بررسی سریال Normal People / عمق روابط انسان های معمولی

سریال مردم معمولی (Normal People) یک درامِ عاشقانه به کارگردانی Lenny Abrahamson و Hettie Macdonald می باشد که در تاریخ 26 آپریل 2020 از شبکه BBC Three منتشر شده است. این سریال اقتباسی از رمانی به همین نام اثر Sally Rooney می باشد. از جمله بازیگران این سریال می توان به Daisy Edgar-Jones در نقش ماریان (Marianne) و Paul Mescal در نقش کانل (Connell) اشاره کرد. با سایت ساعت هفت با بررسی سریال Normal People همراه باشید.

اگر به دنبال خواندن مطالب بیشتر در مورد سریال های برتر می گردید به لیست بهترین سریال ها مراجعه کنید…

خلاصه داستان…

داستان ” سریال مردم معمولی ” در مورد یک رابطه ی عاشقانه است. ماریان دختر لجوجِ دبیرستان که هیچ دوستی ندارد در یک خانواده ی ثروتمند و در یک عمارت بزرگ زندگی می کند. عمارتی که توسط مادر یکی از همکلاسی های دبیرستانی اش کانل هر هفته چند مرتبه نظافت می شود. همین دلیلی است که کانل و ماریان بیشتر با هم آشنا شده و یک رابطه عاطفی با هم برقرار کنند… رابطه ای که داستان ها و اتفاقات خاصی را برایشان رقم می زند…

[Best_Wordpress_Gallery id=”12″ gal_title=”گالری عکس سریال Normal People”]

بررسی سریال Normal People

سریال Normal People یک اثر خاص و تاثیرگذار است. از هر زاویه ای که به آن نگاه کنیم با یک اثر ویژه طرف هستیم. بازیگری عالی بازیگران مخصوصا بازیگران اصلی ، فیلم نامه ی قوی ، داستان پر فراز و نشیب و قابل درک و واقعی ، شخصیت پردازی قوی به طوری که شما را به سادگی با زندگی شخصیت ها همراه می کند ، کارگردانی قوی که تمام این المان ها را به زیبایی در کنار هم چیده است. همه و همه یک سریال خاص و منحصر به فرد را به وجود آورده است که دیدن این سریالِ ۱۲ قسمتی را بسیار پر ارزش کرده است. از دیگر نکات مثبت سریال می توان به کم بودن زمان سریال اشاره کرد که هر قسمت بین 23 تا 34 دقیقه است و به راحتی می توانید با صرف کمترین زمان از آن لذت ببرید.

از اسم سریال پیداست که قرار نیست ، داستانی عجیب و غریب و پر رمز و راز ببینیم. سریال “مردم ساده” دقیقا مثل اسمش ساده و بی آلایش و دوست داشتنیست. سریال در مورد روابط هایمان حرف میزند. جایی که بعضی وقت ها حتی آنچه در دل داریم را به خاطر فکر و حرفِ مردم به زیر پا می اندازیم. در مورد اهمیت دادنِ بیش از حدِ ما به فکر و گفتار مردم است. اینکه قرار نیست آنچه دیگران دوست دارند شوید. زندگی یک دوره ی زودگذر و بدون بازگشت است که باید در همین دوره بهترین تصمیم ها را گرفت. و انتخاب عشق صحیح در طول این مسیر می تواند زندگیمان را دچار تحول کند. حال در نظر بگیرید چه اتفاقی می افتد اگر به خاطر فکر یا حرف دیگری از مسیر و راه حقیقی خارج شوید و خود را گم کنید.

زندگی عاشقانه ی ما مردمِ معمولی ، ساده و بدون دلیل است. شاید تنها به خاطر یک جمله یا یک لبخند عاشق شویم. همین بی دلیلیست که زندگی را زیبا می کند. و مهم نیست دیگران چه فکر و چه نظری در مورد عشق دارند. بعضی چیزها تنها یکبار به شکل و شمایل واقعیش نمایان می شود‌. بعد هر چه که در اعماق زندگی به حفاری مشغول شوید نمی توانید آن را پیدا کنید چرا که شاید عشق همان تکه الماسی بود که در اوایل تونلِ زندگی آن را یافته بودیم و گمان می کردیم تنها یک تکه شیشه است!

بررسی سریال Normal People / عمق روابط انسان های معمولی 1

زندگی میدان انتخاب های بزرگ و کوچک است و ماریان و کانل شخصیت های اصلی ، در طول سریال تصمیمات مختلفی را می گیرند. اینکه این تصمیمات تا چه حد درست یا غلط است کاملا به دیدِ بیننده از سریال بر می گردد. سریال بدون قضاوت تصمیمات انسان های معمولی را به تصویر می کشد و عواقب این گونه تصمیم گیری ها را به نمایش می گذارد. اینکه انسان با همین تصمیمات ، شکست ها و پیروزی هاست که زندگی خود را شکل می دهد. در غیر این صورت زندگی خلاصه به چند صفحه ی کتاب بود. همیشه ساده و قابل پیش بینی با یک پایانِ همیشه خوش!

عشق در این سریال شکل واقعی تری را به تصویر کشیده است. نه تنها شکل سطحی آن یعنی رابطه جنسی به تصویر کشیده می شود. بلکه سریال به عمق روابط انسان ها می رود و نشان می دهد عشق فراتر از تنها رابطه ی جنسی بلکه یک ارتباط دو طرفه ی زیبا در مورد همه ی چیزهاست‌. از برخوردهای ساده ی اجتماعی تا نوع حرف زدن و تا کوچکترین جزئیات ادامه پیدا می کند. اینکه انسان ها طی یک رابطه جدی تاثیرات عمیقی روی هم می گذراند و همدیگر را دچار تحول می کنند.

سریال پر از لحظات زیباست. لحظاتی که برایتان شیرین و دوست داشتنی است. ساده و پر از احساسات به طوری که عمیقا در درونتان رسوخ می کند. حرف های رد و بدل شده بین شخصیت ها کاملا حساب شده هستند. نمی خواهم قسمتی از داستان را لو بدهم همین را بدانید که فقط با یک داستان معمولی رو به رو نیستید. هر چند تمام قسمت های سریال یکدست قدرتمند نیستند ؛ سریال قسمت های ساده ، کند ، تکراری ، پر از اغراق و حتی اعصاب خورد کن نیز دارد اما وقتی که تا انتها سریال را بینید به عمق آن بیشتر پی می برید و عاشقش می شوید.

سریال Normal People علاوه بر نشان دادن یک رابطه ی عاطفی؛  بخشی از گذر انسان ها بین دوران نوجوانی و جوانی و تفاوت ها و چالش های مختلفی که در هر دو دوران به شکلی کاملا متفاوت پیش روی انسان ها قرار می گیرد را به شکلی کاملا واقعی و قابل قبول به نمایش می گذارد و داستان تاثیرگذاری را برای مخاطبانش خلق می کند به طوری که با پوست و استخوان آن را حس خواهید کرد. و کاملا می توانید خود را به جای شخصیت ها گذاشته و حس آنها را در طول سریال درک کنید.

کمی در مورد شخصیت های اصلی…

بررسی سریال Normal People / عمق روابط انسان های معمولی 2

ماریان دختری فوق العاده باهوش، بسیار حساس ، شکننده، بسیار ضعیف و احساسی است‌. در دبیرستان او همیشه در حال مجادله و بحث دیده می شود و بسیار منزوی و تنهاست و دوستی ندارد چرا که انسان ها وقتی هنوز به تکامل فکریِ درست نرسیده اند بیشتر به سمت مسخره کردن و تحقیر کردن دیگران قدم می گذارند اما در دانشگاه قشر فرهیخته تری حضور دارد که او را به راحتی می پذیرند. پس او در دانشگاه دوستان زیادی پیدا می کند. سریال سیر تکاملی شخصیت را به خوبی خلق می کند و به زیبایی نشان می دهد محیط زندگی تا اندازه ی زیادی تاثیر گذار در رفتار انسان هاست. در محیط خانواده با اینکه مادر وکیلش پول خوبی بدست می آورد و او به همراه برادر و مادرش در یک عمارت بزرگ زندگی می کند اما به شدت غریب است و هیچ محبتی در خانواده نمی بیند و مادر و برادر سردی دارد. خانواده ای که از هم دور هستند و حتی عمارت های سراسر دنیایشان نیز نمی تواند آنها را بهم پیوند بزند. به همین دلیل است که ماریان بیشتر به دنبال محبت دیگران می رود و به سرعت خود را در اختیار کانل قرار می دهد. با اینکه ماریان معروف به مجادله با دیگر افراد است اما در دفاع از کوچکترین حق هایش ، خود را ذلیل نشان می دهد و این ریشه در رفتار اشتباه خانواده اش با او دارد و این مسیر طوری ادامه پیدا می کند که به بخشی از شخصیت او تبدیل می شود. سریال بازیی مابین انتخاب های غلط و درست زندگی اوست.

بررسی سریال Normal People / عمق روابط انسان های معمولی 3

کانل فردی خجالتی و بیزار از شلوغیست. هر چند او دوست دارد با دیگران بجوشد و همراهشان باشد و به شدت وابسته به محله ی دوران کودکیش است. او بسیار تودار است و به سرعت مضطرب می شود. به حرف ها و فکرهای دیگران بسیار اهمیت می دهد طوری که بسیاری از انتخابات اشتباه زندگیش را بواسطه ی همین طرز فکر می گیرد. او بسیار باهوش است اما در جمع خیلی سخت می تواند آنچه که واقعا در ذهنش می گذرد را بازگو کند. به خاطر همین او در نوشتن تبحر خاصی دارد و یک نابغه در این زمینه محسوب می شود. در محیط خانواده یک مادر در سطح متوسط اما بسیار مهربان دارد. او خانواده ای پر شور ، زنده و صمیمی دارد و با اینکه در سرار دنیا عمارتهای بزرگ ندارند اما قلبهایی به وسعت تمام دنیا دارند! این کاملا شکلِ متضادی از ارتباط خانوادگی که در زندگی ماریان می بینیم را نشان می دهد. سریال به زیبایی پستی و بلندی و همینطور انتخاب های مختلف او را، در طول مسیر سریال به تصویر می کشد.

نتیجه گیری…

امتیاز سایت ساعت هفت

امتیاز سریال Normal People

عالی

سریال Normal People کاری با شما می‌کند که اهمیت عجیبی برای شخصیت‌هایش قائل شوید و سرنوشت آنها برایتان پراهمیت می‌شود. این نشان از شخصیت پردازی قوی  و البته داستانی پر احساسات دارد. این سریال روابط زندگی انسان‌ا را نشانه گرفته است‌، پس اگر به دنبال دیدن یک سریال عاشقانه، پر عمق با داستانی پرحرف می‌گردید سریال Normal People فراتر از یک درام عاشقانه ی معمولی‌ست و شما را به عمق ماجراهایش می‌برد و درگیری عجیبی را برایتان بوجود می‌آورد.

امیدواریم از مطلب ” بررسی سریال Normal People ” لذت برده باشید تا بعد…

آخرین مطالب به روز شده

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مصطفی
مصطفی

ممنون از مطلب بسیار زیباتون… این سریال رو نگاه کردم ارزششو داشت