۵۰ حقیقت جالب در مورد شخصیت بتمن که نمیدانستید!

 در این مقاله از سری آشنایی با قهرمانان دنیای DC می‌خواهیم شما را با شوالیه تاریکی یعنی بتمن و داستان چگونگی خلق این شخصیت و حقایق مربوط به او آشنا کنیم، پس با مجله اینترنتی ساعت هفت با معرفی شخصیت Batman  همراه باشید.

برای خواندن مطالب بیشتر در مورد شخصیت های DC به لیست شخصیت‌های DC مراجعه کنید.

ارسال اولیه: ۳ اردیبهشت ۱۳۹۹

به روز شده: ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ (متن ویرایش شد+ عکس‌های جدید اضافه شد)

معرفی شخصیت Batman / آشنایی با قهرمانان و بدذات های دنیای DC

نام بروس را از روی شخصیت اسکاتلندی قرون وسطا به نام رابرت بروس انتخاب کردند. این شخصیت از افرادی بود که در تاریخ اسکاتلند با انگلستان بر سر استقلال اسکاتلند جنگید و فینگر می‌خواست نام فامیل او نیز دارای پیشینه و تاریخ باشد.

شخصیت دوگانه بروس وین (تاریخچه)

درست بلافاصله بعد از محبوبیت شخصیت Superman، سران شرکت National Comics Publications (که بعداً نامشان به DC تغییر کرد) از نویسنده‌ها و طراحان خواستند تا شخصیت ابرقهرمان بیشتری تولید کنند. در پاسخ به این درخواست، باب کین (Bob Kane) شخصیت The Bat-Man را خلق کرد. همکار او بیل فرینگر (Bill Finger)، گفته است که “باب او را صدا کرد و گفت که ایده‌ای برای یک شخصیت جدید دارد، به سراغ میزش رفتم و دیدم که شخصیتی طراحی کرده با لباس تنگ قرمز رنگ، نه دستکشی، نه مچ بندی، شبیه سوپرمن ولی با نقاب دومینو (نقاب های دومینو دارای نخی هستند که دور سر کشیده می‌شود و نیمی از صورت را می‌پوشاند، مانند ماسک زورو) و شنلی که شبیه خفاش‌ها بود با نشان خفاش روی سینه‌اش”.

باب کین ایده بالهای خفاشی را از طراحی های لئوناردو داوینچی (Leonardo Da Vinci) گرفته است، بیل فینگر به این طراحی دست می‌برد و نقاب دومینو را با Cowl عوض می‌کند (Cowl همان روپوش بتمن است)، البته او دستکش و شنل نیز به این طراحی افزود و در آخر رنگ قرمز را از مدل حذف کرد. نام بروس وین اما انتخاب ساده‌ای نبود، آنها می‌خواستند برای هویت بتمنِ بدون لباس نامی انتخاب کنند که با شخصیت او بخواند. بروس را از روی یک شخصیت اسکاتلندی قرون وسطا به نام رابرت بروس (Robert Bruce) انتخاب کردند. این شخصیت از افرادی بود که در تاریخ اسکاتلند با انگلستان بر سر استقلال اسکاتلند جنگید و فینگر می‌خواست نام فامیل او نیز دارای پیشینه و تاریخ باشد. او نام‌های زیادی را مد نظر داشت از بروس هانکوک تا بروس آدامز ولی در نهایت نام وین را از روی یکی از افسران دوران استقلال امریکا انتخاب کرد. البته او گفته است که شخصیت بتمن شبیه فانتوم نوشته Lee Falk است، که کین با این شخصیت و داستان‌هایش آشنایی کامل داشت.

۵۰ حقیقت جالب در مورد شخصیت بتمن / زمزمه خفاش

منابع الهام و قدرت‌های بتمن

شکل زندگی بروس وین و محیطی که در آن بزرگ می‌شود، رویدادهای زندگی‌اش از چندین منبع متفاوت الهام گرفته شده است. شاید بدانید که شبیه‌ترین فرد به بتمن، زورو است که توسط Johnston McCulley در سال 1919 خلق شد. شخصیت دوگانه او و شهر جرم خیز گاتهام از رمان دیگری به نام the Scarlet Pimpernel گرفته شده است که Baroness Emmuska Orczy در سال 1904 آن را نوشته است. منابع الهام او از pulp fiction, comic strips, newspaper گرفته شده‌اند و شخصیت‌هایی مثل Doc Savage, The Shadow, Dick Tracy و همینطور Sherlock Holmes نیز از منابع الهام Batman بوده‌اند.

برخی ویژگی‌های او: ۱. هوش بسیار زیاد در حد نابغه ۲. کارآگاهی خِبره ۳. استاد رزمی و مبارزه تن به تن ۴. استاد تاکتیک، استراتژیست و فرمانده میدانی ۵. استفاده از تجهیزات و سلاح‌های پیشرفته

در ادامه با حقایق جالب از شخصیت بتمن در خدمت شما هستیم…

پنجاه حقیقت (Facts) درباره Batman

01. جَو و اتمسفر شهر گاتهام از نیویورک و اللخصوص شیکاگو الهام گرفته شده است. (البته در بالا اشاره شد که رمان اسکارلت پیمپرنل نیز در این وام‌گیری نقش داشته است)

02. شخصیت دیک گریسون اولین کسی بود که در لباس رابین به بتمن کمک کرد، در واقع او تا قبل از مستقل شدن، شاگرد بتمن بود.

۵۰ حقیقت جالب در مورد شخصیت بتمن / زمزمه خفاش

03. بتمن تاکنون دوبار موفق به شکست دادن Darkseid شده است.

04. چندین بار به صورت ضمنی اشاره شده است که پدر بروس وین نیز یک نقابدار بوده است.

05. برعکس بسیاری از شخصیت‌های ابر قهرمانی، بتمن هیچ قدرت فرابشری ندارد و تنها با تکیه بر اراده و هوش خود است که توانسته جلوی تبهکاران را بگیرد. از ویژگی های او می توان به تبهر او در تمام فنون مبارزه (Martial Artist) اشاره کرد، هوش کاراگاهی، ابزار و گجت‌هایی که خود ساخته، قدرت‌های فیزیکی، هوش بالا و همانطور که خودش بارها اشاره کرده ثروت از دیگر ویژگی های بارز او می‌باشد.

06. از القاب بتمن می توان به “مبارز نقابدار”، “شوالیه تاریکی” و “بزرگترین کاراگاه دنیا” اشاره کرد.

07. در سال 1960 بتمن برنامه‌ای تلویزیونی با نام خودش داشت.

08. بتمن از جمله شخصیت‌های محبوب سینما و تلویزیون در چندین دهه متوالی است (تاکنون نیز این افتخار را دارد).

09. بتمنِ فرانک میلر ریشه‌های تاریک داشت ولی بتمن نولان پا را فراتر گذاشت!

10. بتمن جایگاه دوم در 100 شخصیت ابرقهرمان دنیا از دیدگاه سایت IGN را دارد. جایگاه اول را سوپرمن اشغال کرده بود!

11. دختر رئیس پلیس گاتهام، همان Batgirl می‌باشد و از جمله اعضای خانواده Bat Family است.

12. بتمن پسری به نام دیمین دارد که اکنون لباس رابین بر تن اوست، مادرش تالیا الغول است.

13. هفت نفر تا به حال لباس رابین را بر تن کرده اند، دیک گریسون، جیسون تاد معروف، تیم درک و دیمین وین که در حال حاضر این لباس را بر تن دارد، از میان خانم‌ها استفانی براون که اکنون او را با نام Batgirl می‌شناسیم، کَری کِلی و هلنا وین لباس رابین را بر تن کرده‌اند. هلنا وین دختر بروس وین است که مادرش Catwoman می‌باشد. این شخصیت اولین بار در یک کمیک از Alternative بتمن معرفی شد.

۵۰ حقیقت جالب در مورد شخصیت بتمن / زمزمه خفاش

14. با توجه به مطلب بالا در نسخه ای آلترناتیو، بتمن و Catwoman با هم ازدواج می‌کنند و حاصل این ازدواج، هلنا وین می‌شود که نقش رابین را برای مدتی بازی می‌کند.

15. دانشگاه ویکتوریای کانادا رشته‌ای تحصیلی به نام “The Science of Batman” دارد که زندگی بتمن را مورد بررسی قرار می‌دهند.

16. با توجه فکت شماره 15 بنده هم اکنون در حال آموزش PHd به شما عزیزان به صورت مُفت و مجانی هستم!!

17. از زیر مجموعه‌های شرکت Wayne Enterprise می‌توان به روزنامه The Daily Planet اشاره کرد.

18. کلارک کنت (سوپرمن خودمان) از جمله هزاران کارمند شرکت Batman است، زیرا او دقیقاً در همین روزنامه کار می‌کند. بنابراین در محفل لیگ عدالت سوپرمن باید مراقب حرف زدنش در برابر بتمن باشد!

19. همین الان می توانید از سایت Amazon دستورالعمل Manual Batmobile را بخرید! بتموبیل 10000 اسب بخار قدرت دارد.

20. کوین کانروی محبوب‌ترین صداپیشه بتمن است که برای مدتی طولانی این نقش را برعهده داشته است.

۵۰ حقیقت جالب در مورد شخصیت بتمن / زمزمه خفاش

21. در اولین شماره حضور Joker در برابر بتمن، نویسنده‌ها می‌خواستند بتمن، جوکر را بکشد، زیرا عقیده داشتند که اگر جوکر زنده بماند به معنای شکست بتمن از سوی مخاطبین برداشت خواهد شد. خوشبختانه سردبیر وقت DC مداخله کرد و Joker نجات یافت.

22. غذای مورد علاقه بتمن سوپ است.

23. سوپ Mulligatawny در جنوب هند پیدا می‌شود که بسیار محبوب است، این سوپ مورد علاقه بتمن نیز می‌باشد.

24. تا کنون مدل‌های بسیاری از لباس بتمن موسوم به Batsuit معرفی شده است؛

لیست لباس‌های بتمن (Batsuit)

اولین لباس را پدرش می‌پوشید که آن را در لنگرگاه گاتهام پیدا کرد.
قدیمی‌ترین لباس بتمن Year One نام دارد، در واقع اولین لباس بتمن است که بر تن کرد.
در نبرد با Zebra-Man به طور اتفاقی بتمن تحت تاثیر هاله Zebra-Man قرار می گیرد و قدرت‌هایش از کنترل خارج می‌شوند. سپس بروس وین به تحقیق درباره این موضوع ادامه می‌دهد و Zebrasuit را اختراع می‌کند.
لباس بعدی را نیل آدام طراح بتمن در دهه نود ساخت. تا مدتی در کمیک‌ها از این طراحی استفاده می‌شد.
وقتی بروس وین توسط Bane آسیب می‌بیند و کمرش می‌شکند توسط Jean-Paul Valley مورد درمان قرار می‌گیرد. در این مدت جین پاول لباس بتمن را می‌پوشد اما تحت تاثیر بار روانی جنایاتی که برای حل آنها تلاش می‌کند قرار می‌گیرد. او لباسی برای خود طراحی می‌کند که طرفدارن آن را با نام Azebat می‌شناسند .(Azrael-Batsuit)
در دهه نود لباس دیگری نیز برای بتمن طراحی شد که به Troika معروف بود. این لباس تیره رنگ بود و بیشتر او را شبیه خفاش می‌کرد.
لباس بعدی خیلی شبیه لباسی بود که فرانک میلر برای بتمن طراحی کرده بود ولی با اندکی تفاوت، نام این لباس بخاطر اینکه در زمان حوادث موسوم No Man’s Land بر تن بتمن بود به همین نام معروف شد.
تالیا الغول لباسی به بتمن می دهد که قابلیت‌های خشونت بار بسیاری دارد، نام این لباس Suit of Sorrows می‌باشد.
لباسی قرمز رنگ با مچ بند و کمربند طلایی رنگ، نام این لباس که مربوط کمیک‌هایی در دنیای موازی است (این دنیاهای موازی در DC زمین نام دارند) Zur-En-Arrh نام داشت.
لباس Last Batsuit را بتمن برای مقابله با Darkseid ساخت.
بعد از آنکه شواهد حاکی از مرگ بتمن به دست Darkseid بود، دیک گریسون برای مدتی در لباس بتمن ظاهر شد و لباس مخصوص خود را درست کرد، نام این لباس گریسون سوئیت است.
لباس Incorporated را بتمن در هنگام بازگشت‌اش ساخت، تا به مقابله با Darkseid برود.

یکبار هم سوپرمن برای بتمن لباس طراحی می‌کند.

25. تروی بیکر (صداپیشه معروف) تنها کسی است که هم بتمن بوده و هم جوکر!

26. بروس تنها کسی نیست که لباس بتمن به تن کرده، رئیس پلیس گردون و دخترش، دیک گریسون و خیلی‌های دیگر هم برای مدتی این لباس را بر تن کرده‌اند.

27. در کمیک بوک‌ها بروس برای باز کردن در مخفی در Batcave ساعت را روی 10:47 دقیق تنظیم می‌کند این موضوع مربوط می‌شود به زمان مرگ والدینش.

۵۰ حقیقت جالب در مورد شخصیت بتمن / زمزمه خفاش

28. Batman یک قانون اساسی دارد و آن اینست که “کسی نباید کشته بشود”.

29. البته اگر کمیک‌ها را خوانده باشید می‌دانید که بتمن تا به حال افراد زیادی را کشته است!

30. بتمن همیشه سنگ کریپتونایت را در کمربندش حمل می‌کند، این برای زمانی است که سوپرمن از کنترل خارج شود.

31. بتمن در بعضی از کمیک بوک‌ها انگشتری دارد که از سنگ کریپتونایت سبز ساخته شده است.

32. بتمن خودش گفته است که از انیشتین باهوش‌تر است، IQ او به طور دقیق 192 است.

۵۰ حقیقت جالب در مورد شخصیت بتمن / زمزمه خفاش

33. بروس وین دوستی در دوران کودکی داشت که با او بازی می‌کرد، حتی وقتی از هم دور بودند برای هم نامه می‌نوشتند، نام این دوست صمیمی Oswald Cobblepot یا همان پنگوئن خودمان می باشد.

34. بتمن تاکنون در نسخه‌های مختلف از دنیای DC دارای چهار فرزند بوده است. که هرکدام برای خود کسی شده‌اند.

35. نام فرزندان ژنتیکی او؛ Damien، Helena، Terry، Matt می‌باشد. غیر از دیمین بقیه از فرزندان او از نسخه‌های Alternative یا Earthهای مختلف هستند.

36. با توجه به فکت بالا هم اکنون دیمن تنها فرزند ژنتیکی او در زمین اصلی (Earth Prime) است.

37. بتمن بیرون از Batcave به هیچ کس اعتماد ندارد.

38. بتمن فایلی را نزد خود نگه می‌دارد که حاوی اطلاعاتی از تمام قهرمانان دنیا می‌باشد، در این فایل نقطه ضعف تمام آنها را یاداشت کرده و نزد خود برای روز مبادا نگه می‌دارد.

39. تمام رقیبان جدی بتمن مرد هستند.

40. نام گاتهام از Phonebook برداشته شده است!

41. مایکل کیتون نقش Batman را به وال کیلمر باخته است، زیرا دستمزد او بسیار بالا بود.

۵۰ حقیقت جالب در مورد شخصیت بتمن / زمزمه خفاش

42. همانطور که قبلتر اشاره کردم بیشتر منبع الهام شخصیت بتمن، Zoro بوده است.

43. این جوکر نبود که جیسون تاد را کشت، در واقع مردم خواهان مرگ او بودند، طبق رای‌گیری از مردم که پرسیده بودند در شماره بعدی جوکر چه بلایی سر جیسون تاد می آورد؟ حدود 5343 نفر پاسخ دادند که جیسون توسط جوکر کشته می‌شود.

44. بتمن چندین بار با لاکپشت‌های نینجا مواجه شده است.

45. برای اینکه بتوانید مثل Batman باشید باید سرمایه ای حدوداً 300 میلیون دلاری داشته باشید، ابزارها و گجت‌ها، لباس Batsuit با تمام تجهیزات، کامپیوترها و هوش مصنوعی بتمن شامل این بودجه می‌شوند. البته باید اشاره کرد این تنها بخش کوچکی از تمام وسایل Batman می شود.

۵۰ حقیقت جالب در مورد شخصیت بتمن / زمزمه خفاش

46. در دنیای کمیک‌های Amalgam شخصیتی وجود دارد به نام Dark Claw که از ترکیب Batman و ولورین ساخته شده است. این شخصیت در دنیای Amalgam بسیار محبوب است.

47. Batman غیر از بروس وین نام‌های دیگر با ظاهری متفاوت نیز دارد. از جمله مردخای وین، مچز مالون، همینگفورد گری و غیره.

48. ارزش سهام Wayne Enterprise بالغ بر 31.3 بیلیون دلار تخمین زده شده است، آنهم توسط مجله Forbes که حتماً این مجله را می‌شناسید تخمین زده شده است! که از این مقدار، 9.2 بیلیون دلار آن متعلق به شخص بروس وین می‌باشد.

49. Batman به عنوان فانوس زرد نیز انتخاب شده است.

50. نام کاربری بروس وین در شبکه های احتماعی JonDoe297 می‌باشد!

نسخه‌ی دیگر (The Batman Who Laughs) (ترکیب بتمن و جوکر!)

نسخه‌ی دیگر (The Batman Who Laughs) (ترکیب بتمن و جوکر!)

همانطور که اشاره کردم نسخه‌های متفاوت زیادی از Batman موجود است، مخصوصاً در Earthها، میخواهم شما را با یکی از این بتمن‌ها آشنا کنم. در وقایع Earth-22 بتمن باز هم با جوکر درگیر می‌شود، جوکر اما موفق می‌شود هویت واقعی بتمن را کشف کند و اعضای Bat Family را می‌کشد، او حتی به خانواده گردون نیز رحم نمی‌کند و آنها را از لب تیغ می‌گذراند. سپس مردم شهر را آلوده می‌کند، بالاخره بتمن جوکر را به زمین می‌زند ولی در این نسخه بتمن تصمیم می‌گیرد یکبار برای همیشه کار جوکر را بسازد (همانطور که در بالا گفتم قانون “No Kill” همیشه هم اجرا نمی‌شود). بتمن جوکر را می‌کشد، اما از بدن جوکر سمی خارج می‌شود که بتمن را مسموم می‌کند. بدین ترتیب بتمن و جوکر با هم ترکیب می‌شوند. هوش و قدرت فیزیکی Batman با روانپریشی و سادیسماتیک بودن جوکر مخلوط می‌شود، او حتی پسرش دیمین را نیز تبدیل به جوکر می‌کند. نام او می‌شود بتمنی که می خندد، او تمام اعضای لیگ عدالت را در Earth-22 می‌کشد و سپس به زمین اصلی می‌آید. اما در اینجا Batman و جوکر با مواجه با او با هم متحد می‌شوند و موفق می‌شوند او را از پای دربیاورند…. (این داستان و نسخه از بتمن می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای فیلم‌های بعدی Batman باشد!)

امیدواریم از خواندن مطلب معرفی شخصیت بتمن لذت برده باشید…تا بعد…

آخرین مطالب به روز شده

آخرین مقالات اختصاصی

اشتراک در
اطلاع از
guest
5 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Vacker
Vacker

کلا مذخرفه ، دارک ساید با اون همه قدرتش ، حاکم یه سیاره هست از بتمن شکست میخوره رو چه حساب کتابی

مجی
مجی

مطلب بسیار جالبی بود ممنون

trackback
حمید

عالی ممنون از مطلب زیباتون

trackback
مجی

بتمن بهترین کاراکتره DC هستش