نقد و بررسی مینی‌سریال The Falcon And The Winter Soldier

فالکون و سرباز زمستان / The Falcon And The Winter Soldier مینی سریالی اکشن ماجراجویی است که توسط “مالکون اسپلمن“(Malcolm Spellman) ساخته شده است. این مینی سریال از تاریخ 19 مارچ تا 23 آپریل 2021 از شبکه +Disney منتشر شد. از مهمترین بازیگران این مینی‌سریال می‌توان به “سباستین استن“(Sebastian Stan) و “آنتونی مکی” (Anthony Mackie) در نقش‌های قبلی خود یعنی Winter Soldier و Falcon و همینطور “وایت راسل“(Wyatt Russel) اشاره کرد. در ادامه با ما در سایت ساعت هفت با نقد و بررسی مینی‌سریال The Falcon And The Winter Soldier همراه باشید.

مطلب مشابه: بهترین سریال های سال 2021

 به لیست بهترین سریال ها برای دسترسی به مطالب بیشتر در مورد سریال‌های محبوب و برتر مراجعه کنید…

کمی در مورد شخصیت کاپیتان آمریکا

اولین حضور کاپیتان آمریکا در کامیک بوک American comic books بود، دو طراح برجسته کامیک‌ها یعنی Joe Simon و Jack Kirby بزرگ او را خلق کردند، در سال 1941 کاپیتان آمریکا در شماره اول Captain America Comics تحت مجموعه Timely Comics انتشار یافت. او یک Super Soldier بود که در خلال جنگ جهانی دوم یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های کارتونی آن دوران بود. کامیک‌های مربوط به او اما در سال 1950 دیگر انتشار نیافت تا 1964 که ماورل او را دوباره به دنیای کامیک‌ها برگرداند. او یکی از سربازانی بود که برای تزریق سرُم ابرسرباز کاندید بود و بعد از تزریق این سرُم به ارتش آمریکا پیوست تا در جنگ جهانی دوم ارتش را به موفقیت برساند. در انتها او در یکی از عملیات‌هایش در یخ گرفتار شد و بخاطر قابلیت‌های فیزیکی‌اش توانست زنده بماند تا اینکه در دنیای مدرن دوباره او را به زندگی برگرداندند.

معرفی شخصیت Captain America + حقایق جالب از این شخصیت

خلاصه داستان

داستان مینی‌سریال The Falcon And The Winter Soldier(فالکون و سرباز زمستان) مربوط به وقایع بعد از بشکن Iron Man می‌شود. دانشمندی گمنام که در ادامه Falcon و Winter Soldier پیدایش می‌کنند، موفق شده تا سِرُمی تولید کند که بدون نیاز به دستگاه‌های بزرگ و تجهیزات آنچنانی از انسان‌ها ابر سرباز بسازد. در این بین Falcon سپر کاپیتان امریکا را به دولت می‌دهد تا از آن به عنوان نماد استفاده شود تا یک سلاح. اما سران دولت نقشه‌ای دیگر در سر دارند و سپر را به یک سرباز به نام John Walker می‌دهند. آیا این سرباز می‌تواند عواقب و مسئولیت داشتن چنین عنوانی را بر دوشش حمل کند؟ در سوی دیگر ماجرا سرباز زمسان نیز نمی‌تواند گذشته‌اش را فراموش کند و درونش نبردی بزرگ در جریان است میان Winter Soldier بودن و Bucky بودن. همه چیز زمانی تبدیل به هرج‌مرج می‌شود که سِرُم ابرسرباز به دست گروهی به نام The Flag Smashers می‌افتد که به دنبال فلسفه‌ی یک دنیا، یک ملت هستند و…

بهتر از وانداویژن

سریال وانداویژن که قبل از این مینی‌سریال منتشر شد توانست مخاطبان بسیاری را به خود جذب کند که باعث شد تهیه کنندگان Disney را به فکر ساخت سریال‌های بیشتر از مجموعه Marvel کند و شاید در سال آینده فصل بعدی وانداویژن را ببینیم. البته هزینه‌های ساخت آن سریال برابر با یک فیلم سینمایی بود که این موضوع می‌تواند Disney را به دردسر بیاندازد. جدای از همه اینها اما فاز پنجم فیلم‌های Marvel با سریال‌ها رسما شروع شده و تا اینجای کار توانسته مخاطبان را دوباره گرد مجموعه‌ی خود جمع کند.

وانداویژن ایراداتی داشت اما از داستان‌پردازی نسبتا خوبی برخوردار بود. اما “فالکون و سرباز زمستان” فراتر از انتظار ظاهر شد و می‌توان گفت وجه سیاه ابرقهرمان بودن و گوشه‌های تاریک دنیای Marvel را هدف قرار داده بود. مینی سریال “فالکون و سرباز زمستان” در این امر نه تنها از مسیر فاز چهارم خارج نشد بلکه انتظار ما را از فیلم‌هایی که قرار است، این فاز را پیش ببرند بالاتر هم برد. وانداویژن شوخی‌های بسیاری را در متن خود داشت که همه‌ی آنها شما را نمی‌خنداند از آنطرف دنیای ماتریکس‌گونه اسکارلت ویچ هم که نمایشی مانند سریال‌های مطرح امریکایی داشت نیز تنها حواس بیننده را پرت می‌کرد. اما The Falcon And The Winter Soldier بیشتر شبیه سریال The Boys است و جنبه‌های متفاوت از آنچه ابرقهرمان می‌نامیم را نشانمان داد.

سخت است که یک نماد باشی

کاپیتان امریکا نمادی از یک مدافع عدالت است. البته این جمله معنای دقیقی از عدالت ارائه نمی‌دهد و به عدالت به عنوان سوژه نگاه می‌کند که کسی یا چیزی باید از آن دفاع کند. ولی به ما نمی‌گوید این عدالت چیست. خانوم فرانکا ماگنانی روزنامه‌نگار ایتالیایی می‌گوید: کشوری که بیشتر شهرواندانش فاقد شعور و شهامت اجتماعی باشند، به قهرمان و قهرمان‌سازی، بسیار احتیاج خواهد داشت. البته منظور این روزنامه‌نگار ایتالیایی، قهرمانانی مانند رستم و کاپیتان آمریکا نیست و منظورش را شما عزیزان بهتر درک می‌کنید ولی این جمله مصداق قسمت اول و دوم The Falcon And The Winter Soldier است. در جایی که دولت امریکا از لحاظ اجتماعی و مدنی به قدری در فلاکت می‌افتد که اولین نفری که دَر کاخ سفید را می‌زند، لباس کاپیتان آمریکا را تنش می‌کند و خیلی زود دوباره و اینبار بدتر از قبل به مغاک بی‌شعوری و بزدلی می‌افتد.

چنین تِم تاریکی که دارای مزامین اجتماعی نیز می‌باشد را در کامیک‌های Reign of Supermans و No Man’s Land دیده بودم. در سریال فالکون و سرباز زمستان دنیا بخاطر بشکن مرد آهنی(Iron Man) دچار تحولی اساسی شده است. بشکن فانوس نیمی از مردم زمین و کهکشان‌ها را نابود کرد و بعد از ۵ سال بشکن Iron Man دوباره همه چیز را به حالت اول برگرداند. اما قضیه خوب پیش نرفت، زیرا دنیای سیاسی و اجتماعی مردم کره زمین در این ۵ سال دچار تحولی بزرگ شده بود. بعد از بشکن دوم زمین به حالت اولش برگشت ولی مردمی که مُرده بودند دوباره به میان زنده‌ها برگشتند و اکنون بی‌هویت شده‌اند. حال گروه The Flag Smashers می‌گویند که شرایط انسان‌ها قبل از بشکن Iron Man بهتر از الان بود و حق با تانوس(Thanos) بود. حال در نبود Captain America مردم باور و شهامت خود را از دست داده‌اند. دولت نیز یکی از نمادهایش را از دست داده است. پس برای آنکه اندکی امید در دل‌های مردم ایجاد کند و بتواند از John Walker به عنوان نردبانی برای رسیدن به قدرت استفاده کند، به او لباس و سپری را می‌دهد که نمادی از همه‌ی آن چیزی است که اکنون آمریکا فقط خاطره‌ای از آن شکوه را در یاد دارد.

نقطه‌ی آغازین

از نظر من مینی‌سریال The Falcon And The Winter Soldier می‌توانست سرآغاز فاز پنجم فیلم‌های Marvel باشد نه سریال وانداویژن. The Falcon And The Winter Soldier دارای داستانی بسیار خوب و اکشن‌های بسیار مفرحی است که در وانداویژن کمتر شاهدش بودیم. البته تم داستانی این مینی‌سریال بسیار شبیه The Boys بود ولی تنها از این سریال الهام گرفت و داستان خودش را در دنیای Marvel برایمان تعریف کرد. نویسندگان از شخصیت‌های خود به بهترین نحو استفاده کرده‌اند و شخصیت John Walker بسیار عالی کار شده و نوید یک شخصیت خاکستری بسیار خوب را به مخاطبان می‌دهد. البته در ابتدا از ایده تیم شدنِ Bucky و Sam انتظار زیادی نداشتم و سطح انتظار خودم را پایین آوردم ولی هرچه سریال پیش می‌رفت بیشتر از تیم بودن آنها لذت بردم. غم از دست رفتن Cap به شدت در این مینی‌سریال احساس می‌شود و لحظه لحظه، شبح او را حس می‌کنید، حسی که کارگردان به خوبی به شما منتقل می‌کند. حرف از کارگردانی شد و باید گفت که Kari Skogland کارگردان سریال چند سوتی نیز در بعضی سکانس‌ها داده است که کشف آنها را برعهده خودتان می‌گذارم. اکشن‌های فیلم نیز همانطور که گفتم مانند فیلم‌های Marvel عالی کار شده و در این بخش شاهد سوتی از سوی کارگردان نبودم!

نقطه پایانی

اگر از کارگردانی نسبتا خوب Kari Skogland بگذریم. مینی‌سریال فالکون و سرباز زمستان جزو بهترین مینی‌سریال‌های امسال خواهد بود که دیدنش را برای تمام طرفداران Marvel واجب می‌دانم. برای سریال‌بازها نیز این مینی‌سریال ارزش یکبار دیدن را دارد ولی قبلش باید داستان فازهای قبلی Marvel را بدانید تا از داستانش سردربیاورید، در غیر این صورت از خیر این مینی سریال بگذرید!

امتیاز سایت ساعت هفت

امتیاز مینی‌سریال The Falcon And The Winter Soldier

خوب

اگر از کارگردانی نسبتا خوب Kari Skogland بگذریم. مینی‌سریال فالکون و سرباز زمستان جزو بهترین مینی‌سریال‌های امسال خواهد بود که دیدنش را برای تمام طرفداران Marvel واجب می‌دانم. برای سریال‌بازها نیز این مینی‌سریال ارزش یکبار دیدن را دارد ولی قبلش باید داستان فازهای قبلی Marvel را بدانید تا از داستانش سردربیاورید.

امیدواریم از مطلب ” بررسی مینی‌سریال The Falcon And The Winter Soldier ” لذت برده باشید تا بعد…

آخرین مطالب به روز شده

آخرین مقالات اختصاصی

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها