8 مزیت و دلیل اهمیت یادگیری زبان انگلیسی

اهمیت زبان انگلیسی در زمینه­ های مختلف

سوال بسیار رایجی که اکثر زبان آموزان و زبان دوستان می‌پرسند این است که “یادگیری زبان انگلیسی چه نقشی در زندگی ما دارد؟” در مقاله “اهمیت زبان انگلیسی در زمینه­‌های مختلف (یادگیری زبان انگلیسی)” قصد داریم به همین موضوع بپردازیم. همراه بخش آموزشی ساعت هفت باشید.

[lwptoc]

اهمیت زبان انگلیسی

اهمیت زبان انگلیسی

اهمیت زبان انگلیسی را نمی‌­توان به طور کل در یک مقاله بیان کرد. زیرا در هر جنبه‌ای از زندگی ما دخیل است و با گذشت زمان بر اهمیت یادگیری آن افزوده می­‌شود. دانش ­آموزی که در زبان انگلیسی خوب باشد با دیگران متفاوت است، به همین ترتیب اگر کارمندی زبان انگلیسی بداند، علاوه بر اینکه حقوق بالاتری دریافت می‌کند، از فرصت­های شغلی بهتری نیز بهره‌مند می‌گردد. برعکس اگر دانش ­آموز و یا کارمندی انگلیسی نداند در دوره­‌ی تحصیلی‌­اش و یا آینده‌ی شغلی‌اش شانس کمتری دارد، بنابراین برای داشتن آینده­‌ای بهتر یادگیری زبان امری واجب است. در این مقاله به طور مفصل به ضرورت یادگیری زبان انگلیسی و تاثیر آن بر انسان در بخش‌های مختلف پرداخته‌­ایم. زبان انگلیسی احتمالاً جایگاه خود را در جهان برای صدها سال حفظ خواهد کرد. تا زمانی که زبان دیگری جایگزین آن نشود، باید این زبان را برای رفع نیازهای روزانه خود فرا بگیریم.

از آنجا که زبان انگلیسی به عنوان زبان مادری یا زبان دوم و خارجی، در دنیا گسترش پیدا کرده است، می‌توان آن را به عنوان بالاترین زبان گفتاری در سراسر جهان فرض کرد. به همین دلیل، زبان انگلیسی تقریباً در هر کشوری تاثیر زیادی بر رسانه‌ها دارد. چه برای تبلیغ یک محصول و چه اجرای یک کمپین آگاهی­ بخشی، زبان انگلیسی جایگاه پیشرو را به خود اختصاص می‌دهد. یک مقاله خبری یا مجله‌ه­ایی که به زبان انگلیسی نوشته شده است توسط تعداد زیادی از مردم در سراسر جهان خوانده می‌شود. با در نظر گرفتن تراکم فراوان روزنامه‌ها، مجلات و مقالات انگلیسی که چه به صورت آنلاین و چه به صورت آفلاین منتشر می‌شوند، می­‌توان گفت که تقریباً تمام اطلاعات به زبان انگلیسی یافت می‌شود که نشان دهنده قدرت زبان انگلیسی در رسانه­ هاست. از آنجا که زبان انگلیسی توسط بسیاری از مردم در سراسر جهان قابل درک است، این زبان به زبان رسانه‌­ها تبدیل شده است. یک فیلم، درام یا مستند ساخته شده به زبان انگلیسی به راحتی به مخاطبان گسترده‌­ای دست پیدا می‌­کند. نیازی به زیرنویس انگلیسی ندارد، بنابراین به فیلمساز کمک می‌کند تا با فیلم خود در یک مراسم جایزه بین­ المللی مانند اسکار رقابت کند. اگر فیلمی به زبانی غیرانگلیسی ساخته شده باشد، باید زیرنویس انگلیسی اضافه کند. در غیر اینصورت مورد قبول همه جز مخاطب داخلی نخواهد بود.  پس می­توان گفت انگلیسی زبان رسانه‌های جهان است.

اهمیت زبان انگلیسی در آموزش

اهمیت زبان انگلیسی در آموزش 

در دنیای پیشرفته­ امروزی و در عصر جهانی شدن، ما نمی‌­توانیم از یادگیری زبان اجتناب کنیم. ضرورت یادگیری این زبان خاص در حوزه آموزشی بیشتر شده است و اگر می‌خواهید به دانش و علوم متفاوت در دنیای امروز دسترسی داشته باشید، یادگیری زبان انگلیسی امری ضروری است. با توجه به این موضوع که زبان انگلیسی “زبان علم” محسوب می‌شود، بسیاری از مقالات، کتاب‌ها و مجلات به زبان انگلیسی نوشته و یا ترجمه شد‌ه‌اند. در سطح دانشگاه، به ویژه در دانشگاه‌­های خصوصی و مقاطع بالاتر، رسانه آموزشی و همچنین کتاب‌های درسی همگی انگلیسی هستند. اگر زبان انگلیسی جایگاه خود را از دست بدهد، سیستم آموزشی به شدت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

کسب مهارت در زبان انگلیسی برای آن دسته از دانشجویانی که می‌خواهند برای تحصیلات عالی به خارج از کشور بروند از اهمیت بالایی برخوردار است. عدم تسلط کافی به این زبان در کشوری دیگر دانشجو را به مشکل می‌اندازد و تقریباً ایجاد ارتباط با افراد بومی و ادامه تحصیل را برای آنها غیرممکن می‌سازد. در بسیاری از کشورها، انگلیسی به عنوان زبان دوم به کودکان آموزش داده می­‌شود، با این حال، در بسیاری از کشورها از جمله ایران، وضعیت زبان انگلیسی، تنها محدود به واژگان زبان خارجی است.

انگلیسی همچنان تسلط خود را بر موضوعات علمی حفظ کرده است. به همین دلیل انگلیسی را زبان علم و فناوری نامیده‌­اند. در نتیجه کنترل آن بر موضوعات علمی باعث شده است که اکثر تحقیقات و مطالعاتی که در هر زمینه­ علمی پیدا می­‌کنیم به این زبان نوشته شده باشد. اگر می‌خواهید تحقیق علمی شما توسط افراد بی­‌شماری در سراسر جهان خوانده شود باید به زبانی بنویسید که مردم جهان آن را درک می‌کنند و به خوبی با آن ارتباط برقرار می­‌کنند.

اهمیت زبان انگلیسی در ارتباط

انگلیسی یک زبان بین­ المللی است، مشابه زبان فرانسوی، یعنی زمانی که دو یا چند نفر که همزبان نیستند می­خواهند با هم ارتباط برقرار کنند از این زبان استفاده می‌کنند. این مورد گواهی بر قدرت زبان انگلیسی است. در کشورهای دو زبانه و چند زبانه، انگلیسی می‌­تواند به عنوان یک زبان مشترک برای ارتباطات بین مردمان مختلف مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال، مردم در هند و فیلیپین و کشورهای آفریقایی از انگلیسی برای صحبت با خارجی‌ها استفاده می­ کنند. در این مدل کشورها مردم برای صحبت با یکدیگر از زبان محلی خود بهره می‌برند و اغلب نمی‌توانند گویش­ها و زبان­های محلی دیگر را صحبت کنند، در چنین مواقعی انگلیسی به عنوان زبانی رابط به کمک آنها می­‌آید.

اهمیت زبان انگلیسی در تجارت

اهمیت زبان انگلیسی در تجارت 

تسلط در زبان انگلیسی در دنیای تجارت به وضوح قابل مشاهده است و در این حیطه است که به عنوان زبانی بین­ المللی و رسانه‌ه­ا برای ارتباطات استفاده می‌شود. دانش زبان انگلیسی یکی از مهم­ترین مهارت­‌ها در زمینه تجارت محسوب می­‌شود. همچنین زبان انگلیسی به عنوان عاملی تاثیرگذار در داخل و خارج از کشور پذیرفته شده است. اگر یک شرکت داخلی بخواهد با یک شرکت خارجی یا چند ملیتی معامله‌ای انجام دهد، معامله باید به زبانی انجام شود که برای مقامات هر دو کشور قابل درک باشد. در بسیاری از کشورها از انگلیسی به عنوان زبان رسمی معاملات و تجارت استفاده می­‌شود، در کشورهای دوزبانه و یا چندزبانه، کارمندان به زبان مشترک و در حال حاضر انگلیسی با یکدیگر ارتباط برقرار می­‌کنند. شرکت‌­های بزرگ مستقر در این کشورها در هنگام استخدام کارکنان به مهارت‌­های انگلیسی اهمیت بیشتری می‌دهند. شرکت‌­های چند ملیتی کارکنان خود را براساس مهارت­‌هایشان در زبان انگلیسی، مانند خواندن، نوشتن، طبقه­ بندی می­‌کنند.

اهمیت زبان انگلیسی در گردشگری

انگلیسی در سفر و گردشگری

هر کسی می‌تواند درباره ­رابطه­ بین زبان انگلیسی و مسافرت، نشرهای مختلف بدهد. اگر به جایی سفر می­‌کنید که زبان مادری آنجا را نمی­‌دانید، چگونه با مردم محلی ارتباط برقرار می‌­کنید؟ مسافر باید زبانی را انتخاب کند که مردم محلی نیز آن را درک کنند و بتوانند با او ارتباط برقرار کنند. در چنین مواردی، انگلیسی می‌تواند به عنوان یک زبان بین ­المللی برای خارجی‌ها عمل کند. در تمام سایت­‌های مسافری و گردشگری، زبان انگلیسی به عنوان گزینه‌ی پیش ­فرض در نظر گرفته شده است.

اهمیت زبان انگلیسی در مطبوعات

اهمیت زبان انگلیسی در اینترنت و مطبوعات 

چه در مورد یافتن مطلبی خاص، چه سرگرمی باشد، نسل امروز به اینترنت بسیار متکی است. نکته جالب هم این است که اینترنت نیز تحت سلطه‌ی چیزی جز زبان انگلیسی نیست. اگر در اینترنت جستجو کنید، تعداد زیادی مقاله در اکثر وب­سایت­ هایی که به زبان انگلیسی نوشته شده‌­اند، آپلود شده است. فقط در ویکی پدیا بیش از ۶ میلیارد مقاله انگلیسی با بیشترین جزئیات وجود دارد که با فاصله بسیار زیاد نسبت به سایر زبان‌ها قرار گرفته است. نه تنها این، بلکه وب­سایت­ ها نیز به زبان انگلیسی ایجاد می‌شوند. عوامل کلیدی تسلط زبان انگلیسی بر اینترنت، امپریالیسم و اهمیت اقتصادی و سیاسی کشورهای انگلیسی زبان است. این موقعیت زبان انگلیسی تا زمانی که هیچ تغییر بزرگی در اقتصاد و سیاست در مقیاس جهانی رخ ندهد، بدون تغییر باقی خواهد ماند. چنین اتفاقی ممکن است بتواند زبانی غیر از انگلیسی را ترویج دهد. با این حال، تا زمانی که چنین اتفاقی رخ ندهد، ما باید برای یادگیری اینترنت به زبان انگلیسی وابسته باشیم. به لطف پیشرفت نرم افزارهای قابل خواندن توسط ماشین، سایت­‌هایی به زبان­های دیگر این امکان را در اختیار شما قرار می­‌دهند که یک مقاله خاص را از یک سایت یا کل سایت ترجمه کنید. البته در حد رضایت بخش زیرا صد در صد دقیق نیستند و نیاز به ویرایش دارند.

علاوه بر این، ورود اینترنت ، یادگیری زبان انگلیسی را به صورت آنلاین، راحت، قابل دسترس‌تر و مقرون به صرفه‌تر نسبت به کلاس‌­های سنتی کرده است. بدین منظور، یک دانش ­آموز تنها به یک کامپیوتر و اتصال به اینترنت نیاز دارد. با توجه به در دسترس بودن کامپیوتر و اینترنت، دوره­ های آموزش زبان انگلیسی تحت وب بسیار افزایش یافته است که به افراد امکان می­‌دهد انگلیسی را به صورت آنلاین فرابگیرند. بدین ترتیب بسیاری از افراد مسلط به زبان انگلیسی می‌توانند از طریق دوره ­های آموزشی آنلاین امرار معاش کنند.

انگلیسی زبان اصلی مطبوعات نیز می‌باشد. تعداد روزنامه­‌ها و کتاب­‌های نوشته شده به زبان انگلیسی در مقایسه با هر زبان دیگری بسیار زیاد است. یافتن آنها در هر کشوری کاری آسان می‌باشد، پس مهم نیست کجا زندگی می‌کنید.

اهمیت زبان انگلیسی در مدیریت

انگلیسی در مشاوره مدیریتی

پس از فارغ ­التحصیلی، فرد می­‌تواند شغل خود را به عنوان مشاور مدیریت در هر شرکت معتبری دنبال کند. این شغل به عنوان یکی از پردرآمدترین مشاغل در سراسر جهان شناخته می­‌شود. اما برای اینکه فرد مناسب این حرفه باشید، باید به زبان انگلیسی مسلط باشید. کمبود دانش در این حیطه باعث می‌شود نتوانید با مشتری خارجی مشورت و گفتگو کنید. این شغل همچنین کارمند را وادار می‌کند تا از دفتر مرکزی شرکتی که در آن کار می­‌کند بازدید کند. در یک اداره چند زبانه، نمی‌­توان با همه به زبان مادری خود صحبت کرد. در این صورت، کارمند می‌تواند با اطمینان از زبان انگلیسی برای مشاوره و گفتگو با دیگران بهره ببرد.

اهمیت زبان انگلیسی در اقتصاد

انگلیسی در اقتصاد

مهارت زبان انگلیسی می‌تواند نقش مهمی در زمینه اقتصاد داشته باشد. یکی از بخش‌های اقتصاد، “حواله” است. حواله­‌های کارگران مهاجر که در کشور مربوطه کار می‌کنند، سهم عمده‌ای در اقتصاد دارد. برای مثال، طبق گزارش بانک جهانی، بنگلادش با تقریباٌ 20 میلیارد دلار از نوامبر 2020 یکی از بزرگترین دریافت­ کنندگان حواله است. با این حال، کارگرانی که از بنگلادش فرستاده می‌شوند اغلب شکایت دارند که حقوق کافی را که قرار بود به آنها داده شود، دریافت نمی‌کنند. حتی آنها شغل خوبی پیدا نمی­‌کنند، به گفته­ ی کارشناسان این حوزه، دلیل این امر عدم مهارت آنها در زبان انگلیسی است. به دلیل عدم تسلط آنها در زبان انگلیسی، آنها اغلب به عنوان کارگران بی­سواد و غیرماهر شناخته می‌شوند. اگر این مشکل حل شود می‌توانند کمک بیشتری به اقتصاد بنگلادش کنند.

در بسیاری از کشورهای توسعه یافته بر گردشگری تاکید بیشتری دارند. گردشگری می‌تواند به بخش نوظهور اقتصاد کشورها تبدیل شود. این بخش برای معرفی مکان­‌های توریستی و جذب مشتریان خارجی نیاز به دانستن بیشتر زبان انگلیسی دارد. هرچه توجه مشتریان خارجی بیشتر باشد، کسب و کار شما رونق بیشتری خواهد داشت. رونق بخش گردشگری به معنای توسعه سایر بخش­‌های مرتبط مانند هتل، راهنمای گردشگری، آژانس املاک، حمل و نقل و غیره است. زبان انگلیسی در حال حاضر تنها مانع در مسیر شکوفایی این صنعت است.

چشم ­انداز اصلی کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته، ساخت دیجیتال است. بدون در دسترس قرار دادن تمام سرویس‌ها به صورت آنلاین، نوآوریِ فعالیت‌ها قابل اجرا نیست. با این تغییر، کسب و کار نیز از روش سنتی خارج شده و مدرن می‌گردد. تجارت آنلاین که تجارت الکترونیک نیز خوانده می‌شود، اکنون در دنیا بسیار محبوب است. بسیاری از شرکت­‌های ساختمان ­سازی با استفاده از مزیت‌­های تجارت آنلاین، محصولات خود را به تمام جهان صادر می‌­کنند. آنها تصاویر محصولات خود را در اینترنت قرار داده و برای مشتریان ارسال می‌کنند. شخصی که پشت کامپیوتر قرار دارد باید به زبان انگلیسی مسلط باشد و راه و روش ارتباط با مشتریان خارجی را بداند. حتی آنها باید به نظرات و پرسش ­های مشتریان به انگلیسی، پاسخگو باشند.

در دوران مدرن تکنولوژی، “فریلنسینگ” می­‌تواند به بخش مهمی در اقتصاد تبدیل شود. همچنین می‌تواند فرصت­های شغلی زیادی را برای افراد تحصیل کرده بیکار فراهم نماید. کسانی که مهارت انگلیسی و سواد اینترنتی خوبی دارند می‌توانند در این زمینه به خوبی عمل کنند. با ماندن در خانه، آنها می‌توانند در زمان­‌های مختلف با شرکت­‌های مختلف همکاری کنند نه اینکه به طور دائم در یک شرکت استخدام شوند. کسانی که مشاغل آزاد را انجام می­‌دهند فریلنسر نامیده می­‌شوند. فریلنسرها می‌­توانند به صورت آنلاین درآمد کسب کنند، می­‌توانند به اقتصاد کمک کنند، می‌­توانند از خارج از کشور هم کسب درآمد کنند. به عنوان نمونه می‌توان به هند و فیلیپین اشاره کرد که اکنون آنها از همین طریق میلیاردها دلار سرمایه می‌اندوزند.

اهمیت زبان انگلیسی در آزمون

انگلیسی در آزمون

داشتن دانش کافی از زبان انگلیسی اولین معیار برای یک مهاجر برای کار در کشورهای انگلیسی زبان مانند ایالات متحده، اروپا و استرالیا است. چه برای ویزای کاری باشد، چه برای ویزای دانشجویی، باید حداقل نمره را در آزمون­هایی مانند آیلتس، تافل و … کسب کنید و همه می‌دانیم که این آزمون‌ها برای سنجیدن مهارت شما در زبان انگلیسی انجام می­‌شوند. در صورت موفقیت در این آزمون، داوطلبان می­‌توانند وارد کشور رویایی خود شوند. این آزمون‌ها برای دانش ­آموزی که می­خواهد در مدرسه، کالج یا دانشگاه خارجی تحصیل کند نیز ضروری است. در تحقیقات مختلف نشان داده شده است که دانش ­آموزانی که در آزمون­‌های آکادمیک زبان انگلیسی موفق هستند، به احتمال زیاد از نظر تحصیلی عملکرد خوبی دارند.

در بسیاری از مدارس کشورهای توسعه یافته، انگلیسی به عنوان یک مبحث اصلی تدریس می­شود. دوره زبان انگلیسی به دو بخش تقسیم می­شود: (ارتباطات) و (زبان و ادبیات) که هرکدام دارای 100 نمره است. کسانی که در مدارس متوسطه  انگلیسی تحصیل می‌کنند، باید آزمون­‌های سطح متوسط (O-Level) و سطح پیشرفته (A-Level) شرکت کنند. این آزمون­‌ها در سطح بین ­المللی برگزار و علامت­ گذاری می‌شوند و دانش ­آموزان باید به زبان انگلیسی پاسخ دهند. برای گرفتن شغل دولتی نیز مهارت انگلیسی لازم است، وقتی در مورد مشاغل دولتی صحبت می­‌کنیم، اولین چیزی که به ذهن ما می‌­رسد کمیسیون خدمات عمومی است. داوطلبان واجد شرایط در سراسر کشور باید بتوانند در این آزمون شرکت کنند که از طریق داوطلبان بسیار کمی انتخاب می‌شوند. برگه سوالات امتحانی از بخش‌­های مختلفی تشکیل شده است، یکی از بخش‌­ها انگلیسی است. مهمترین معیار این آزمون این است که داوطلبان نمره قبولی در بخش انگلیسی را کسب کنند. اگر شخصی به زبان انگلیسی مسلط باشد، احتمال انتخاب او به عنوان “کادر خدمات عمومی” افزایش می‌­یابد. همین موضوع را می­‌توان در مورد آزمون­های پذیرش دانشگاه‌های دولتی نیز بیان کرد. علیرغم داشتن معدل بالا هم در کارنامه‌های دبیرستان و هم دبیرستان‌­های عالی، اکثر دانش ­آموزان به دلیل عملکرد ضعیف خود در بخش انگلیسی موفق به کسب جایگاه خوب در میان افراد شایسته نمی­‌شوند.

در پایان می­توان گفت که زبان انگلیسی به نفع خود فرد است و یادگیری آن برای او ضروری است. مهارت داشتن در زبان انگلیسی به معنای داشتن اعتبار بالا در جامعه است. همچنین فرصت کسب درآمد فرد را افزایش می‌­دهد. برای یک تاجر، انگلیسی به ابزاری ضروری برای تبادل تجارت در ابعاد بین ­المللی تبدیل می­‌شود. در نهایت فراگیری مهارت­‌های زبان انگلیسی به افراد در برقراری ارتباط جهانی کمک می‌­کند و از نگاهی وسیع‌تر، ویژگی­‌های این زبانِ خاص می­‌تواند به اقتصاد یک کشور و دولت آن یاری برساند.

محصولات مرتبط

۱جامع‌ترین پک ویدیویی گرامر زبان انگلیسی
۲آموزش مکالمه زبان انگلیسی با سریال بریکینگ بد (فصل‌های یک تا سه)
۳آموزش برترین اصطلاحات زبان انگلیسی به همراه ویدیوهای اختصاصی
۴آموزش برترین کالوکیشن های زبان انگلیسی به همراه ویدیوهای اختصاصی

مقالات مرتبط

۱معرفی 46 تا از بهترین پادکست های آموزشی برای تقویت زبان انگلیسی
۲بهترین کتاب های تقویت مهارت های چهارگانه زبان انگلیسی/ واژگان/ گرامر
۳اصطلاحات پرکاربرد و رایج زبان انگلیسی
۴کالوکیشن در زبان انگلیسی (Collocation)
۵بهترین سن یادگیری زبان انگلیسی
۶اهمیت گرامر در زبان انگلیسی (جامع‌ترین پک ویدیویی گرامر زبان انگلیسی در ایران)
۷تقویت مهارت ریدینگ در زبان انگلیسی + روش ها و مهارت های طلایی
۸اهمیت زبان انگلیسی در زندگی روزمره (یادگیری زبان انگلیسی)
۹افعال دو بخشی چیست و در زبان انگلیسی چه کاربردی دارد؟

امیدواریم مطلب اهمیت زبان انگلیسی برایتان مفید بوده باشد…برای خواندن مقالات آموزشی بیشتر به این بخش مراجعه کنید.

بهترین محصولات آموزشی

آخرین مطالب ساعت هفت

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Shelton
Shelton

I enjoyed reading this article and discovered some new perspectives on the topic. Thanks for sharing your insights.

حسین تاجرزاده
پاسخ به  Shelton

Glad you found this useful.