بررسی فیلم Wonder Woman 1984

فیلم زن شگفت انگیز 1984، به اختصار WW84 فیلمی اکشن، ماجراجویی فانتزی به کارگردانی “پتی جنکین” است که در تاریخ ۲۵ دسامبر ۲۰۲۰ به اکران درآمده است و همینطور از طریق HBO Max نیز دسترس می‌باشد. داستان فیلم در ادامه نسخه اول فیلم زن شگفت انگیز (معرفی شخصیت زن شگفت انگیز) روایت می‌شود و وقایع آن در دهه هشتاد جریان دارد و به دوران بعد از جنگ جهانی می‌پردازد. کارگردانی این فیلم را نیز همچون نسخه قبلی Patty Jenkins برعهده داشته که باز هم از همان تکنیک‌های فیلم قبلی استفاده کرده است و Gal Gadot دوباره در نقش این ابرقهرمان دنیای DC قرار گرفته است. در ادامه با ما در سایت ساعت هفت با بررسی فیلم Wonder Woman 1984 همراه باشید.

برای خواندن مطالب بیشتر در مورد فیلم های 2020 به لیست فیلم های سال 2020 مراجعه فرمایید.

مطالب مرتبط: بهترین فیلم های سال 2020 تا کنون…

بررسی فیلم Wonder Woman 1984 / ساده و سطحی 1

ای کاش…

ای کاش “کمپانی بزرگ برادران وارنر” نیز مانند “والت دیزنی” کمی بیشتر به فیلم‌های ابرقهرمانی اهمیت می‌داد و سعی می‌کرد تیم بازیگری و دست اندرکاران یک فیلم را همیشه حفظ کند و دیگر فیلم‌هایِ ابرقهرمانان DC را در یک مجموعه بزرگ‌تر گِرد هم بیاورد و یک مجموعه معنادار تشکیل دهد. به جای دست بردن در چنین پروژه‌هایی و آوردن فشار بر کارگردان و دیگر عوامل فیلم، اندکی به آنها زمان بدهد تا بتوانند ایده‌ها و خلاقیت‌های خود را وارد اثر کنند. اتفاقی که برای “زک اسناید” در فیلم Justice League افتاد و کارگردانی آن به شخص دیگری سپرده شد و شکستی بزرگ را در گیشه نصیب برادران وارنر کرد. شکستی که باعثِ بازگشتِ زک برای اتمام سناریو ناتمام خود شد و برادران وارنر مجبور شدند دوباره Justice League را با کارگردانی او بسازند.

بررسی فیلم Wonder Woman 1984 / ساده و سطحی 2

سنگ آرزوها (خلاصه داستان)

دایانا (زن شگفت انگیز) در سال 1984 رشته تحصیلی خودش انسان شناسی را در موسسه Smithsonian دنبال می‌کند.  به تازگی به این موسسه‌‌ یک عضو جدید به نام Barbara Minerva هم اضافه می‌شود که تخصصش در سنگ‌هاست و از قضا یک سنگ عجیب غریب هم برای بررسی ویژه به او سپرده می‌شود. از طرفی یک دلال ورشکسته به نام Maxwell Lord قصد بدست آوردن این سنگ را دارد. این سنگ مگر چه چیز جالبی دارد؟ باربارا می‌گوید که این سنگ تقلبی است و 75 دلار بیشتر قیمت ندارد ولی حلقه دور آن چیز دیگری می‌گوید و حتی نظر دایانا را نیز به خود جلب می‌کند. در حقیقت این سنگ می‌تواند آرزوهای شما را برآورده کند و همین پایه اصلی داستان فیلم را تشکیل می‌دهد.

بررسی فیلم Wonder Woman 1984 / ساده و سطحی 3

نقدهای منفی

فیلم WW84 به رغم کرونا و چند بار تأخیر خوردن بالاخره به اکران درآمد و نقدهای بدی را از منتقدین و مخصوصا مردم دریافت کرد. فیلم‌های ابرقهرمانی امروزه با سری Avengers قیاس می‌شوند که توانستند فروشی میلیاردی را در گیشه از آن خود کنند. WW84 نیز از این قاعده مستثنا نیست و البته که این قیاس کاملاً به جا می‌باشد. در واقع ما از برادران وارنر و پتی جنکینز انتظار داشتیم فیلمی با سناریویی خوب و جلوه‌های ویژه‌ای بسیار عالی ببینیم نه در حد و اندازه Avengers اما فیلمی که در خور نام Wonder Woman باشد. اما آیا پتی جنکینز موفق شده است که چنین کاری را انجام دهد؟ در ادامه به این پرسش پاسخ می‌دهیم.

بررسی فیلم Wonder Woman 1984 /اکشن‌ها و کارگرانی ساده و سطحی

فیلم زن شگفت انگیز 1984 از لحاظ کارگردانی و سکانس‌های اکشن بسیار ضعیف است و از این بابت بسیار لطمه خورده و مورد حمله منتقدین و مخصوصاً مخاطبان قرار گرفته است. این فیلم برای پتی جنکینز پیشرفت به حساب نمی‌آید و بسیار ساده و سطحی ساخته شده است. او نیز تلاشی برای فرار از این موضوع انجام نداده و در بسیاری از لحظات فیلم انگار عجله داشته و از صحنه‌های بدلکاری و اکشن به سرعت عبور کرده است. او بیشتر وقت خود را روی خط سیر اصلی داستان قرار داده اما در روایت داستان هم به خوبی عمل نکرده است. پتی جنکینز اصلاً به خود فشار نیاورده و همان لحن، تکنیک، قاب و فرم فیلم‌های ابر قهرمانی قبلی را تکرار کرده و هیچ نوآوری در اثر او دیده نمی‌شود که این یک محصول نهایی کاملا کم‌اثر را به وجود آورده است.

صحنه‌های اکشن فیلم بسیار سطحی هستند و از نظر جلوه‌های ویژه جزئیات شگرفی در آن ملاحظه نمی‌شود که شما را به وجد بیاورد. یا لحظات هیجان انگیز و پرشور با اینکه در طول فیلم دیده می‌شود اما بدون عمق ساخته شده‌اند و یکی از دلایلی که کمتر از آن لذت می‌برید جزئیات ضعیف و صحنه‌های نبرد و اکشن بسیار مصنوعی آن است.

بررسی فیلم Wonder Woman 1984 / ساده و سطحی 4

کمی در مورد بازیگران اصلی / درخشش Pedro Pascal

فیلم زن شگفت انگیز ۱۹۸۴ سه شخصیت کلیدی دارد. گال گدوت در نقش دیانا، پدرو پاسکال در نقش Maxwell Lord و کریستن ویگ در نقش Cheetah که هرکدام نقش خاص خود را در داستان ایفا می‌کنند.

فیلم WW84 هرچقدر بد باشد و یا به آن خورده بگیرید، ناسزا بگویدَش، اما پدرو پاسکال (در نقش Maxwell Lord ) بسیار درخشان و در حد اسکار در آن ظاهر شده است. او به قدری قوی، زیبا، پرشور و حرارت در نقشش بازی می‌کند که انگار این فیلم فقط و فقط برای اوست. در واقع باید گفت او فیلم را برای خودش کرده و تنها اوست که در نقشش می‌درخشد. با تمام ضعف‌هایی که در داستان فیلم وجود دارد اما در شخصیت پردازی فیلم‌نامه تقریباً خوب عمل شده است. پدرو پاسکال در نقش Maxwell Lord جوری بازی کرده که انگار نویسندگان بیشترین شخصیت پردازی را برای او انجام داده‌اند، در حالی که اینطور نیست و اکثر شخصیت‌ها در یک سطح قرار دارند. این حس بیشتر برای این بوجود می‌آید چراکه شخصیت Maxwell Lord دارای فراز و فرودهای بسیاری است که می‌تواند بیشتر شما درگیر خود کند.

گال گدوت (در نقش زن شگفت انگیز یا دیانا) خوشبختانه از حالت بی‌احساس و چوب خشک درآمده و اندکی لطافت در بازی‌اش می‌بینیم. با تمام ضعف‌ها و بازی تکرای‌اش، همچنان بهترین فرد برای بازی در این نقش است و اگر بتواند ظرفیت‌های بیشتری از خودش بروز دهد و کمی نقشش را جدی‌تر بگیرد می‌تواند این نقش را تا ابد برای خودش کند. همان دقایق کوتاهی که شخصیت استیو به فیلم وارد می‌شود برای بدنِ خسته و شخصیت بی‌یارو یاور Wonder Woman حکم مورفین را دارد و کمی به او آرامش قلبی می‌دهد. با اینکه بازی “کریس پاین” هم مانند “گال گدوت” دارای عمق مناسب نیست اما کاراکترش خیلی خوب در قصه قرار گرفته و کمی احساسات را وارد جریان داستان کرده است.

بازی کریستن ویگ (در نقش Barbara Minerva / Cheetah) بسیار بهتر از گال گدوت است و او نیز خیلی خوب توانسته از پس ظرافت‌های نقشش بر بیاید و احساس بیشتری نسبت به گال گدوت در او حس خواهید کرد. شخصیت باربارا نقصهایی دارد و نحوه تبدیل شدنش به چیتا یکی از مشکلات اصلی فیلم محسوب می‌شود اما در کل شخصییت دلچسب‌تری نسبت به کال کدوت دارد. در انتها نیز نمی‌توان او را صد درصد بَد نامید و تقریباً خاکستری است.

بررسی فیلم Wonder Woman 1984 / ساده و سطحی 5

پایان بندی ضعیف فیلم… (خطر اسپویل)

اما به نظر من بزرگترین ضربه به فیلم‌ را پایان‌بندی آن به پیکر کلِ فیلم می‌‌زند. پایان بندی از نظر من به شدت ضعیف است زیرا درگیری دایانا و چیتا اصلاً شما را به وجد نمی‌آورد و بسیار معمولی است و نحوه پیروزی دایانا هم بسیار ساده و سطحی ساخته شده است. یکی از دلایل اصلی که این حس را دارید ساخته نشدن درست شخصیت چیتا است و فیلم به درستی مسیر تبدیل شدن شخصیت باربارا به چیتا را خلق نمی‌کند…

از همان ابتدا وقتی فهمیدم یکی از شخصیت‌های فیلم Maxwell است، انتظار پایان بندیی مشابه یکی از کامیک‌های لیگ عدالت را داشتم. اما وقتی این پایان بندی را دیدم به کل ناامید شدم. همانطور که مطالب مربوط به آشنایی با زن شگفت انگیز را خوانده‌اید می‌دانید که دایانا، Maxwell را می‌کُشد. “پتی جنکینز” اشاره کرد که پایان فیلم بنا به نظر برادران وارنر تغییر کرده است. او در ابتدا مخالف این کار بود اما بعد از اکران فیلم این کار را درست خوانده است. او نمی‌گوید پایان فیلم چه بوده است ولی به نظرم پایان فیلم با مرگ Maxwell همراه بوده است. چرا برادران وارنر این پایان بندی را تغییر داده‌اند زیرا دایانا در کامیک‌ها بعد از قتل ماکسول از لیگ عدالت اخراج می‌شود. ولی چون فیلم WW84 هیچ ارتباطی با Justice League ندارد برادران وارنر این پایان بندی را حذف کرده‌اند. البته این پاراگراف بر اساس حدس و گمان من بوده است و ممکن است اشتباه باشد.

نتیجه گیری…

فیلم Wonder Woman 1984 دارای یک داستان کم عمق به همراه اکشن‌ها و کارگردانی سطحی و ساده است. می‌توان گفت از بودجه ۲۰۰ میلیون دلاریش به خوبی برای ساخت جلوه‌های ویژه چشم نواز و لحظات جذاب استفاده نکرده است و از این نظر شما را ناامید می‌کند. اما با تمام این احوال بازی بازیگران فیلم مخصوصا “پدرو پاسکال” تا حدودی فیلم را نجات داده و برخلاف جبهه گیری منفی که برای فیلم ایجاد شده فیلم قابل قبولی است که ارزش یکبار دیدن را دارد. فیلم زن شگفت انگیز 1984 از آن فیلم‌های ابرقهرمانی‌ست که علاوه بر داشتن لحظات جذاب، درس‌های خاص خودش را به مخاطبش ارائه می‌کند.

فیلم Wonder Woman 1984

ww84_2
فیلم Wonder Woman 1984

نمره سایت ساعت 7 (ارزش اثر)

(متوسط)

(متوسط)

ساده و سطحی

فیلم Wonder Woman 1984 دارای یک داستان کم عمق به همراه اکشن‌ها و کارگردانی سطحی و ساده است. می‌توان گفت از بودجه ۲۰۰ میلیون دلاریش به خوبی برای ساخت جلوه‌های ویژه چشم نواز و لحظات جذاب استفاده نکرده است و از این نظر شما را ناامید می‌کند. اما با تمام این احوال بازی بازیگران فیلم مخصوصا “پدرو پاسکال” تا حدودی فیلم را نجات داده و برخلاف جبهه گیری منفی که برای فیلم ایجاد شده فیلم قابل قبولی است که ارزش یکبار دیدن را دارد. فیلم زن شگفت انگیز 1984 از آن فیلم‌های ابرقهرمانی‌ست که علاوه بر داشتن لحظات جذاب، درس‌های خاص خودش را به مخاطبش ارائه می‌کند.

امیدواریم از مطلب ” بررسی فیلم Wonder Woman 1984 ” لذت برده باشید تا بعد…

آخرین مطالب به روز شده

محبوب‌ترین مطالب

آخرین مقالات اختصاصی

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها