نقد و بررسی محتوای اضافه‌ی Separate Ways برای Resident Evil 4 Remake 

اولین نکته که باعث شد اقدام به خرید این DLC کنم قیمت پایین آن بود. (فقط ۱۰ دلار) Separate Ways دارای ۷ فصل است و در کل ۵ ساعت وقت شما را می‌گیرد (برای من که گوشه به گوشه‌ی آن را گشتم ۶ یا ۷ ساعت به طول انجامید). آدا وانگ شخصیت مورد علاقه‌ی من در سری Resident Evil نبوده ولی کپکام با بازسازی شماره‌ی دوم و چهارم شخصیت ایدا وانگ را جذاب‌تر از قبل درآورده است.

تگ مرتبط: نقد و بررسی بازی

کپکام حسابی Resident Evil 4 Remake را با این محتوای اضافه ارتقاء داده و شما را بیش از پیش درگیر آن می‌کند. از ابتدای امسال (فروردین ماه) که Resident Evil 4 Remake منتشر شد تبدیل به یکی از پرفروش‌ترین بازی‌های این سری شد. گیم‌پلی فوق‌العاده، ارزش تکرار بالا، سلاح‌های متنوع، دادن جوایز خوب در قبال تکمیل چالش‌های گیم‌پلی، مواردی بود که آن را با اینکه هنوز یکسال نیز از انتشار آن نگذشته، ماندگار می‌کند. اکنون Separate Ways با تکیه بر همان نکات مثبت که بازی اصلی داشت، چیزهای بیشتری به بازی افزوده است که تنها در مسئله مدت زمان Gameplay با Campaign اصلی تفاوت دارد. در بسیاری جنبه‌ها از جمله داستان‌پردازی، بسیار پیشروتر از آن قرار می‌گیرد. ما Luis را داریم که در بازی Remake کاراکتری است که بیشتر از بقیه کشش دارد و شما را به خود علاقه‌مند می‌کند، به لطف Separate Ways می‌فهمیم که او می‌خواهد برای برداشتن یک قدم مثبت و تعدیل کردن حس عذاب وجدانش، هرکاری انجام دهد. با اینکه Luis نیازی نبود در معادن زیر قصر به کمک Leon برود ولی اینکار را تنها برای اینکه خود را مقصر این اتفاقات می‌دانست انجام داد.

بررسی بازی Resident Evil 4: Separate Ways

اِیدا وانگ، متفاوت‌تر از نسخه‌ی اصلی

کاراکتر اصلی ما در Separate Ways، ایدا وانگ است که برای Albert Wesker کار می‌کند و موظف است نمونه‌ی انگل لاس‌پلاگاس را بدست آورد و تحویل دهد. اِیدا وانگ کلاسیک خطا نمی‌کرد، لیون را مدیون و مجذوب خود می‌کرد، لباسی قرمز به تن داشت که انگار برای مراسم بالماسکه به قصر سالازار آمده ولی مجبور شده با لوس‌ایلیمینادوس بجنگد. البته که لباس کلاسیک بعد از اتمام بازی قابل دسترس است و اتفاقاً کپکام دست‌ودلباز شده و لباسی اضافه برای Luis و Wesker  نیز تدارک دیده است که جای تعجب دارد و البته تشکر. ایدا وانگ جدید بیشتر شبیه یک مزدور است که در ازای دریافت پول حاضر شده به دل خطر بزند ولی در نسخه‌ی کلاسیک مشخص بود که برای فرد سومی (یا جناحی خاص) کار می‌کند.

شخصیت جدید او در ریمیک کمتر کمیک‌گونه است و می‌توان کاملاً درکش کرد، برعکس آن نسخه‌ی کلاسیک که سرد و نفوذناپذیر بود و صرفاً بر حسب نوع پوشش و دیالوگ‌های اغوا‌گرایانه‌اش ماندگار شد. اما ایدا وانگ جدید به دیگران اهمیت می‌دهد و در قبال رفتارش می‌اندیشد که آیا عملش مثبت است یا منفی و در نهایت Amber را به وسکر تحویل نمی‌دهد چون وسکر به صراحت بیان کرد هدف درستی از بدست آوردن آن ندارد.

بررسی بازی Resident Evil 4: Separate Ways

گنج از دست رفته

کاراکتر Albert Wesker یکی از جذاب‌ترین و خوش‌پوش‌ترین‌ Villainها یا شرورهای بازی‌های رایانه‌ای بود که در شماره پنجم Resident Evil نویسندگان او را تا حد مرگ خراب کردند و شماره‌ی ششم بازی بخاطر نبود وسکر کاملاً از لحاظ داستانی دچار خلاء یک شرور درست و حسابی بود و آدا وانگ آن قدرت و صلابت وسکر را نداشت که یک تنه جای خالی او را در نسخه‌ی ششم پر کند. در بازسازی شماره‌ی چهارم بوضوح در می‌یابید که آلبرت وسکر چه جواهری برای سری Resident Evil  بود. با توجه به پایان‌بندی Separate Ways  به احتمال زیاد Resident Evil 5 Remake هدف بعدی کپکام برای دنباله‌ی بازسازی شماره‌ی چهارم باشد.

بررسی بازی Resident Evil 4: Separate Ways

گیم‌پلی جدید

همچون نسخه‌ی اصلی سلاح Grappling Gu ایدا وانگ در لحظات مختلف به داد او می‌رسد و او را از نقطه‌‌ی الف به نقطه‌‌ی ب منتقل می‌کند که معمولاً نمی‌توانید به نقطه‌ی الف برگردید و اگر چیزی را فراموش کرده باشید می‌ماند تا NG+ بعدی. با Grappling Gun می‌توانید به دشمنان آسیب نیز وارد کنید و چالش‌های مخصوص آن را انجام دهید که جز یکی بقیه آسان هستند.

همچنین با خرید آویز کیف Inventory مخصوص این سلاح می‌توانید با Grappling Gun  سپر دشمنان را از دستشان جدا کنید که حرکتی جالب توجه است. سلاح‌های ایدا تقریباً همان سلاح‌های Leon در بازی اصلی هستند ولی تیرکمان او بسیار بسیار بهتر از آن Crossbowیِ Leon است و حداقل داشتنش می‌تواند در بعضی موارد گره‌گشا باشد. در هر فصل یک هدف خاص دارید یا می‌تواتید مستقیم به سمت آن بروید و یا محیط را بگردید و آیتم‌ها، دیالوگ‌ها، فایل‌های مختلف بخوانید تا تمام سرنخ‌های خود را از چگونگی به وقوع پیوستن داستان Resident Evil 4  کنار هم بگذارید. محیط‌های قدیمی و جدید با هم ترکیب شده‌اند و محیط‌های جدید پازل‌های مخصوص خود را دارند. همچون بازی اصلی سرنخ پازل‌ها در محیط و فایل‌های اطرافتان پنهان شده‌اند که باید چشمانی تیز بین داشته باشید.

مبارزه با Bossها

جز یک مورد بقیه Bossها جدید هستند و آن یک مورد هم El Gigante است که نحوه‌ی مبارزه با او با Grappling Gun ایدا ترکیب شده است و مبارزه‌ی جذابی از آب درآمده است. Bossیی که در نسخه‌ی اصلی نامش IT  بود در Separate Ways برگشته تا شما را حسابی بترساند. این باس که چند مرحله در برابرتان قرار می‌گیرد، طراحی جذابی دارد و آخرین‌بار که باید در برابرش قرار بگیرید یکی از سخت‌ترین باس‌های بازی است. مبارزه با Saddler نیز تماشایی است و به خوبی نسخه اصلی درآمده است و حرکات Saddler نیز جالب هستند، مخصوصاً آن حرکتش که شاخک‌هایش را مانند هلیکوپتر می‌چرخاند و به سرعت به سمت شما می‌آید. از آنجایی که ایدا آسیب بیشتری در درجات سختی Hardcore و Professional دریافت می‌کند و جلیقه‌ی ضدگلوله هم ندارد که از بازرگان تهیه کنید، کارتان در این درجات سختی مشکل است.

بررسی بازی Resident Evil 4: Separate Ways

جوایز ارزشمند

چنانچه بازی را در درجات سختی مختلف و با Rankهای بالا به اتمام برسانید جوایزی دریافت می‌کنید که می‌توانید آنها را از Content Shop تهیه کنید. از رنگ موهای مختلف برای ایدا بگیرید تا اسکین‌های مختلف، گوش گربه برای تیر بی‌نهایت و غیره. چاقوی بی‌نهایت ایدا با انجام ۷ تا درخواست بازرگان قابل خریداری است. این موارد و خیلی‌های دیگر باعث می‌شوند که ارزش تکرار بازی بالا برود و ساعت‌ها از وقت خود را برای Speedrun  کردن این Dlc  بگذارانید.

سخن آخر

امتیاز سایت ساعت هفت

بازی Resident Evil 4: Separate Ways

بسته‌ی الحاقی Separate Ways نسبت به قیمتی که دارد محتوای زیادی را در خود گنجانده که تنها از حیث مدت زمان گیم‌پلی با نسخه Remake  تفاوت دارد. این DLC  تمام حفره‌های سناریو اصلی را که از دید Leon برای مخاطب به نمایش در می‌آرود، می‌پوشاند و سکانس پایانی اضافی آن می‌تواند شما را غافل‌گیر کند. در ابتدا می‌خواستم با عبارت “به شدت توصیه می‌شود” این نقد را جمع‌بندی کنم ولی حیفم آمد بخاطر این همه جزئیات آن را امتیازدهی نکنم. (10/10)

آخرین مطالب به روز شده

آخرین مقالات اختصاصی

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها