بررسی بازی Dreams

“یه ایده می تونه هر چیزی و همه چیز باشه” و این درون مایه اصلی بازی Dreams محسوب می‌شود . بازیی که شما را به دل تصورات و رویاهایتان پرتاب می کند و قدرتِ به واقعیت تبدیل کردن آنها را در دستانتان قرار می دهد. با سایت ساعت هفت با بررسی بازی Dreams همراه شما عزیزان هستیم.

مطالب مرتبط: مورد انتظارترین بازیهای کامپیوتری سال 2020

بازی dreams

شرکتی رویایی…

بازی Dreams در تاریخ ۱۴ فوریه ۲۰۲۰ منتشر شده است و سازنده ی اصلی بازی Media Molecule می باشد که پیش تر با ساخت سری بازی LittleBigPlanet استعداد خود را در ساخت سبک بازی game creation system به همگان ثابت کرده است. اما Dreams نسبت به بازی های دیگرِ این کمپانی بسیار بلند پروزانه تر و رویایی تر ساخته شده است. شرکتِ سونی سرمایه گذاری و انتشار بازی را بر عهده دارد و بازی به صورت انحصاری برای کنسول PS4 منتشر شده است.

ساخت چنین بازیی یک ریسک بزرگ محسوب می شود و سرمایه گذاری سونی روی این بازی نشان می دهد این شرکت چقدر به ساخت بازی های متنوع و نو آورانه اهمیت می دهد. بازی Dreams برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ رونمایی شد و سال ها هزینه و تلاش برای ساخت بازی صرف شده است تا امروز ما بتوانیم رؤیاهایمان را تبدیل به یک بازی کامپیوتری و یا یک قطعه ی هنری کنیم!

بازی dreams

شروعی رویایی…

هر کس در زندگیش آرزویی دارد و در مسیرِ رسیدن به آرزوها موانع زیادی وجود دارد. شک و تردید و نا امیدی که مانند دیوارهای بلند و درهای بسته ی تو در تو جلوی راهِ شما را سد کرده اند ولی فردی رویا پرداز و یک انسان موفق تمام این موانع را از پیش رویش کنار می زند تا هدف و آرزو را دنبال کرده و به آن برسد و بدستش بیاورد!

مسیر اولیه ی بازی Dreams نیز از همین ایده سر چشمه گرفته شده است. در ابتدای بازی شما یک Imp انتخاب می کنید. که کنترل آن را در طول مسیر بازی نیز در دست خواهید داشت و در اول بازی باید معماهایی را به سمت رسیدن به آرزو حل کنید و موانع را پشت سر بگذارید. در طول این بخش یک راوی مسیر را برایتان مشخص می کند و به نوعی انرژی مثبت به شما می دهد تا از پس گذشتن از مسیر های پر پیچ و خم بر بیایید. این بخش ترکیبی از سبک پلتفورمر و حل پازل های بسیار شیرین است. در طول مسیر Imp می تواند به اشیاء خاصی تبدیل شود و از این طریق از موانع بگذرد، درها را باز کند ، دیوارها را تخریب کند تا به هدف اصلی بازی یعنی آرزوها نزدیک و نزدیک تر شود. به آن برسد، پرورشش دهد تا به بازی اصلیِ Dreams برسید.

بازی Dreams یک بازی انگیزشی نیز محسوب میشود. بازیی که به شما امید می دهد و نشان می دهد مسیر رسیدن به آرزوها به سادگی محقق نمی شود. در کنارِ استعداد؛ زمان و تلاش نیز لازم است تا به رؤیاهایمان دست یابیم.

بازی dreams

در درون رویاها…

let’s Start dreaming!

بازی Dreams شامل دو بخش اصلی می باشد؛ اولی (Dream Surfing) بخش تک نفره و داستانی است که می توانید سازه های دیگر بازیکنان سراسر دنیا که بازی ها در سبک ها و ایده های مختلف ساخته اند را بازی کنید. و یا بخش تک نفره ای که خود سازندگان دقیقا با کمک همین سیستم ساخت و سازِ Dreams برای گیمرها خلق کرده اند که داستانی انگیزشی و رویایی است را انجام دهید. بخش دوم(Dream Shaping) بخش ساخت مراحل گوناگون با کمک امکانات ویژه ی بازی Dreams است که به آن نیز می رسیم که در این بخش می توانید ایده ها و آرزوهایتان را تبدیل به یک بازی و هنر متفاوت بکنید و هیچ حد و مرزی نیز در آن وجود ندارد.

بخش تک نفره ای که خود Media Molecule ساخته است پر از ایده های بکر است. این بخش کاملا رویایی درست شده است و داستانش در مورد مردی به نام Art است و شما می توانید در این بخش داستانِ او که در رویا و واقعیت جریان دارد و یکی دو ساعت بیشتر نیست را انجام دهید. در این بخش کنترل دو شخصیت را در دست دارید و به کمک آنها به حل معماها ، بخش های پلتفومر و … می پردازید. در حقیقت این بخش یک نمونه کار از توانایی های Dreams است که ببینید چه کارهایی می توانید در سیستم ساخت بازی به صورت آزادانه انجام دهید و به خلق هنر و تخیلاتتان بپردازید. شما علاوه بر کنترل شخصیت های داخل مرحله می توانید برای حل برخی معما ها از Imp خود نیز استفاده کنید.

بازی dreams

این مرحله محیطِ تاریکی که ذهن Art را اِشغال کرده را به تصویر می کشد. نیروهای منفی ، افکاری که او را از رویا و هدفش دور کرده است، ترسهایی که به شک نمادینِ کلاغ در برابرش ظاهر می شود و یک مرحله ی بسیار تاثیرگذار را ساخته است که حرف های جدی و بی پرده ای در درونش دارد که برای یک داستان کوتاه بسیار جادویی است! و بعد از پایان این مرحله مطمئنا از این گونه داستان ها بیشتر می خواهید ولی این تنها داستانی است که سازنده ها خودشان به شما می دهند و بقیه مسیر به عهده ی گیمرهاست تا به کمک هم مراحل متنوعی خلق کنند. همچنین در طول مراحل مختلف شما Prize Bubble بدست می آورید که می توانید برای دکوراسیون خانه خود در بازی از آنها استفاده کنید.

یکی از مشکلات بازی Dreams ، عدم ارائه ی مراحل بیشتر از قبل ساخته شده توسط سازندگان است تا کیفیت محتوای بازی را کمی بالا ببرد و این موضوع که فقط یک مرحله ی کوتاه توسط سازندگان ساخته شده است مطمئنا کمی آزار دهنده است. در بازی، بیشترِ ساخته های بازی توسط دیگر بازیکنان یا سطحی است و یا کپی از بازیهای دیگر شده است و کمتر شاهد نو آوری و در واقع استفاده ی کامل از پتانسیل Dreams توسط گیمرها هستیم و باید منتظر بمانیم تا اجتماع بازی کاملتر و پر تجربه تر شود تا بتوانیم ساخته های بهتر، تازه تر و جذاب تری را تجربه کنیم.

بازی dreams

ساخت دنیای رویایی…

اینکه Dreams وسایل گوناگونی را برای ساخت تصوراتمان در اختیارمان می گذارد جادوییست. بدون حد و مرز به فکر ساخت یک مسیر رویایی برای ساختن باشید تا دیگران و حتی خودتان آنها را تجربه کنند.

در اول این بخش بازی برای شما آموزش های استفاده از امکانات گوناگونش را گذاشته است و شما باید این آموزش ها را به صورت ساخت و ساز ها کوچک تر و پایه تا ساخت های کاملتر و بزرگ تر یاد بگیرید تا تسلط کامل بر روی سیستمِ ساخت و ساز بازی بدست بیاورید. در این بخش Dreams شما را به ساخت های بهتر و زیباتر و استفاده از امکاناتش ترغیب می کند و به شما انگیزه ی ساخت مراحل متنوع و تازه را می دهد. کنترل این بخش کمی در ابتدا گیج کننده است ولی بعد از مدتی استفاده از امکانات آن، کنترل بازی را در دست خواهید گرفت ولی کمی طول خواهد کشید که به آن مسلط شوید.

بازی dreams

در بازی امکانات زیادی وجود دارد انواع قلم ها و رنگ های مختلف که می توانید مانند یک هنرمند به نقاشی کردن ساخت مراحل بپردازید. می توانید از امکانات پیش فرض استفاده کنید انواع شکل های مختلف از مکعب و مستطیل و دایره گرفته تا یک تکه سنگ و درخت های از قبل آماده شده که می تواند کار شما را بسیار راحت کند. شما می توانید با ضبط صدای خودتان به عنوان راوی در طول مسیر بازی خود داستان پردازی کنید. می توانید سیستم دیالوگی درست کنید. می توانید بازی در سبک های مختلف بسازید. میتوانید انواع کاراکترها خلق کنید و یا از کاراکترهای آماده ی بازی استفاده کنید همه چیز به خلاقیت شما بستگی دارد.

می توانید حتی یک بازی کاملا جدید و منحصر به فرد خلق کنید! محدودیت Dreams به اندازه ی تخیلات شماست پس این فقط به شما بستگی دارد که چطور از امکانات بازی برای ساخت رویاهایتان استفاده کنید. پس ممکن است بازی برای شما که حوصله ی ساخت و ساز ندارید و فقط به دنبال بازی کردن هستید کمی حوصله سر بر شود پس دقت کنید اگر حوصله ی رویا پردازی ندارید این بازیِ شما نیست!

بعد از ساخت بازی می توانید آن را به اشتراک بگذارید. بازیکنان سراسر دنیا آن را بازی خواهند کرد و اگر خوششان بیاید آن را لایک می کنند و یا به دیگر دوستانشان معرفی می کنند. شما هم می توانید بازی های دیگر بازیکنان را بازی کنید. بازی هایی در سبک ها و رنگ و لعاب های مختلف از بازی های پلتفورمر بگیرید تا بازی های شوتر ، معمایی یا بازیهایی که برخی مردم برای خنداندن شما درست کرده اند و یا بازیی که شما را به فکر فرو می برد. یک نبرد بزرگ ، یک ماجراجویی کوتاه و حماسی ، یک مسابقه ی رانندگی ، یک مسیرِ تو در تو پر از پازل و هر چیزی که فکرش را بکنید. هر چند همانطور که گفته شد هنوز ساخته ها از تمام پتانسیل Dreams بهره نبرده اند و بیشتر در حال بازسازی و کپی از بازی های بزرگ دیگر هستند که کمی ناراحت کننده است.

بازی dreams

رویاهای رنگارنگ…

بازی Dreams رنگارنگ و پر امید ساخته شده است. آهنگ های شاد و زیبایی دارد و رنگ و لعابش شما را متحیر می کند. بازیی که مانند یک رویا و آرزو می ماند که رسیدن به آن شیرین و جذاب است. بازی کردنش همیشه حس تازگیِ خاصی دارد و همیشه گیمر می تواند در مسیر بازی چیزهای جدید تجربه کند. ترکیب آهنگ های فوق العاده و افکت های صوتی زیبا و تصاویر هنری شما را در طول مسیر بازی کمک می کند تا هر چه بهتر آنچه در رویاهایتان است را به تصویر بکشید و از ساخت آنها بیشترین لذت ممکنه را ببرید. ساخت هر گونه افکت صوتی و تصویری که بدرد شما در رویاپردازی هایتان می خورد در بازی وجود دارد.

رویایی ترین بازی…

بازی Dreams یک بسته ی رویایی در دنیا گیم است که کاملا به خلاقیت و نگاه شما وابسته است. مانند یک مداد و یک تکه کاغذ سفید می ماند که اگر به دست یک هنرمند بیفتد می تواند به یک تکه شاهکار تبدیل شود. هر چند بازی Dreams برای همه است و هر کس با هر مقدار خلاقیت و استعداد می تواند رویاهایش را به واقعیت تبدیل کند. مراحل مختلف درست کند و یا اصلا فقط مراحل دیگر بازیکنان را بازی کند و لذت ببرد. یک بازی کاملا متفاوت که منحصربه فرد و رویایی است و داشتنش در کلکسیون بازی هایتان کاملا ضروری خواهد بود. هر چند باز به دیدگاه شما از گیم بستگی دارد اگر به دنبال یک بازی فقط برای سرگرم شدن هستید بازی Dreams برای شما نیست!

چکیده:

نکات منفی

بازی تک نفره ی ساخته شده توسط سازنده بسیار کوتاه است و این بازی را بسیار به اجتماع خود وابسته کرده است و بازی هم اکنون پر از ساخته های سطحی شده است، کنترل بازی کمی در ابتدا اذیت می کند و کمی طول می کشد که به آن عادت کنید.

نکات مثبت

امکانات بسیار زیاد برای ساخت بازی های مختلف ، گرافیک هنری بسیار زیبا ، افکت های صوتی و آهنگ های شنیدنی ، توانایی تجربه ی بازی در سبک ها و داستان های مختلف ، بخش آموزشی که به خوبی روش ساخت و ساز در بازی را آموزش می دهد

امتیاز سایت ساعت هفت

امتیاز بازی Dreams 

عالی

بازی Dreams رویایی است و حد و مرزهای رایج دنیای گیم را کنار گذاشته و یکی از بازیهای برتر سال 2020 تاکنون محسوب می‌شود.

امیدوارم از مطلب ” بررسی بازی Dreams ” لذت برده باشید تا بعد…

آخرین مطالب به روز شده

آخرین مقالات اختصاصی

اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
trackback

[…] بررسی بازی Dreams / رویایی ترین بازی  […]