بررسی فیلم Everything Everywhere All at Once / عجیب و متفاوت

همه چیز همه جا همه به یکباره فیلمی اکشن-علمی تخیلی، کمدی-درام محصول سال ۲۰۲۲ به نویسندگی و کارگردانی “دن کوان” و “دانیل شاینرت” است. در این فیلم  بازیگرانی چون “میشل یئو”، “استفانی هسو”، “که هوی کوان”، “جنی اسلیت و “جیمی لی کرتیس” به ایفای نقش پرداخته‌اند. داستان فیلم در مورد یک زن چینی-آمریکایی (یئو) است که متوجه می‌شود به نوعی می‌تواند با نسخه‌های جهان موازی خود ارتباط برقرار کند تا با کمک آنها جلوی موجودی قدرتمند که قصد تخریب جهان چندگانه دارد را بگیرد. در ادامه با بررسی فیلم Everything Everywhere All at Once در خدمت شما هستیم.

مطالب مرتبط: مورد انتظارترین فیلم های سال 2022

باکس آفیس فیلم های 2022 / فروش روز فیلم های هالیوود

…بهتر است بعد از دیدن فیلم بررسی را بخوانید…شامل اسپویل…

بررسی فیلم Everything Everywhere All at Once / عجیب و متفاوت

“هر کشف جدید به ما یادآوری می‌کنه که ما چقدر کوچیک و احمقیم…!”

بررسی فیلم Everything Everywhere All at Once

اِوِلین وانگ شخصیت اصلی داستان یک زن چینی-آمریکایی است که با همسرش ویموند یک خشکشویی را اداره می‌کند. خشکشویی‌ای که با مشکلات مالیاتی عدیده‌ای دست و پنجه نرم می‌کند. علاوه بر این مشکل به نظر می‌رسد که ویموند از زندگی با اِوِلین خسته شده و می‌خواهد از او جدا شود. دختر آنها جوی نیز در تلاش است تا مادر و پدربزرگش را وادار کند که دوست دخترش، بکی را بپذیرند. حال به این جمع پدر اِوِلین را نیز اضافه کنید که به شکل غیر منتظره‌ای به پیش آنها آمده تا با آنها زندگی کند!

فیلم Everything Everywhere All at Once یکی از احمقانه‌ترین و گیج‌کننده‌ترین فیلم‌هایی است که در زندگی‌تان دیده‌اید! اما احمقانه بودن یا گیج کنندگی دلیل بر بد بودن این فیلم نیست! بلکه در اینجا با فیلم احمقانه‌‌ای طرف هستیم که می‌توانید از دیدنش لذت ببرید. فیلم پیچیده‌ای که شما را می‌خنداند و به فکر فرو می‌برد. در این فیلم موضوعی که در طی سال‌های اخیر به شدت مورد استفاده فیلم‌ سازان قرار گرفته با شکل و شمایلی کاملا متفاوت روایت می‌شود. چیزی که این فیلم را تا این حد متفاوت کرده، اهمیت دادن به داستان تمام شخصیت‌هایش است! هیچ رهگذر بی‌اهمیتی در طول داستان وجود ندارد! از زنی (که اِوِلین به او می‌گوید دماغ دراز) که در اول فیلم مشتری خشکشویی است بگیرید تا دیگر شخصیت‌ها در این جهان یا جهان‌های دیگر همه اهمیت خاصی در داستان دارند و سرنوشت هریک از آنها به هم گره خورده است. اینکه چطور نویسنده به زیبایی تمام این شخصیت‌ها و داستان‌های فرعی‌شان را به هم پیوند داده و معنا بخشیده‌ از نکاتی است که مسلما شما را در انتها تحت تاثیر قرار خواهد داد.

اِوِلین به هیچ چیز زندگی جز کاغذ پاره‌های قبض‌های خشکشویی‌اش اهمیت نمی‌دهد، از قیافه او مشخص است که به پوچی رسیده و هیچ اتفاقی نمی‌تواند او را سرحال بیاورد. همسرش به قدری از بی‌توجهیِ او به ستوه آمده که برگه طلاق پر کرده و او دیگر حرف‌های دخترش را نمی‌فهمد و نمی‌تواند او را همانطور که هست بپذیرد. پدرش هم هیچ وقت پشتیبان خوبی در مورد انتخاب‌های او نبوده و حتی در زمان تولدش از اینکه او دختر به دنیا آمده ناراحت بوده است! انگار او به این زندگی نکبتی منگنه شده و دیگر نمی‌تواند به دنبال آرزوهای دور و نزدیکش برود. او دوست داشت بخواند یا یک بازیگر بزرگ شود! اما چه می‌شد اگر در جهانِ موازیِ دیگری او انتخاب‌های متفاوتی انجام داده باشد؟

از دیدگاه فیلم هر انتخابی هرچند کوچک در طول زندگی‌مان باعث بوجود آمدن دنیاهای موازی متفاوتی می‌شود. هر دنیا مانند حبابی در کیهان هستی ترسیم می‌شود و هر انتخاب شما را به حباب متفاوتی می‌کشاند. دنیاهایی که در آن ما با توجه به انتخاب‌های مختلف‌مان در شرایط متفاوتی به سر می‌بریم. اینجا همان جایی‌ست که فیلم به درستی واردش می‌شود و اتفاقات رنگارنگی در همین رابطه برایمان بوجود می‌آورد. چه اِوِلین‌های مختلف از دنیاهای دیگر باشد چه دیگر شخصیت‌ها ما در طول فیلم با دنیاهایی رو به رو می‌شویم که شخصیت‌های کلیدی داستان در آن در مسیر متفاوتی قدم برداشته‌اند. حتی اِوِلینی را داریم که ویموند را برای ازدواج انتخاب نکرده و به همین خاطر تبدیل به یک ستاره سینما شده است. اما آیا تبدیل شدن به ستاره خلع‌های روحی او و پوچی درونی او را پر کرده است؟! فیلم به ما گوشزد می‌کند که هر مسیری بدون عشق و خانواده در انتها به پوچی ختم می‌شود.

بررسی فیلم Everything Everywhere All at Once / عجیب و متفاوت

میشل یئو (Michelle Yeoh) در نقش اِوِلین یکی از بهترین بازی‌های دوران حرفه‌ای‌اش را ارائه داده است. شخصیتی که در بحران میان سالی به سر می‌برد و یک زندگی نه چندان جذاب را تجربه می‌کند. پوچی زندگی‌اش را از صورت و بازی بدون دیالوگش می‌توان حس کرد. اما کار بزرگی که او در این نقش می‌کند به خاطر نسخه‌های متفاوتِ شخصیت اوست. او باید شخصیت‌های مختلف اِوِلین را در موقعیت‌های مختلف و در مسیرهای متفاوت زنده کند. در عین حال که این شخصیت‌ها باید باهم فرق کنند، باید نقاط مشترکی نیز بایکدیگر داشته باشند. چراکه همه آنها در یک کلام اِوِلین هستند. بازی او در نقش اِوِلین‌های مختلف احساس منحصربه‌فردی در خود دارد و همین از دلایلی است که می‌توانید بدون خستگی به دیدن فیلم بنشینید. اما فقط یئو نیست که خوش درخشیده استفانی هسو در نقش دختر اِوِلین جوی نیز به شدت بازی جذاب و عمیقی را به نمایش گذاشته است. در کنار این دو اکثرا بازیگران فیلم نیز به درستی و با انرژی بسیار زیادی در نقش خود فرو رفته‌اند تا در کل با یک اثر جذاب و به یادماندنی از این نظر طرف باشیم.

در ادامه با فیلمی مهیج، خشن و مملو از اکشن‌های هولناک و در عین پر از سکانس‌های بامزه طرف هستیم. اکشن‌هایی که تحرک بالایی به فیلم بخشیده‌اند. دوربین به درستی در خدمت فیلم عمل می‌کند و جنب و جوش ویژه‌ای به سکانس‌های مختلف بخشیده است. در این مورد سرعت سرسام‌آور تدوین‌گر “پل راجرز” نیز به کمک فیلم آمده و به اکشن‌ها و دیالوگ‌های پرتحرک فیلم فُرم بهتری بخشیده است. همینطور مهارت اِوِلین‌‌های مختلف متنوع بسیار خوبی به فیلم بخشیده‌: از شخصی که استاد هنرهای رزمی است تا یک آشپز یا خواننده یا حتی در دنیایی اِوِلینی را می‌بینیم که انگشتان هات داگ شکلی دارد! آنها هرکدام با اینکه عاقبت متفاوتی دارند ولی در مجموع یک شخصیت هستند و سرگذشت هرکدام‌شان به هم گره خورده و در آخر به هم باز می‌گردد.

بررسی فیلم Everything Everywhere All at Once / عجیب و متفاوت

فیلم Everything Everywhere All at Once در هر سکانس از ژانری به ژانر دیگر جهش می‌کند. صحنه‌‌ای با یک فیلم اکشن رزمی با تِم شرقی  طرف هستیم. دقیقه‌ای دیگر فیلم مملو از لحظات علمی تخیلی می‌شود و سکانسی دیگر لحظات دراماتیک یا عاشقانه را برایتان بوجود می‌آورد و همینطور این چرخه با اکشن، طنز، درام ادامه پیدا می‌کند. این ترکیب و معجون باعث شده که انرژی خاصی در اثر دیده شود، به طوری که از دیدن لحظات مختلف فیلم لذت زیادی خواهید برد. طنز فیلم زمانی بیشتر می‌شود که شخصیت‌های مختلف برای اینکه بخواهند از توانایی‌های دیگر شخصیت خود در جهان دیگر استفاده کنند باید یک کار عجیب و غیرمنتظره انجام دهند! (به نوعی verse-jumping کنند.) از جا به جا پوشیدن کفش‌ها بگیرید تا خوردن ماتیک یا حتی کارهای احمقانه‌ای که حتی فکرش را هم نمی‌کنید در فیلم دیده می‌شود!

“همه چیز همه جا به یکباره” یکی از بهترین فیلم‌های علمی تخیلی با محوریت جهان‌های موازی در چند سال اخیر است. داستان پیچیده‌ای که در عمقش یک داستان خانوادگی ساده مخفی شده است، خانواده‌ای که در حال فروپاشی است اما در یک مسیر پر هرج مرج و جنون آمیز به نقطه‌ای می‌رسند که یک دیگر را هرآنچه هستند می‌پذیرند و عشق‌شان را به هم ابراز می‌کنند. فیلمی که دارای فیلمنامه‌ای پیچده و تاریک و بازی‌هایی بامزه و به یادماندنی است و معجونی زیبا، عجیب و احمقانه از طعم‌های مختلفِ ژانرهای گوناگون به شمار می‌آید که تا مدت‌ها مزه‌اش را از یاد نخواهید برد!

امتیاز سایت ساعت هفت

امتیاز فیلم Everything Everywhere All at Once

خیلی خوب

“همه چیز همه جا به یکباره” یکی از بهترین فیلم‌های علمی تخیلی با محوریت جهان‌های موازی در چند سال اخیر است. داستان پیچیده‌ای که در عمقش یک داستان خانوادگی ساده مخفی شده است، خانواده‌ای که در حال فروپاشی است اما در یک مسیر پر هرج مرج و جنون آمیز اعضایش به نقطه‌ای می‌رسند که یک دیگر را هرآنچه هستند می‌پذیرند و عشق‌شان را به هم ابراز می‌کنند. فیلمی که دارای فیلمنامه‌ای پیچده و تاریک و بازی‌هایی بامزه و به یادماندنی است و معجونی زیبا، عجیب و احمقانه از طعم‌های مختلفِ ژانرهای گوناگون به شمار می‌آید که تا مدت‌ها مزه‌اش را از یاد نخواهید برد!

امیدواریم از مطلب “بررسی فیلم Everything Everywhere All at Once” لذت برده باشید تا بعد…

آخرین مطالب به روز شده

محبوب‌ترین مطالب

آخرین مقالات اختصاصی

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها