کالوکیشن در زبان انگلیسی (collocation)

کالوکیشن چیست؟

کالوکیشن یا هم نشینی در زبان انگلیسی چه کاربردی دارد؟ در ادامه قصد داریم در این زمینه بیشتر صحبت کنیم و قصد داریم با ویدیو‌های مختلف شما را در این زمینه یاری کنیم. پس با “مقاله کالوکیشن چیست؟” همراه بخش آموزشی ساعت هفت باشید.

[lwptoc hideItems=”0″]

کالوکیشن

کالوکیشن یا هم نشینی چیست؟

“کالوکیشن” به معنای “هم نشینیِ” دو یا چند واژه در کنار هم می‌باشد که در نهایت باعث ارتباط معنایی‌ای بیشتر بین آنها می‌شود. بیان اغلب کالوکیشن‌ها(هم نشینی) برای انگلیسی زبانان کار راحتی است در حالیکه حدس زدن واژگانِ مربوطه برای زبان آموزان، در برخی شرایط دشوار می‌باشد. یکسری از کالوکیشن‌ها ثابت هستند، بدین معنا که به سختی می‌توان برای آن واژه مربوطه، کلمه دیگری استفاده کرد. برای مثال می‌توان به واژه photo اشاره کرد که اکثر اوقات با take a photo می‌آید. در مقابل یکسری از واژگان هستند که می‌توانند با تنوع بیشتری همراه شوند. مثلا با واژه rules می‌توان از “keep to the rules” یا “stick to the rules” استفاده کرد.

گاهی اوقات هم یکسری واژگان هستند که زبان‌آموزان با دیگر کلماتی که شکل کاملا درستی ندارند همراه کرده و منظور خود را با آنها به مخاطب می‌رسانند. برای مثال make mistakes را می‌توان do mistakes گفت، اما اغلب انگلیسی زبانان در همه شرایط فقط از make استفاده می‌کنند که در برخی موارد منظور درست را نمی‌رساند.

 آیا فراگیری کالوکیشن‌ها ضروری است؟

در جواب باید گفت که دانستن کالوکیشن‌ها مزایای بسیاری دارد که تمایل دارم یکسری از آنها را با شما دوستان گرامی به اشتراک بگذارم.

۱. در ابتدا باید گفت که یادگیری کالوکیشن‌ها به شما این توانایی را می‌دهد که طبیعی‌تر منظور خود را به شخص مقابل به زبان انگلیسی بیان کنید. برای مثال می‌توان “strictly forbidden” (اکیدا ممنوع) را بجای “strongly forbidden” (به شدت ممنوع) برای بیانی شیواتر استفاده کرد.

۲. از دیگر دلایلی که دانستن کالوکیشن می‌تواند بسیار مفید باشد این است که امکان جایگزینی یکسری واژگان را به شما داده و دامنه‌‌ی ترکیب لغات شما را افزایش می‌دهد، بدین معنا که اگر قصد داشته باشید واژه‌ای را هایلات یا به صورت تاکیدی استفاده کنید، کالوکیشن به کمک شما می‌آید. مثلا “bitterly cold” (بشدت سرد) را می‌توان بجای “very cold” (خیلی سرد) استفاده نمود تا تاثیر سرما را بهتر به مخاطب برسانید.

۳. در نهایت اضافه کنم که کالوکیشن‌ها می‌توانند در بخش نوشتاری نیز بسیار یاری دهنده باشند و باعث می‌شوند رایتینگ پرمایه‌تر و ادبی‌تری را ارائه بدهید. برای مثال “poverty breeds crime” (فقر ریشه جنایت) را می‌توان بجای “poverty causes crime” (فقر موجب جنایت) در بخش نوشتاری استفاده کرد تا نوشته‌های ادبیِ زیباتری را ایجاد کنید.

 از کجا باید کالوکیشن ها را فرا بگیریم؟

در پاسخ باید گفت که  “دو راه” بیشتر نداریم. راه اول این است که آنها را در “فیلم، سریال و اخبار” ببینیم و بشنویم و راه دوم استفاده از “دیکشنری” می‌باشد. توصیه ما این است که راه اول را پیش بگیرید. دقیقا راهی که ما در اینجا قصد داریم کالوکیشن‌های رایجی که در محاوره‌ای و مکاتبات استفاده می‌شوند را به شما عزیزان آموزش بدهیم. پس با ما با این مطالب رایگان ارزشمند همراه باشید.

محصولات مرتبط

۱جامع‌ترین پک ویدیویی گرامر زبان انگلیسی
۲آموزش مکالمه زبان انگلیسی با سریال بریکینگ بد (فصل‌های یک تا سه)
۳آموزش برترین اصطلاحات زبان انگلیسی به همراه ویدیوهای اختصاصی
۴آموزش برترین کالوکیشن های زبان انگلیسی به همراه ویدیوهای اختصاصی

مقالات مرتبط

۱معرفی 46 تا از بهترین پادکست های آموزشی برای تقویت زبان انگلیسی
۲بهترین کتاب های تقویت مهارت های چهارگانه زبان انگلیسی/ واژگان/ گرامر
۳اصطلاحات پرکاربرد و رایج زبان انگلیسی
۴کالوکیشن در زبان انگلیسی (Collocation)
۵بهترین سن یادگیری زبان انگلیسی
۶اهمیت گرامر در زبان انگلیسی (جامع‌ترین پک ویدیویی گرامر زبان انگلیسی در ایران)
۷تقویت مهارت ریدینگ در زبان انگلیسی + روش ها و مهارت های طلایی
۸اهمیت زبان انگلیسی در زندگی روزمره (یادگیری زبان انگلیسی)
۹افعال دو بخشی چیست و در زبان انگلیسی چه کاربردی دارد؟

یادآوری کنم که کالوکیشن‌های مختلفی (collocations) در زبان انگلیسی وجود دارند که تقریبا به ده مورد آنها که شامل (حالت اول : صفت و اسم) (حالت دوم : اسم و فعل) (حالت سوم : اسم و اسم) (حالت چهارم : فعل یا عبارت با حرف اضافه) (حالت پنجم : فعل و قید) (حالت ششم :قید و صفت) (حالت هفتم: زبان گفتاری یا محاوره ای) (حالت هشتم: زبان رسمی یا فرمال) (حالت نهم: زبان مطبوعات) (حالت دهم : زبان تجارت) می‌باشند میتوان اشاره کرد. توجه کردید که چقدر به این شکلی که بیان کردم نامفهوم بنظر رسید؟

پس بدون هیچ نگرانی و با صرف نظر کردن از ده موردی که بیان کردم، به ویدیوهای زیر بپردازید و پرکاربردترین کالوکیشن‌ها را در قالب جملات و فیلم‌های کوتاه فرابگیرید.

بهترین محصولات آموزشی

آخرین مطالب ساعت هفت

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها