معرفی کاراکتر Ghost Rider

کاراکتر گوست رایدر یا روح سوار (Ghost Rider) نام چندین شخصیت ضدقهرمان و ابرقهرمان مارول است. اولین روح‌سوار جهنمی، موتورسوار و بدلکار معروف “جانی بلیز” (Johnny Blaze) است که برای نجات جان پدرش با شیطان عهد می‌بندد. او روح خود را در ازای نجات پدرش در اختیار شیطان قرار می‌دهد، بعدها مشخص می‌شود آن شیطان “مفیستو” بود. در هنگام شب و زمانی که شَر و پلیدی او را محاصره می‌کنند، گوشت و پوستش توسط آتش جهنم بلعیده می‌شود و همین امر باعث می‌شود جمجمه‌ی سَرِ آتشین جانی نمایان شود. سپس سوار موتورسیکلتی آتشین شده و انفجارهای آتشین جهنمی ایجاد می‌کند و سپس متوجه می‌شود با دیوِ جهنمی “زراتوس” پیوند خورده است. “جانی بلیز” از سال ۱۹۷۲ تا ۱۹۸۳ در کامیک‌های گوست رایدر (Ghost Rider) حضور داشت.

در سری بعدی گوست رایدر (Ghost Rider) که از سال ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۸ به چاپ رسید، “دنی کچ” در شمایل گوست رایدر (Ghost Rider) ظاهر شد. بعد از مجروح شدن خواهرش توسط گانگسترهای نینجا، او سوار موتورسیکلتی می‌شود که حاوی جوهره‌ی روح انتقام است. “جانی بلیز” در این سری برمی‌گردد و در نقشی فرعی قرار می‌گیرد و مشخص می‌شود که دنی کچ و خواهرش، خواهر و برادر گمشده‌ی او هستند. در سال ۲۰۰۰ دوباره “جانی بلیز” گوست رایدر (Ghost Rider) می‌شود و در سال ۲۰۱۴، “رابی ریس” (Robbie Reyes) به عنوان بخشی از Marvel Now تبدیل به گوست رایدر (Ghost Rider) شده و ابتکار عمل را بدست می‌گیرد. در سال ۲۰۱۱ و در فهرست ۱۰۰ شخصیت ابرقهرمانی IGN کاراکتر Ghost Rider جایگاه ۹۰ام را به خود اختصاص داد.

آشنایی با شخصیت‌های بیشتر: معرفی تمام شخصیت های مهم Marvel/ آشنایی با قهرمانان دنیای مارول

در ادامه با حقایقی جالب از این شخصیت آشنا می‌شوید…

حقایقی جالب در مورد کاراکتر Ghost Rider

۱. به لطف قدرت‌های ماورالطبیعی خود، گوست رایدر (Ghost Rider) یکی از قدرتمندترین شخصیت‌های مارول است (در بعضی فروم‌ها و چت روم‌ها او را جزو لیست قدرتمندترین‌ کاراکترهای مارول هم قرار می‌دهند). او با بسیاری از قهرمانان مارول درگیر شده و در طی داستان‌های جنگ جهانی هالک (World War Hulk) کاراکتر هالک را به شدت ترساند. او یک ترفند بسیار عجیب برای باز کردن تمام پتانسیل قدرت‌هایش دارد. در سال ۲۰۱۱ زنی جوان به نام “الخاندرا جونز” گوست رایدر شد که توانایی‌های مختلفی را به نمایش گذاشت که قبل‌تر میزبان‌های دیگر این قدرت‌ها را به نمایش نگذاشته بودند. در واقع سطوح قدرت گوست رایدر به تخیل فرد میزبان بستگی دارد و اینکه او چقدر خود را قوی بپندارد.

۲. موتورسیکلت روح سوار یکی از قدرتمندترین ابزارهای ساخته‌ی مارول است. سرعت سرسام‌آور و آتشین‌اش بسیار مجذوب‌ کننده است ولی چیزی که این موتور را خارق‌العاده می‌کند، توانایی حرکتش بر روی آب است. جانی بلیز از این توانایی بارها برای مبارزه با دشمنانش بهره جسته است.

۳. در دهه‌ی ۹۰ با تغییر میزبان، دنی کچ تفاوت زیادی با جانی بلیز داشت. یکی از این‌ تفاوت‌ها استفاده‌ی دنی کچ از زنجیری جهنمی بود که ارتباط ذهنی دنی با این زنجیر از آن سلاحی خوفناک ساخته بود. این ارتباط ذهنی به دنی کچ اجازه می‌داد زنجیر جهنمی‌اش را به سلاح‌های دیگر هم تبدیل کند و یا طول و اندازه‌ی آن را تغییر دهد. با بازگشت دوباره‌ی جانی بلیز این زنجیر دیگر جزوی از سلاح‌های Ghost Rider به حساب می‌آمد‌.

۴. یکی دیگر از قدرت‌های خارق‌العاده‌ی Ghost Rider نیروی Penance اوست. این ویژگی به گوست رایدر اجازه می‌دهد به چشمان دشمنش خیره شده و تمام دردهایی که در این مدت به دیگران تحمیل کرده را به او برگرداند. البته این قدرت در بعضی مواقع غیرقابل اطمینان است. این قدرت بر روی بیماران روانی، موجوداتی که بیش از دو چشم دارند و افرادی خاص کار نمی‌کند. به عنوان مثال در Thunderbolts شماره‌ی ۲۹، پانیشر (Punisher) به خاطر عدم پشیمانی از زندگی جنایی‌اش و کشتارهایی که کرده، کاملاً از نگاه خیره‌ی Ghost Rider مصون بود. این مورد حتی روی هالک، ددپول و ونوم هم جواب نمی‌دهد.

معرفی کاراکتر Ghost Rider / گوست رایدر

۵. “رابی ریس”، با بسیاری از روح‌سوارهایی که تا به حال معرفی کردم متفاوت بود. یکی از این اختلاف‌ها وسیله‌ی جابه‌جایی او بود، رابی ریس به جای موتور سیکلت از یک دوج چارجر مدل ۶۹ استفاده می‌کرد که به چارجر جهنمی نیز مشهور است. از ویژگی‌های برجسته‌ی این خودرو این است که صندوق عقبش به عنوان یک پورتال عمل می‌کند.

۶. در دهه‌ی ۹۰، مارول سری ۲۰۹۹ را معرفی کرد که حول محبوب‌ترین قهرمانانش می‌چرخید که در آینده‌ای نچندان دور به تصویر کشیده می‌شدند. در این سری کامیک مارول منشاء جهنمی گوست رایدر را تغییر داد و شاهد فردی به نام “کنشیرو کاکرین” (Kenshiro Cochrane) بودیم که هکری حرفه‌ای بود و توسط باندی خشن به قتل می‌رسد که در تلاش برای سرقت اطلاعاتی مهم بود. کاکرین بعد از مرگ در دنیایی دیجیتالی به نام دنیای ارواح (Ghostworld) برمی‌خیزد. در آنجا گروهی از هوش‌های مصنوعی، کاکرین را متقاعد می‌کنند که به عنوان قهرمان به دنیا بازگردد و آن را از نابودی نجات دهد. کنشیرو می‌پذیرد و ذهن او به رباتی شبیه Ghost Rider انتقال می‌یابد.

معرفی کاراکتر Ghost Rider / گوست رایدر

۷. نفرین گوست رایدر (Ghost Rider) توسط افراد متعددی حمل شده است ولی مهمترین آنها، “جانی بلیز”، “دنی کچ” و “الخاندرا جونز” هستند. اما شاید برایتان جالب باشد بدانید که پانیشر (Punisher) نیز این نفرین را حمل کرده است. در شماره‌ی ۱۳ام کامیک Thanos یک گوست رایدرِ مرموز به شدت طعنه‌آمیز معرفی شد، در جهانی که تانوس بر آن حکمرانی می‌کرد. در جریان حمله‌ی تانوس به زمین، فرانک کسل کشته می‌شود و روحش به جهنم می‌رود. در آنجا او با مفیستو قرارداد می‌بندد و به روح‌سوار جهنمی تبدیل می‌شود تا دوباره به زمین برگردد و انتقام خود را از تانوس بگیرد. اما تانوس تمام ارواح موجود در کائنات (Universe) را از بین می‌برد و همین کسل را به جنون می‌کشاند و باعث می‌شود که او به تانوس خدمت کند و دیگر به فکر انتقام نباشد.

۸. در سال ۱۹۶۷ در شماره‌ی اول گوست رایدر (Ghost Rider)، فردی به نام “کارتر اسلید”، با گروهی از افراد مواجه می‌شود که در لباس بومیان امریکا دست به اذیت و آزار مردم می‌زدند. اسلید سعی کرد جلوی آنها را بگیرد ولی با چندین گلوله از طرف آنها جراحات جدی برداشت. جسد نیمه جانش را عده‌ای از سرخپوستان پیدا می‌کنند، شِمِن قبیله‌ی سرخپوستان او را احیا می‌کند، پس از رستاخیز به اسلید گفته می‌شود که او قهرمان روح بزرگ است که باید از بی‌گناهان در برابر اشرار محافظت کند، اسلید وظیفه‌ی جدید خود را پذیرفت و شنل و ردای گوست رایدر را بر تن کرد. بعدها نام او به فانتوم رایدر (Phantom Rider) تغییر کرد.

۹. در سال ۲۰۱۱ “جانی بلیز” موفق می‌شود خود را از نفرین گوست رایدر خلاص کند و “آلخاندرا جونز” زن جوانی که آموزش دیده بود تا Ghost Rider باشد، این عنوان را کسب می‌کند. با توجه به عزم بالایش و آموزش‌هایی که دیده بود، جونز به راحتی با آلتراِگوی شیطانی خود خو می‌‌گیرد. این به او اجازه داد تا از تمام پتانسیل روح‌سوار استفاده کند و مجموعه‌ای از قدرت‌های جدید و خارق‌العاده را نشانمان دهد.

۱۰. با اینکه کاراکتر گوست رایدر قابلیت بیشتری به صورت تکنفره یا Solo دارد ولی در قالب عضوی از تیم‌های مختلف هم ظاهر شده است، از جمله او عضو Fantastic Four یا چهار شگفت انگیز نیز بوده است. در شماره‌ی ۳۴۷ام چهار شگفت انگیز، یک اسکرال (Skrull) به نام دِلیلا (De’Lila) به زمین آمد، او به دنبال چهار شگفت‌انگیز بود. این بیگانه به مقر آنها رسید و آنها را یکی یکی کله‌پا کرد. او سپس خود را به شکل Sue Storm درآورد و از فناوری Reed Richards برای احضار، مرد عنکبوتی، هالک، Wolverine و Ghost Rider استفاده کرد. سپس دِلیلا (De’Lila) به آنها گفت چهار شگفت‌انگیز از بین رفته و بقیه به قتل رسیده‌اند و آنها را به دنبال قاتل فرضی خودش (نخود سیاه) فرستاد. با توافق این چهار نفر برای جستجوی قاتل، آنها تبدیل به چهار شگفت‌انگیزِ جدید شدند.

معرفی کاراکتر Ghost Rider / گوست رایدر

۱۱. مشخصه‌ی Spirit of Vengeance هزاران سال است که وجود داشته و یکی از برجسته‌ترین میزبانان اولیه آن نوبل کِل (Noble Kale) بود. ماهیت گوست رایدر با اساطیر نیز گره خورده است، نوبل مرد جوانی از خانواده‌ی اشرافی است که عاشق زن جوانی به نام ماگدالنا می‌شود. این زوج در کنار هم زندگی شادی داشتند و صاحب فرزند نیز شدند اما رابطه‌ی آنها زیاد دوام نیاورد. ماگدالنا متوجه شد که پدر نوبل، کاله یک کشیش است که مفیستو را می‌پرستد و کشیش او را به تهمت جادوگری می‌سوزاند. با این حال ماگدالنا قبل از مرگ ارواح را احضار کرده تا او را بکشند. کشیش که از زنده ماندن ناامید شده بود، روح نوبل را به مفیستو می‌فروشد و مرد جوان را به گوست رایدر تبدیل می‌کند.

۱۲. در خط داستانی “دایره چهار” بلک هارت (Blackheart) تلاش کرد تا زمین را به نسخه‌ی دیگری از جهنم تبدیل کند، بدین ترتیب Venum، Red Hulk، X-23 و الخاندرا جونز به هم پیوستند و نیروهای خود را ترکیب کردند، با اینکه این تبدیل بسیار هیجان‌انگیز و جالب بود ولی بلک هارت آنها را کنار زد. در تلاشی دوباره و در ناامیدی تمام، Red Hulk همزمان با Venom و روح‌سوار پیوند خورد و هیبریدی فوق‌العاده قدرتمند ایجاد کردند که توانست Blackheart را شکست دهد. با اینکه منطق پشت این هیبرید اساساً دارای ایرادی فاحش بود (چون Venom در برابر آتش به شدت آسیب‌پذیر است و Ghost Rider یکی از ارکان وجودی‌اش آتش است) اما دیدن این ترکیب فوق‌العاده، بسیار هیجان‌انگیز بود.

۱۳. به لطف قدرت تخیل به ظاهر بی‌حد و حصر الخاندرا جونز او توانست مجموعه‌ای از قدرت‌های فوق العاده که قبلاً توسط دیگر میزبانان اجرا نشده بود را به نمایش بگذارد. یکی از این قدرت‌ها کنترل کامل بر گناهان انسان بود، او می‌تواند گناهان انسان‌ها را مانند طوماری بخواند و هر کدام را خواست یا همگی آنها را از بین ببرد. در نگاه اول به نظر می‌رسد قدرت جالبی باشد، ولی وقتی جونز گناهان فردی را پاک می‌کند آن فرد به نوعی معلول می‌شود و دیگر قادر به انجام کاری نیست.

۱۴. در میان وسائط نقلیه Ghost Rider علاوه بر موتور سیکلت و ماشین، در شماره‌ی ۳۱ام به ما نشان دادند که Spirit of Vengeance شامل خرس و فیل و حتی کوسه (نسخه‌های جهنمی این حیوانات) هم می‌شود و گوست رایدرها از آنها برای حمل و نقل استفاده می‌کردند. در بازسازی یا Reboot این کاراکتر در Marvel Legacy به ما گفته شده که گوست رایدر مربوط به ۱۰۰۰۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح است و بر روی Mastodon آغشته به آتش جهنم سوار می‌شده است!

معرفی کاراکتر Ghost Rider / گوست رایدر

۱۵. موتورسیکلت گوست رایدر را اصلاً دست‌کم نگیرید، از این وسیله کارهای شگفت‌انگیزی برمی‌آید که باورتان نمی‌شود. اما هیچکدام از آنها به اندازه‌ی زمانی که موتورسیکلت گوست رایدر از میلونیر (Mjulnir) (چکس ثور) پیشی گرفت نمی‌رسند. می‌دانید که وقتی ثور چکش‌اش را فرا می‌خواند حتی اگر چکش را در آزگارد گذاشته باشد و از زمین آن را فرابخواند، میلونیر با سرعتی مافوق تصور به سمت ثور برمی‌گردد. حال این را در نظر بگیرید موتور گوست رایدر زودتر از چکش به سمت ثور برگشت و شاهد بودیم که Ghost Rider چکش را در هوا گرفت! آری Ghost Rider چکش را حمل کرد! قهرمانان به دنبال بلیز بودند تا او را بیابند، اما متوجه شدند که در حد و اندازه‌ی او نیستند، در تلاش برای تضعیف روح‌سوار، ثور چکشش را به سمت او پرت کرد، بلیز نیز سوار موتور شد و از چکش پیشی گرفت و در کمال تعجب همگان، چکش را در دست گرفت و از شتاب چکش برای ضربه زدن به خدای رعد استفاده کرد و فک او را خورد کرد!

دلایلی که طرفداران Ghost Rider او را G.O.A.T می‌نامند و او را قوی‌ترین کاراکتر در دنیای مارول بر می‌شمرند: (البته به قول فردی در یکی از فروم‌های ابرقهرمانی، طرفداران Ghost Rider از خود او قوی‌تر هستند)

چرا گوست رایدر یکی از قویترین کاراکترهای دنیای مارول است؟

معرفی کاراکتر Ghost Rider / گوست رایدر

۱.رابی ریس”، برخلاف دیگر روح‌سواران توسط روح الی موور تسخیر شده است، قاتلی سریالی که شیطان‌پرست بود. این یعنی رابی ریس ضعیف‌ترین روح‌سوار بود؟ ابداً اتفاقاً رابی ریس دارای دوامی بود که جانی بلیز هم آن را نداشت. هنگامی که “آمادئوس چو” به هالکی کاملاً تکامل یافته تبدیل شد، به مبارزه‌ی تن‌به‌تن با “رابی ریس” رفت. او با تمام وجودش مشتی نثار صورت ریس کرد ولی در کمال تعجب “رابی ریس” یک اینچ هم جابه‌جا نشد و حتی پلک هم نزد، زیرا رابی ریس از هالک ناامید بود!

۲. در طول داستان‌ کامیک بوک Doctor Strange: Damnation، مفیستو تصمیم گرفت به زمین بیاید و آنجا را تبدیل به خطه‌ای از جهنم کند. بدین ترتیب دکتر استرنج تصمیم گرفت گروهی از ابرقهرمانان منجمله گوست رایدر را فرا بخواند تا جلوی او را بگیرند. مفیستو دکتر استرنج را کنار می‌زند و روح انتقام را فریب داد تا بدن جانی بلیز را ترک کند، اما همه‌ی اینها نقشه‌ی جانی بود، او مفیستو را فریب داد تا او را بکشد و روحش را به جهنم ببرد. اکنون در جهنم، روح انتقام جو نیز حاضر بود، در جهنم، جانی قراردادی را با زراتوس منعقد می‌کند و دوباره روح‌سوار می‌شود. او تخت مفیستو را غصب می‌کند و تبدیل به ارباب جهنم می‌شود (یادم نیست در این کامیک بود یا جایی دیگر ولی گوست رایدر توانسته دکتر استرنج را شکست دهد).

۳. فرانک کسل یا همان پانیشر با قدرت خیره شدن توانست تانوس را شکست دهد و سر او را تبدیل به اسکلت کند!!

۴. قدرت آتش جهنمی او می‌تواند هر چیزی را نیرومند سازد. زنجیری عادی و یا تفنگی معمولی با آغشته شدن به آتش جهنمی او صدبرابر قدرتمندتر خواهند شد. او حتی موجودات کیهانی را هم می‌تواند به آتش جهنمی خود آغشته کند، کاری که یکبار انجام داد.

۵. کاراکتر انایلوس (Annihilus) و ارتش نابودگرش مانند ملخ‌هایی که به یک مزرعه حمله می‌کنند می‌توانند سیاره‌ای و یا کهکشانی را نابود کنند. در برابر آنها “آدام وارلاک” و Nova هم قادر نبودند دوام بیاورند ولی گوست رایدر توانست با نیروی جهنمی‌اش آن‌ها را مهار کند و نابودشان سازد!

۶. “الخاندرا جونز” دختر یک قاچاقچی انسان و زنی مکزیکیِ ناشناس است. او به همراه بسیاری از کودکان توسط یک فرقه‌ی مخفی در نیکاراگوئه جذب شد، تا میزبان بالقوه‌ی گوست رایدر بعدی باشد. او می‌تواند انفجارهایی بسیار بزرگ‌تر از بمب‌اتم ایجاد کند. به طوری که یکبار کاپیتان مارول (Captain Marvel) وقتی دهانه‌ی انفجار ناشی از آن را مشاهده کرد خیال کرد بمب اتم به آن سرزمین برخورد کرده است.

۷. “فرانک کسل” بعد از خیره شدن به تانوس خیال کرد که او را کشته است ولی برعکس تنها خشم تایتان دیوانه را برانگیخت. او تبدیل به خدمتکار تانوس شد ولی نه برای همیشه، او دوباره با مفیستو قرارداد بست و قدرت Power Cosmic را بدست آورد و دوباره به مصاف تایتان دیوانه رفت و در نهایت سر او را از بدن جدا کرد. ولی به همین راضی نشد و بدن او را با قدرت Power Cosmicاش ذوب کرد تا دیگر تایتان دیوانه خیال بازگشت به سرش نزند!

۸. هالک پس از جذب مقدار بسیار زیادی انرژی گاما قبل از حوادث “جنگ جهانی هالک” بسیار قدرتمند شده بود. هالک به زمین باز می‌گردد و با Warbound خود نیویورک را به کل نابود می‌کند. اینطور که به نظر می‌رسید تنها دو نفر می‌توانستند هالک را متوقف کنند، Earth Sentry و Ghost Rider، اول گوست رایدر به نبرد با او رفت و هالک متوجه شد گوست رایدر تمام مشت‌های مرگبارش را دوام می‌آورد و هر بار که عقب ‌نشینی می‌کند دوباره برمی‌گردد. هالک سپس دریافت که تنها راه متوقف کردن گوست رایدر قرار دادن مهری موسوم به اطاعت بر روی سینه‌ی اوست!

امیدواریم از مطلب “معرفی کاراکتر Ghost Rider” لذت برده باشید. برای خواندن مطالب بیشتر از شخصیت های کمیک ها و سریال‌ها به این بخش مراجعه کنید.

آخرین مطالب به روز شده

آخرین مقالات اختصاصی

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها