نقد فیلم Doctor Sleep

فیلم Dr sleep در ژانر فانتزی،ترسناک به نویسندگی و کارگردانی مایک فلنگان است که در  8 نوامبر سال ۲۰۱۹ اکران شد. کیفیت بلوری این فیلم چند وقتی است منتشر شده است. فلنگان علاوه بر نویسندگی و کارگردانی فیلم، تدوین‌گر و یکی از تهیه‌کنندگان اجرایی فیلم نیز می باشد.  فیلم‌نامه آن بر اساس رمان دکتر اسلیپکه در سال ۲۰۱۳ توسط استیون کینگ نوشته شده، به رشته تحریر درآمده است. در این فیلم، یوان مک‌گرگور در نقشدنی تورنس ظاهر شده‌است. از دیگران بازیگران فیلم می‌توان به ربکا فرگوسن، جیکوب ترمبلی، بروس گرینوود و امیلی آلین لیند اشاره کرد. کمپانی برادران وارنر برای مدت زیادی تلاش کرد تا اقتباس سینمایی از رمان دکتر اسلیپ را بسازد اما پروژه به خاطر تأمین نشدن بودجه مناسب چندین بار متوقف شد. تا اینکه بعد از موفقیتِ بزرگ فیلم ترسناک آن در گیشه که بر اساس یکی از دیگر از رمان‌های کینگ ساخته شده‌است، بودجه مناسب برای ساخت فیلم در اختیار سازندگان قرار گرفت. فیلم‌برداری فیلم از سپتامبر ۲۰۱۸ در جورجیا آغاز شد و دسامبر همین سال در آتلانتا به پایان رسید. با “نقد فیلم Doctor Sleep” همراه سایت ساعت هفت باشید.

مطالب مرتبط:

هفت فیلم برتر استنلی کوبریک / آشنایی با او و بهترین فیلم هایش

داستان…

داستان فیلم مربوط به سال ها پس از اتفاقات فیلمِ نخست است و دنی تورنس  را در بزرگسالی می‌بینیم که همانند پدر خود جک تورنس به الکل اعتیاد دارد و زندگی نا امید کننده ای را دنبال می کند. او در نهایت تصمیم می‌گیرد زندگی تازه‌ای را در نیوهمپشایر آغاز کند و عضو یک گروه ترک اعتیاد نیز می‌شود. رهایی او از دام الکل، به او فرصت کار در یک مرکز مراقبت از بیماران  را می‌دهد که بیماران غیر قابل علاج و رو به مرگ را پذیرش می‌کند.

فیلم Dr sleep

دنی با قدرت درخشش خود، بیماران را در لحظات آخر عمرشان همراهی می‌کند و به آن ها کمک می کند که در آرامش و بدون ترس از دنیا بروند  به همین دلیل  با نام Doctor Sleep شناخته می‌شود.  قدرت درخشش دنی باعث آشنایی او با دختر بچه ای به نام آبرا می شود  که درخششی  قوی‌تر از دنی دارد و با کمک قدرت ذهنی باور نکردنی خود، از راه دور با دنی ارتباط برقرار می کند.

همچنین در فیلم داستان فرقه‌ای به نام The True Knot یا گره حقیقی را مشاهده می کنیم که رهبری آن‌ها به دست زنی به نام Rose The Hat است. گروهی که کودکانی که قدرت درخشش دارند را شکار می کنند  و با  کشتن تدریجی آن‌ها از نیروی «بخار» یا در واقع همان نیروی  درخششی که هنگام شکنجه و مرگ این افراد آزاد می‌شود تغذیه می‌کنند تا عمر طولانی خود را حفظ کنند و . . .

فیلم Dr sleep

نقد فیلم…

برای نقد و بررسی فیلم Doctor Sleep باید حرف آخر را اول زد! اگر با این ذهنیت که قرار است قسمت دوم درخشش را ببینید ، فیلمی که در سطح درخشش نباشد اما تا حدودی مشابه به آن باشد و بتواند کمی از حس فوق العاده ای که پس از تماشای درخشش داشتید را برای شما تداعی کند کاملا در اشتباه به سر می برید لب تابتان را ببندید به خواندن کتابی درخور یا گذراندن وقت خود با عزیزانتان مشغول شوید چون Doctor Sleep شما را نا امید خواهد کرد.

در طول تماشای فیلم Doctor Sleep این تفکر که این فیلم  ادامه درخشش شاهکار استنلی کوبریک است باعث مقایسه اشتباهی در ذهن شما شده و آزاردهنده است .بنابراین تصمیم گرفتیم ۲ راه حل برای حل این مشکل ارائه دهیم : ۱: فیلم را اصلا نبینید! ۲:کاملا فراموش کنید که Doctor Sleep دنباله ی shining است!

فیلم Dr sleep

فیلم Doctor Sleep در مقایسه با shining فیلمی کاملا معمولی است و تنها نکته ی امیدواری در این است که داستان توسط استیفن کینگ نوشته شده است. در طول جریان فیلم هیجان یا ترس خاصی احساس نخواهید کرد و خبری از آن نمایش خیره کننده بازیگران نخواهد بود . فیلم Doctor Sleep بیشتر از این که شما را یاد shining بیندازد صحنه هایی از فیلم ها و سریال های تینیجری خون آشامی را برای شما تداعی می کند. کوبریک متخصص استفاده از رنگ ها و فیلم برداری های فوق العاده بود که در Doctor Sleep خبری از آن ها نیست شاید با نگاه سطحی از تداعی برخی از صحنه های shining آن هم در انتهای فیلم خوشحال شوید ولی در نهایت فیلم رضایتمند نخواهد بود.

فیلم Dr sleep

فیلم Dr sleep

فیلم Doctor Sleep

بررسی فیلم Doctor Sleep

نمره سایت ساعت 7

(معمولی)

(معمولی)

در نهایت Doctor Sleep با کنار گذاشتن این ذهنیت که قرار است تکراری برای shining باشد یا شباهتی با آن داشته باشد می تواند فیلمی سرگرم کننده باشد اما خاطره ساز خیر. اما تماشای یکباره ی این فیلم خالی از لطف نخواهد بود.

امیدوارم از مطلب “نقد فیلم Doctor Sleep” لذت برده باشید.

داغترین‌ها

آخرین مطالب به روز شده

فیلم و سریال

بازی ویدئویی

مشترک شدن در این بحث
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments