بررسی فیلم The Invisible Man 2020 / مرد نامرئی

فیلم The Invisible Man یا مرد نامرئی یکی از فیلم های ترسناک،مرموز سال 2020 می باشد که در تاریخ 28 فوریه به اکران عمومی در آمده است و به خاطر مشکلات جهانی بیماری کرونا خیلی زودتر به صورت دیجیتالی و کیفیت خوب در تاریخ 20 مارس 2020 منتشر شده است. این فیلم اقتباس دیگری از رمان The Invisible Man اثر H. G. Wells می باشد که این بار Leigh Whannell نویسندگی فیلم نامه و کارگردانی این اقتباس سینمایی را بر عهده داشته است. این سومین اثر سینمایی Whannell به عنوان کارگردان می باشد  و از جمله آثار دیگر او می توان به عنوان قابل تحسین Upgrade و همینطور Insidious: Chapter 3 اشاره کرد. همچنین او در عناوینی چون اره نیز جز نویسندگان بود. با سایت ساعت هفت  با ” بررسی فیلم The Invisible Man 2020 ” همراه باشید.

(این بررسی شامل اسپویل نمی باشد )

بررسی The Invisible Man 2020

” سیسیلیا: دیگه چیزی نمونده که ازم بگیری …. همین الانش همه چیزمو ازم گرفتی…”

خلاصه داستان…

داستان فیلم The Invisible Man 2020 در مورد Cecilia Kass است که چند وقتیست که از زندگی کنار دوست پسرش آدرین به ستوه آمده است. به خاطر تمام فشار ها و کنترل شدن های مداوم او دیگر نمی تواند این وضعیت را تحمل کند پس با کمک خواهرش Emily از دست آدرین فرار کرده و در خانه ی یکی از دوستانِ صمیمیشان به نام James Lanier  که یک مامور پلیس نیز می باشد مخفی می شود. اما دو هفته بعد اتفاق عجیبی می افتد و آدرین کشته می شود و برای سیسیلیا مبلغ 5 میلیون دلار ارث به جای می گذارد. انگار زندگی به سیسیلیا روی خوش نشان داده است! اما این خوشی نیز زیاد دووام نمی آورد و اتفاقات عجیب و غریبی جلوتر برای او بوجود می آید که به همه چیز رنگ و لعابی وحشتناک می بخشد…

بررسی فیلم مرد نامرئی

موقعیت های مختلفی است که انسان را به ترس و اضطراب وا می دارد، اما وجود ناشناخته ها و آن چیزهایی که نمی تواند ببینید و با مغزش آن را آنالیز کند بیشتر باعث رعب و وحشت او می شود. حال یک مرد نامرئی را در نظر بگیرید که توانایی های زیادی نیز دارد و قصدش انتقام گرفتن از شماست. این می تواند موقعیت وحشتناک تری را ایجاد کند چرا که دشمن قابل شناسایی و جلوگیری نیست.  داستان مرد نامرئی نیز در مورد یک شخص نامرئیِ بسیار باهوش است که قصد دارد به نابودی شخصیت اصلی فیلم Cecilia از لحاظ روانی و درونی بپردازد. حدس زدن اینکه یک فرد نامرئیِ مجنون چه کارهای هولنکای می تواند انجام دهد وحشتناک است و در طول فیلم خواهید دید که اتفاقات زیادی بارها شما را متحیر کرده و استرس به شما وارد می کند. اما ما در The Invisible Man  با یک فیلم کاملا تخیلی طرف نیستیم و فیلم علم و تخیل را در ترکیب هم قرار داده تا به سناریو و داستانش رنگ و بوی جدی تری ببخشید. در حقیقت مرد نامرئی با ساخت یک لباس که دوربین های کوچک زیادی سطحش را احاطه کرده است به انعکاس محیط پشت سر لباس در لحظه می پردازد و این کار باعث می شود که به نوعی غیب شدن را به صورت ساختگی بوجود بیاورد.

Cecilia خسته شده است. از تمام مشکلاتی که شریک زندگی اش برایش بوجود آورده است. او فردیست که آسیب روحی شدیدی از Adrian خورده است و اکنون به یک آدم ترسو، عصبی و گوشه گیر تبدیل شده است. به این خاطر که آدرین همیشه و در همه حال او را در کنترل خودش در آورده بود. کنترل ذهن و حرکات و حرف های سیسیلیا دست آدرین افتاده بود و اگر غیر از روشی که او برای زندگی برایش در نظر گرفته بود عمل می کرد، شکنجه و تنبیه می شد. در فیلم ما یک انسان ضعیف را می بینیم که به دست یک فرد سوء استفاده گر قرار گرفته است و آدرین از ضعف و سادگی او به هر شکلی که دوست دارد استفاده می کند و این به او حس قدرت می دهد. پس این اتفاقات باعث می شود که ترس  به بخشی از وجود سیلیسیا  تبدیل شده و نتواند از آن دوری کند. پس او تنها راه نجات خود را فرار کردن می بینید. اما فرار نیز نمی تواند او را نجات دهد چرا که یک فرد نامرئی به زندگی او وارد می شود! وقتی آزار و اذیت های فرد  نامرئی شروع می شود همه چیز را تحت تاثیر خود قرار می دهد. حتی بعد از مرگش انگار آدرین نمی خواهد دست از سر سیسیلیا بر دارد. نکند فرد نامرئی فقط یک روح سرگردان است که قصد انتقام گرفتن از سیلیسیا را دارد!

بررسی The Invisible Man 2020

فیلمی را در نظر بگیرید که شخصیت منفی اش نه یک هیولای زشت و بدترکیب است. نه جن سرگردان که ناگهان سرش را از سوراخ حمام بیرون بیاورد! بلکه یک فرد نامرئیست و شخصیت اصلی باید به طور خاص و باور پذیر طوری رفتار کند که شما به عنوان بیننده نیز حضور این فرد نامرئی در محیط را باور کرده و حسش کنید. او حضور فیزیکی در جلوی دوربین ندارد اما ترس و اضطرابِ وجودش در تصویر منعکس می شود. اینکار ساده ای نیست و Leigh Whannell خیلی خوب توانسته با کمک بازی بسیارخوب Elisabeth Moss ، استفاده ی بسیار مناسب از صدا ، تصویربرداری هوشمندانه و آهنگ های استرس زا شما را به نوعی به درون محیط فیلم هل دهد و شما را در طول داستان هم مسیر با شخصیت اصلی خودش بکند. پس در لحظات مختلف شما به عنوان بیننده نیز به استرس می افتید و می خواهید بدانید دقیقا حرکت بعدی مرد نامرئی چه چیزی است و به ناگاه داستان شما را با حرکت بعدی او غافلگیر می کند!

خود سیسیلیا مرد نامرئی را حس کرده است ولی چه کسی حرف او را باور می کند؟ پس همه به او برچسب جنون می زنند چرا که راحت ترین کار ممکن در مواجهه با آن چیزی که با عقل کنونی بشر جور در نمی آید همین برچسب ” دیوانگی” است. پس سیسیلیا خود را بیشتر و بیشتر در منجلاب مشکلات حس می کند. یک زن ضعیف و شکننده را در نظر بگیرید که بر اثر کتک های پشت سر هم مردی جامعه گریز و روانی البته باهوش به اسارت گرفته  شده است. این زن ضعیف باید یک بار بشکند و تکه هایش را به هم پیوند بزند تا تبدیل به شخصیتی شود که دیگر کسی نتواند او را کنترل کند. سختی ها و بدرفتاری ها از سیسیلیا یک شخصیت خاص به وجود می آورد و او از اسارت ذهن و تن رها می شود و تبدیل به یک زن قدرتمند می شود که زیر بار فشار شانه خالی نمی کند و با ظلم مبارزه می کند و در آخر می بینیم که او به یک خودباوری می رسد و یک حس خرسندی عمیق در وجودش شکل می گیرد! Elisabeth Moss بسیار خوب توانسته احساسات سیسیلیا را برایمان زنده کند و شما را درگیر حال و احوال خود می کند. او به شکلی باور پذیر و عالی حسی که باید در هنگام ترس و اضطراب داشته باشد را به مخاطب منتقل می کند و بدون اینکه بخواهد دیالوگ خاصی ادا کند با رفتار و حرکات صورتش به بیننده می فهماند در آن لحظه چه حسی در وجودش است.

لحظات هیجان انگیزی را در طول فیلم تجربه می کنید و مطمئنا فیلم می تواند برایتان پر تنش و مرموز باشد. هوش مندی که Leigh Whannell در نوشتن فیلم نامه و گارگردانی این عنوان به کار گرفته است قابل تحسین است. استفاده ی مناسب از صحنه های اکشن به همراه جلوه های ویژه ی جالب بخش هایی از موفقیت فیلم محسوب می شود و همینطور داستان فیلم که مخاطب را علاقه مند به سرنوشت سیسیلیا و اتفاقات پیراموش می کند. و بازی بسیار خوب Elisabeth Moss و جلوه های صوتی و آهنگ هایی که هر لحظه شما را بیشتر جذب داستان فیلم می کند.آهنگ ها و صدا گذاری بی نقص فیلم حس اضطراب و دلهره را خیلی راحت در دل مخاطب بوجود می آورد. و فیلم برداری فیلم The Invisible Man واقعا به هر چه بهتر شدن کیفیت فیلم کمک شایانی کرده است و باعث خلق صحنه ها و قاب بندی های خاص در طول فیلم شده است.

اما فیلم The Invisible Man بدون مشکل هم نیست،یکی از مشکلات فیلم را می توان به نپرداختن خیلی خوب به شخصیت منفی داستان و ناشناخته ماندن آن تا به انتها اشاره کرد. شخصیت های دیگر نیز دقیقا همین حس را به شما دست می دهند زیاد عمقِ کافی و شخصیت پردازی مناسب را ندارند اما در کل اینها نیز نمی تواند به کلیت فیلم لطمه ی شدیدی وارد کند چرا که  شخصیت سیسیلیا به خوبی توانسته این چاله ها را پر کند و بیننده را با داستان فیلم همراه سازد.

نتیجه گیری

امتیاز سایت ساعت هفت

امتیاز فیلم مرد نامرئی

خیلی خوب

فیلم The Invisible Man داستان قدرتمند و قابل قبولی دارد که با بازی بسیار خوب بازیگران اصلی‌اش مخصوصا Elisabeth Moss همراه شده است. این فیلم شما را درگیر شخصیت منفی کاملا نامرئی می‌کند، اما این شخص نامرئی با هوشمندیِ سازندگان اثرِ خود را روی فیلم و به نوعی شخصیت‌های دیگر می‌گذارد و خود را برای بیننده به یک “ترس مرئی” تبدیل می‌کند، به طوری که شاید نتوانید آن را به چشم ظاهری ببینید اما آن را حس خواهید کرد. مانند سیسیلیا که در طول حتی اولین سکانس‌های فیلم او را حس می‌کند! اگر به دنبال دیدن یک فیلم هیجان انگیز، متفاوت و با داستانی خاص می‌گردید که سرگرمتان کند و حرفی برای گفتن داشته باشد، فیلم The Invisible Man فراتر از انتظارات خوب نشان داده و پیشنهاد ویژه ما برای شماست.

امیدوارم از مطلب ” بررسی فیلم The Invisible Man 2020 ” لذت برده باشید تا بعد…

آخرین مطالب به روز شده

آخرین مقالات اختصاصی

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سعید پورشیرازی
سعید پورشیرازی

با سلام و احترام
زیبا تر و میخکوب کننده تر از فیلمهای مورد بررسی ، نقدهای وبسایت شماست.
تبریک میگویم . پیروز و تندرست باشید.