بررسی فیلم Top Gun: Maverick

“تاپ گان: ماوریک” یک فیلم اکشن درام آمریکایی به کارگردانی جوزف کوسینسکی می‌باشد‌. فیلمنامه این اثر را “ارن کروگر”، “اریک وارن سینگر” و “کریستوفر مک‌کوری” براساس داستانی از “پیتر کریگ” و “جاستین مارکس” نوشته‌اند. این فیلم دنباله‌ای بر فیلم “Top Gun” محصول سال ۱۹۸۶ به کارگردانی “تونی اسکات” و نویسندگی “جیم کش” و “جک اپس‌ جونیور” می‌باشد. این فیلم که با عنوان “Top Gun 2” نیز شناخته می‌شود، چیزی حدود ۳۶ سال پس از نسخه اصلی به اکران می‌رسد و از میان بازیگران آن تنها “تام کروز” و “وال کیلمر” نقش‌های خود را در این فیلم تکرار کرده‌اند. علاوه بر این دو ستاره بازیگرانی همچون “مایلز تلر”، “جنیفر کانلی”، “جان هام”، “گلن پاول” و “اد هریس” در این فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند. در ادامه با بررسی فیلم Top Gun: Maverick در خدمت شما هستیم.

مطلب مرتبط: مورد انتظارترین فیلم های سال 2022

 

معرفی فیلم Top Gun: Maverick

معرفی از وحید یعقوبی 

در خلاصه داستان این فیلم آمده است که کاپیتان پیت “ماوریک” میچل (با بازیِ تام کروز) پس از بیش از سی سال خدمت به عنوان یکی از برترین هوانوردان نیروی دریایی، هنوز هم به عنوان یک کاپیتان خدمت می‌کند و از گرفتن درجه طفره رفته است. ماوریک باید گروهی از فارغ‌التحصیلان تاپ گان را برای ماموریتی خاص آموزش دهد، ماموریتی که به نظر نمی‌رسد کسی از آن زنده بیرون بیاید. در میان فارغ التحصیلان، ماوریک با ستوان بردلی بردشاو (با بازیِ مایلز تلر) روبرو میشود که پسر دوست فقیدش نیک بردشاو است. او در مواجهه با آینده‌ای نامشخص و همینطور مواجهه با ارواح گذشته‌اش، به رویارویی با عمیق‌ترین ترس‌های خود کشانده می‌شود…

معرفی فیلم Top Gun: Maverick

در ابتدا معلوم نبود که “وال کیلمر” به دلیل مبارزه‌اش با سرطانِ گلو به بازی در این فیلم خواهد رسید یا خیر. اما با اصرارهای بی‌امان و شدید تام کروز او دوباره در نقش “مرد مریخی” (آیس‌من) ظاهر خواهد شد. شرط اصلی تام کروز برای حضور در این فیلم این بود که در سکانس‌های هوایی به جای CGI از هواپیمای واقعی استفاده شود. چیزی که باعث شد هیچ نمای سبز رنگ یا CG در فیلم وجود نداشته و حتی نماهای نزدیک کابین خلبان در طول سکانس‌های واقعی در حین پرواز گرفته شده است. بدین ترتیب بسیاری از بازیگران مجبور بودند، جلسات آموزشی گسترده‌ای را پشت سر بگذارند تا در برابر فشارهای فیزیکی نیروی گرانش در طول پرواز مقاومت کنند. فیلم “Top Gun: Maverick” دومین همکاری کروز و کارگردان جوزف کوسینسکی پس از فیلم Oblivion در سال ۲۰۱۳ است.

معرفی فیلم Top Gun: Maverick

“مایلز تلر” در حالی برای بازی در این فیلم انتخاب شد که با بازیگرانی همچون “نیکلاس هولت” و “گلن پاول” رقابتی نزدیک داشت. گلن پاول در تست‌های خود آنچنان سازندگان و کروز را تحت تاثیر قرار داد که بعدها نقشی دیگر را برای او در فیلم در نظر گرفتند. جنیفر کانلی در این فیلم نقش معشوقه جدید ماوریک را برعهده دارد، نقشی که در فیلم قبلی “کلی مک‌گیلیس” ایفاگر آن بود. مک‌گیلیس طی مصاحبه‌ای گفته که احتمالاً پیر و چاق شدنش دلیل آن است که از او خواسته نشده که در این فیلم ظاهر شود. این فیلم به دلیل فاصله تقریباً سه ساله بین اولین تریلر و انتشار رسمی به طولانی‌ترین فیلم تبلیغاتی در تاریخ سینما تبدیل شد. فیلم “تاپ گان: ماوریک” پس از پنج بار تعویق و حدود سه سال تاخیر سرانجام در تاریخ ۲۷ مِی ۲۰۲۲ (۶ خرداد ۱۴۰۱) توسط پارامونت پیکچرز در آمریکا و کانادا به اکران رسید و به پرفروش‌ترین فیلم سال 2022 با فروشی بالغ بر ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار تبدیل شده است. 

…ادامه مطلب دارای اسپویل می‌باشد…

بررسی فیلم Top Gun: Maverick

بررسی فیلم Top Gun: Maverick

بررسی از امین علیرضائی

تاپ گان: ماوریک به ساده‌ترین شکل ممکن یک اثرِ سینمایی‌ِ همه چیز تمام است، هم دارای جذابیت‌های داستانی و شخصیت‌های دوست داشتنی است و هم به زیبایی صحنه‌های پرواز را به بهترین و جذاب‌ترین شکل ممکن به نمایش گذاشته است. فیلمی که هر فردی و با هر سلیقه‌ای از دیدنش لذت خواهد برد، نه اینکه فقط بگوییم عاشقان پرواز و سرعتِ جنون آمیز از دیدن فیلم لذت می‌برند، بلکه باید گفت این فیلم شما را عاشق پرواز و هواپیما‌های جنگی خواهد کرد. بعد از دیدن فیلم اگر ناخودآگاه ساعت‌ها خود را مشغول خواندن و تحقیق در مورد جنگنده‌های نسل چهارم و پنجم دیدید، اصلا تعجب نکنید!

فیلم به شکل عمیقی پیوندی همه جانبه با تاپ گان ۱۹۸۶ دارد. حتی در تیتراژ اولیه که تلاش پرسنل پرواز را می‌بینیم با آهنگ مشابهی آغاز می‌شود، آهنگ منطقه خطر از دنی لوگز هیجانِ مضاعفی از همان دقایق ابتدایی به هر دو فیلم تزریق کرده است، اما این تنها ابتدای فیلم است و ارجاعات بسیار زیادی در طول فیلم از این نظر دیده می‌شود.

در فیلم اول، ماوریک یا پت میچل یک جوانِ پرشور است که هیچ جوره طبق قوانین عمل نمی‌کند و دوست دارد آزادانه و بی‌پروا در آسمان پرواز کند و از همه سَر باشد. او به خاطر استعداد بیش از حدش برای آموزش به تاپ گان که شامل نخبه‌ترین خلبانان آمریکا است می‌رود تا در آنجا آموزش‌های جدیدی ببینید و خودش را با بهترین‌ها محک بزند. دوست و کمک خلبان همیشگی او بردلی بردشاو یا گوس (غاز) نام دارد. آنها باهم کاملا مکمل هستند. چه در زمین باشند، چه در آسمان آنها بهترین دوست و همکار یکدیگرند. اما زندگی همیشه روی خوشش را به ما نشان نمی‌دهد و در یک ماموریت گوس در هنگام خروج از جتِ در حال سقوط، جانش را از دست می‌دهد. ماوریکِ پرشور به یکباره تمام انرژی و انگیزه‌اش برای پرواز و حتی زندگی را از دست می‌دهد. این خلاصه‌ای از داستان شماره اول است. داستانی که شاید قدرتمند و پرجزئیات نباشد اما مملو از احساسات است.

بررسی فیلم Top Gun: Maverick

تاپ گان: ماوریک یک دنباله به شدت قدرتمند است، انگار نه انگار بین فیلم اول و دوم بیش از سی سال فاصله افتاده است! تمام اجرای دو فیلم در هم تنیده و یکی هستند و به شکل زیبایی احساسات را به هم تزریق می‌کنند. اگر دو فیلم را پشت سرهم ببینید بیشتر به این موضوع پی خواهید برد. حسی که مرگ گوس به فیلم اول وارد می‌کند در دومین فیلم نیز ادامه دارد. بسیاری از سکانس‌ها مشابه فیلم اول تصویربرداری شده‌اند و همین باعث شده فیلم جدید به شدت خاطره انگیز باشد.

پت میچل که یکی از بهترین خلبانان زنده‌ی دنیاست، هنوز هم با گذشت این همه سال یک یاغی به معنای واقعی کلمه است! او که می‌توانست با گذشت سال‌ها تبدیل به یک فرمانده یا حتی یک سناتور شود، هنوز هم یک کاپیتان جنگنده باقی مانده است و عاشق پرواز و سرعت است، با این تفاوت که کوهی از تجربه پشت اوست. هم دوره‌‌ای‌ِ تاپ گان او آیس‌من اکنون فرمانده ناوگان اقیانوس آرام است. از همین رو آیس‌من برای او یک ماموریت ویژه و ناممکن در تاپگان جور می‌کند.

ماوریک عاشق تاپ‌گان است، هنوز هم نام تاپ‌گان شور زندگی را در رگ‌هایش جریان می‌دهد. او قرار نیست خود یکی از خلبانان این ماموریت باشد، بلکه او باید به آموزش خلبانان جوان و بی‌پروای تاپگان بپردازد. آنها او را یاد جوانی خودش می‌اندازد، همان شیطنت‌هایی که با گوس انجام می‌داد‌ را در آنها می‌بیند و لبخند معناداری روی لبانش نقش می‌بندد. (گذر عمر باورنکردنی است!) نکته جالب اینکه یکی از همین خلبانان بی‌پروا پسر گوس است که به نام روستر (خروس) شناخته می‌شود. ماوریک به خاطر قولی که به مادر روستر داده بود، سال‌ها پیش از ورود او به آکادمی نیروی دریایی جلوگیری کرد و برای همین بین او و ماوریک اختلافاتی از همان ابتدا وجود دارد. ماوریک باید این خلبانان جوان را برای این ماموریتِ به نظر ناممکن آماده کند، پرواز در زیر خط رادار تنها یکی از شرایط بسیار سخت این ماموریت است. ماوریک ابتدا باید تمام خلبانان جوان را یکدل کند و بعد به آنها بقبولاند که این ماموریت شدنی است، اما آیا واقعا این ماموریت بدون ماوریک شدنی است؟!

در تاپ گان: ماوریک خطر پرواز را از نزدیک حس خواهید کرد. به خاطر CGI نبودن تصاویر شما حس بسیار واقعی‌ای نسبت به پروازها خواهید داشت. شاید این حس نزدیکترین حس پروازی باشد که در یک فیلم سینمایی تاکنون به تصویر کشیده شده است. حس هیجان وحشتناکی که در اجزای صورت بازیگران در زمان پرواز بوجود می‌آید را به شکل زیبایی در تک تک دقایق پرواز آنها حس خواهید کرد. تام کروز در این نقش کم‌نظیر ظاهر شده است، شخص دیگری نمی‌توانست اینچنین قدرتمند و واقعی احساسات ماوریک را به مخاطب وارد کند. او شاید یک جوان پرشور نباشد ولی نشان داده که حتی در ۶۰ سالگی هم توانایی‌های خارق العاده‌ای دارد که کمتر کسی حتی در جوانی به فکر امتحان آن افتاده است. می‌توان گفت بیشتر هیجان و جذابیت فیلم به خاطر حضور او در صحنه‌های مختلف است. او با خود شور، هیجان و سرعت را به فیلم وارد کرده است. با هر نفس او، نفس در سینه بیننده حبس و بخشی از هیجان فیلم به درون شما پمپاژ می‌شود! حتما فیلم را در یک صفحه نمایش بزرگ ببینید تا بیش از پیش از جذابیت‌های بصری فیلم لذت ببرید… انگار همپای تام کروز و دیگر بازیگران در هنگام پرواز شما نیز در حال اوج گیری و پرواز هستید و این حس فوق‌العاده منحصربه‌فردی به فیلم بخشیده است…

تاپ گان ماوریک بدون شک یکی از بهترین فیلم‌های سال ۲۰۲۲ محسوب می‌شود، در کنار فیلم‌های امسال که حتی ارزش یکبار دیدن هم ندارند، تاپ گان ماوریک ارزش چندین بار دیدن را هم دارد! فیلمی زیبا، خاطره انگیز، هیجانی و جسورانه که می‌تواند به یکی از بهترین تجربه‌های سینمایی شما طی سال‌های اخیر بدل شود. یک تجربه تاثیرگذار و منحصربه‌فرد که تامدت‌ها آن را فراموش نخواهید کرد…

امتیاز سایت ساعت هفت

امتیاز مینی سریال چرنوبیل

عالی

تاپ گان ماوریک بدون شک یکی از بهترین فیلم‌های سال ۲۰۲۲ محسوب می‌شود، در کنار فیلم‌های امسال که حتی ارزش یکبار دیدن هم ندارند، تاپ گان ماوریک ارزش چندین بار دیدن را هم دارد! فیلمی زیبا، خاطره انگیز، هیجانی و جسورانه که می‌تواند به یکی از بهترین تجربه‌های سینمایی شما طی سال‌های اخیر بدل شود. یک تجربه تاثیرگذار و منحصربه‌فرد که تامدت‌ها آن را فراموش نخواهید کرد…

آخرین مطالب به روز شده

آخرین مقالات اختصاصی

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها