بررسی بازی Halo 2: Anniversary / حلقه های ویرانگر / نبرد برای زمین

با سلام به شما همراهان همیشگی، با نقد بازی Halo 2 که 13 می 2020 برای پلتفرم PC عرضه شده است و در کالکشن Master Chief Collection قرار دارد، در خدمت شما هستیم. شماره دوم Halo توسط استودیو Bungie در سال 2004 برای کنسول Xbox کلاسیک منتشر شد و توانست با همان فرمول نسخه قبل ولی با پیشرفت هایی در زمینه Gameplay آن، یک بازی بسیار زیبا را خلق کند و کنسول Xbox را در میان رقیبان خود مطرح کند. با ما در وب سایت ساعت 7 با بررسی بازی Halo 2: Anniversary همراه باشید.

دیگر بازی های Master Chief Collection که در مورد آنها نوشتیم:

نقد و بررسی بازی Halo: Combat Evolved

بررسی بازی Halo Reach نسخه PC

حقیقت پنهان

نسخه دوم بازی Halo 2 هم داستانی به شدت جذاب دارد و هم گیم پلی عالی و هم صحنه های اکشن جذاب، اما مهمترین نکته بازی Halo 2 جنبه آنلاین آن بود که با عرضه کنسول Xbox 360 و بازی Halo 3 توانست بازی بازان را مجاب کند که از Halo 2 دست بکشند و به سراغ نسخه سوم بروند. (البته در تاریخ گفته شده است که عده ای حتی در آن زمان نیز همچنان در سرورهای Halo 2 مشغول تارومار کردن همدیگر بودند تا اینکه مایکروسافت سرورهای Halo 2 را برای همیشه تعطیل کرد، آن افراد که تعدادشان نیز اندک بود، که بودند؟ خدا می داند…)

ابتدا قبل از بررسی بازی Halo 2، بگذارید شما را به گذشته ببرم، قبل از پدیدار شدن بشر در این کره خاکی… موجوداتی بسیار هوشمند به نام Forerunner ها حاکم مطلق کهکشان راه شیری بودند و دیگر نژادها در کنار آنها در آرامش سکونت داشتند. بر اساس افسانه ها آنها خود را مخلوقات Precursor ها می دانستند، بزرگترین فرمانده نظامی آنها به نام دای دَکت بود که هیچ نژادی در کهکشان یارای مقابله با او و ارتش بسیار پیشرفته ی او را نداشت. آنها مجهز به سلاحی به نام Tire 1 بودند، این ارتش قدرتمند نه برای فتح کهکشان که برای شورشیان و اخلالگران آرامش و صلح آن ساخته شده بودند. فوررانرها در سیاره ی Maethrillian ساکن بودند و بعدها به Requiem می روند.

اما این نژاد سلاح بسیار قدرتمند دیگری داشت به نام حلقه ها (Halo)، آنها مانند سیاره ای برای زندگی در کهکشان بودند، تمامی امکانات رفاهی، اسکان و سیستم امنیتی پیشرفته در این ابرسازه (Mega Structures) فراهم شده بود. این حلقه ها توسط وسیله ای به نام ARK کنترل می شدند و فوررانرها آنها را با وسیله ای هوشمند اصطلاحاً مانیتور می کردند. اما این حلقه ها فقط مکانی فوق العاده برای فوررانر ها و موجودات دیگر کهکشان نبودند، همانطور که زندگی بخش هستند، ویرانگر نیز هستند. برای از بین بردن زمین 10 یا 12 تا بمب اتم (یا کمتر) کافی است، برای از بین بردن یک منظومه و یا کهکشان چه؟ چند بمب اتم کافی است؟ با فعال کردن سیستم امنیتی هر هیلو این سازواره غول آسا که اندازه ای نزدیک به زمین را دارد می تواند تمام موجودات هستی را در شعاع چند هزار سال نوری را از بین ببرد و اگر هر هفت Halo را فعال کنید تمام کهکشان راه شیری به فنا می رود. مکان دقیق Ark ها و Halo ها توسط فوررانرها پنهان شده است تا تنها در صورت نیاز و اتفاقی که بحران وجودی آنها را تهدید کند مورد استفاده قرار گیرند.

انسان و عطش قدرت

انسان ها در کنار نژاد دیگر به نام San Shyuum با تکنولوژی های بجا مانده از Precursor ها قدم به قدم در حال پیشرفت بودند و سطوح فناوری را در می نوردیدند و در این بین نسبت به فوررانرها زیاد دلِ خوشی نداشتند. گروهی از انسان ها در یک سیاره دور افتاده در حال کندوکاو مواد معدنی بودند که ارتباطشان را با سفینه مرکزی از دست دادند، تیم نجات نیز به ناگهان در این سیاره ناپدید می شود. AST-Alpha به سطح این سیاره فرستاده می شود تا اوضاع را مورد بررسی قرار دهد و ردی از آنها بیابد، آنها برای اولین بار با فلودها مواجه شدند و این سرآغازی بود برای یکی از ویرانگرترین انگل های تاریخ که از قضا بسیار هوشمند نیز می باشد. نبرد انسان ها با فلود ها بسیار ویرانگر بود و قدرت نظامی آنها را به شدت کاهش داد اما انسان ها بالاخره توانستند آنها را دفع کنند.

انسان ها از سیاره مادر خود کوچ کردند و به یکی از کلونی های فوررانرها یورش بردند و آن را تسخیر کردند این عمل برای فوررانرها اصلاً قابل توجیه نبود. پس فوررانرها به انسان ها درسی سخت دادند و آنها را به طور کامل شکست دادند و آنها انسان ها را به سیاره ای به نام Erde-Tyrene تبعید کردند که ما آن را زمین می گوییم. در این نبرد فوررانرها علم و فناوری و تکنولوژی انسان ها را از آنها گرفتند و تحت نظر The Librarian مجبور شدند تا به حیات ادامه دهند. The Librarian به انسان ها اصول اولیه زندگی، آتش و چرخ، اهلی کردن حیوانات و ساخت خانه و کاشانه را آموخت.

کم کم انسان ها توانستند دوباره به جایگاه اصلی خودشان برگردند. اما در این مدت فوررانرها درگیر فلود ها بودند، آنها به این نتیجه رسیدند که فلودها کنترل ناپذیر هستند. آنها از سلاح Tire1 نیز استفاده کردند تا شاید شرّ فلودها را کم کند اما آن نیز افاقه نکرد. دای دَکت در مجلس فوررانرها پیشنهاد استفاده از Ark و فعال کردن هفت هیلو را داد این پیشنهاد برای مدتی در بین خود فوررانرها باعث بوجود آمدن درگیری شد. اما سرانجام آنها به این نتیجه رسیدند که چاره ای جز این اقدام ندارند. ربات ها از هر نژاد دو جفت را با خود حمل کردند و به Ark ها بردند سپس کل منظومه با شلیک هر هفت Halo از هر موجودی پاک شد. ربات ها جفت ها را به سیاره های خودشان برگرداندند و در این بین دیگر هیچ اثری از فوررانرها نبود. انسان نسبت به دیگر نژآد های کهکشان سیر پیشرفت بالاتری را گذراندند و توانستند به نژادی بسیار قدرتمند بدل شوند و در منظومه راه شیری کلونی های متعددی بسازند.

بیگانگان مذهبی

کاوننت ها نژآدی به شدت مذهبی هستند، آنها فوررانرها را می پرستند و خود را ادامه دهنده راه آنها می نامند. کاوننت ها از نژادهای مختلفی تشکیل شده اند، آنان که عنوان پیامبران را دارند، دارای بالاترین درجه نژادی در بین بقیه هستند و رهبری آنها را بر عهده دارند. پیامبران از نژاد San Shyuum هستند که زمانی در بین انسان ها می زیستند و با آنها متحد بودند. علت حمله کاوننت ها به سیاره ریچ آن بود که سفینه کاپیتان کیز محموله ای ارزشمند از آثار باستانی فوررانرها را حمل می کرد و توانسته بود این آثار را از سیاره Sigma Octanus IV که مورد حمله کاوننت ها قرار گرفته بود با موفقیت خارج کند. اما کاوننت ها ردیابی را در سفینه او جاسازی کردند و بدین ترتیب توانستند به یکی از مهمترین کلونی های انسان ها بعد از زمین یعنی Reach حمله کنند.

در شماره اول متوجه می شویم که Installation 04 همان مکانی است که فوررانرها در آن اقدام به آزمایش بر روی انگل فلوید می کردند و در ابتدا چیف بنا به گفته ی ۳۴۳ Guilty Spark به دنبال فعال کردن هیلو می رود تا فلویدها را نابود کند که با کنکاش کورتانا در میان اطلاعات باقی مانده در کتابخانه ی فوررانرها متوجه می شود که فعال سازی هیلو عواقب بسیار بدی دارد و مسترچیف را از این کار برهذر می دارد. اما ۳۴۳ Guilty Spark با او به جدال می پردازد و روبات های سنتین را به جدال با او می گمارد. مسترچیف به سراغ فعال کردن چاشنی انفجار سفینه ستون پائیزی می رود اما برای اینکار باید کارت کاپیتان کیز را داشته باشد.

بعد از پیدا کردن مکان کاپیتان کیز متوجه می شود او توسط فلودها آلوده شده است اما کارت هنوز سالم است بنابراین به سراغ سفینه می رود و شمارش معکوس انفجار آن را فعال می کند ولی ۳۴۳ Guilty Spark این شکارش معکوس را غیر فعال می کند. بنابراین مسترچیف مجبور شد این کار را به صورت دستی انجام دهد که موفقیت آمیز بود و او میتواند به موقع از مهلکه بگریزد. در شماره دوم متوجه می شویم که فرمانده کاوننتها یعنی Arbiter در Installation 04 در هنگام بازگشت در High Charity مورد بازخواست پیامبران قرار گرفته و مقامش از او گرفته می شود زیرا باید هیلو مذکور را حفظ می کرد. در این حال در زمین از مسترچیف تقدیر شده و به او نشان افتخار می دهند، با حمله سفینه های کاوننت به زمین همه چیز عوض می شود. کاوننت ها با کشف Installation 05 متوجه می شوند که فوررانرها در آنجا پورتالی درست کرده اند که از این هیلو می توانستند به افریقا در زمین بروند.

بررسی بازی Halo 2: Anniversary /اکشنی تمام عیار

حال که متوجه شدید که قضایای هیلو از چه قرار است، به بررسی بازی Halo 2 و گیم پلی قسمت دوم می پردازیم. در شماره دوم با نژادهای متنوع تری از کاوننت ها مواجه می شویم که به تنوع بازی کمک شایانی کرده است. قسمت های مربوط به آفریقا و شهرهای انسان ها در بالاترین حد پیشرفت خود از جمله Chapter های جذاب بازی است. در این بخش نسبت به شماره اول یعنی Halo Combat Evolved شاهد تنوع تجهیزات چه در جبهه ی انسانها و چه در جبهه ی مخالف یعنی کاوننت ها هستیم که قابل توجه است و امکان دارد که برای به دست آوردن تانک آنها یا هاور کرفت های آنها دمار از روزگار کاوننت ها بیاورید. اما هرگز نمی توانید درون یک نبرد تانک Scorpion را بی خیال شوید، این تانک که یکی از بهترین تانک های بازی های رایانه است مجهز به مسلسل و توپ است که تقریباً هیچ جنبنده ای را امان نمی دهد. جت های کاوننت ها هم که در مراحل بالای بازی بدست می آورید از جمله قسمت های سرگرم کننده بازی محسوب می شوند که کنترلشان در عین سخت بودن بسیار هیجان انگیز است. اما مهمترین نکته بازی حمل دو سلاح به صورت همزمان است که شامل سلاح های کاوننت ها هم می شود.

مناظر خیره کننده

گرافیک بازی نسبت به نسخه اصلی بهبودهای گرافیکی و بافت ها و تکسچر های بهتری دارد و همچنان می توانید با کلید Tab بین گرافیک قدیم و جدید جابه جا شوید. کیفیت گرافیکی در حد قابل قبولی است مخصوصاً در بخش های مربوط به خیابان های شهرهای زمین و مناطق استوایی که قابل قبول و در حد خوب است. اما فاصله زیادی با گرافیک بازی های نسل جدید دارد. در واقع بازی یک Remaster است نه یک Remake پس نباید انتظار گرافیکی خیره کننده مثل Crysis را داشته باشید.

نتیجه گیری…

امتیاز سایت ساعت هفت

امتیاز بازی Halo 2: Anniversary

عالی

در انتها باید گفت بازی Halo 2 در زمان خود در سال 2004 یکی از پرچمداران بازی‌های اول شخص بود که با نوآوری‌های خود توانست موفقیت فرانچایز هیلو و کنسول ایکس باکس را تضمین کند. تجربه این بازی حتی در سال 2020 نیز به هیچ عنوان خالی از لطف نیست. هر چند در این نسخه شاهد مشکلاتی همچون باگ‌ها و مشکلات کنترلی هستیم اما با این حال این بازی ارزش بازی کردن دارد.

امیدواریم از مطلب ” بررسی بازی Halo 2: Anniversary ” لذت برده باشید تا بعد…

آخرین مطالب به روز شده

آخرین مقالات اختصاصی

اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
trackback

[…] در تاریخ 13 می 2020 منتشر شده است. >> اطلاعات بیشتر>>بررسی بازی Halo 2: Anniversary / حلقه های ویرانگر (کرک […]