانی سریال یک نقطه ضعف بزرگ محسوب می‌شود. شاید بهتر بود که داستان همان تم ماجراجویی که در فصل اول شاهدش بودیم را ادامه می‌داد و به داستان‌های فرعی اهمیت و جلوه‌ی بیشتری می‌بخشید. زیرا این سریال اقتباسی بوده و تنها استفاده از نوآوری و نبوغ توسط نویسندگان فیلم‌نامه می‌تواند مسیر داستان را جذاب‌تر کند. اما ظاهراً سازندگان قصد دارند برای ترغیب کردن مخاطبان به دنبال کردن داستان‌شان خیلی زود به سراغ جنگ نهایی بروند. گویی برایشان مهم نیست که این موضوع تا چه حد قابل پیش‌بینی و کلیشه‌ای می‌باشد.

البته در این فصل شاهد پرده‌برداری از برخی رازها و حقایق مهم هستیم (در اینجا برای جلوگیری از اسپویل از بیان آنها می‌پرهیزیم) که مطمئناً حسابی شگفت‌زده خواهید شد! در این فصل می‌بینیم که سازندگان قصد دارند به سبک سریال “Game of Thrones” تماشاگران را سوپرایز کنند. آنها بر این باورند که حذف چند شخصیت به ظاهر کلیدی می‌تواند باعث جذابیت و مهیج شدن داستان شود. اما با اینکار تنها از شمار کاراکترهای جذاب سریال کم می‌شود. که گفتنی‌ست در مقایسه با سایر آثار مشابهشان تعداد آنها بسیار اندک می‌باشد! به هرحال باید منتظر ماند تا در فصل بعدی از شخصیت منفی اصلی در سریال رونمایی شود. زیرا دیگر کلیسای اعظم با آن بالن‌ها و قدرت توخالیش هیچگونه احساس شرارتی به بیننده منتقل نمی‌کند. به نظر می‌رسد که فصل سوم و پایانی سریال در هشت قسمت ارائه خواهد شد که امیدواریم بتواند عملکرد بهتر و تاثیرگذارتری نسبت به فصل دوم سریال داشته باشد. بطورکلی در فصل دوم به غیر از روبرویی دو شخصیت اصلی داستان (لایرا و ویل) شاهد اتفاقات تاثیرگذار دیگری نبودیم. این فصل تنها پیش زمینه‌ای نچندان مهیج و درگیرکننده برای فصل پایانی سریال محسوب می‌شود.

امتیاز فصل دوم : 55/100

نتیجه گیری

سریال his dark materials

بررسی سریال His Dark Materials / فصل دوم


his-dark-materials-season-2-cover

نمره سایت ساعت 7

(متوسط)

(متوسط)

بطور کلی باید گفت که فصل اول این سریال همانند بسیاری از آثار دیگر در این ژانر به دلیل پیچیدگی داستان و گستردگی فضای آن تنها همانند یک پیش درآمد بود و در فصل دوم به غیر از روبرویی دو شخصیت اصلی داستان (لایرا و ویل) شاهد اتفاقات تاثیرگذار دیگری نبودیم. این فصل تنها پیش زمینه‌ای نچندان مهیج و درگیرکننده برای فصل پایانی سریال محسوب می‌شود. باید منتظر ماند و دید سریال می‌تواند در فصل سوم یک جهش موفقیت آمیز را تجربه کند یا خیر.

آخرین مطالب به روز شده

محبوب‌ترین مطالب

آخرین مقالات اختصاصی

اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
احسان
احسان

من نوجوون بودم مجموعه کتابای اینو خوندم و خیلی دوست دارم سریالشم ببینم