بررسی فیلم شانگ چی و افسانه ده حلقه

“شانگ چی و افسانه ده حلقه” فیلمی اکشن ابرقهرمانی رزمی است که بر اساس سری کمیک بوک شانگ چی از مارول ساخته شده است. این فیلم به کارگردانی “دستین دانیل کرتن” و نویسندگی او و “دیو کالاهِم” و “اندرو لانهام” ساخته شده و در تاریخ ۳ سپتامبر ۲۰۲۱ توسط کمپانی والت دیزنی منتشر شده است. از جمله بازیگران مطرح این فیلم می‌توان به “سیمو لیو” در نقش شانگ چی و همینطور بازیگرانی چون Awkwafina ،Meng’er Zhang و Tony Leung اشاره کرد. این بیست و پنجمین فیلم از دنیای سینمایی مارول محسوب می‌شود و توانسته نظرات مثبت زیادی از منتقدین و مردم کسب کند. به طوری که در Imdb تاکنون امتیاز ۷.۷ و در روتن‌تومیتو نیز توانسته ۹۲% نظر مثبت از منتقدین بدست بیاورد. این فیلم تاکنون در حدود ۴۳۰ میلیون دلار در باکس آفیس فروش داشته است و یکی از پرفروشترین فیلم‌های ۲۰۲۱ محسوب می‌شود. در ادامه با سایت ساعت هفت با بررسی فیلم شانگ چی و افسانه ده حلقه همراه باشید.

بررسی فیلم شانگ چی و افسانه ده حلقه

داستان فیلم از هزاران سال قبل آغاز می‌شود….

هزاران سال پیش، “Xu Wenwu ” ده حلقه عرفانی را کشف می‌کند. این حلقه‌ها به او جاودانگی و قدرت‌های خداگونه می‌بخشد. با کمک قدرت حلقه‌ها او سازمان “ده حلقه” را تأسیس می‌کند. او پادشاهی‌ها را فتح می‌کند و دولت‌ها را در طول تاریخ سرنگون می‌کند و در کل هرآنچه تصورش را بکنید با کمک قدرت‌های عجیب و عمر نامحدودش انجام می‌دهد. در سال 1996، Wenwu به دنبال تالو، روستایی که گفته می‌شود جانوران افسانه‌ای را در خود جای داده است، می‌گردد. او از طریق یک جنگل جادویی به ورودی دهکده سفر می‌کند اما توسط نگهبان آن یعنی Ying Li متوقف می‌شود. اما جلوتر طی اتفاقاتی آن دو عاشق هم می‌شوند. وقتی روستاییان تالو “Wenwu” را نمی‌پذیرند، Li تصمیم می‌گیرد با او برود. Xu ده حلقه را کنار می‌گذارد و Li قدرت‌هایش را رها می‌کند و با هم زندگی شیرینی را آغاز می‌کنند. آن‌ها صاحب دو فرزند به نام‌های شانگ-چی و شیالینگ می‌شوند. اما طی اتفاقی Li کشته می‌شود و Xu بار دیگر ده حلقه را در دست می‌کند…

اما داستان اصلی در زمان حال روی می‌دهد جایی که شانگ-چی بزرگ شده است. شانگ چی با بهترین دوست خود کتی که از گذشته او اطلاعی ندارد، به عنوان خدمتکار مشغول به کار است. اما طی اتفاقی افراد گروه ده حلقه به آن‌ها در اتوبوس حمله می‌کنند و آویزی را که مادرش به شانگ داده بود را می‌دزدند. او که سال‌هاست از گذشته‌اش فاصله گرفته و فراری است باید بار دیگر با آن رو به رو شود و…

بررسی فیلم شانگ چی و افسانه ده حلقه

بررسی فیلم شانگ چی و افسانه ده حلقه

مارول در حال گسترش دنیای سینمایی‌اش این‌بار به سراغ یکی دیگر از شخصیت‌های کمیک‌هایش یعنی شانگ‌چی رفته است. مسلما یکی از دلایل اصلی ساخت چنین فیلمی جلب نظر بیشتر مردم چین به سینمای مارول است تا دیزنی بتواند از راه فروش فیلم‌هایش در چین پول بیشتری به جیب بزند. اما دلیل دیگر نیز می‌تواند افزایش تنوع ساخته‌هایشان برای جلب توجه افراد گوناگون باشد. در هر صورت فیلم شانگ چی و افسانه ده حلقه یکی از فیلم‌های متفاوتِ ابرقهرمانی چند سال اخیر از لحاظ ظاهری محسوب می‌شود. هم زیباست و محیط‌های کاملا بکری را به نمایش گذاشته و هم صحنه‌های اکشن درگیرکننده‌ و هیجان انگیزی دارد. اما این بدین معنی نیست که بدون مشکل است.

از نظر هیجانی و ریتم سریع داستان شانگ چی و افسانه ده حلقه لحظات مفرحی را برای بینندگان بوجود آورده است. همینطور علاقه‌مندان به فیلم‌های رزمی و اکشن از دیدن مبارزات موجود در فیلم لذت خواهند برد. مخصوصا برای دوست‌داران گونگ‌فو، سکانس‌های ویژه‌ای در نظر گرفته شده است. سکانس‌ ابتدایی در اتوبوس را می‌توان نمونه‌ای از اینگونه سکانس‌های خوش ساخت و جذاب در نظر گرفت. جلوه‌های ویژه استفاده شده در محیط به شکل زیبایی طراحی شده‌اند. این موضوع را می‌توانید در تک تک لحظات فیلم حس کنید که یک تیم خِبره به شکل ویژه‌ای دنیایی شگفت انگیز به وجود آورده‌اند. از این نظر فیلم نمره قبولی را می‌گیرد و با فیلمی زیبا و پرجزئیات طرف هستیم.

بررسی فیلم شانگ چی و افسانه ده حلقه

اما فرمول کلی و تکراری فیلم‌های مارول در این اثر نیز دیده می‌شود. این موضوع باعث شده صحنه‌های فیلم قابل پیش بینی شوند. قهرمانی که در ابتدا ناشناخته است. کم کم طی اتفاقاتی ناگهانی کمی از قدرت‌هایش را بروز می‌دهد و کمی بعد در جریانات خطرناکی وارد می‌شود. اما همیشه انتهای چنین داستانی کاملا مشخص است. او ناجی داستان است پس نمی‌تواند و نباید بلایی سرش بیاید. او آمده است تا پیروز میدان و قهرمان بعدی مارول باشد. این را از همان ابتدا و دیدن کاور فیلم می‌توان حدس زد. این موضوع می‌تواند حس کلی اثر را برایتان کم رنگ کند. اتصال فیلم‌ها با هم نیز این مشکل را بدتر کرده است. این فقط مشکل تنها مارول نیست بلکه هر فیلم ابرقهرمانی چه مارول چه دی سی این مشکلِ کلی را در خود داراست. اینکه می‌توان اتفاقات پیش رو را حدس زد. اما در این روزها مارول با تلنبار کردن شخصیت‌ها و گسترش هرچه بیشتر دنیای سینمایی‌ و تلوزیونی‌اش در حال بدتر کردن این موضوع شده است. و هرچه سرِ این رشته طولانی‌تر می‌شود، باعث سردرگم‌تر شدن این کلاف بی‌انتها شده و گره‌های کور بی‌شماری را باقی می‌گذارد…

شانگ چی با تمام زیبایی‌های بصری‌اش هیچ چیز جدیدی با خود به همراه ندارد. داستانی که انگار قبلا بارها به شکل‌های مختلف در فیلم‌ها و انیمیشن‌های مشابه آن را تجربه کرد‌ه‌ایم. تیپ شخصیت‌هایی که آنها را می‌شناسیم و نمونه‌های بی‌شماری از آنها را در آثار مختلف ملاقات کردیم. (شخصیتی مانند کتی که انگار صدها بار در فیلم‌های مختلف او را با همین تیپ شخصیت دیده‌ایم!) فیلمی که عمق و هدفی جز سرگرمی ندارد و حتی آن هدف را هم بعد از مدتی که از زمان فیلم می‌گذرد کم‌رنگ می‌کند.

این گونه فیلم‌ها عناوینی نیست که بخواهیم بیش از حد در مورد آنها صحبت کنیم، چون مانند عناوین مشابه‌شان هستند که در مورد آنها زیاد حرف زدیم. فرمولی تکراری که توانسته همیشه فروش خوبی را به بار بیاورد و حتی ریسکِ کوچکترین نوآوری و ایده‌های جدید به خود نداده است. بیشترِ بار اینگونه آثار به دوش جلوه‌های ویژه زیبا و صحنه‌های اکشنِ توقف ناپذیرش می‌باشد. این وسط برخی دیالوگ‌های طنز نیز کمی اثر را متنوع‌تر کرده است. فیلم شانگ چی افسانه ده حلقه برای سرگرمی و برای طرفداران دنیای مارول ساخته شده است و به معرفی یکی دیگر از شخصیت‌های جدید مارول پرداخته است. از نظر هیجانی و همینطور از لحاظ ظاهری مخصوصا رنگ آمیزی محیط و استفاده از جلوه‌های تصویری موفق عمل کرده است. اما اثری زودگذر مانند بیشتر فیلم‌های ابرقهرمانی سال‌های اخیر است که خاطره‌ای از خود باقی نمی‌گذارد و پس از گذشت چند ساعت از دیدن فیلم برای همیشه از ذهنتان محو می‌شود!

امتیاز سایت ساعت هفت

امتیاز فیلم شانگ چی و افسانه ده حلقه

فیلم شانگ چی افسانه ده حلقه برای سرگرمی و برای طرفداران دنیای مارول ساخته شده است و به معرفی یکی دیگر از شخصیت‌های جدید مارول پرداخته است. از نظر هیجانی و همینطور از لحاظ ظاهری مخصوصا رنگ آمیزی محیط و استفاده از جلوه‌های تصویری موفق عمل کرده است. اما اثری زودگذر مانند بیشتر فیلم‌های ابرقهرمانی سال‌های اخیر است که خاطره‌ای از خود باقی نمی‌گذارد و پس از گذشت چند ساعت از دیدن فیلم برای همیشه از ذهنتان محو می‌شود!

امیدواریم از مطلب “بررسی فیلم شانگ چی و افسانه ده حلقه” لذت برده باشید تا بعد…

آخرین مطالب به روز شده

آخرین مقالات اختصاصی

اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امین
امین

سلام تشکر
واقعا که این جمله برازنده مارول هستش:)
“داستانی که انگار قبلا بارها به شکل‌های مختلف در فیلم‌ها و انیمیشن‌های مشابه آن را تجربه کرد‌ه‌ایم”
راستی دوست داشتم نقدتون درباره فیلم Jai Bhim رو هم بخونم در صورت امکان
باز هم تشکر

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس

فیلم بسیار عالی و خوبی بود و موفق باشید