بررسی فیلم US / ما

در بین فیلم های ترسناکی که امسال در سال ۲۰۱۹ منتشر شده است فیلم Us نگاه و داستانی کاملا متفاوت دارد. در بعضی موارد فیلم Us شما را با داستان و روند داستانیش متعجب می کند. چرا که درون مایه ای که شما از این فیلم می بینید کاملا متفاوت و عجیب است. فیلم US از ان دست فیلم های ترسناک است که باید با نگاه تازه ای به دنیایش وارد شوید. با بررسی فیلم Us همراه سایت ساعت 7 باشید…

اگر به دنبال دیدن نقدهای بیشتری از فیلم های سال 2019  میگردید به لیست فیلم های سال 2019 مراجعه فرمایید. (فیلم های 2020 نیز در لیست فیلم های سال 2020 موجود است.)

(متن شامل اسپویل داستان اولیه می باشد.)

فیلم Us در مورد زن سیاه پوستی به نام آدلاید است که در کودکی در سال ۱۹۸۶ در شهر بازیِ ساحلی سانتا کروز گم می شود. وقتی از کنار تلوزیون قدیمی رد می شود این جمله به گوش می خورد: “شش میلیون نفر برای مبارزه با گرسنگی به هم وصل می شوند.” در انتهای شهر بازی او با اتاقکی رو به رو می شود که جمله ی ” خودت را پیدا کن ” روی آن نصب شده است.اتاق پر از آینه های تو در تو است. در انتهای اتاق او یک دختر بچه دقیقا شبیه به خودش را پیدا می کند که انعکاس آینه نیست! و به خاطر همین موضوع از ترس مدت ها لال می شود…

بررسی فیلم Us / سایه ای از گذشته 1

خانواده ی وینسون وارد اتفاقات عجیبی می شوند…

سایه ای از گذشته…

در زمان حال آدلاید (لوپیتا نیونگو) بزرگ شده است و با گبه ویلسون (دوک وینستون) ازدواج کرده است. حاصل این ازدواج زورا (شهادی رایت جوزف) نوجوان و جیسون (ایوان الکس) که به نظر حدود هشت سال دارد است. آنچه مشخص است این خانواده مشکل مالی ندارند و زندگی راحتی را تجربه می کنند.زندگی شیرین و بدون دغدغه ی این خانواده زمانی تغییر می کند که آنها برای تفریح به همان ساحل اول فیلم می روند و از آن زمان به بعد اتفاقات عجیب و غریب فیلم شروع می شود…

آدلاید بعد از اتفاقی که در کودکی تجربه کرده بود یک نوع فوبیا نسبت به این ساحل پیدا کرده است. این را می توان از فلش بک های متعدد او به دوران کودکیش متوجه شد. و از همان ابتدا با رفتنشان به ساحل مخالفت می کند. اما بلاخره راضی به رفتن به این سفر می شود. آنها با یک خانواده ی سفید پوست مرفه تر از خودشان به نام تایلر که از قبل می شناسند رو به رو می شوند و در ساحل به تفریح می پردازند.

در فیلم ما یک گروه عجیب جلوی در خانه شان سبز می شوند...

یک گروه عجیب جلوی در خانه شان سبز می شوند…

ورود افراد عجیب…

بعد از تفریح در ساحل آنها به خانه ی ساحلی برای استراحت می روند. در آخر شب متوجه می شوند که یک گروه دقیقا در جلوی در ورودی ایستاده اند. تلاش های مرد برای دور کردن آن افراد فایده ای ندارد پس او با چوب بیس بال به سراغ آنها می رود. اما در کمال ناباوری با گروهی دقیقا شبیه به خانواده ی خودش رو به رو می شود… گروهی مخوف تر که لباسهای قرمزی به تن دارند و به ناگاه به داخل خانه حمله می کنند…

فیلم Us با استفاده از داستان جدیدش مخاطب را در بسیاری از صحنه ها غافلگیر می کند. مانند صحنه ی پیدا شدن خانواده ی هم شکل در اول فیلم که واقعا شما را شوکه می کند چرا که افرادی که به خانواده حمله می کنند دقیقا از لحاظ ظاهری شبیه به خانواده ی آدلاید هستند. حتی بچه ها و شوهر نیز یکی هستند فقط چهره های بی روح تری دارند و مانند ربات حرکت می کنند (نشانی از بی روح بودن آنها است) و بَدَلِ زن صدای عجیب و شبیه جیغی دارد. و گرنه از لحاظ ظاهری شبیه هم اند.

آدلاید (لوپیتا نیونگو) نقشش را کم نظیر بازی کرده است.

آدلاید (لوپیتا نیونگو) نقشش را کم نظیر بازی کرده است.

روند ترس…

کل روندِ ترس فیلم Us را میتوان به ترکیبی از صداها و آهنگ های عجیب و غریبِ پشت صحنه به همراه جلوه های بصری که شامل صحنه های تاریک و بسته می شود و صحنه های غافلگیر کننده و خشونت آمیز دانست. که کارگردان به خوبی با ترکیب تمام این موارد توانسته مخاطب “سبک ترس” را که این سالها تنها اسیر کلیشه ی “زامبی” شده است به طریق دیگری شک زده و بترساند.

نه تنها زندگی آدلاید و خانواده اش بلکه کل دنیای فیلم بعد از ورود خانواده ی هم سان دچار تحول می شود. اینجا فقط با یک خانواده ی هم سان طرف نیستیم بلکه در سراسر شهر خانواده های مختلف از طرف یک سری آدم های هم شکل خودشان مورد حمله قرار گرفته اند. وقتی جلوتر در فیلم آدلاید وارد شهری می شود متوجه می شوید که جنازه های زیادی روی زمین است و آدم هایی که لباس قرمزی به تن دارند با دادن دست هایشان به هم زنجیره ی اتحاد تشکیل داده اند. ( مانند همان جمله که از تلوزیون شنیدیم” ۶ میلیون نفر به خاطر مبارزه با فقر به هم وصل می شوند!”)

همه آنها در کنار هم جامعه ی خرگوش ها را شکل می دهند!

همه آنها در کنار هم جامعه ی خرگوش ها را شکل می دهند!

فیلم Us سطحی نیست باید نگاه جدی تری به آن بیندازید…

کل مسیر داستانی فیلم Us با حلقه های به هم پیوسته به هم گره خورده است. فیلم Us سطحی نیست باید نگاه جدی تری به آن بیندازید تا درک بهتری از فیلم داشته باشید چرا که برخی اتفاقات و دیالوگ ها با عمق بیشتری در فیلم بازگو می شوند. فقط مسئله ی ساخت یک فیلم ترسناک نیست. فیلم جدی تر به موضوع نگاه می کند. هیچ کجای فیلم شما نمی بینید که توضیح کاملی در مورد اینکه این خانواده های هم سان چه کسانی هستند داده شود. وقتی ویلسون از خانواده هم سان می پرسد: ” شماها چی هستید؟” و زن عجیب در جواب میگه : ” ما آمریکایی هستیم.”

در حقیقت فیلم به انتقاد از ظواهر بدون روح و اهمیت درون مایه ی انسانی می پردازد. اینکه ظواهر تنها جسم آدم را تشکیل می دهد و خانواده های هم شکلی را به نمایش میگذارد که خانواده ی بی روح سنگدلانه دست به قتل و عام می زند. رنگ پوست، ظاهر و نژاد اهمیتی ندارد و آنچه مهم است روح است. مانند همان خرگوش هایی که در تیتراژ اول فیلم به نمایش گذاشته شد در رنگ ها و شکل های مختلف در قفس های خودشان زندگی می کردند. هیچ کس به رنگ و قیافه شان اهمیتی نمی دهد و همه آنها در کنار هم جامعه ی خرگوش ها را شکل می دهند!

کیلومتر ها زنجیر انسانی لباس قرمز ها تشکیل شده و هلکوپتر های رسانه در حال اهمیت دادن به آنهاست!

کیلومتر ها زنجیر انسانی لباس قرمز ها تشکیل شده و هلکوپتر های رسانه در حال اهمیت دادن به آنهاست!

“ما”

دقیقا مانند خانواده ی هم سان که سالها در زیرِ زمین زندگی می کردند و هیچ کس از آنها خبری نداشت و وقتی متحد شدند و به روی زمین آمدند و اتحادشان را با زنجیر انسانی جشن گرفتند در تیتر اصلی خبر ها آمدند. در آخر فیلم می بینیم که کیلومتر ها زنجیر انسانی لباس قرمز ها تشکیل شده و هلکوپتر های رسانه در حال اهمیت دادن به آنهاست! آنها فراتر از ظواهر خود عمل کردند و خود را یک آمریکایی نشان داده اند. شاید آنها تک تک بی روح باشند اما وقتی دست هایشان را به هم گره زدند صاحب روح و اهمیت شده اند. و این از اهمیتِ بالای اتحاد خبر می دهد.نکته ی دیگر در آخر فیلم افشا می شود که این اتفاق از اهمیت زیادی برخوردار است. نمی خواهم این نکته را لو بدهم فقط میتوان گفت انسان به خودی خود شاید رو به زوال باشد ولی با اتحاد و “ما” شدن و تغییر می تواند به انسان دیگری تبدیل شود.

بررسی فیلم Us / سایه ای از گذشته 2

چشم های درشت او در برخی صحنه ها حس ترس را به شدت افزایش میدهد!

نگاه آخر به ما…

از دیگر نکات فیلم Us ، صدا ها و آهنگ های استفاده شده در فیلم است که اهمیت ویژه ای در انتقال حس ترس و اضطراب به مخاطب دارد. آهنگ هایی که به یکباره مانند سوزن در درون وجودتات رخنه می کند و صداهای عجیب و غریب که در طول فیلم در قسمت های مختلف شنیده می شود. و البته بازی بسیار زیبای “لوپیتا نیونگو” در هر دو نقشی که بر عهده دارد بسیار جسورانه و واقعی بازی شده است و چشم های درشت او در برخی صحنه ها حس ترس را به شدت افزایش میدهد!

از نکات منفی فیلم می توان به “سِپری” اشاره کرد که نمی گذارد چهار شخصیت اصلی خانواده ی فیلم آسیبی ببینند و این از حس ترس و غیر قابل پیش بینی بودن فیلم می کاهد. همچنین فیلم در قسمت هایی کاملا گُنگ است و اگر دقت زیادی انجام ندهید و سرنخ ها را بدست نیاورید گیج خواهید شد و فیلم را بی سر و ته تصور می کنید!

در قسمتی از فیلم ساعت 11:11 دقیقه را نشان می دهد...

در قسمتی از فیلم ساعت 11:11 دقیقه را نشان می دهد…

امتیاز سایت ساعت هفت

امتیاز فیلم ما

بررسی فیلم Us / سایه ای از گذشته 3

فیلم Us صحنه‌های شوکه کننده زیادی دارد. اما ترس تنها بخشی از فیلم است و در کالبدش نشانه‌های مذهبی و انسانی نیز دیده می‌شود. فیلمی که می‌تواند جایگاه ویژه‌ای در لیست فیلم‌هایی که “باید در امسال ببینید” داشته باشد! اگر از علاقه‌مندان به فیلم‌های متفاوت ژانر وحشت هستید فیلم Us را از دست ندهید.

امیدوارم از مطلب بررسی فیلم US ما لذت برده باشید…

 

آخرین مطالب به روز شده

اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
trackback

[…] مرتبط:بررسی فیلم Us / ما/بررسی فیلم Marriage story/داستان […]