معرفی لاک پشت‌های نینجا و حقایق جالب در مورد آنها / Teenage Mutant Ninja Turtles

یکی از محبوب‌ترین کامیک‌های دهه‌ی ۸۰ و ۹۰ و حتی این روزها، مجموعه‌ی Teenage Mutant Ninja Turtles می‌باشد. خالقین این مجموعه‌ کامیک، Kevin Eastman و Peter Laird بودند، آنها اصلاً فکر نمی‌کردند از فرنچایز TMNT بتوانند میلیاردر شوند! لایسنس این مجموعه ارزشی بسیار بالا دارد کافی است بدانید کمپانی Playmate Toys تنها از فروش Action-Figureهای این مجموعه از سال ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۲ بیش از ۱.۱ میلیارد دلار کسب درآمد کرد و اسباب‌بازی‌های TMNT تبدیل به سومین مجموعه‌ اسباب‌بازیِ پرفروش در جهان شد. بعد از این موفقیت‌هایِ تجاری بود که پای لاکپشت‌های نینجا به سینما و تلویزیون و بازی‌های ویدئویی باز شد. مجموعه‌ی انیمیشن‌های لاکپشت‌های نینجا در اروپا با سانسور مواجه شد و کلمه‌ی Ninja به Hero تغییر کرد اما این تغییر در جذب بیننده‌ تفاوتی ایجاد نکرد. در ادامه در ساعت هفت با معرفی لاک پشت‌های نینجا و حقایق جالب در مورد آنها در خدمت شما هستیم.

مطالب مرتبط:

معرفی تمام شخصیت های مهم دنیای Marvel (لیست)

معرفی تمام شخصیت های مهم دنیای DC (لیست)

دیگر شخصیت مهم که متعلق به دی سی یا مارول نیست:

معرفی شخصیت Spawn / حقایق جالب از شخصیت اسپاون

معرفی لاک پشت‌های نینجا و حقایق جالب در مورد آنها

لئوناردو، رافائل، دوناتلو و مایکل‌آنجلو، چهار لاکپشتِ برادرِ جهش‌یافته‌ای هستند که توسط Splinter (موش)، استاد پیرشان آموزش‌های Ninjutsu دیده‌اند و در نیویورک با اشرار مبارزه می‌کنند‌. آنها را April O’Neil و Casey Jones در طول داستان‌هایشان همراهی می‌کنند و از جمله دشمنانشان می‌توان به Baxter Stockman و Krang اشاره کرد ولی دشمن قدیمی آنها، Shredder است.

لاک‌پشت‌های نینجا  یک تیم ابرقهرمانی خیالی است که توسط کوین ایستمن و پیتر لائیرد بوجود آمد. این تیم متشکل از چهار لاک‌پشت جوان هستند که توسط ماده‌ای ناشناخته به نام اوزو در سیویر، یک کانال تصفیه‌شده به فاضلاب نیویورک، آمریکا بوجود می‌آیند. این ماده لاک‌پشت‌ها را به طرز عجیب و غریبی بزرگ می‌کند و همچنین صفات انسانی به آنها می‌بخشد.

هر یک از لاک‌پشت‌های نینجا دارای نام‌های مختلفی هستند:

1. لئوناردو (Leonardo) به عنوان رهبر تیم شناخته می‌شود و از شمشیرها به عنوان اسلحه اصلی خود استفاده می‌کند.
2. مایکل‌انجلو (Michelangelo) با نام مایک به عنوان لاک‌پشت شوخ‌طبع و خنده‌‌رو شناخته می‌شود و از نانچیکو به عنوان اسلحه استفاده می‌کند.
3. دوناتلو (Donatello) به مهندسی و تکنولوژی علاقه‌مند است و از یک چوب‌ بلند به عنوان اسلحه استفاده می‌کند.
4. رافائل (Raphael) به عنوان لاک‌پشت پرخشونت و تنش‌زا شناخته می‌شود و از یک شمشیر دو لبه به عنوان اسلحه اصلی استفاده می‌کند.

این تیم نینجا در داستان‌ها و ماجراهای مختلفی در برابر انواع دشمنان و خطرات به مبارزه می‌پردازند. لاک‌پشت‌های نینجا ابتدا در قالب کتاب‌های کمیک معرفی شدند و سپس به محصولات گوناگونی از جمله انیمیشن‌ها، فیلم‌ها، بازی‌های ویدئویی و محصولات دیگر تبدیل شدند که به طور گسترده‌ای در دهه‌های 80 و 90 میلادی محبوبیت بسیاری پیدا کردند.

اینکه این مجموعه از سال ۱۹۸۴ که کامیک‌هایشان سیاه و سفید بود تا امروز همچنان نامشان زنده مانده است، جای تعجب بسیار دارد، ۳۸ سال زمان کمی نیست و در این مدت می‌تواند اتفاقات زیادی برای فرنچایزی با سابقه‌ی TMMT بیافتد. با ما در سایت ساعت هفت همراه باشید تا در ادامه حقایقی در مورد این گروه بازگو کنیم تا درباره‌ی Teenage Mutant Ninja Turtles بیشتر بدانید.

حقایقی جالب در مورد لاکپشت‌های نیجا که نمی‌دانستید…

۱۵. لاکپشت‌هایِ نینجا از نظر فنی دو منشاء دارند، اولین مورد این است که کوین ایستمن طراحی طنزآمیزی از یک لاکپشت که نانچیکو در دست دارد انجام داد. دوستش پیتر لِیرد از او خواست تا این طرح کمدی را گسترش دهد و لاکپشت‌های بیشتری با سلاح‌های متفاوت طراحی کند. سپس هر دوی آنها بر روی نامِ پرمخاطبِ Teenage Mutant Ninja Turtles به اجماع رسیدند. اما منشاء ثانویه‌ی آنها که از کتاب اول TMNT بدست می‌آید به ما می‌گوید که بسیاری از عناصر موجود در این کامیک‌ اشاره‌ی مستقیم به سری Daredevil اثر فرنک میلر و اِسپین‌آف The New Mutants X-Men دارند. نحوه‌ی مبارزه‌ی لاکپشت‌ها بسیار به Daredevil  (حقایق جالب از شخصیت دردویل) شباهت دارد و Splinter با استاد Daredevil مو نمی‌زند. حتی تائید شده است که همان زباله‌های سمی که مت مورداک را کور کرد، همان موردی است که باعث جهش لاکپشت‌های نینجا شد.

۱۴. در طول تاریخ این مجموعه‌ کامیک‌ها، سریال‌ها، انیمیشن‌ها و بازی‌های ویدئویی احمقانه تا دلتان بخواهد برای کودکان و نوجوانان ساخته شده است. با این حال کامیک‌های ابتدایی وقتی از رنگ‌بندی استفاده کردند، تِمی تیره داشتند و طراحی خود لاکپشت‌ها هم ناملایم (منظورم این است تا حدودی خشن بودند) بود، البته دلیل اصلی این کار این بود که چهار لاکپشت ما قاتلینی بودند که Splinter آنها را پرورش داده بود! آنها تنها یک هدف در سر داشتند؛ کشتن Shredder. در واقع لاکپشت‌ها تا پایان نسخه‌ی اول به هدف خود می‌رسند و لئوناردو موفق می‌شود Shredder را شکست دهد و از Shredder می‌خواهد که Seppuku انجام دهد (در رسوم سامورایی‌هایِ ژاپنی خودکشی بعد از شکست از رقیب امری مرسوم است). اما به عنوان آخرین حربه‌ی خود، شِرِدِر تلاش می‌کند با نارنجک لاکپشت‌ها را از بین ببرد ولی لاکپشت‌ها جان سالم به در می‌برند. آغاز این کامیک نیز آنچنان خوش‌آیند کودکان نیست زیرا لاکپشت‌ها اعضای فرقه‌ی اژدهای بنفش را تکه‌تکه یا معلول می‌کنند.

معرفی لاک پشت‌های نینجا و حقایق جالب در مورد آنها

۱۳. شِرِدِر یکی از Villainهای محبوب در کامیک‌ها، سینما و تلویزیون است. اولین بار صداپیشگی این کاراکتر را در انیمیشن‌ ۱۹۸۷ لاکپشت‌های نینجا، James Avery برعهده داشت و تا مدت‌ها مردم Shredder را با صدای او می‌شناختند.

معرفی لاک پشت‌های نینجا و حقایق جالب در مورد آنها

۱۲. هر زمان فرنچایزی مانند TMNT از محبوبیت بالایی برخوردار می‌شود، مُقلِدانی هم پیدا می‌کند. چیزی که غیرعادی است تعدادِ بیشمار کتاب و انیمیشن و فیلمِ شبیه TMNT است، جالب است که بعد از انتشار کامیک‌های سیاه و سفید TMNT در سال ۱۹۸۴، بلافاصله ده‌ها کامیک مشابه و حتی کپی مانند “همسترهای کمربند سیاه رادیواکتیویته‌ی نوجوان” (حتی اسم TMNT را هم کپی کردند!)، کماندوهای آفتاب‌پرست خونسرد! و این از همه جالب‌تر است، “Pre-Teen Dirty-Gen Kung Fu Kangaroos” که معنی‌اش می‌شود ” کانگوروهای پیش از نوجوانِ (یعنی چی پیش از نوجوانی؟!) ژنوم کثیفِ کونگ‌فو کار”. اما هجوم مقلدان تمامی نداشت، بعد از محبوبیت انیمیشن سال ۱۹۸۷، آنها سعی کردند از این موفقیت به نفع خود سود ببرند.

۱۱. انیمیشن سال ۱۹۸۷ برای مجموعه‌ی TMNT موفقیتی بزرگ کسب کرد و باعث شد پا را از آمریکا فراتر بگذارد. اما در اروپا شرایط فرق می‌کرد، به عنوان مثال در انگلیس، نانچیکو و کلمه‌ی نینجا! از جمله موارد خشونت‌آمیز به شمار می‌رفتند و به سرعت به فیلم یا انیمیشنی که چنین سلاحی یا کلمه‌ای در عنوانش استفاده می‌‌کرد، رتبه‌ی +18 تعلق می‌گرفت! کلمه‌ی نینجا در عنوان Teenage Mutant Ninja Turtles به Teenage Mutant Hero Turtles تغییرکرد اما سانسورچی‌ها به همین نکته اکتفا نکردند. کاراکتر مایکل‌آنجلو که نانچیکو داشت، مجبور شد قلاب‌سنگ بدست بگیرد! ولی برادرانش که سلاح‌هایشان به مراتب خشونت‌بارتر از مایکل بیچاره بود، بدون تغییر در انیمیشن باقی ماندند! بیاد دارم که در بر روی قاب کارتریج بازی‌هایِ لاکپشت‌های نینجا بر روی سیستم‌های SEGA و NES نیز کلمه‌ی Hero نقش بسته بود و اگر زبان ژاپنی بازی‌های TMNT را تهیه می‌کردید عنوان Ninja بر روی آنها بدون سانسور وجود داشت.

۱۰. در اولین فیلم اکشنِ لاکپشت‌های نینجا، برای اینکه بتوانند حرکات لاکپشت‌ها را با ظرافت طراحی کنند، مجبور بودند برای هر کدام از برادرها یک لشگر بازیگر استخدام کنند، یک بازیگر داخل لباس لاکپشت‌ها، یک تیم عروسک‌گردان برای کنترل چهره‌ی هر لاکپشت و کلی بدلکار!

معرفی لاک پشت‌های نینجا و حقایق جالب در مورد آنها

معرفی لاک پشت‌های نینجا

۹. محبوبیت بالای این لاکپشت‌های نینجا باعث بروز Crossoverهای زیادی نیز شده است. محبوب‌ترین Crossover آنها مربوط به انیمیشن TMNT/Batman است. کتاب کامیک فعلی TMNT که توسط IDW تهیه و منتشر می‌شوند نیز دارای Crossoverهایی بین نسخه‌های مختلف خود لاکپشت‌ها از گذشته تا نسخه‌های سایبورگ آنها و یا با G.I. Joe، Transformers نیز شامل می‌‌شود. از Crossoverهای قدیمی‌تر می‌توان به یوساکی یوجیمبو (خرگوشی سامورایی)، اژدهایی سامورایی که به افسری پلیس تبدیل می‌شد. حتی در اکشن-فیگورها نیز آنها با کمپانی WWE و مجموعه‌ی Star Trek و هیولاهایی مانند Godzilla و مومیایی برخورد داشته‌اند.

۸. در سال ۱۹۸۸ انتشارات Archie Comics شروع به انتشار یک مجموعه Comic براساس نسخه‌ی اصلی TMNT که قرار بود اقتباسی از نسخه‌ی 1987 باشد، کرد. اما کتاب به سرعت از این اصل خارج شد و تبدیل به داستانی مجزا از TMNT ۱۹۸۷ شد و دنیای خودش را معرفی کرد. از آنجا که این مجموعه کامیک هیچ سنخیتی با انیمیشن آن سال نداشت کسی نمی‌دانست در نهایت چه اتفاقی می‌افتد.

نسخه‌ی TMNT انتشارات Archie بعداً یک تیم جانبی از قهرمانان به نام Mighty Mutanimals با شخصیت‌هایی مانند Wingnut، Leatherhead و Man Ray را معرفی کرد. بسیاری از موضوعات این مجموعه کامیک درباره مشکلات زیست‌محیطی آن زمان بود. اما این کامیک‌ها پا را فراتر نیز می‌گذاشتند و تبدیل به داستان‌هایی عجیب و غریب نیز می‌شدند. مثلاً لاکپشت‌ها نسخه‌های آینده‌ی خود را ملاقات می‌کردند و یا حتی زمانی دوناتلو با کریستف کلمب نیز ملاقات کرد!

معرفی لاک پشت‌های نینجا و حقایق جالب در مورد آنها

۷. کتاب کامیک اصلی لاکپشت‌های نینجا یک موفقیت بزرگ محسوب می‌شد، همین ویژگی را فیلم اول آنها داشت و مسیر پیچیده‌ای را برای رسیدن به اکران طی کرد. دعواهایی بر سر فیلم‌نامه رخ داد که ممکن بود همان ابتدا کل پروژه را کنسل کند، بعداً سر لباس لاک‌پشت‌ها نیز عوامل دست‌اندر کار به اختلاف خوردند. در نهایت هیچ استودیویی ضامن پروژه نمی‌شد و مسئولیت پخش آن را رد می‌کرد. اما سرانجام استودیوی تازه تاسیس New Line Cinema از فیلم حمایت کرد. بودجه‌ی فیلم اول ۱۳.۵میلیون دلار بود، اما فروش جهانی آن تا ۲۰۰میلیون دلار رسید و موفقیت چشم‌گیر کسب کرد. این فروش لاکپشت‌های نینجا را تا سال‌ها به  پرفروش‌ترین فیلم مستقل تاریخ تبدیل کرد. تا زمانی که فیلم مستقل Blair’s Witch در سال ۱۹۹۹ اکران شد، TMNT ۱۹۹۰ پرفروش‌ترین فیلم مستقل بود.

۶. در حالی که Factهای قبلی یک واقعیت مسلم است، این مورد ششم‌ هنوز گمانه‌زنی‌های زیادی درباره‌اش وجود دارد. گروهی از طرفداران مجموعه‌ی TMNT معتقدند در کامیک ابتدایی و سیاه و سفید که Mirage استودیو آن را منتشر می‌کرد، April O’Neil یک زن سیاه‌پوست در نظر گرفته شده بود. نظر این گروه بخاطر ماهیتِ سیاه و سفید کامیک سال ۱۹۸۴ در پرده‌ای از ابهام باقی مانده است. اما از آنطرف گروهی نیز مخالف این تئوری هستند و اذعان دارند از آنجا که این ناهماهنگی در طراحی، بخاطرِ کار طراحان متفاوت ایجاد شده، هیچ‌کدام از شخصیت‌ها فرم و ظاهر یکسانی ندارند. پیتر لِیرد و کوین ایستمن نیز نسبت به این ادعاها واکنشی نشان نداده‌اند.

معرفی لاک پشت‌های نینجا و حقایق جالب در مورد آنها

معرفی لاک پشت‌های نینجا

۵. در طول بیش از ۳۰ سال از گذشت فرنچایز TMNT، کاراکترهای زیادی به مجموعه اضافه و یا کنار گذاشته شده‌اند. از جمله آنها می‌توان به Venus De Milo لاک‌پشتی مونث اشاره کرد که چشم‌بند آبی روشن مشابه دیگر لا‌ک‌پشت‌ها داشت.  ونوس در مبارزات از فنون مختلف به اضافه‌ی یک گوی جادویی بهره می‌بُرد. ونوس دقیقاً در همان فاضلابی بود که لاک‌پشت‌های دیگر قرار داشتند اما Splinter متوجه او نشده بود. ونوس را فردی به نام Chung بزرگ کرد و به او آموزش‌های رزمی و هنر شینوبی را یاد داد. اما کاراکتر او به غیر از کامیکِ Next Mutant از تمام مجموعه‌های کامیک، فیلم‌ها، انیمیشن‌ها و بازی‌ها کنار گذاشته شد.

۴. برادران لاک‌پشتِ ما به هر طریقی بازارهای سرگرمی را تسخیر کرده‌اند، کامیک، فیلم، بازی، انیمیشن، ولی چیزی که شاید ندانید آن است که آنها یک تور موسیقی جهانی زنده نیز برپا کردند. نام این تور، Coming out of Their Shells بود که چهارتا برادر در حال آواز خواندن و نواختن موسیقی نشان می‌داد. این تور بعدها در VHS ضبط شد و به فروش رسید. در این تور مایکل‌آنجلو به عنوان خواننده و گیتاریست، لئوناردو نوازنده‌ی Bass، دوناتلو نوازنده‌ی Keyboard و رافائل نوازنده‌ی درام بودند. لباس‌های ارزان قیمت این لاک‌پشت‌ها و طراحی سبُکشان، داد هواداران را درآورد ولی در کل استقبال از این کار خوب بود.

۳. در حالی که Archie Comics به متفاوت بودن معروف بود، استودیویِ Image Comics معجونی از اتفاقات عجیب و غریب را برای TMNT رقم زد. در این سری دوناتلو آسیب می‌بیند و بروی اعضای بدنش قطعات Bionic نصب می‌کند. لئوناردو فقط یک دستش را از دست نمی‌دهد بلکه توسط King Comodo خورده می‌شود. Splinter تبدیل به خفاش شده و عقلش را از دست می‌دهد و در نهایت بعد از چند شماره دوباره موش می‌شود. شاید جالب‌ترین داستان مربوط به رافائل بود که او ابتدا در جنگی به طرز وحشیانه‌ای مورد حمله قرار گرفته و آسیب شدیدی می‌بیند و مجبور می‌شود لباس‌های Shredder را تن کند تا زنده بماند. بدین ترتیب او تبدیل به رهبر Foot Clan می‌شود. این چرخش‌های ۱۸۰ درجه‌ای نشان می‌دهد که Image Comics و داستان‌هایش چقدر دور از سنت‌ها و اصول اولیه‌ی TMNT است.

۲. شرور داستان‌های TMNT یک موجود شوم و وحشتناک است و ماهیت وحشتناکش کاملاً در تضاد با لاک‌پشت‌های نینجاست. اما منشاء کاملاً خنده‌داری برای این کاراکتر پلید وجود دارد. کوین ایستمن برای طراحی او دستش را وارد رَنده‌ (همان رنده‌های آشپزخانه که با آن سیب‌زمین و پیاز رنده می‌کنید) کرد و فردی را تصور کرد که تمام بدنش با زره‌ای از تیغ‌های بلند و تیز پوشیده شده است. در ابتدا او حتی نام Grater (به فارسی می‌شود رَنده) را روی آن گذاشت. اما پیتر لِیرد دخالت کرد و نام Shredder را روی آن گذاشت. واقعیت دیگر اینکه Shredder قرار نبود آنتاگونیست TMNT باشد، او در شماره‌ی اول کامیک‌های منتشر شده توسط Mirage استودیو، می‌میرد! در واقع این انیمیشن ۱۹۸۷ بود که Shredder را به عنوان دشمن شماره یک TMNTها تثبیت کرد.

۱. در نهایت اینکه نسخه‌ای ژاپنی از لاک‌پشت‌های نینجا هم وجود دارد که مانند Power Rangers گروهی با سنگی جادویی خود را به لاک‌پشت‌های انسان‌نما جهش می‌دهند…

امیدواریم از مطلب “معرفی و حقایق جالب از سری لاک پشت‌های نینجا” لذت برده باشید… برای خواندن مطالب بیشتر در مورد دنیای کمیک ها به این بخش مراجعه کنید.

آخرین مطالب به روز شده

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها