بررسی بازی Crash Bandicoot 4 It’s About Time

با سلام خدمت شما همراهان گرامی مجله اینترنتی ساعت 7، با نقد و بررسی بازی Crash Bandicoot 4 It’s About Time در خدمت شما هستیم. بازی Crash Bandicoot 4 It’s About Time در ابتدا در تاریخ 2 اکتبر 2020 برای PS4 و Xbox One عرضه شد و در تاریخ 26 March برای Windows منتشر شد. این بازی توسط Toys for Bob ساخته و Activision آن را منتشر کرده است. در ادامه با با نقد و بررسی بازی Crash Bandicoot 4 It’s About Time همراه شما هستیم.

Crash Bandicoot 4 It's About Time
سفر در زمان و مکان های مختلف

بازگشت به اوج

بازی Crash Bandicoot 4 It’s About Time دوباره این فرنچایز محبوب را به اوج خود بازگرداند. بازی‌های قبلی سری دارای گیم پلی متوسط در سبک بازی پلتفورمز(Platformer) بودند و نیازی به گفتن نیست که یکه تاز این سبک بازی سری فوق محبوب Mario است. در این چند سال اخیر تقریبا Mario حاکم بلامنازع سبک Platform بوده است و تنها Rayman بود که با نسخه Legend توانست Mario را به چالش بکشد. اما سری بازی Crash تقریباً در این سبک توانست بر روی کنسول سونی برای خود طرفدارانی را دور این فرنچایز محبوب جمع کند. در قیاس با Mario باید گفت که کنسول های Nintendo را یکی Mario زنده نگه داشته و دیگری سری بازی Zelda و اگر این دو بازی و سیاست بسیار درست نینتندو در صنعت بازی‌ها نبود چه بسا مانند کنسول SEGA خیلی زود از صحنه رقابت حذف می‌شد. در این میان Sonic فعلاً در حال کندکاو هالیوود است و این جوجه تیغی آبی خیلی خوب توانست در سینما خود را جا بیاندازد به طوری که کسی انتظار نداشت Live Action سونیک(بررسی فیلم سونیک)، حتی آنهایی که این موجود را نمی شناسند را هم عاشق خود کند. به هر حال بازی Crash Bandicoot 4 It’s About Time دوباره این فرنچایز محبوب که زمانی انحصاری سونی بود و توسط شرکت محبوب Naughty dog ساخته شده بود را دوباره به گردونه رقابت با Rayman و Mario برگرداند.

Crash Bandicoot 4 It's About Time
کِرَش، خنگ دوست داشتنی

خلاصه داستان…(Crash و رفقا)

داستان این قسمت درباره زمان است، Uka Uka در تلاش است که خود و دکتر Neo Cortex و Nefarious Tropy را از زندانی که در گذشته گرفتارشان کرده آزاد کند. تلاش‌های اوکا اوکا موفقیت آمیز است و می‌تواند یک تونل زمان ایجاد کند، دکتر نئو کورتکس و نفاریوس تروپی از زندان می‌گریزند و اوکا اوکا را به حال خود رها می‌کنند. آنها متوجه می‌شوند که جهانی که در آن به شرارت می‌پرداختند اکنون با دیگر جهان‌های موازی متصل شده است. آنها تصمیم می‌گیرند که تمام ابعاد و جهان‌ها را فتح کنند. در این بین Aku Aku برادر اوکا اوکا متوجه می‌شود که تروپی و کورتکس یک Rift Genrator ساخته‌اند که می‌تواند جهان‌ها و ابعاد را به هم وصل کند. آکو آکو هم Crash را بیدار می‌کند و به او می‌گوید که تنها را حل این است که ماسک‌های Quantom را پیدا کنند تا آنها بتوانند جلوی نابودی جهان‌ها را بگیرند و …

بررسی بازی Crash Bandicoot 4 It's About Time / بازگشت به اوج 1

گیم‌پلی مفرح

بازی‌های سبک پلتفورمز(Platformer) اکثراً حال و هوایی شاد و سرخوشانه دارند. از این نظر Crash شیرین عقل را باید راهنمایی کنید و از موانع سخت و آسان بگذرانید تا بتوانید جلوی تروپی و کورتکس را بگیرید. در این بازی علاوه بر Crash دوستش Coco و همینطور Tawna، Dingodile و Doctor Neo Cortex نیز Crash را همراهی می‌کنند تا در رسیدن به هدفش تنها نباشد. هر کدام از این کاراکترها سبک و حالت مخصوص به خود را دارند که باعث می‌شود موانع و دشمنان نیز براساس توانایی‌هایی که این شخصیت‌ها دارند متفاوت باشند. بازی دو Modes مختلف دارد؛ Retro Mode که در این Mode جان شما بسیار محدود است و باید در مراحل به دنبال جان اضافی باشید و اگر بمیرید باید مرحله را از اول بروید. حالت Modern Mode که به جای Lives در بازی مرگ های شما را در نظر می‌گیرد. چون زمان و مکان در بازی دستکاری شده‌اند علاوه بر خط داستانی Main Story شما می‌توانید Alternate Timeline را نیز بازی کنید که دشمنان، موانع و اشیاء متفاوتی دارد.

بررسی بازی Crash Bandicoot 4 It's About Time / بازگشت به اوج 2
طراحی مراحل خوب و متنوع

بخش اصلی بازی(Main Story) شامل Crash و Coco می‌شود که همان حرکات کلاسیک خود را دارند و در این بخش شما می‌توانید در بعضی مراحل بر روی دیوار نیز حرکت کنید. در این مراحل که پیشروی کنید ماسک‌های Quantom را بدست خواهید آورد که هر ماسک قدرت بخصوصی به Crash و Coco می‌بخشد. این ماسک‌ها که در بازی تعداشان 4 عدد است بازی را برایتان بسیار چالشی و در مراحل آخر که باید از هر چهار ماسک به طور پیوسته استفاده کنید بسیار سخت می‌کنند. البته این ماسک‌ها در جای مناسب قرار دارند و این طور نیست که بتوانید بین آنها سوئیچ کنید و خود بازی برای رد کردن موانعی خاص آنها را سر راهتان قرار داده است. یک ماسک می‌تواند اشیاء را آشکار و پنهان کند، دیگری باعث می‌شود به طور مداوم مانند فرفره بچرخید، دیگری زمان را برای لحظه‌ای آهسته می‌کند و آخری هم گرانش را معکوس می‌کند. گیم پلی بخش اصلی بازی(Main Story) هم براساس کارایی این ماسک‌ها طراحی شده‌اند. از آن طرف در Alternate Timeline می‌توانید کنترل Tawna و Dingodile و Neo Cortex را در اختیار بگیرید که مراحلی بسیار جالب برایتان در این بخش طراحی شده است. دکتر کورتکس می‌تواند از Raygun خود استفاده کند و علاوه بر نابودی دشمنان آنها را به سکو تبدیل می‌کند، سکوی پایدار و سکوی فنری یا Bounce بعلاوه Dash کردن. Dingodile هم از سلاحی به نام vacuum gun استفاده می‌کند که می‌تواند اشیاء را نگهدارد و آنها را به سمت دشمنان یا اشیاء دیگر پرتاب کند. Tawna هم یک چنگک دارد که می‌تواند اشیاء را از دور مورد هدف قرار دهد و مابقی حرکاتش مانند Crash و Coco است.

بررسی بازی Crash Bandicoot 4 It's About Time / بازگشت به اوج 3
دیگر شخصیت های قابل کنترل بازی

در هر مرحله هم باید Gemهای بخصوصی را جمع آوری کنید. که هر کدام Level مخصوص خود را دارد. همچنین باید (اگر می خواهید هر مرحله را %100 کنید) تمام جعبه های چوبی را بشکنید. از آنطرف میوه‌های Wumpa را هم فراموش نکنید که در هر مرحله 3تا میوه بزرگ است که باید بدست بیاورید. اگر تمام Gemهای یک مرحله را بیابید Skinای به شما داده خواهد شد که می توانید ظاهر Crash و Coco را تغییر دهید. در هر مرحله نوار VHS قرار دارد که می‌توانید به Level Bonus موسوم به Flashback را آزاد کنید، این Bonus شامل Levelهای گذشته و آینده نسخه 1996 بازی می‌شوند. هر منطقه از بازی شامل یک نقشه می‌شود که می‌توانید دوباره مراحل را تکرار کنید، اگر Gem‌ها را تکمیل یا مرحله را %100 نکرده‌اید دوباره تلاش کنید یا شاید بخواهید نسخه N. Verted هر مرحله را هم پشت سر بگذارید. نسخه N. Verted هر مرحله شامل همان مرحله اصلی است با این تفاوت که ویژگی هایی منحصر به فرد به آن اضافه شده است.

بررسی بازی Crash Bandicoot 4 It's About Time / بازگشت به اوج 4
معکوس کردن گرانش

البته بازی را می‌توانید به صورت Local Cooperative و یا رقابتی آنلاین هم انجام بدهید. در حالت آنلاین به رقابت با دیگران می‌پردازید و باید در یک Level زمانی آنها را شکست دهید. این حالت دو Mode دارد، اولی Checkpoint Race نام دارد و باید بتوانید به Checkpoint برسید و مرحله را تمام کنید آن هم در سریعترین زمان خود، دومین حالت Crate Combo نام دارد علاوه بر تمام کردن مرحله باید بیشترین میزان جعبه ها در هر مرحله را خراب کنید. تعداد Player ها در این دو حالت تا چهار بازیکن است. برای ورود به این نسخه باید بر روی گزینه “Pass N. Play Mode” کلیک کنید.

بررسی بازی Crash Bandicoot 4 It's About Time / بازگشت به اوج 5
برای خُرد کردن بعضی جعبه ها باید فسفر سوزاند

زیر سایه عناوین بزرگ

با این که Crash Bandicoot 4 It’s About Time بازی بسیار خوبی است و از لحاظ فنی هیچ ایرادی و باگی ندارد ولی در مقایسه با دیگر عناوین این سبک مانند Rayman و یا Mario هنوز جای کار بسیاری دارد. بازی Rayman از دیگر بازی‌ها مفرح‌تر است و لحظات طنز بسیاری دارد که نشان می‌دهد نویسنده‌ها به تمام بخش‌های بازی توجه ویژه داشته‌اند. اما Mario تنوع بی حد و حصری در طراحی مراحل دارد و مراحل بازی بسیار عالی ساخته شده‌اند و در هر مرحله سعی شده تا چالش زیادی برای بازیکن در نظر گرفته شود. البته Rayman هم از این گونه مراحل کم ندارد. اما Crash بازی‌ای بود که توانستم در 3 ساعت 46 دقیقه در بار اول آن را تمام کنم و جز مراحل انتهایی که زیاد می‌باختم دیگر مراحل چالش آنچنانی در خود نداشتند و با اندکی مهارت در کنترل Crash توانستم از آنها بگذرم. از طرفی دیگر Bossهای بازی هم شما را به چالش نمی‌کشند.

بازی Crash Bandicoot 4 It’s About Time

Crash Bandicoot 4 It's About Time

بازی Crash Bandicoot 4: It's About Time​

نکات منفی

در طول بازی با چالش آنچنانی روبرو نمی‌شوید، طراحی بسیار ساده باس‌های بازی

نکات مثبت

اسکین‌های متفاوت برای Crash و Coco که تکرارشوندگی بازی را بالا می‌برد، کاراکترهای بامزه و خوش ساخت، طراحی مراحل جذاب و متنوع

بررسی بازی Crash Bandicoot 4 It's About Time / بازگشت به اوج 6

نمره نهایی (خیلی خوب)

بازی Crash Bandicoot 4 : It’s About Time می‌تواند شما را سرگرم کند زیرا هم قابلیت تکرار بالایی دارد، هم اینکه بازی‌های این سبک بر روی PC تعدادشان کم است و این موضوع این بازی را روی این پلتفورم ارزشمند می‌کند.

آخرین مطالب به روز شده

آخرین مقالات اختصاصی

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کاربران ناشناس
کاربران ناشناس

یکی از بهترینایی که تاحالا بازی کردم

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس

چقدر نوستالژی