بررسی بازی Doom Eternal / سرعتِ جهنمی

 سال ها اکشن های اول شخصِ هم شکل این سبک از بازی ها را به یک تکرار دائمی فرو برده بود اما Id software با ساخت گیم پلی های سریع در این سبک در سری بازی های Rage و Doom خون تازه ای به رگ های این سبک از بازی تزریق کرد. در بازی Doom Eternal با یک هیجانِ فراتر از تصور رو به رو می شوید. بازی فشار و هیجان بسیار زیادی به بازیکن وارد می کند به طوری که مسلما برای افرادی که بیماری قلبی دارند یک نسخه ی زيان آور محسوب می شود! سرعت، دقت و خشونت، در ترکیبی واحد به یک بازی اول شخص سریع و هیجان به نام Doom Eternal تبدیل شده است. بازی Doom Eternal در تاریخ 20 مارس 2020 برای پلتفورم های PC-Xbox one-PS4 توسط Bethesda منتشر شده است. جلوتر بیش تر با خصوصیات این بازی عالی آشنا می شوید. با سایت ساعت هفت با بررسی بازی Doom Eternal در خدمت شما عزیزان هستیم.

بررسی بازی Doom Eternal

 داستان مقابله با شیاطین…

 حتی اگر شما Doom 2016 را هم بازی کرده باشید. ممکن است در داستانِ بازی Doom Eternal کمی گم شوید‌. بازی با یک حمله ی شیطانی تمام عیار روی زمین شروع می شود، مشخص نمی کند از آخر نسخه ی قبل تا کنون چه اتفاقی افتاده است و به دلایلی صفینه ی فضاییی را در اختیار دارید که خود یک قلعه است! حتی اگر شما با خط داستانی سری Doom کاملا آشنا باشید. شما مطمئنا در ابتدای داستان، مسیر را گم خواهید کرد. با اینکه شما برای لذت بردن از اکشن ها و گیم پلی هیجان انگیز بازیِ Doom Eternal به دانستن داستان بازی احتیاجی ندارید اما باید بدانید یک داستان زیبا ،شنیدنی و پیچیده در بطن این بازی در جریان است اما برای درک بهتر داستانِ بازی باید تعداد زیادی از پرونده های داستان سری قبل که در طول بازی وجود دارد را پیدا کرده و مطالعه کنید.

شخصیت اول بازی Demon Slayer (قاتل شیاطین)نام دارد و ما نمی دانیم در بین بازی ۲۰۱۶ و بازی Doom Eternal چه اتفاقی افتاده است. اما بعد از مدتی انگار Hayden به زمین برگشته و می خواهد با استفاده از انرژی Crucible و Argent برای نجات سیاره ی زمین حرکتی انجام دهد. اما مابقیه ی وفادار های شیطانی در UAC و دیگر سیاره ها نقشه های دیگری در سر دارند. با کمک UAC شیاطین مدت ها قبل حمله خود را به زمین آغاز کرده اند. از طرف دیگر نیرو های مبارز زمینی مثل Hayden  و دیگر دولت های باقی مانده در زمین یک ائتلاف به نام ARC تشکیل داده اند تا به مقابله با شیاطین بروند. اما در این راه شکست می خورند و شیاطین شروع به تصرف و فاسد کردن زمین می کنند. اینجاست که Slayer باید دست به کار شود و زمین را نجات دهد و …

بررسی بازی Doom Eternal

 گیم پلیی هیجان انگیز…

 بازی یک اکشن هیجان انگیز اول شخص است که باید عکس العمل تان در بازی به شدت بالا باشد. در اوایل بازی ممکن است کمی سردر گم سرعت بیش از حد بازی شوید اما هر چه بیشتر با گیم پلی بازی اُخت می گیرید ، بیشتر با روند سریع و هیجان انگیز بازی آشنا می شوید و می توانید بیشترین لذت ممکنه را از بازی کردن آن ببرید. در طول بازی شما با انواع و اقسام شیاطین رو به رو خواهید شد که هر کدام نقطات ضعف خاص خود را دارند و باید برای از پیش رو بردن آنها از سلاح و تیر خاصِ آن برای راحت تر و سریع تر کشتن شیاطین استفاده کنید. مبارزات در هیچ ثانیه ای از بازی آرام و قرار ندارد و باید در طول مبارزات همیشه در حرکت باشید چرا که حتی ثانیه ای ایستادن باعث مرگ شخصیت اصلی بازی می شود. این هیجان و حرکت دائمی یک شور ، حرارت و جذابیتِ وصف ناپذیر را به بازیکن منتقل می کند. چرا که در عین سرعت باید فکر کنید و تصمیم گیری درستی نسبت به مبارزه با دشمنان مختلف داشته باشید تا بتوانید در سریعترین زمان ممکنه دشمنان را کشته و از پیش رو بردارید.

 هر مرحله دارای نقشه ای بزرگ می باشد که شامل بخش های مختلفی است. از بخش های مخفی گرفته تا بخش هایی که می توانید آیتم هایی خاص برای قوی تر کردن شخصیتتان پیدا کنید در محیط بازی وجود دارد. بخشی از محیط مربوط به مبارزه با باس های متنوع بازی است که هر کدام از آنها نیز روش و نقاط ضعف و قوت خاص خود را دارند. مبارزات در بخش باس ها نیز سریع ، دقیق و هوشمندانه است و هر باس خصوصیات خاص خود را داراست. در بازی باید سرعت و دقت را چاشنی یکدیگر قرار دهید تا بتوانید از مسیر ها و نبردهای فوق العاده سریع و خطرناک عبور کنید.

 وقتی در حین مبارزات به یکی از شیاطین چندین بار شلیک می کنید (بسته به درجه سختی و نوع هیولا) او به حالت چشمک زن وارد می شود در این حالت با زدن دکمه ی پایان دهنده (Finisher ) می توانید او را کشته و مقداری خون (Heal)دریافت کنید این یکی از بهترین روشهای بازی در طول نبردهای مختلف برای مقابله با دشمنان است چرا که در طول نبرد بارها خونتان کم می شود و باید از این طریق به سرعت خونتان را پر کنید. در بازی علاوه بر خون سپر (Shield) نیز وجود دارد که می توانید با زدن Skill ی خاص که به شکل آتش است روی شیاطین، آن را نیز پر کنید. پس همانطور که می بینید پر کردن تولبار خون و سپر در بازی یکی از اولویت های همیشگی در طول نبردها می باشد. همچنین در طول نبرد اگر تیرهایتان کم شد می توانید با استفاده از اره برقی به نصف کردن شیاطین و بدست آوردن تیر بپردازید. همه ی این موارد باید در سرعتی بسیار زیاد انجام شود.

بررسی بازی Doom Eternal / سرعتِ جهنمی 1

 طراحی مراحل بازی بسیار خوش فکر و عالی ساخته شده است و شما با محیط های بزرگی رو به رو هستید که پر از تله های مرگبار است و علاوه بر نبرد برای پیشبردِ بازی باید از موانع مختلفی با پرش رد شوید. در بازی می توانید پرش کنید یا به سمت جلو با سرعت حرکت کنید . این را با پرش دوتایی نیز ترکیب کنید تا بتوانید از پرتگاههای بسیار بلند و غیر قابل دسترس بپرید و عبور کنید. این برای یک بازی اول شخص بسیار هیجان انگیز و فوق العاده است که بازی ترکیبی از سبک پلتفورمر هوشمندانه و اکشن هیجان انگیز را برای پیشبرد مراحل بوجود بیاورد. و طراحی مراحل و بخش های مختلف و بخش های مخفی شما را متحیر می سازد و هر چه بیشتر بازی می کنید به هوش مندی ساخت سازندگان بیشتر ایمان می آورید. همچنین محیط بازی پر شده از انواع تیرها ، جان ها و سپرها که در طول نبرد می توانید از آنها نیز استفاده کنید. محیط ها از نظر طراحی انگار شما را به دل یک جهنم با سرعتی غیر قابل وصف پرتاب می کند و شما در آنجا از طراحی و زیبایی های محیط در سریعترین زمان ممکنه لذت می برید.

در بازی با انواع اقسام هیولاها رو به رو می شوید که در این بخش چند مثال از آنها برای درک بیشتر می زنیم. مثلا Arachnotron که چهار دست و پاست و مغز بزرگی دارد روی سرش یک  cannon وجود دارد که باید اول آن را از کار بیندازید و نقطه ضعف او از بین بردن cannon است. یا Cacodemon که فقط از یک سر پرنده تشکیل شده است وقتی که دهانش را برای پرتاب گلوله به سمتتان باز می کند بهترین زمان برای شلیک بمب یا نارنجک درون دهان اوست تا به زودی از بین برود. Cyber-Mancubus که یک هیولای بزرگ با دو موشک انداز در دو دستش است. نقطه ی ضعف او همان موشک اندازهاست وقتی موشک اندازها از بین برود او به راحتی می تواند شکست بخورد. در بازی ده ها نوع شیاطین مختلف دارای چنین ویژگی هایی منحصر به فردی وجود دارند که وقتی به مراحل جلوتر می رسید خواهید دید به صورت گروهی و با هم به شما حمله می کنند و لحظات هیجان انگیز و متفاوتی را برای بازیکن خلق می کنند. پس همانطور که متوجه شدید بازی دارای تنوع فوق العاده ای می باشد و باید در سریعترین زمان ممکنه به مقابله با این دشمنان متنوع بپردازید.

بررسی بازی Doom Eternal / سرعتِ جهنمی 2

 سلاح های مختلف برای سلاخی شیاطین

 در بازی Doom Eternal از انواع و اقسام سلاح ها برای پیشروی در میان دشمن می توانید استفاده کنید. که هر کدام برای مقابله با دشمنی خاص باید مورد استفاده قرار بگیرد شما در بازی به هیچ عنوان نمی توانید با یک سلاح بازی را جلو ببرید و برای پیشبرد و پیروزی در بازی باید به استفاده از سلاح های مختلفی که در اختیار دارید بپردازید. همینطور باید دقت کنید که آپگرید سلاح ها نیز حتی تاثیر فوق العاده در راحتتر از پیش رو بردن برخی دشمنان در بازی دارد. به طوری که اگر آن آپگرید خاص را نداشته باشید نمی توانید به راحتی از پسِ برخی دشمنان برآیید و آنها برایتان به کابوس تبدیل خواهند شد. برای ارتقای سلاح های خود شما به Combat Point احتیاج دارید که به وسیله چالش های بازی بدست می آورید. همینطور هر سلاح یک سری Mode دارد که آنها نیز برای از پیش رو بردن برخی دشمنان بسیار کاربردی هستند و می توانند برای استفاده بر روی نقاط ضعف شیاطینِ مختلف به کار گرفته شوند تا سرعت کشتن آنها را بالا ببرند و در مراحلی که شما با صد ها هیولای مختلف به طور همزمان در حال نبردِ سریع هستید بسیار به کارتان می آیند.

 مثلا سلاحی مثل Combat Shotgun که برای نبردهای نزدیک گذینه ی بسیار مناسبی است. و از Mode های آن می توان به Sticky Bomb اشاره کرد که می تواند یک بمب را به بخشی از دشمن بچسباند این برای نقاط ضعف برخی دشمنان فوق العاده کاربردی است. سلاحی مثل Heavy Cannon برای نبردهای دورتر کاربرد دارد و از Mode های آن می توان به Long Rage اشاره کرد که سلاح را مثل تفنگ نشانه دار می کند تا از دور به دشمن ضربه بزنید و برای نبردهایی که دشمنان دورتر هستند بسیار کاربرد دارد. اینها تنها بخش های بسیار کوچکی از خصوصیات سلاح های بازی است که به عنوان مثال برایتان باز گو کردیم. که اگر بخواهیم وارد این بحث شویم فقط چندین صفحه می توان در مورد موضوع سلاح ها نوشت و این نشان از قدرت و تنوع سلاح های بازی دارد.

بررسی بازی Doom Eternal / سرعتِ جهنمی 3

ترکیبی هیجان انگیز به همراه دوستان

اما نگاهی به بخش مولتی پلیر می اندازیم. یکی از بخش های بازی در این قسمت Battle Mode  می باشد.  در این قسمت سه بازیکن با هم بازی می کنند. یکی از بازیکنان در نقش  Demon Slayer  شخصیت اصلی ایفای نقش می کند و دو شخصیت دیگر در کالبد دو Doom در بین شیاطین ظاهر می شوند. این باعث می شود که این بخش، بسیار هیجان انگیز و متفاوت باشد و یک خاطره ی بسیار جذاب برایتان به وجود بیاورد. اگر در نقش  Demon Slayer باشید که کارتان بسیار سخت است چرا که دو بازیکن در نقش های شیاطین کار را برایتان بسیار سخت تر از تصورات خواهند کرد و در نقش Doom ها نیز اذیت کردن بازیکن حریف بسیار جذاب است!  Demon Slayer   در این بخش با تمام سلاح ها و آخرین آپگرید های آنها مجهز است. بازیکن در این بخش باید فقط در حال حرکت و کشتن شیاطین مختلف باشد تا بتواند از پس این بخش بربیاید! Battle Mode یک تجربه ی منحصر به فرد و فوق العاده است و بیشتر از یک بخش PVP معمولی در دیگر بازی ها ارزش دارد!

مود بعدی این بخش  Invasion Mode است که هنوز در دسترس نمی باشد. ولی مثل حالت مولتی پلیر Dark Souls عمل می کند. یعنی می توانید در وسط بازی دیگر بازیکنان وارد شوید و به عنوان دشمن به آنها حمله کنید که این نیز بسیار جذاب و فوق العاده خواهد بود.

بررسی بازی Doom Eternal / سرعتِ جهنمی 4

گرافیکی سریع و بسیار قدرتمند به همراه صداگذاری عالی

 در بازی Doom Eternal به هیچ عنوان نگران فریم ریت نباشید چرا که بازی تا جایی که تصورش را بکنید و سیستم شما قدرت داشته باشد می تواند با فریم ریت بالا اجرا شود و شما می توانید در سریع ترین حالت ممکنه بدون کوچکترین وقفه ای این بازیِ جنون آمیز را بازی کنید و از آن لذت ببرید. گرافیک از نظر ظاهری و از نظر تکنیکی زیبا و قدرتمند درست شده است و هیچ مشکلی در طول بازی در این مورد دیده نشده است. صداگذاری شامل آهنگ های هیجان انگیز که آدرنالین خونتان را بالا برده و هیجان را به خونتان تزریق می کند و همچنین افکت های صوتی بسیار عالی که هیجان و استرس را هر لحظه به شما وارد می کند. در این بخش بازی واقعا بی نقص و در حد شاهکار درست شده است و ایرادی نمی توان از آن گرفت.

نتیجه گیری…

امتیاز سایت ساعت هفت

امتیاز بازی Doom Eternal

عالی

بازی Doom Eternal یکی از هیجان انگیزترین و بهترین بازی‌هایی است که می توانید در چند سال اخیر آن را تجربه کنید. شاید تنها مشکل بازی داستانِ بازیست که دارای حفره‌هایست و سوالات بی‌جوابی را در انتها برایتان بوجود می‌آورد. اما به جز این مورد بازی عالی درست شده است. گیم پلی بازی سریع، هیجان انگیز و بسیار هوشمندانه و فوق العاده عالی است و امکانات متنوعی در اختیار شما قرار می‌دهد تا به کمک آنها بتوانید انواع و اقسام دشمنان و اهریمنان بازی را در سریعترین زمان ممکنه شکست دهید. همینطور وجود درجات سختی بسیار زیاد باعث افزایش تکرار پذیری بازی شده و کاری کرده هر کسی با هر سطحی از گیم از بازی لذت ببرد. بخش چند نفره ی هیجان انگیز، گرافیک و صداگذاری عالی را نیز به جمع تمام موارد ذکر شده اضافه کنید تا با یک بازی عالی و تمام و کمال طرف باشیم. Doom Eternal یک سرگرمی به تمام معناست و یکی از بهترین بازی‌های اول شخص چند سال اخیر محسوب می‌شود…این بازی را به هیچ عنوان از دست ندهید.

امیدوارم از مطلب ” بررسی بازی Doom Eternal ” لذت برده باشید…

آخرین مطالب به روز شده

اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
trackback

[…] بررسی بازی Doom Eternal / سرعتِ جهنمی (۱۲ فروردین ۱۳۹۹) […]