بررسی کامل فصل اول سریال see/ جادویِ بینایی

سریال see یک درامِ علمی تخیلی است که توسط Steven Knight و برای شبکه ی +Apple TV ساخته شده است. با سایت ساعت هفت همراه باشید تا بهبررسی کامل فصل اول سریال see بپردازیم.

اگر به دنبال خواندن مطالب بیشتر در مورد سریال های برتر می گردید به لیست بهترین سریال ها مراجعه کنید…

مطالب بیشتر از سریال بینایی:

معرفی بازیگران و شخصیت های اصلی سریال See (جدید) 

(بررسی فصل دوم به زودی…)

(اخبار جدید:  بعد از حدود دو سال انتظار برای انتشار فصل جدید سریال، بلاخره سازندگان 27 آگوست 2021 را برای انتشار فصل جدیدشان انتخاب کردند. اطلاعات بیشتر)

بازی Jason Momoa در نقش بابا واس در سریال See

در دهکده ی “آلکنی” همه چیز آرام است و زندگی بدون هیچ مشکلی در حال سپری شدن است.

خلاصه ی داستان…

داستان سریال See در قرن ۲۱ جریان دارد. به دنبال ویروسی کشنده، جمعیت جهان به کمتر از دو میلیون نفر کاهش یافته و تمام انسان‌های باقی مانده نابینا شده‌اند. سال‌ها از این موضوع می‌گذرد و بینایی به موضوعی افسانه‌ای تبدیل شده است که حتی صحبت کردن در مورد آن حرام و جرم محسوب می‌شود…

در دهکده ی “آلکنی” همه چیز آرام است و زندگی بدون هیچ مشکلی در حال سپری شدن است. خانواده‌های نابینایی که در کنار هم دهکده‌ای را ساخته‌اند و زندگی در تاریکی مطلق برایشان یک امر کاملا طبیعی شده است. تا اینکه یک زن حامله به نام ماگرا (با بازی Hora Hilmar) وارد دهکده می‌شود. فرمانده‌ی دهکده “بابا واس” که بچه‌دار نمی‌شود او را به همسری بر می‌گزیند. پدر اصلی بچه‌ها فردی به نام “جرلامارل” است که توسط حکومت به خاطر اینکه توانایی “دیدن” دارد تحت تعقیب است! به خاطر همین موضوع با خیانت یکی از اعضای دهکده ، “آلکنی” در آستانه‌ی فرو پاشی قرار دارد چرا که ویچ فایندرها به دهکده حمله کرده‌اند و… زن حامله دو بچه به دنیا می‌آورد که هر دوی آنها بینا هستند و داستان از اینجا شکل واقعیِ خود را می‌گیرد…

بررسی سریال See

شهرهای بزرگ، تکنولوژی ها و همه چیز محو شده است و انسان ها به صورت قبیله ای و گروه گروه زندگی می کنند.

بررسی کلی سریال…

حال حساب کنید که دنیای “نابیناها” چه شکلی است! به صورت کلی تمدن که اکنون در آن زندگی می‌کنیم از بین رفته است و انسان‌ها با شکل دیگری از زندگی، خود را وقف داده‌اند. شهرهای بزرگ، تکنولوژی‌ها و همه چیز محو شده است و انسان‌ها به صورت قبیله‌ای و گروه گروه زندگی می‌کنند. این شکل جدیدِ زندگی دیدگاه‌ها و باورهای تازه‌ای را نیز به زندگی آنها پیوند داده است که بسیاری از آنها عجیب و غریب ولی تامل برانگیزند…

یکی از شخصیت های منفی سریال See

شخصیت های منفی سریال بعد از چند قسمت تمام ارزش هایشان را برایتان از دست خواهند داد

سریال see داستان عجیبی دارد از همان ابتدا وقتی متوجه می‌شوید تمام افراد داخل آن کور هستند کمی مسئله گیج کننده می‌شود. انسان‌ها بعد از سال‌ها نابینایی کمی متفاوت شده‌اند. دیگر حس‌های آنها، به شدت تقویت پیدا کرده است. برخی از آنها حس بویایی بسیار قویی پیدا کرده‌اند. به طوری که بوهای فواصل بسیار دور را نیز می‌توانند حس کنند. حتی برخی انسان‌ها از سگ ها هم حس بویایی قوی‌تری پیدا کرده‌اند! یا گوش‌هایشان به شدت به صداها حساس شده است. یک موهبت از آنها دریغ شده ولی در عوض انسان خود را تکامل داده و به گونه‌ای جدید تبدیل شده که برای ادامه‌ی زندگی به دیدن احتیاجی ندارد.

داستان کلی سریال جالب توجه است و پتانسیل تبدیل شدن به یک اثر جذاب را دارد. اما وقتی موضوع یک “سریالِ دنباله دار” است که باید کشش و حرارت لازم برای دنبال کردن آن را به شما بدهد شما چیز قابل توجهی در این سریال نخواهید یافت. کاش این موضوع به یک “فیلم سینمایی” تبدیل می‌شد که مطمئنا تاثیر گذارتر و جذاب‌تر از این‌ها می‌توانست باشد. در بحث شخصیت‌پردازی بسیار ضعیف کار شده و شما نمی‌توانید با شخصیت‌های اصلی سریال همزاد پنداری کنید و با آنها هم مسیر شوید. حتی شخصیت‌های منفی نیز همین مشکل را دارند. به طوری که شخصیت‌های منفی سریال بعد از چند قسمت تمام ارزش‌هایشان را برایتان از دست خواهند داد. رفتارهای عجیب و غریب و غیر متعارف آنها، بیننده را از محتوای اصلی سریال دور می‌کند.

بازی Jason Momoa در نقش بابا واس در سریال See

نبردهای کور کورانه او و یارانش در اوایل سریال عجیب غریب و خالی از هیجان درست شده است‌.

بازی Jason Momoa در نقش “بابا واس” در اوایل سریال کاملا شما را یاد بازی او در نقش کال دراگو در “گیم اف ترون” می‌اندازد. با این تفاوت که او کور است. نبردهای کور کورانه او و یارانش در اوایل سریال عجیب غریب و خالی از هیجان درست شده است‌. اما کمی جلوتر مطمئن باشید او تبدیل به بهترین شخصیت کل سریال برایتان خواهد شد.

چیزی که شما در سریال See می‌بینید، یک داستانِ فانتزی با اتفاقات خارق العاده نیست‌. یک مریضی و مصیبت نور چشم انسان‌ها را از آنها گرفته و دنیایشان را تاریک کرده  و همه‌ی دنیای آنها به هیچ تبدیل شده است. تاریکی خدای آنها شده و نور و روشنایی تحت هر شرایطی حرام است. باور بکنید یا نکنید اما حتی در چنین دنیایی هم انسان‌ها بر سر قدرت با هم درگیر هستند! حتی ادیان جدیدی در این دنیا خلق شده و انسان‌ها به خشونت و ارعاب روی آورده‌اند. برخی نمادهایی که از چنین دنیایی به نمایش گذاشته می‌شود چندش آور است! در چنین دنیایی حتی کسی است که خود را ملکه می‌خواند و برای اعتقاداتی که حتی خود هم آن‌ها را قبول ندارد و به آن پایبند نیست، قتل عام می‌کند! در بین شخصیت‌های منفی ملکه از همه عجیب‌تر رفتار می‌کند. هیچ کجای شخصیتش به یک شخصیت منفور نمی‌خورد و بیشتر یک انسان ضعیف و چندش آور از او در این سریال تصویر شده است.

یکی از شخصیت های منفی سریال See

در چنین دنیایی حتی کسی است که خود را ملکه می خواند و برای اعتقاداتی که حتی خود هم آن ها را قبول ندارد قتل عام می‌کند!

همه چیز تغییر کرده است حتی نوشته‌ها دیگر روی کاغذ پیاده نمی‌شوند بلکه به نخ‌هایی گره خورده تبدیل شده‌اند که با لمس کردن قابل خوانده شدن باشند. خود تصور کنید دنیایی که هیچ کس چیزی را نمی‌بیند به چه روزی می‌افتد. ولی انسان است و خود را وقف می‌دهد. حتی با این شرایط هم زندگی معمولی خود را در پیش گرفته است. هر کس در این دنیا ببیند باید این موهبت خود را مخفی کند تا کشته نشود چرا که دیدن یک عمل شوم و شیطانی در آئین جدید طلقی می‌شود. این جور نکات ریز بینیانه در سریال قابل توجه و جذاب است. و طعنه‌ای به باورهای نادرستی است که انسان‌ها به مرور زمان به آن برچسب حقیقت مطلق زده‌اند.

ویچ فایندرها قدرت بینایی را جادویی می‌دانند و هر کس که این قدرت را داشته باشد.( یا اینکه تصور کنند دارد!) به آتش کشیده می‌شود. در حقیقت آنچنان دقیق در مورد چگونگی شناسایی این قدرت توسط ویچ فایندرها در طول سریال تاکنون حرفی زده نشده است و همه چیز به نوعی در این مورد گنگ است!

سریال See

بازی Jason Momoa در نقش “بابا واس” در اوایل سریال کاملا شما را یاد بازی او در نقش کال دراگو در “گیم اف ترون” می اندازد

داستان تا میانه‌ی قسمت سوم ریتم کندی دارد اما در بخش پایانی قسمت سوم کمی جالب توجه می‌شود و صحنه‌های زد و خورد هیجان انگیزی توسط “بابا واس” و گروهی که به برده داری مشغولند دیده می شود.(بله در دنیای نابیناها نیز عده‌ای برده داری می‌کنند، انسان تحت هیچ شرایطی عوض نمی‌شود!) اینجا کمی بیشتر با پس زمینه داستانی و شخصیتی او آشنا می‌شوید و کمی حس خواهید کرد جریان سریال در مسیر بهتری قرار گرفته است.

سریال see فصل اول

اما جلوتر در قسمت چهارم باز با تکرار مکررات و مسائلِ به شدت فاجعه آمیزتری رو به رو می‌شوید. ملکه‌ی مجنون کِین با اینکه هیچ کس نه در دربار و نه در میان مردمشان او را قبول ندارد، به شدت بر موضع خود بر پیدا کردن بچه‌های “جرلامارل” پافشاری و به کشتار خود در این راه ادامه می‌دهد. شخصیت ملکه شاید نفرت انگیزترین شخصیت سریال باشد. شخصیتی که نه بویی از سیاست و هوش برده است و نه از رهبری و حیله‌گری چیزی می‌داند. او یک انسان مجنون است که برای اینکه قدرتش را بیشتر کند و از معجزه ی بینایی در کنارش برای اهدافش استفاده کند حاضر است همه را سلاخی کند. و شما حتی دلیلی برای اینکه این شخصیت را یک شخصیت منفی بدانید ندارید چرا که واقعا شخصیت خاصی ندارد. و چیزی که از او می‌بینیم یک انسان روانی و غیر قابل درک است و به هیچ عنوان نمی‌توانید جایگاهی برای او قائل شوید.

سریال see فصل اول

بچه های جورامارل به همراه بابا واس…

 اصل سریال بر روی دو شخصیت کلیدی یعنی بچه‌های جورامارل، می‌چرخد. کوفان پسر و هانیوا دختر او محسوب می‌شود. این شخصیت‌ها در اصل بیناهای سریال هستند حال بگذریم ممکن است در طول مسیر سریال با بیناهای دیگری نیز رو به رو شوید. ولی این دو جزء شخصیت‌های اصلی سریال محسوب می‌شوند که به هیج عنوان نمی‌توانید با آنها ارتباطی برقرار کنید. (مخصوصا با هانیوا) در کل به جز بابا واس و کمی پاریس بقیه‌ی شخصیت های سریال برایتان اهمیتی نخواهند داشت و آن هم به خاطر بازی Jason Momoa است که این حس در دل شما بیدار می‌شود. مطمئن باشید اگر بازیگر دیگری به جای او این نقش را داشت این سریال هیچ پتانسیلی برای دنبال کردن نداشت. ولی او این نقش را تا حدودی خوب ایفا کرده است و میتوان گفت تمام بار سریال را به دوش کشیده است و اگر دوست داشته باشید داستان را دنبال کنید به خاطر وجود او در این نقش است که به خوبی جا افتاده است.

سریال see فصل اول

 سریال در قسمت‌های بعدی ریتم کندی دارد و شاید نکته‌ی جالب توجه آن را به بیرون آمدن ملکه کِین از قصر (سد) و اتفاقاتی که در این باره می‌افتد ربط داد. اینکه قدرت مطلق نیست و وقتی به زیر کشیده شوی آنجاست که ذلت و خواری را تجربه خواهی کرد. در بخش‌هایی از قسمت ششم به این موضوع بیشتر خواهید رسید. در این قسمت‌ها با فرقه‌هایی جدید در سریال رو به رو می‌شوید مانند کسانی که زباله جمع می‌کنند و از این طریق زندگی می‌کنند و یا گروهی که در دل غار زیرِ زمین سکنا گزیدند و زندگی در بیرون غار را حرام می دانند!


” قوه‌ی بیناییت و کل دانشت بیماری هست که کل گونه‌ی تو رو به نابودی کشوند.”


قسمت پایانی سریال See پر از اتفاقات مختلف است و ریتم بسیار خوب و جذابی در داستان گویی دارد. اینجا با نکات جالبی از سریال رو به رو می‌شوید. در دنیای نابیناها وقتی کسی قدرت بینایی داشته باشد خود را برگزیده حس می‌کند. کسی که فکر می‌کند که باید دنیا را نجات دهد. دقیقا مانند نابیناها که بیناها را عجیب می‌دانند. او همه‌ی نابیناها را عجیب و غریب و بی‌استفاده تصور می‌کند. سریال در این قسمت این تضاد را به زیبایی به تصویر می کشد. و از لحظات آخر سریال و بازی Jason Momoa هر چه بگویم کم است. خشمی که او بروز می‌دهد واقعا به درونتان نفوذ می‌کند و اتفاقی که در انتهای سریال می‌افتد پر هیجان و جذاب درست شده است و شما را برای فصل بعدی امیدوار می‌کند. ( البته به جز داستان ملکه ی مجنون! )

سریال see فصل اول

سریال see منظره‌های زیبایی را در خود دارد و دقیقا می‌تواند به نوعی تلنگری باشد که ما بیشتر قدر قدرت بینایی خود را بدانیم چرا که با این قدرت می‌توانیم چنین زیبایی‌هایی را بهتر و بیشتر درک کنیم. بخشی از این زیبایی را برایتان گذاشتم تا بیشتر با حال و هوای سریال آشنا شوید.

سریال see فصل اول

سریال see فصل اول

سریال See یک سریال علمی تخیلی است

نمره سایت ساعت 7

(خوب)

(خوب)

در کل باید گفت فصل اول سریال see مخصوصا به خاطر پایان جالب توجهی که داشت راضی کننده بود. هر چند نمی‌توان از ریتم کند قسمت‌های آغازین و شخصیت‌های دوست نداشتنی سریال گذشت! اما در انتها شما تنها به خاطر شخصیت بابا واس به ادامه مسیر سریال دل خوش خواهید کرد …شخصیتی که به زیبایی در ذهنتان جا باز می‌کند و تبدیل به یک کاراکتر دوست داشتنی و قدرتمند برایتان می‌شود.

امیدواریم از مطلب ” بررسی کامل فصل اول سریال see ” لذت برده باشید…

داغترین‌ها

آخرین مطالب به روز شده

برچسب‌های برتر

مشترک شدن در این بحث
اطلاع از
guest
9 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
من!!!!!!!!!!
من!!!!!!!!!!
۱۹ شهریور ۱۴۰۰ ۲:۲۳ ق.ظ

خیلی جالبه!تا میبینید نمره ی یه سریال از 8 میاد پایین تر ب خودتون اجازه ی هر نقد بی پایه و اساس و شخصی ای رو میدید و پالبیکش هم میکنید! گویا اصن استقلال عقیده ندارید !هر کی یه سیستم اومده دستش واس من منتقد شده. مجبورتون کردن؟

ناشناس
ناشناس
۳۱ خرداد ۱۴۰۰ ۵:۳۰ ب.ظ

مرسی از سایت خوبتون

علی
علی
۲۱ خرداد ۱۳۹۹ ۷:۵۲ ب.ظ

من نصفه تونستم نقدتو بخونم چون کودکانه بود بعد از سال ها که نه فیلم سینمایی درستی ساخته می شه نه سریال ها جذابیتی دارن سریال seeفوق العادس فکنم بابد کمی بر گفتارت تجدید نظر کنی

حمید
حمید
۲۳ آذر ۱۳۹۸ ۱۰:۴۸ ب.ظ

سریال خیلی قشنگیه مرسی

کاظم
کاظم
۲۱ آذر ۱۳۹۸ ۸:۳۶ ق.ظ

سریال خیلی خفن تموم شد ممنون از مطلبتون

اسکرول به بالا