معرفی شخصیت Black Adam / آشنایی با قهرمانان و بدذات های دنیای DC

در این مقاله از سری مقالات آشنایی با قهرمانان و بدذات‌های دنیای DC می‌خواهیم شما را با تث آدام (Teth-Adam) یا بلک آدام (Black Adam) و داستانِ چگونگیِ خلقِ این شخصیت و حقایقی جذاب در مورد به او آشنا کنیم، پس با سایت ساعت 7  با “ معرفی شخصیت Black Adam ” همراه باشید.

برای خواندن مطالب بیشتر در مورد شخصیت های DC به لیست شخصیت‌های DC مراجعه کنید.

نقد و بررسی فیلم Black Adam

[lwptoc]

انتشار اولیه: ۱۷ مرداد ۱۳۹۹

به روز شده: به علت اکران جهانی فیلم بلک آدام مطلب به روز شد

معرفی شخصیت Black Adam

داستان چگونگی خلق بلک آدام / خدای مصر باستان

شخصیت بلک آدام (Black Adam) از ابرشروران دنیای DC است که توسط اوتو بیندر (Otto Binder) و سی سی بک (C. C. Beck) خلق شده‌است. بلک آدام از دشمنان قسم خورده یا در اصطلاح Archenemy شخصیت محبوب Captain Marvel/Shazam (معرفی شخصیت شزم) است. این شخصیت اولین بار در دسامبر 1941 زمانی که شخصیت Shazam متعلق به انتشارات کامیک Fawcett بود، در یک نسخه از کامیک‌های Fawcett Comics معرفی شد.

پیش زمینه داستانی اصلی او بدین ترتیب است که در سال‌های بسیار دور Shazam بوده و مانند ” بیلی بتسون ” قدرت‌های خدایان مصری را در خود داشته است، اما کم کم به فساد کشیده می‌شود. او به دنیای مدرن می‌آید تا دیگر شزم (Shazam) را به چالش بکشد. اما بعد از آنکه انتشارات Fawcett توسط DC خریداری شد، پیش زمینه تغییر کرد. Jerry Ordway، Geoff Johns و David S. Goyer پیش زمینه اصلی او را تغییر دادند و شخصیت بلک آدام تبدیل به یک ضدِقهرمان شد. او به زمان حال می‌آید تا نام بد خود را پاک کند و خود را دوباره به مردم بشناساند. او در بسیاری از کامیک‌های مربوط به Justice Society of America و Villains United یا Infinite Crisis حضور داشته است. شخصیت Black Adam از دیدیگاه وب سایت IGN در رتبه 16 بهترین ابرشروران دنیای کامیک‌ها قرار دارد.

داستان اولیه بلک آدام (کمیک)

بلک آدام، یکی از برجسته‌ترین صاحبان جادو در جهان، در طول زندگیِ هزاران ساله خود، هم قهرمان و هم شرور بوده است.

هزاران سال قبل از اینکه “بیلی بتسون” قهرمانی با قدرت جادویی شود، جادوگر Shazam قهرمان دیگری را انتخاب کرد. بلک آدام یک مصریِ باستانی به نام “تث آدام” (یعنی “انسان توانا”) است که توسط جادوگر Shazam به دلیل خلوص اخلاقی، به عنوان جانشینش انتخاب می‌شود. وقتی “تث آدام” کلمه جادویی «شزم» را می‌گوید، به موجودی فوق‌العاده قدرت‌مند تبدیل می‌شود، قدرتی که بعداً به کاپیتان مارول داده شد. با این حال، آدام به زودی به دلیل قدرت بیش از حدی که در اختیار داشت فاسد می‌شود. آدام تصمیم می‌گیرد بر جهان حکومت کند، پس فرعون را سرنگون می‌کند و تاج و تخت مصر را به دست می‌گیرد. Shazam که از این خیانت خشمگین شده بود، نام قهرمان خطاکار خود را به “بلک آدام”  تغییر می‌دهد و – ناتوان از لغو قدرت‌هایی که به او داده – او را به دورترین ستاره جهان تبعید می‌کند. بلک آدام 5000 سال آینده را صرف پرواز برای رسیدن به زمین می‌کند. او در روزگار مدرن به زمین بازمی‌گردد…

بلک آدام که دشمن تعداد بی‌شماری از قهرمانان زمین است، معتقد است که فردِ مناسبی برای رهبری بشریت است و هر اقدامی که انجام می‌دهد برای اهداف والاتر کاملا ضروری است.

قدرت‌های بلک آدام (اولیه)

او قدرت‌های خدایان مصری را در خود دارد:

S: حرف اول نام خدای مصر باستان Shu است. این خدا به Adam قدرت تحمل و پایداری خارق‌العاده‌ای اعطا می‌کند به طوری که بتواند هر نوع ضربه ای را تحمل کند.

H: از نام Heru گرفته شده است و به Adam این توانایی را می‌دهد تا با سرعت ۲ مایل بر ثانیه در هوا پرواز کند. 

A: نشانگر قدرت آمون (Amon) است. یعنی بلک آدام دارای توانایی‌های ابرانسانی است.

Z: نشانگر قدرت‌های Zehuti است. یعنی Adam دارای دانش و هوشی ماورایی است، همچنین او می‌تواند به تمام زبان‌ها صحبت کند و مردم را هیپنوتیزم کند.

A: به او قدرت‌های Aton را اهدا می‌کند. Adam می تواند رعد را کنترل کند، بین ابعاد جا به جا شود و حتی فرم و ماهیت خود را تغییر دهد.

M: قدرت استحکام Mehen به Adam این توانایی را می‌دهد دلاوری بی باک، بنیه‌ای فولادین و خود ترمیمی در مبارزات داشته باشد.

معرفی شخصیت Black Adam

حقایقی جالب درباره شخصیت Black Adam

01. او در مصر باستان فرعون را به قتل رسانده‌است.

02. او هم، با جادوگر Shazam دیدار می‌کند و آن جادوگر تمام قدرت‌هایش را به او می‌بخشد. او با گفتن کلمه Shazam تبدیل به آن چیزی که می‌شناسیم می‌شود.

03. او وقتی متوجه پتانسیل زیاد خود می‌شود، خیلی زود به فساد کشیده می‌شود و این کار را با قتل فرعون انجام می‌دهد. (بهش حق می‌دهم)

04. در اولین مواجه او با Captain Marvel/Shazam خانواده Shazam سعی می‌کنند جلوی بلک آدام را بگیرند. آنها کاری می‌کنند که او با گفتن کلمه Shazam (بررسی فیلم Shazam) به روشی ناصحیح (یا معکوس کردن قدرت کلمه) Balck Adam قدرت‌هایش را از دست بدهد. سپس او را تبدیل به خاکستر می‌کنند تا دیگر نتواند برگردد ولی..

05. در وقایع New 52 نویسندگان DC دوباره او را به عالم زندگان بازگرداندند. او برده‌ای خشمگین در سرزمین Kahndaq است. تمام اعضای خانواده آدام به قتل رسیده‌اند و تنها برادر زاده‌اش آمن باقی مانده است. Aman باز می‌گردد تا عمویش را نجات دهد، بعد از آنکه او موفق می‌شود زندانیان را رهایی بخشد به همراه آدام از آنجا میگریزند اما ناگهان به صخره ابدیت تلپورت می‌شوند. این بار اما جادوگر شزم به آدام توجه نمی‌کند، بلکه این آمن است، که جادوگر او را لایق داشتن قدرت‌های شزم می‌داند. وقتی که آنها به Kahndaq بر می‌گردند، Aman تصمیم می‌گیرد تا از قدرت‌هایش برای برقراری صلح در سرزمین مادریش استفاده کند. آدام اما با این ایده موافقت نمی‌کند و در عوض می‌گوید که خیال دارد تا فرمانروای ظالم را از بین ببرد. Aman با این کار او مخالفت می‌کند و Adam برادر زاده‌اش را می‌کشد و قدرت‌های او را کسب می‌کند.

06. او شروع کننده جنگ جهانی سوم به معنای واقعی کلمه بوده‌است. دوست صمیمی و وفادراش Sobek در واقع یکی از آدمکش‌های حرفه‌ای Fourth Horsemen of Apokolips است و مأموریت دارد تا Black Adam را نابود کند. او همسر Adam یعنی Isis را می‌کشد ولی حریف بلک آدام نمی‌شود. Isis قبل از مرگش از Adam می‌خواهد به او قول دهد تا انتقامش را می‌گیرد. او در قدم اول حدود دو میلیون نفر از مردم کشور Bialya (نامی خیالی) را وحشیانه نابود می‌کند. این عملِ او شروع کننده جنگ جهانی سوم می‌شود، تمام دنیا با هم بر علیه بلک آدام متحد می‌شوند. او هر جا که پا می‌گذارد ویرانی را به ارمغان می‌آورد. او به تنهایی قهرمانان چین، Doom Patrol و Teen Titanها را نیز نابود می‌کند.

07. در وقایع جنگ جهانی سوم او Martian Manhunter را با گلوله‌ای رعد آسا از آسمان به زمین می‌زند. آدام او را با یک دست از زمین بلند می‌کند. سپس Martian Manhunter سعی می‌کند با قدرت تلپاتی ذهن آدام را کنترل کند که آدام به او می‌گوید ” مراقب باش چه آرزویی می کنی” این جمله باعث می‌شود مارتین من‌هانتر بُهت زده شود. ذهن آدام پر از خشم و نفرت است. او تا اقیانوسی از خون راه نیاندازد آرام نخواهد گرفت.

08. در همین کامیک او پا به پای سوپرمن (معرفی شخصیت سوپرمن) می جنگد.

09. او با گفتن ورد‌های جادویی توانسته سوپرمن را به زانو در آورد.

10. DC و برادران وارنر قرار است فیلمی مستقل از شخصیت Black Adam را در سال 2022 روانه سینماها کنند. (هم‌اکنون فیلم اکران شده است) بازیگر و کشتی کج کار معروف Dwayne Johnson (رتبه بندی تمام فیلم های راک) قرار است تا در نقش بلک آدام ایفای نقش کند. خود او در مصاحبه با IGN گفته است که دلیل انتخاب او این است که شخصیت بلک آدام دارای پیشینه‌ای متفاوت و از لحاظ شخصیتی پیچیده است. جالب است بدانید که در ابتدا برادر وارنر شخصیت Shazam را به او پیشنهاد داده بودند اما راک این پیشنهاد را رد کرده‌است و در عوض شخصیت بلک آدام را بیشتر پسندیده است. همچنین او در مصاحبه تمام اعضای Avengers را Pussy خطاب کرده و گفته است که آنها همه ترسو‌اند!!

11. خفه کردن و یا بستن دهان بلک آدام طوری که او نتواند از وردهای جادویی استفاده کند یکی از بهترین راه حل‌ها برای روبرو شدن با اوست. بدین ترتیب او به فرم Teth-Adam بر میگردد و دیگر قادر به استفاده از توانایی‌هایش نیست. Ultraman و Evil Superman این کار انجام داده‌اند.

12. او به تیم Sinestro نیز ملحق شده‌است. Sinestro از دشمنان گروه موسوم به Green Lanterns هاست.

13. او برای اینکه با Ultraman مقابله کند، ماه را جا به جا کرده‌است!!

14. بلک آدام به یک سفر اودیسه وار می‌رود تا گردنبند همسرش Isis را دوباره بسازد تا بتواند دوباره او را احیا کند. او برای اینکار باید به هیمالیا برود در حالی که قدرت‌های جادویش را از دست داده است. او با یک غول یخی (Yeti) می‌جنگد و دل و روده‌اش را بیرون می‌ریزد. وقتی خوراکی‌هایش تمام می‌شود مجبور می‌شود که یکی از همراهانش را بخورد تا بتواند به قله صعود کند.

15. رزومه او به مانند کاراکترش دارای پیچیدگی‌های جالبی است. او زمانی عضو JLS بوده است، در Injustice نیز فعالیت کرده و در گروه Suicide Squad نیز بوده است.

16. در وقایع JSA: Black Reign شاهد پیش زمینه قطعی از شخصیت بلک آدام هستیم. این سری کامیک توسط Geoff Johns نوشته شده‌است. بعد از سالها خشونت و قساوت، بلک آدام متوجه بی‌رحمی و قضاوت‌های اشتباه خود از اتفاقات و آدم‌های دوروبرش می‌شود. او تصمیم می‌گیرد با ابرقهرمانان صلح کند، درست زمانی که همه چیز خوب پیش می‌رفت. آدام با اشتیاق، عده‌ای از اعضای JSA را برای پس گرفتن سرزمین مادری‌اش Kahndaq راضی می‌کند تا او را همراهی کنند. با همکاری دوستان جدیدش او مردم سرزمینش را آزاد می‌کند و اوضاع را تغییر می‌دهد. سپس آنها دیکتاتور Kahndaq را اعدام می‌کنند، تمام ارتش او را از بین می‌برند. آدام تصمیم می‌گیرد این کار در تمام دنیا انجام دهد و سرزمین‌ها را زیر یوق خود درآورد و آنها را نیز آزاد کند ولی اعضای JSA او را متقاعد می‌کنند که نیازی به این کار نیست و بهتر است او سرزمین خودش را محافظت کند.

معرفی شخصیت Black Adam

امیدوارم از مطلب ” معرفی شخصیت Black Adam ” لذت برده باشید تا بعد…

آخرین مطالب به روز شده

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها