بررسی فیلم The Good Nurse

پرستار خوب (The Good Nurse) فیلمی درام جنایی به کارگردانی “توبیاس لیندهولم” و به نویسندگی “کریستی ویلسون-کرنز” است. این فیلم بر اساس کتابی به همین نام (بر اساس یک جنایت واقعی) نوشته “چارلز گریبر” درباره یک قاتل زنجیره‌ای ساخته شده است. جسیکا چستین، ادی ردمین، ننامدی آسومغا، کیم دیکنز و نوآ امریک در این فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند. این فیلم در ۲۶ اکتبر ۲۰۲۲ از شبکه نت فلیکس منتشر شده است. در ادامه با بررسی فیلم The Good Nurse در خدمت شما هستیم.

مطلب مرتبط:‌ مورد انتظارترین فیلم های سال 2022

ادامه این بررسی شامل اسپویل داستانی می‌باشد… 

بررسی فیلم The Good Nurse

فیلم The Good Nurse داستان دو پرستار را روایت می‌کند، زنی به نام امی که یک پرستار وظیفه‌شناس است که با مهربانی و آرامش کامل به مداوای بیمارانش می‌پردازد. با وجود بیماری قلبی، او از هیچ تلاشی برای کمک به دیگران دریغ نمی‌کند. به دلیل نداشتن بیمه درمانی، امی چاره‌ای جز ادامه کار برای چهار ماه دیگر ندارد تا بتواند بیمه‌ای را برای پرداخت هزینه پیوند قلب به دست آورد. او با وجود تمام مشکلات و بیماری‌اش برای تامین مایحتاج دو دختر کوچکش از جان مایه می‌‌گذارد، اما با ورود پرستار دوم که چارلی نام دارد، زندگی امی در مسیر متفاوتی قرار می‌گیرد.

بررسی فیلم The Good Nurse

چارلی پرستاری مهربان و همه چیز تمام است. حتی بعد از اینکه از بیماری قلبی امی آگاه می‌شود تمام تلاشش را برای کمک کردن به او انجام می‌دهد. او با مهربانی و صبر و حوصله تمام وظایفش را به درستی انجام می‌دهد و حتی می‌بینیم که چقدر تلاش می‌کند تا باری از روی دوش امی بردارد تا کار او را سبک‌تر کند، تا او بتواند راحت‌تر از پس بیماری‌اش بربیاید. چارلی حتی وارد خانه امی می‌شود و با دختران کوچک او آشنا شده و یک دوستی بین آنها شکل می‌گیرد… ظاهر موجه و رفتار بسیار دوستانه چارلی کاری می‌کند که خیلی زود امی به او اطمینان کامل پیدا کند.

اما چند روز بعد از ورود چارلی به بخش، یکی از بیماران زن که به خاطر حساسیت دارویی در بیمارستان بستری شده بود به شکل مرموزی ایست قلبی کرده و فوت می‌کند. امی که یک رابطه احساسی با زن مریض و همسر مهربانش برقرار کرده بود از این موضوع آزرده خاطر می‌شود… اما این انتهای ماجرا نیست و ایست‌های قلبی بیشتری در طی روزها و هفته‌های بعدی اتفاق می‌افتد…

فیلم به چند هفته بعد می‌رود جایی که مسئولین بیمارستان به خاطر مرگ مشکوک همان زن، پلیس را باخبر کرده‌اند. اینجای فیلم کمی گنگ است چراکه در ادامه می‌بینیم آنها با پنهان کاری شدید می‌خواهند اسرار این مریض فاش نشود و پرونده به درستی پیش نرود. دقیقا اینجا متوجه نمی‌شوید که چرا مسئولین بیمارستان در ابتدا این مرگ که از نظر همه طبیعی بود را لو می‌دهند و چرا در ادامه همکاری با پلیس‌ها را محدود کرده و حتی به آنها دروغ هم می‌گویند! (شاید فقط به خاطر سلب مسئولیت قانونی اینکار را کرده باشند ولی باز این موضوع دروغ گفتنشان به پلیس را توجیه نمی‌کند چراکه پای مرگ یک انسان در میان است.)

از اینجا کم کم داستان اصلی شروع می‌شود و بعد از رو شدن داستان، نقاط ضعف و قوت فیلم نیز خودشان را نشان می‌دهند. نقطه قوت اصلی فیلم بازی بسیار خوب و تاثیرگذار بازیگرانش است. جسیکا چستین و ادی ردمین به ترتیب در نقش‌های امی و چارلی خوش درخشیده‌اند. امی مادر و پرستاری مهربان و سخت‌کوش است که برای برملا کردن حقیقت با تمام مشکلات و مریضی‌اش بسیار تلاش می‌کند. از طرفی چارلی نیز نقش فردی مرموز و به ظاهر مهربان را خیلی خوب در آورده است. فهمیدن چارلی بسیار سخت است! انگار بخواهید یک فرد به ظاهر سالم ولی در اصل بیماری روانی را درک کنید! او دلیلی برای اعمالش ندارد و این خودش این شخصیت را مرموز و ترسناک‌تر کرده است. بازی ادی ردمین در سکانس رستوران و همینطور بازداشگاه پلیس بسیار ستودنی است و همین سکانس‌ها از دلایلی‌ست که دیدن فیلم را به دوستداران فیلم‌های جنایی پیشنهاد می‌کنم. اما مشکل کاراکترهای داستان در این است که بسیار سطحی هستند. سطحی از این نظر که وقتی به آنها نگاه می‌کنیم هیچ شناختی نسبت به شخصیت‌ و عقبه آنها نداریم و خصوصیات هریک بسیار جزئی بیان شده و همین باعث می‌شود دلیلی برای درگیر شدن در داستانشان پیدا نکنیم، این مورد در مورد شخصیت‌های فرعی بیشتر به چشم می‌خورد.

بررسی فیلم The Good Nurse

داستان فیلم پرستار خوب در عین درام-جنایی بودن، ترسناک است! از این نظر که شما می‌توانید خودتان را به جای خانواده‌های مقتولین بگذارید و حسی که آنها در موقع شنیدن واقعیت داشتند را درک کنید. حس هولناکی که باور کردنی نیست. وقتی که متوجه می‌شوید پرستاری که به او با تمام وجود اعتماد کردید که از عزیزتان مراقبت کند خودش یک قاتل زنجیره‌ای خونسرد و روان پریش است! قاتلی که فقط به خاطر وجود خلع در سیستم بیمارستان‌ بدون اینکه کسی به او شک کند یا جلوی او را بگیرد در طول سال‌ها ده‌ها نفر را به کام مرگ فرستاده است…

اینجا دو تضاد اساسی در داستان شکل می‌گیرید یکی در نام فیلم و دیگری در دو شخصیت اصلی چارلی و امی… در ابتدای فیلم، شاید خیال کنید پرستار خوب منظور چارلی است که برای کمک به امی وارد زندگی‌اش شده است، اما بعد می‌فهمیم که پرستار خوب امی است که با تمام مشکلاتش برای کمک به گیر افتادن قاتل و افشای حقیقت تلاش می‌کند. مهمترین بخش فیلم رو به رو شدن این دو شخصیت کاملا متفاوت است. امی با تمام مشکلاتش با مهربانی و فروتنی با بیمارانش برخورد می‌کند و چیزی برای آنها کم نمی‌گذارد اما چارلی در چشمان بیمارانی که خودش جانشان را گرفته خیره می‌شود و جنون ذاتی و غیرقابل درکش را ارضا می‌کند. در ابتدای فیلم می‌بینیم که او آرام در گوشه‌ای ایستاده و ایست قلبی انسان‌های بی‌گناه را نظاره می‌کند… اما این را هم در نظر بگیرید اگر چارلی خودش را لو نمی‌داد شاید تا سال‌ها بعد هم بدون دردسر به خاطر سیستم ضعیف بیمارستان‌ها به قتل‌هایش مشغول بود! و عامل اصلی‌ای که او را در هم می‌شکند و باعث می‌شود او به همه چیز اعتراف کند امی است… یعنی انسانیت امی روی چارلی تاثیر می‌گذارد و عاملی می‌شود که شاید او نیز کمی به خودش بیاید.

 اما مسئولان بیمارستان با وجود تمام شک‌ و شبهه‌ها نسبت به چارلی، نه تنها جلوی او را نمی‌گرفتند بلکه او را از بیمارستانی به بیمارستان دیگر پاس می‌دادند و باعث شدند او بیماران بیشتری را با تزریق مخفیانه انسولین و دیگر داروها در سرمشان به کام مرگ بفرستد. حتی وقتی آنها به چارلی مشکوک می‌شوند (دست چارلی برایشان رو می‌شود) به جای تحویل او به پلیس فقط او را با یک دلیل مسخره اخراج می‌کنند. این نشان می‌دهد مسائل اخلاقی تا چه حد برای مسئولین بیمارستان بی‌اهمیت بوده و این بیشتر از هر لحظه‌ای برای مخاطب ترس ایجاد می‌کند! ترس دیگر اینکه امی پرستار مهربان و همه چیز تمام که باید پشتیبانی مسئولین بیمارستان را داشته باشد به خاطر نداشتن بیمه باید بیماری قلبی خود را مخفی کند و حتی زندگی‌اش را به خطر بیندازد، در حالی که برای مسئولین ریاکار بیمارستان فقط پنهان کاری و منفعت طلبی‌شان پراهمیت است و اصلا حواسشان به پرستاران خوب و بدی که در بیمارستان مشغول کارند نیست… به قول خود چارلی او که مانعی جلوی راهش نمی‌دید به کارهای جنون‌آمیزش ادامه می‌داد… پس مسئولان بیمارستان نیز در تمام این قتل‌ها نقش داشتند… با این حال فیلم در اینجا نیز کم کاری می‌کند و پشت پرده سیستم بیمارستان که با کم کاریشان عامل مشکلات این داستان واقعی هستند را نشان نمی‌دهد. فیلم می‌توانست با پرداختن بیشتر به این موضوع، مشکلات را اساسی‌تر باز کند تا از این نظر نیز تاثیر بیشتری روی مخاطب خود داشته باشد.

نتیجه گیری…

امتیاز سایت ساعت هفت

امتیاز فیلم پرستار خوب

بررسی فیلم The Good Nurse / پرستار خوب 1

“فیلم پرستار خوب” داستان واقعی‌ِ یک سیستم بی‌کفایت، یک قاتل زنجیره‌ای آرام و مرموز و یک پرستار خوب و پرتلاش (اما نادیده گرفته شده) را به تصویر کشیده و تا حد زیادی به خاطر بازی قدرتمند بازیگران اصلی‌اش (مخصوصا ادی ردمین)، می‌تواند تاثیر تلخی رویتان بگذارد…

آخرین مطالب به روز شده

اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مجتبی
مجتبی

فیلم خوبی بود و بازی‌های بازیگران هم عالی بود
ممنون بابت مطلب