بررسی فیلم knives out / چاقوکشی 

فیلم knives out 2019 (فیلم چاقوکشی یا چاقوها بیرون) محصول سال ۲۰۱۹ به کارگردانی و نویسندگی “ریان جانسون” ساخته شده است. از جمله مهمترین آثار او،  کارگردانیِ فیلمِ جنگ ستارگان : آخرین جِدای محصول سال ۲۰۱۷ می باشد. فیلم در تاریخ ۲۷ نوامبر ۲۰۱۹ به اکران عمومی در امده است و هنوز کیفیت بلو-ری آن موجود نمی باشد. ( احتمالا فوریه ۲۰۲۰ کیفیت خوبش میاد) با سایت ساعت هفت با بررسی فیلم knives out همراه باشید.

اگر به دنبال دیدن نقدهای بیشتری از فیلم های سال 2019 میگردید به لیست فیلم های سال 2019 مراجعه فرمایید. (فیلم های 2020 نیز در لیست فیلم های سال 2020 موجود است.)

فیلم knives out

خلاصه داستان و نگاه اولیه…

داستان فیلم knives out 2019 در مورد مرگِ مشکوکِ “هارلان ترومبی” ( با بازی کریستوفر پلامر) نویسنده ی مشهور کتاب های جنایی می باشد. او در روز بعد از تولدِ ۸۵ سالگیش به طرز مشکوکی با گلویی بریده در اتاقش پیدا می شود. افرادی که مسئول این پرونده می شوند؛ ستوان الیوت ( با بازی لاکیت استنفیلد) و مارشالِ فدرال واگنر ( با بازی نوح سگان ) به همراه یک کارآگاه خصوصی به نام بنویت بلان ( با بازی دانیل کریگ) برای تحقیق این مرگِ مشکوک وارد خانه ی خانواده ی ترومبی می شوند. در بررسی های اولیه به نظر این یک خودکشی می آید اما…

فیلم knives out یک فیلمِ جنایی کمدی می باشد که داستان آن حول محورِ حلِ پرونده ی یک مرگ مشکوک می چرخد. داستانِ فیلم به شدت درگیر کننده و پر فراز و نشیب درست شده است به طوری که در طول مسیر داستان به هیچ عنوان خسته نخواهید شد. چرا که فیلم رمز و راز هایش را رو نمی کند و حتی شما به عنوان بیننده از همه چیز خبر ندارید. این ویژگی را با طنزِ موجود در دیالوگ ها و شخصیت های مختلف و جذاب فیلم کنار هم بگذارید. اینجاست که لذت واقعی فیلم خود را به شما نشان می دهد.

بررسی کلی…

خانواده ی ثروتمندِ “ترومبی” سال هاست که در عمارت قدیمیِ خانوادگیِ خود جمع می شوند تا تولدِ پدرشان را جشن بگیرند. پدرشان “هارلان ترومبی” یک نویسنده ی مشهور است که تمام قدرتِ خانواده اش را در دست دارد. گذرِ زمان به او صبر و تیز هوشی آموخته است. اما او یک خانواده ی ناکارآمد دارد… او به خاطرِ کهولتِ سن و کمک گرفتنِ بیشتر، یک پرستار استخدام می کند. دختری به نام “مارتا کابرِرا” ( با بازی آنا دی آرماس) که در اصل یک مهاجر است و او خرج خانواده اش را می دهد. مارتا یک ویژگی منحصر به فرد دارد که از دورانِ کودکی به او ارث رسیده است. وقتی او دروغ می گوید احساس تهوع به او دست می دهد. همین ویژگی در طول فیلم، بارِ طنزِ فیلم را به دوش می کشد. در حقیقت مارتا بیشتر از اینکه پرستارِ هارلان باشد به یک دوستِ رو راست برای او تبدیل شده بود. جلوتر در فیلم همین ویژگی باعث می شود کارآگاه “بنوت بلان” از او برای حل پرونده استفاده کند.

فیلم knives out

فیلم با معرفی خانواده ی عجیبِ  ترومبی آغاز می شود! لیندا درای اسدِل ( با بازی جیمی لی کورتیس ) دخترِ بزرگِ هارلان ترومبی ست. او یک زنِ مقتدر و تقریبا خود ساخته است. همسرش “ریچارد درای اسدِل” نقطه ی مقابل اوست بی خیال و با شوخی و حرف های بی جایش می خواهد اعتماد به نفس نداشته اش را به رخ بکشد. پسرِ آنها “رانسوم درای اسدِل” ( با بازی کریس اِوانز) به قولی افتضاح است! پسرِ کوچکِ هارلان “والت ترومبی”  ( با بازی مایکل شانون) که مدیریتِ انتشاراتش را برعهده دارد و هیچ چیز برای خودش ندارد. همسر والت “دوتا ترومبی” (با بازی ریکی لیندهوم) که شخصیتی مهربان و خوش قلب دارد! پسر آنها هارلان جاکوب ترومبی( با بازی جیدن مارتل) غرق در دنیای نازیایی خود در گوشیش زندگی می کند! دیگر عروس خانواده از پسرِ مرده ی هارلان “جونی ترومبی ” ( با بازی تونی کُلت) که مانند زالویی برای رشد خود به خانواده چسبیده است. و دخترش مِگ ترومبی (با بازی کاترین لنگفورد) که خوش قلب به نظر می رسد ولی فقط در شرایطی که به نفعش باشد! این وسط یک شخصیت دیگر نیز وجود دارد! “نانای بزرگ” (با بازی کا کالان)که در اصل مادرِ هارلان ترومبی است حال تصور کنید مادر یک فرد ۸۵ ساله چند سالش است! او شخصیت جالبی دارد و نقش جالب تری نیز در این معما و ماجرا ایفا می کند.

در حقیقت فیلمِ knives out یک فیلم پر شخصیت و داستان محور است. بازیگران به خوبی شخصیت های داستان را زنده کرده اند و در کنار هم هارمونیی مناسب به فیلم داده اند. هر شخصیت نقشی در بطن داستان دارد و این نقش ها در کنار هم ، مانند تکه های پازل چفت می شوند و شکل واقعیِ داستان را به بیننده نشان می دهند. در اول فیلم مانورِ جالبی روی همه ی شخصیت ها داده می شود. حرف هایی که میزنند و واقعیتی که در پشت پرده برای هر شخصیت بوجود آمده است نشان داده می شود‌. بیننده در حقیقت زودتر از کارآگاهها به واقعیت می رسد ( یا فکر می کند رسیده است) اما جلوتر اتفاقاتی می افتد که همه (حتی بیننده ) را شکه می کند و اصل قضیه برای همه رو می شود.  شخصیت ها با دو رویی واقعیت را انکار می کنند ولی در آخر اتفاقی می افتد که تمام پرده ها را کنار می زند…در حقیقت “ریان جانسون” به خوبی توانسته از پتانسیل بازیگران شخصیت های جالب و منحصر به فردی خلق کند که میتواند در ذهنتان باقی بمانند.

فیلم knives out

شخصیت های مختلف هر کدام خصوصیت خود را دارا هستند و در حقیقت طنزی خفیف در تمام شخصیت ها وجود دارد. دانیل کریک نقشِ کارآگاه “بنویت بلان” را به زیبایی انجام داده است. لهجه ی خاص و بامزه و تکه کلام های جالب باعث می شود بازی او دوست داشتنی و جذاب باشد. وقتی او و “مارتا کابرِرا” ( با بازی آنا دی آرماس) و دو گارآگاه دیگر با هم تیم می شوند تا سر از این قتل در بیاورند در این مسیر اتفاقات عجیبی می افتد و بازی خوب “آنا دی آرماس” در نقش فردی که با گفتن دروغ احساس تهوع می گیرد جالب توجه است.

چه کسی یک کارآگاه خصوصی را به قتلی که بیشتر شبیه یک خودکشی است دعوت کرده است؟ فیلم وقتی بیشتر رمز آلود می شود که متوجه می شوید در حقیقت یک فردِ ناشناس پاکتِ پولی برای “بنویت بلان” فرستاده و از او خواسته تا به بررسی این قتل بپردازد. همین مسئله رمز و رازهای درون فیلم را عجیب و پر پیچ و خم می کند و بیننده را برای تماشای فیلم بیشتر ترغیب می کند. در حقیقت شما زمان را در هنگام تماشای فیلم از دست خواهید داد. شخصیت های دوست داشتنی، داستانی پر پیچ و خم و خاص و رمز الود ، دیالوگ های بامزه و اتفاقات ناگهانی و پشت سر هم کاری با شما می کند که نتوانید از فیلم دل بکنید و تا انتها همراه با کاراگاه و ماجراهای خانواده ی ترومبی پیش بروید.

فیلم knives out

نکته ی جالب دیگر فیلم تناقض های معنا دار و جذابی است که در فیلم می بینیم. مارتا به عنوان شخصیت مهاجر وارد خانه و خانواده ی ترومبی شده است. در ظاهر همه او را دوست دارند. همه او را بخشی خانواده می دانند! هیچ کس اهمیتی نمی دهد که او یک فرد مهاجر است اما در عمل بیننده چیز دیگری می بیند. آنها حتی اسم کشوری که او از آنجا مهاجرت کرده است را نمی دانند و هر کدام یک کشور را اسم می برند! در اینجا وقتی ثروتمندان دور هم جمع می شوند حرف های زیبایی در وصف مهاجران می زنند ولی در عمل به چشمِ “هیچ” به آنها نگاه می کنند. نکته ای که با اتفاقی که در آخر فیلم می افتد یک تناقض و شکاف اساسی ایجاد می کند و باعث عکس العمل های ویژه ای از شخصیت های مختلف می شود و کاری می کند فیلم در سکانس های پایانی بسیار شیرین و متفاوت و معنی دار شود.

فیلم knives out

در حقیقت هر یک از افراد چاقو بدست نماد تک تک اعضای خانواده ترومبی هستند. که به هیچ عنوان متحد نیستند بلکه مانند چاقوهایی که شاید برای یک سرویس باشند ولی هر کدام به سمت یکدیگر نشانه رفته‌اند. همین یک دست نبودن باعث می شود “هارلان ترومبی” در آخر فیلم طعنه ی وحشتناک و پر معنیی به آن ها وارد کند و همه ی آنها را شکه کند. پس در اینجا شخصیت ها کم کم پرده از شخصیت های دروغین خود می اندازند و خودِ واقعیِ شان را برای یکدیگر رو می کنند و در آخر چاقو ها رو به بیرون به سمت یکدیگر گرفته می شوند…

حرف آخر…

امتیاز سایت ساعت هفت

امتیاز فیلم چاقوکشی

خیلی خوب

فیلم knives out یک معمای خیلی پیچیده و غیرقابل پیش بینی ندارد بلکه بیشترِ بارِ فیلم بر روی دوشِ شخصیت‌هایش است، نه معمای فیلم که با کمی تیزبینی می‌توانید آن را پیش بینی کنید. این مسئله مشکلی در فیلم بوجود نمی آورد. فیلم نکات قوت دیگری در دل خود دارد تا بتواند مخاطب را با خود همراه کند. فیلم knives out شخصیت‌های زیادی دارد که به خوبی پرداخت شده‌اند و همین باعث شده بیننده همیشه چیزی برای کشف کردن در دل داستان داشته باشد. همین طور اتفاقات پر کشش و درگیر کننده فیلم کاری می‌کند که شما همیشه درگیر ماجرای فیلم باشید. knives out یکی از فیلم‌های جذاب امسال است، پر از قاب بندی‌های زیبا و داستانی پر رمز، پازل گونه و بامزه که می‌توانید در هنگام دیدن آن لحظات جذابی را تجربه کنید.

امیدوارم از مطلب “بررسی فیلم knives out” لذت برده باشید تا بعد…

آخرین مطالب به روز شده

آخرین مقالات اختصاصی

اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
trackback

[…] بررسی فیلم knives out /چاقو ها بیرون […]

trackback

[…] (مطالب مرتبط :بررسی فیلم روزی روزگاری در هالیوود (Once upon a time in Hollywood – بررسی فیلم knives out /چاقو ها بیرون) […]

trackback

[…] مرتبط: بررسی فیلم knives out /چاقو ها بیرون / بررسی فیلم روزی روزگاری در هالیوود  / بررسی فیلم Joker […]