نقد فیلم Another Round

 فیلم Another Round یا به دانمارکی Druk (سیاه مستی) فیلمی در ژانر کمدی درام (درامدی) به کارگردانی و نویسندگی Thomas Vinterberg است که در نوشتن فیلم نامه Tobias Lindholm با او را همراهی کرده است. از بازیگران این فیلم می توان به Mads Mikkelsen بازیگر مشهور و سرشناس دانمارکی اشاره کرد. این فیلم در سپتامبر 2020 از جشنواره فیلم تورنتو توانست جایزه بهترین فیلم را از آن خود کند و توانسته نظرات مثبت زیادی از طرف منتقدین و مردم بدست بیاورد. در ادامه همراه ما در مجله اینترنتی ساعت هفت با نقد فیلم Another Round باشید.

برای خواندن مطالب بیشتر در مورد فیلم های 2020 به لیست فیلم های سال 2020 مراجعه فرمایید.

مطالب مرتبط: بهترین فیلم های سال 2020 تا کنون…

نقد فیلم Another Round / بررسی یک تئوری 1

نقد فیلم Another Round / بررسی یک تئوری

در این فیلم 115 دقیقه‌ای ما داستان چهار معلم که از دوران دانشگاه با هم رفیق بوده‌اند را دنبال می‌کنیم، مارتین(Mads Mikkelsen)، نیکولای، پیتر و تامی که هر کدام از آنها زندگی موفقی دارند اما وجه اشتراک آنها این است که همگی در یک مدرسه مشغول آموزش به دانش آموزان هستند. هر چهار نفر در میان سالی قرار دارند و تقریباً نمی‌توانند با دانش‌آموزان خود رابطه‌ای خوب برقرار کنند و نحوه تدریس آنها هم کسالت آور است. این مشکل زمانی برایشان دردسر می‌شود که بدانید آنها در زندگی خصوصی خود نیز دارای همین روزمرگی و کسالت آور بودن نیز هستند. همه به ظاهر در زندگی‌هایشان موفق‌اند و دارای شغل‌های آبرومندنی هستند. اما در عمل زندگی آنها کند و بی‌رمق و بدون هیچ احساسی پیش می‌رود. حتی در زندگی زناشویی نیز هیچ انرژی دیده نمی‌شود. به نظر می‌رسد روح زندگی‌هایشان خشکیده است! ارتباطات زندگی حتی در حد یک ارتباط چشمی ساده هم نیست و انگار با گروهی طرف هستیم که کاملا نادیده گرفته شده‌اند نه همسرانشان و نه فرزندانشان و نه شاگردانشان بودن آنها را نمی‌بینند.تا جایی که مارتین (Mads Meikkelsen) از همسرش می‌پرسد؛ “به نظرت من خسته کننده‌ام؟”

وقتی برای نیکولای جشن تولد می‌گیرند، بحث به نظریه Finn Skårderud پیش می‌آید که در مورد الکل و تبعات اجتماعی آن است. آنها با هم تصمیم می‌گیرند این نظریه را آزمایش کنند تا ببینند مصرف الکل در هنگام کار چه تاثیراتی در کار و زندگی آنها می‌گذارد. این نظریه می‌گوید اگر سطح الکل خونتان از 0.05 بیشتر شود ذهن شما خلاق‌تر، ایدآل‌تر و بدن شما سرزنده‌تر می‌شود. مارتین اولین کسی است که این نظریه را در محل کارش امتحان می‌کند و در مدرسه الکل مصرف می‌کند. کم کم بقیه هم به او می‌پیوندند و در شروع این نظریه با موفقیت رو به رو می‌شوند.

نقد فیلم Another Round / بررسی یک تئوری 2

کنش و واکنش

هر عمل ما تبعاتی در آینده دارد که حتی می‌تواند بر دیگران نیز اثر بگذارد. مارتین که معلم تاریخ است این موضوع را بهتر از بقیه می‌داند اما باز برای اینکه در زندگی‌اش تغییری ایجاد کند تن به نوشیدن الکل می‌دهد آنهم در محل کارش بدون اینکه به تبعاتش بیاندیشد. تقریباً 20 دقیقه اول (به جز مسابقه شروع فیلم) فیلم کسالت‌آور است و این عمل از سوی کارگردان عمدی است زیرا تمام کاراکترهای ما نیز کسالت آور و خسته کننده هستند و بیننده نیز باید همان حس را درک کند! کارگردان به خوبی این بی‌حوصلگی را نشانمان می‌دهد. درست بعد از آنکه این چهار معلم تصمیم می‌گیرند الکل را وارد کارشان کنند ناگهان فیلم به جنب و جوش می‌افتد. مارتین نه تنها از درس تاریخ، کلاسی بسیار جذاب خلق می‌کند بلکه در زندگی شخصی‌اش با همسرش نیز بهتر از قبل رابطه برقرار می‌کند.

آنها شروع به خوردن مشروبات‌ الکی و بالا بردن الکل خونشان می‌کنند. درصد الکل خونشان بارها در فیلم روی صفحه نمایش داده می‌شود. در ابتدا به شکل جدی این مصرف روی آنها تاثیراتی مثبت می‌گذارد و آنها در شغلشان و زندگی شخصی‌شان تحولی جدی می‌بینند اما این تنها الکل نیست که روی آنها تاثیر گذاشته چراکه بعضی وقتها درصد خون آنها صفر نشان داده می‌شود اما آنها بواسطه اعتماد به نفسی که گرفته‌اند پرانرژی‌تر از همیشه هستند. اما این انتهای داستان نیست و کم‌کم تاثیرات منفی مصرف بی‌رویه الکل شروع می‌شود و الکل روی اعتیاد آور و سیاهش را به آنها نشان می‌دهد. سرخوشی و اعتماد به نفس زودگذر تبدیل به فراموشی، بی‌حسی و جنون می‌شود. دیگر آنها نیستند که کنترل الکل را در دست دارند بلکه الکل افسارشان را به دست می‌گیرد و به هرکجا که دلش می‌خواهد می‌برد و در این راه یک اتفاق بسیار تلخ کمی آنها را به خودشان می‌آورد…

نقد فیلم Another Round / بررسی یک تئوری 3

بازی‌های عالی

بازی بازیگران فیلم مخصوصاً “مدس میکلسن” بسیار عالی و تاثیر گذار است و حسی که فیلم به شما منتقل می‌کند مرا یاد فیلم Green Book (بررسی فیلم Green Book) ‌می‌اندازد. این فیلم هم در نگاه اول به نظر فیلم کسل کننده و معمولی ‌می‌رسد اما بازی بازیگرانش و داستان فیلم که هرچه جلوتر می‌رود جذاب‌تر می‌شود، توانست کاری کند که فیلم بهترین فیلم سال شود. فیلم Druk یا Another Round نیز همین گونه است و علاوه بر موضوع بسیار جالب داستان فیلم که درمورد الکل است، بازی بازیگرانش نیز بسیار عالی فیلم را پیش می‌برد تا جایی که اصلاً متوجه گذر زمان نمی‌شوید. در انتها متوجه می شوید بعضی چیزها را نباید زیاد جدی گرفت و نباید در هر چیزی افراطی‌گری کرد چراکه ممکن است اتفاقات جبران ناپذیری را به بار بیاورد و زندگیتان نابود شود. اتفاقی که در فیلم بسیار خوب به نمایش گذاشته می‌شود، مهم نیست جوان هستید یا انسانی میان سال اعتیاد با کسی شوخی ندارد!

نقد فیلم Another Round / بررسی یک تئوری 4

داستانی درگیر کننده

سیر روایت فیلم‌نامه بسیار عالی بیان می‌شود، در روایت داستان از زیاده روی و گزافه گویی جلوگیری شده و تمام کاراکترها بسیار عالی در دل قصه گنجانده شده‌اند، نه دیالوگ اضافی نه سکانسی ملالت آوری در فیلم دیده می‌شود. حتی کارگردان از روش دوربین شناور استفاده کرده و نماهایی که می‌گیرد و جای‌گیری دوربین حسی مستند گونه دارد به طوری که انگار شما هم عضوی از همین دانش آموزان و یا فرد سومی هستید که به تماشا نشسته‌اید و این از ملال‌آوری داستان جلوگیری کرده است.

کارگردان تمام آن چیزی‌هایی که می‌خواهد را به ما نشان می‌دهد و از تمام ظرفیت بازیگرانش بهره گرفته تا بتواند احساسات شما را قلقلک بدهد و با اشک‌های کاراکترها تحت تاثیر قرار بگیرید و گریه کنید و با خندهایشان بخنیدید. از آنطرف داستان فیلم نیز آنقدر خوب پرداخته شده که شما را مشتاق به ادامه دادن کند و در نهایت حسی عجیب درونتان به وجود بیاورد یا شما را به فکر فرو ببرد. اتفاقی که در فیلم Green Book برایم افتاد این بود که بلافاصله فیلم را دوباره نگاه کردم و  این بار بدون قضاوت کردن از داستان فیلم لذت بردم. فیلم Another Round را نیز می‌توان بارها بارها دید و لذت برد. درست است که فیلم نقصهایی هم دارد مثلا به زندگی شخصی کاراکترها خیلی خوب پرداخت نمی‌شود و پرداخت کاراکتر همسر مارتین جای کار بیشتری داشت و میشد از او را بیشتر در ماجراهای داستان بهره برد و چند نکته ریز دیگر اما هیچ کدام از اینها باعث نمی‌شود که فیلم Another Round لطمه ببیند.

نقد فیلم Another Round / بررسی یک تئوری 5

نتیجه گیری…

در آخر باید گفت فیلم Another Round حسن ختام خوبی برای سالِ شومِ 2020 بود. فیلم حس خوبی به شما دست ‌می‌دهد که نمی‌توان توصیفش کرد، مخصوصا صحنه‌های پایانی فیلم اشک‌ها و خنده‌ها و شوری که در تمام لحظاتش موج می‌زند کاری می‌کند شما احساسات درون فیلم و داستان فیلم را بهتر درک کنید. امیدواریم شما نیز بعد از دیدن این فیلم چنین حس خوبی را داشته باشید و از آن لذت ببرید و درس کوچکی نیز در کنار این حسِ خوب از آن برداشت کنید…

فیلم Another Round

نقد فیلم Another Round / بررسی یک تئوری
فیلم Another Round

نمره سایت ساعت 7 (ارزش اثر)

(عالی)

(عالی)

بررسی یک تئوری

در آخر باید گفت فیلم Another Round حسن ختام خوبی برای سالِ شومِ 2020 بود. فیلم حس خوبی به شما دست ‌می‌دهد که نمی‌توان توصیفش کرد، مخصوصا صحنه‌های پایانی فیلم اشک‌ها و خنده‌ها و شوری که در تمام لحظاتش موج می‌زند کاری می‌کند شما احساسات درون فیلم و داستان فیلم را بهتر درک کنید. امیدواریم شما نیز بعد از دیدن این فیلم چنین حس خوبی را داشته باشید و از آن لذت ببرید و درس کوچکی نیز در کنار این حسِ خوب از آن برداشت کنید…

امیدواریم از مطلب ” نقد فیلم Another Round / بررسی یک تئوری ” لذت برده باشید…

آخرین مطالب به روز شده

آخرین مقالات اختصاصی

اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کاربران ناشناس
کاربران ناشناس

مرسی خیلی جالب بود