آشنایی با استودیوهای بازی سازی ماکروسافت 

ماکروسافت Activision Blizzard را با مبلغ باورنکردنی 68.7 میلیارد دلار خرید و از ژوئن 2023 (که قرارداد به طور رسمی بسته می‌شود) صاحب تمام شرکت‌ها و بازی‌های این شرکتِ بزرگ خواهد بود! این بزرگترین خرید تاریخ صنعت گیم محسوب می‌شود! در ادامه می‌خواهیم بیشتر در این مورد صحبت کنیم که با این خرید چه کمپانی‌های جدیدی به ماکروسافت ملحق شدند و شامل چه بازی‌هایی هستند. در ادامه با مقاله معرفی استودیوهای بازی سازی ماکروسافت همراه سایت ساعت هفت باشید.

با خرید Activision Blizzard استودیوهای بزرگ به خانواده Xbox Game Studios اضافه شدند…

(29 دی 1400)

خرید Activision Blizzard توسط ماکروسافت باعث می‌شود کمپانی‌های بزرگی به این شرکت ملحق شوند و Xbox را تبدیل به یکی از بزرگترین شرکت‌های بازی‌سازی دنیا تبدیل کند. در زیر بیشتر با شرکت‌هایی که به ماکروسافت اضافه خواهد شد آشنا می‌شویم.

Blizzard Entertainment

Blizzard Entertainment

بلیزارد جزو بزرگترین شرکت‌های بازی سازی تاریخ صنعت گیم محسوب می‌شود. سری بازی‌های Diablo – Warcraft – StarCraft – World of Warcraft  – Hearthstone و Overwatch بخشی از بازی‌هایی است که توسط این کمپانی بزرگ تاکنون ساخته شده است. اضافه شدن این کمپانی به ماکروسافت می‌تواند برگ برنده بزرگی برای آنها باشد.

همینطور کمپانی‌هایی مانند Infinity WardTreyarch و بسیاری دیگر مانند Beenox, Demonware ,Digital Legends Entertainment, High Moon Studios, Raven Software, Sledgehammer Games , Solid State و Toys for Bob از جمله دیگر کمپانی‌های زیرمجموعه Activision در سراسر دنیا هستند که صدها کارمند را دارا هستند و در ساخت سری ‌بازی Call of Duty و دیگر فرانچایز‌های این کمپانی مانند Crash Bandicoot نقش پر رنگی ایفا کرده‌اند. خود سری بازی COD پرفروش‌ترین فرانچایز تاریخ صنعت گیم محسوب می‌شود و نشان می‌دهد که چقدر در موفقیت‌های آینده ماکروسافت می‌تواند این خرید موثر باشد.

King.com Limited : سری بازی‌های Candy Crush را کمتر کسی است که نشناسد و این کمپانی پتانسیل بزرگی می‌تواند برای ماکروسافت برای ساخت بازی‌های همه پسند داشته باشد.

قبلا با خرید ZeniMax بیش از هفت استودیو بزرگ به خانواده Xbox Game Studios اضافه شدند…

(2 مهر 1399)

اگر دو روز پیش خبر خرید Bethseda و ZeniMax آن هم با مبلغ هنگفت ۷.۵ میلیارد دلار توسط ماکروسافت شایعه می‌شد هیچگاه باور نمی‌کردیم که واقعیت داشته باشد و ماکروسافت تا این حد عزمش برای این صنعت پر پول جزم کرده باشد. اما این اتفاق افتاد و آن‌ها یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های سازنده بازی‌های کامپیوتری یعنی ZeniMax را که شامل ۸ مجموعه بزرگ بازی‌سازی می‌شود را خرید و یک قدم بسیار مستحکم در نسل نهم صنعت گیم برای خودشان برداشتند. نسلی که ماکروسافت قدم در جذب مخاطب بیشتر برای “Game pass” دارد. اما در ادامه با این سوال رو به رو می‌شویم که مگر گیم پس چقدر می‌تواند برای ماکروسافت سود داشته باشد.

معرفی استودیوهای بازی سازی ماکروسافت 1

جادوی “Game pass”

(2 مهر 1399) (به روز شده)

“گیم پس” هم اکنون بیش از ۲۵ میلیون یوزر فعال دارد و با قیمت ۱۰ دلار در ماه، ما به عدد ۳ میلیارد دلار در سال می‌رسیم. اما با افزایش بازی‌های این بخش می‌توان پیش‌بینی کرد که این رقم به شدت افزایش یابد. ماکروسافت ۹۰ میلیون یوزر فعال Xbox Live دارد و این‌ همان پتانسیلی است که باعث شده ماکروسافت به راحتی ۷.۵ میلیارد دلار هزینه کند. حال فرض کنیم ظرف یک سال ۱۰ میلیون یوزر “Game pass” به ۳۵ میلیون افزایش پیدا کند که دور از دسترس نیست. پس رقم درآمد سالیانه به ۴.۲ میلیارد دلار افزایش پیدا می‌کند این را به هزینه‌ای که اعضا برای Gold می‌دهند نیز اضافه کنید و البته این نکته که، اگر فرد بخواهد هر بازی را انجام دهد باید برای ادامه “Game pass” داشته باشد. پس همانطور که مشخص است این بدین معنی است که همیشه باید این سرویس را بخرید تا به بازی‌هایتان دسترسی داشته باشید و این یعنی تزریق همیشگی میلیاردها دلار فقط از طریق نرم‌افزاری به ماکروسافت و حال سود سخت افزاری را که از Series X به دست می‌آورد کنار بگذارید. ماکروسافت به راحتی تا چند سال آینده می‌تواند با خرید استودیوهایِ بزرگِ دیگر به راحتی اعضای “گیم پس” را به بیش از ۵۰ میلیون برساند و درآمد سالیانه‌اش از آن را به ۶ میلیارد دلار افزایش دهد. (حال بسیاری از گیمرها بازیها را نیز خریداری می‌کنند که می‌تواند این رقم را چندین برابر بکند.)

دسترسی به ۱۰۰ها بازی با هزینه مناسب و از همان روز انتشار ، پس دیگر به جای هزینه ۷۰ دلاری برای خرید یک بازی می‌توانید ماهها به انجام ۱۰۰‌ها بازی و بازیهای جدیدی که اضافه می‌شوند با همان هزینه بپردازید و به نوعی “Game pass” تبدیل به نت‌فلیکس صنعت گیم شده و بدون آن زندگی گیمرها بی‌معنی خواهد بود. پس اگر تا چند سال دیگر شنیدید اعضای گیم پس از ۵۰ میلیون عبور کرده تعجب نکنید. ماکروسافت با این خرید چنان تکانی به صنعت گیم داد که به این راحتی‌ها گرد و خاکش فروکش نمی‌کند و نشان دهنده این است که باید منتظر خرید‌های بعدی و افزایش قدرت “گیم پس” و به طبع افزایش گروه بازی‌سازی ماکروسافت باشیم.

پس با یک حساب سرانگشتی می‌توان گفت مبلغ این هزینه ظرف چند سال با گیم پس، Gold live و همینطور خریدهای درون برنامه‌ای ماکروسافت بازمی‌گردد اما چیزی که باقی می‌ماند انحصاری شدن یک‌ سری از بزرگ‌ترین عناوینی است که صنعت گیم تا به حال به خود دیده است. عناوینی مانند Doom ، Elder scrolls ، Fallout و … که هرکدامشان می‌توانند باعث افزایش نگاه‌ها به Xbox و گیم پس شوند… حال این را نیز در نظر بگیرید ماکروسافت برخی بازی‌هایش را برای کنسول‌های رقیب نیز منتشر می‌کند و بدون وسواس از آن طریق نیز سود زیادی بدست می‌آورد. (حال بازی‌های Activision Blizzard را نیز به این لیست اضافه کنید.)

معرفی استودیوهای بازی سازی ماکروسافت 2

استودیوهای بازی سازی ماکروسافت

شرکت ZeniMax Media Inc چه شرکت‌های زیرمجموعه‌ای دارد؟

(به روز شده)

شرکت ZeniMax دارای هشت زیرمجموعه می‌باشد…

آشنایی با استودیوهای بازی سازی ماکروسافت

استودیوی Alpha Dog Games که به ساخت بازی‌های تلفن همراه مشغول است. این شرکت در سال ۲۰۱۲ تاسیس شد اما از سال ۲۰۱۹ به جمع ZeniMax اضافه شد.

آشنایی با استودیوهای بازی سازی ماکروسافت

استودیوی Arkane Studios که به خاطر ساخت عناوین Dishonored و Wolfenstein بسیار محبوب است‌. آنها آگوست ۲۰۱۰ به ZeniMax پیوستند.

آشنایی با استودیوهای بازی سازی ماکروسافت

استودیوی Bethesda Softworks که عناوین The Elder Scrolls و Fallout را ساخته است و در سال ۱۹۹۹ تاسیس شده است و جزو بهترین شرکتهای بازی سازی دنیا محسوب می‌شود و Xbox را می‌تواند به کلکسیونی از بهترین بازیهای نقش آفرینی تبدیل کند.

آشنایی با استودیوهای بازی سازی ماکروسافت

استودیوی id Software که به خاطر Doom ، Rage ، Quake و Wolfenstein محبوب است. و با ورودش جمع عناوین اول شخص ماکروسافت بعلاوه Halo به شکل حیرت انگیزی کامل می‌شود. آنها از سال ۲۰۰۹ به ZeniMax پیوستند.

آشنایی با استودیوهای بازی سازی ماکروسافت

استودیوی MachineGames شرکت سوئدی که برای ساخت برخی بازیهای سری Quake و Wolfenstein شناخته شده است.

استودیوی Roundhouse Studios که به شرکت‌های دیگر در ساخت‌ بازی‌های مختلف کمک کرده است و در سال ۲۰۱۹ تاسیس شده است. آنها برای ساخت بازیهای سری Prey و Rune مشهور هستند.

آشنایی با استودیوهای بازی سازی ماکروسافت

استودیوی Tango Gameworks یک شرکت ژاپنی که توسط Shinji Mikami یکی از بهترین بازی سازان صنعت گیم تاسیس شده است. او با کارگردانی سری اول و چهارم Resident Evil و همینطور ساخت سری The Evil Within قدرت خود را در بازی سازی به رخ کشیده است. بازی بعدی این شرکت Ghostwire: Tokyo نام دارد که در سال ۲۰۲۱ عرضه خواهد شد.

آشنایی با استودیوهای بازی سازی ماکروسافت

استودیوی ZeniMax Online Studios که در ساخت بازی‌های آنلاین این شرکت یعنی The Elder Scrolls Online و Fallout 76 دست داشتند.

تنها نگاه کوتاهی به عناوینی که این شرکت می‌تواند در اختیار ماکروسافت قرار دهد و همینطور بیش از ۲۳۰۰ نیروی مجرب و باتجربه‌ای که برای ZeniMax کار می‌کنند می‌تواند دلایل خرید ماکروسافت را برایتان برملا کند. تنوع بی‌نظیری از بازی‌های آنلاین نقش آفرینی ، بازیهای نقش آفرینی مدرن ، بازیهای اول شخص هیجان انگیز و نوآورانه و شرکتی که در ژاپن در حال ساخت بازیهای ترسناک است. این می‌تواند یک ترکیب رویایی برای ماکروسافت و همینطور برای دارندگان گیم پس در کامپیوتر یا کنسول‌های ماکروسافت باشد و این‌ها را با ۱۴ استودیو خود ماکروسافت ترکیب کنید. لیست وحشتناکی از بازی‌ها و استودیوهای بزرگ بازی‌سازی که تنها به صورت انحصاری برای Xbox و ماکروسافت بازی می‌سازند.

 استودیوهای بازی سازی ماکروسافت

نگاهی به دیگر استادیوهای بازی سازیِ ماکروسافت 

آشنایی با استودیوهای بازی سازی ماکروسافت

استودیوی 343 Industries ؛ آنها برای ساخت یا بازسازی سری Halo مشهور هستند. بازی جدید آنها Halo Infinite به خاطر اینکه با انتقاد شدید مردم از نظر گرافیکی رو به رو شد از عنوان لانچ تایتل خارج و به سال ۲۰۲۱ تاخیر خورد. این استودیو در سال ۲۰۰۷ تاسیس گردید.

آشنایی با استودیوهای بازی سازی ماکروسافت

استودیوی Compulsion Games ؛ آنها از سال ۲۰۱۸ به جمع استودیوهای ماکروسافت پیوستند از مهمترین بازیهای آنها می‌توان به بازی اکشن ماجراجویی ترسناک We Happy Few اشاره کرد.

آشنایی با استودیوهای بازی سازی ماکروسافت

استودیوی Double Fine Productions ؛ مهمترین بازی آنها سری Psychonauts محسوب می‌شود که شماره جدید آن در سال ۲۰۲۱ منتشر شد. (بررسی بازی Psychonauts 2 / در اعماق افکار پریشان‌)

آشنایی با استودیوهای بازی سازی ماکروسافت

استودیوی inXile Entertainment ؛ به خاطر ساخت بازی تحسین شده‌ی Westland معروف هستند و از سال ۲۰۱۸ به استودیوهای ماکروسافت پیوستند.

آشنایی با استودیوهای بازی سازی ماکروسافت

استودیوی Mojang Studios ؛ که به خاطر بازی بزرگ ماینکرفت و بازی‌های مرتب با آن بسیار معروف هستند‌. آنها از سال ۲۰۱۴ به جمع استودیوهای ماکروسافت پیوستند.

آشنایی با استودیوهای بازی سازی ماکروسافت

استودیوی Ninja Theory ؛ که به خاطر سری Hellblade معروف هستند و از سال ۲۰۱۸ به استودیوهای پر شمار ماکروسافت پیوستند و در حال حاضر به ساخت بازی Senua’s Saga: Hellblade II مشغولند.

آشنایی با استودیوهای بازی سازی ماکروسافت

استودیوی Obsidian Entertainment ؛ آنها برای ساخت بازی‌های نقش آفرینی حیرت انگیز معروف هستند و بازی Fallout: New Vegas را در کارنامه خود دارند که جزو بهترین‌های سری Fallout محسوب می‌شود. پارسال با بازی The Outer Worlds خودنمایی کردند و اکنون در حال کار بر روی بازی نقش آفرینی جدیدشان Avowed هستند.

آشنایی با استودیوهای بازی سازی ماکروسافت

استودیوی Playground Games ؛ آنها برای ساخت سری بازی‌های فوق العاده Forza Horizon در سبک ریسینگ ارکید محبوب هستند و هم اکنون در حال ساخت سری جدید Fable می‌باشند.

آشنایی با استودیوهای بازی سازی ماکروسافت

استودیوی Rare ؛ یکی از قدیمی‌ترین استودیوهای ماکروسافت محسوب می‌شود. این استودیوی بریتانیایی از سال ۲۰۰۲ به جمع  گروه بازب سازی ماکروسافت پیوست. در سال‌های اخیر با ساخت بازی Sea of Thieves در سال ۲۰۱۸ و بازی جذاب Battletoads در سال ۲۰۲۰ فعالیتشان را ادامه داده‌اند.

آشنایی با استودیوهای بازی سازی ماکروسافت

استودیوی The Coalition ؛ که پیش‌تر با نام Microsoft Game Studios Vancouver شناخته می‌شد و برای ساخت چند بازی اخیر سری Gears of War معروف است. بازی‌های Gears of War 4 و Gears 5 از آخرین ساخته‌های این استودیو محسوب می‌شود.

آشنایی با استودیوهای بازی سازی ماکروسافت

استودیوی ‌The Initiative ؛ استودیوی تازه تاسیس که در ساحل سانتا مونیکا قرار دارد و از سال ۲۰۱۸ فعالیت خود را آغاز کرده است.

آشنایی با استودیوهای بازی سازی ماکروسافت

استودیوی Turn 10 Studios ؛ یکی از قدرتمندترین استودیوهای ساخت بازی‌های ریسینگ جهان می‌باشد و به خاطر ساخت سری بازی‌های Forza Motorsport طرفدران زیادی در سراسر دنیا دارد. آنها از سال ۲۰۰۱ فعالیت خود را آغاز کرده‌اند.

آشنایی با استودیوهای بازی سازی ماکروسافت

استودیوی Undead Labs ؛ که از سال ۲۰۱۸ به گروه ماکروسافت پیوست. آنها به خاطر سری بازی State of Decay معروف هستند.

استودیوی World’s Edge ؛ آنها در سال ۲۰۱۹ برای کار بر روی سری بازی‌های Age of Empires فعالیت خود را آغاز کردند.

و این‌ها تمام همکاری‌های ماکروسافت نیست آنها از شرکت‌های مستقل برای ساخت عناوین مختلفشان استفاده می‌کنند از آخرین همکاری آنها می‌توان به Microsoft Flight Simulator محصول سال ۲۰۲۰ اشاره کرد که توسط شرکت Asobo Studio که در سال ۲۰۱۹ با ساخت بازی تحسین شده A Plague Tale: Innocence سر زبان‌ها افتاد اشاره کرد.

همانطور که مشخص است ماکروسافت در سال‌های اخیر به شدت در حال رفع این نقص واضح بود که بازی‌های انحصاری کمی نسبت به رقیبانش دارد و اکنون با اضافه شدن استودیوهای ZeniMax و در آینده نزدیک Activision Blizzard آنها به سادگی به یکی از قدرت‌مندترین قطب‌های صنعت گیم تبدیل شده‌اند که یک تنه می‌توانند تمام سلیقه‌ها و سبک‌ها را برآورده کنند.

——-

امیدواریم از مطلب ” استودیوهای بازی سازی ماکروسافت ” لذت برده باشید تا بعد…

آخرین مطالب به روز شده

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها