بررسی فیلم The Power of the Dog

قدرت سگ / The Power of the Dog فیلمی درام به کارگردانی و نویسندگی “جین کمپیون” است که در ۱۷ نوامبر سال ۲۰۲۱ توسط شبکه نت فلیکس منتشر شده است. از جمله بازیگران فیلم می‌توان به “بندیکت کامبربچ”، “جسی پلمونس”، “کدی اسمیت-مک‌فی” و “کیرستن دانست” اشاره کرد. فیلم تاکنون با نظرات مثبتی از سوی مردم و مخصوصا منتقدین رو به رو شده و با 93٪ نظر مثبت در سایت روتن جزو موفق‌ترین فیلم‌های سال 2021 از دیدن منتقدین دنیا محسوب می‌شود. این فیلم در نود و چهارمین جوایز آکادمی اسکار توانست با ۱۲ نامزدی در بخش‌های مختلف بیشترین نامزدی را از آن خود کند. در ادامه با بررسی فیلم The Power of the Dog همراه شما هستیم. 

[lwptoc]

خلاصه داستان فیلم The Power of the Dog

داستان در سال 1925 در مونتانای آمریکا روایت می‌شود و داستان برادران ثروتمند صاحب مزرعه، فیل و جورج بربنک را بازگو می‌کند. آن دو با رز گوردون، بیوه و صاحب مسافرخانه، در حین چرای گاوهایشان و توقف در مسافرخانه آنها ملاقات می‌کنند. جورج مهربان به سرعت به رز دل می‌بندد، در حالی که فیل به سختی با این ازدواج مخالف است…

معرفی شخصیت ها و بازیگران کلیدی فیلم The Power of the Dog

بررسی و تحلیل فیلم The Power of the Dog / نگاهی به پایان فیلم و شخصیت‌ها

 ابتدا به سراغ شخصیت اصلی داستان یعنی فیل می‌رویم. شخصی سرتا پا خاک گرفته و خشن با بازی “بندیکت کامبربچ” که به شدت عمیق و تاثیرگذار این نقش را ایفا کرده است. بوی مدفوع گاو ناخواسته حس می‌شود! مردی خشن که سربالا قدم می‌زند و حواسش به همه چیز است. چندتا چندتا از پله‌ها بالا می‌رود و خود را از همه بالاتر می‌پندارد! در مقابل او برادرش جورج است که از فیل می‌پرسد آیا از حمام خانه تا به حال استفاده کرده است؟!؟ فیل با افتخار می‌گوید نه … به قولی او رفتن حمام و تمیز و مرتب بودن را جزو رفتار مردها نمی‌داند… ورد زبان او ستایش از مریدش مردی به نام برونکو هنری و کارهایی که با هم انجام داد‌ه‌اند است… اما او یک چیز را پشت رفتار زننده، خشن و قلدری‌هایش از دیگران مخفی کرده است… چه کسی می‌تواند ذات حقیقی او را پشت نقاب ترسناک و رفتار آزار دهنده او تشخیص دهد؟

بررسی و تحلیل فیلم The Power of the Dog / نگاهی به پایان فیلم و شخصیت‌ها

جورج مردی سربه زیر و آرام است که از رفتارهای فیل خسته شده و در صدد است هر طور شده از این بن بستی که در آن گرفتار شده خود را نجات دهد! برخلاف فیل که گاوها و زندگی در کنار آنها برایش همه چیز است، او دیگر از این سبک از زندگی خسته شده به دنبال فرصتی است که مسیر متفاوتی را تجربه کند. او ملایم‌تر و نرم‌تر صحبت می‌کند و حوصله صحبت‌های فیل و قلدربازی‌هایش را ندارد… وقتی او به زور حتی دو کلمه هم جواب فیل را نمی‌دهد بیشتر متوجه درد درونی او می‌شوید. ۲۵ سال است که آنها فقط گاوچرانی کرده‌اند و به همین شکل زندگی را گذرانده‌اند و این دیگر برای او کافی است… برخی مواقع او خود را به نشنیدن می‌زند و به نوعی می‌خواهد از رفتار‌های زننده برادرش فرار کند… “جسی پلمونس” در این نقش بازی قابل قبولی را از خود به نمایش گذاشته است. یکی از مشکلات فیلم شخصیت پردازی ضعیف جورج است به طوری که چیز زیادی از او تا انتها برایمان برملا نمی‌شود و بعد از چند دقیقه ابتدایی، او به کل از داستان کنار گذاشته می‌شود.

اما شخصیت مهم بعدی رز گوردون است. جورج عاشق او می‌شود و او را به مزرعه بزرگشان که پر از گاو است می‌برد و او را در مشکلات عجیبی گرفتار می‌کند… او زنی به شدت ضعیف و حساس است که از مشروبات الکی متنفر است! اما بعد از ورود به مزرعه تبدیل به یک دائم الخمر می‌شود. “کیرستن دانست” فرو ریختن درونی شخصیت رز را به درستی به تصویر کشیده و به زیبایی در این نقش ظاهر شده است، با این حال رز نیز مانند جورج یکی از آن شخصیت‌های سطحی فیلم است که تا انتها برایتان ساخته نمی‌شود.

بررسی و تحلیل فیلم The Power of the Dog / نگاهی به پایان فیلم و شخصیت‌ها

به شخصیت کلیدی دیگر داستان یعنی پیتر گوردون می‌رسیم. پسری کم سن و سال با جسته کوچک که در حال ساختن کاردستی با کاغذها دیده می‌شود. سرش به کار خودش است و گل‌های کاغذی درست می‌کند و ساده و ضعیف به نظر می‌رسد. به نوعی شخصیت معکوس فیل را دارد؛ آرام، مرتب، تودار و سر به زیر است و به قول عموم رفتار زنانه‌ای دارد. اما او نیز چیزی را از همه پنهان کرده است! چه کسی می‌تواند ذات حقیقی او را پشت نقاب آرام و مرتبش تشخیص دهد؟ “کدی اسمیت-مک‌فی” بازیگر ۲۵ ساله استرالیایی یکی از درخشان‌ترین نقش آفرینی‌هایی کارنامه خود را در این فیلم به نمایش گذاشته است.

بررسی فیلم The Power of the Dog

قدرت سگ از همان تیتراژ و پخش شدن آهنگ آغازینش همه چیزش را به شکل مرموزی پیش می‌برد. صدای پسری به گوش می‌رسد که در وصف مردانگی و کمک کردن به مادرش بعد از مرگ پدرش صحبت می‌کند. بدون اینکه فیلم حتی آغاز شود، “قدرت سگ” اولین قدم برای ساختن داستانش را طرح‌ریزی می‌کند.

فیلم The Power of the Dog عجیب و غریب است و با یک پایان کوبنده به تک تک سکانس‌هایش از ابتدا تا انتها معنی می‌بخشد. اما از طرفی روایت داستانی فیلم بسیار کند است و برای کسانی که صبر و حوصله دیدن فیلم‌های درام با سکانس‌های طولانی را ندارند لحظات جالبی بوجود نمی‌آورد. اما در عین حال جزئیات داستانی از همان ابتدا به درستی بازگو می‌شود و تار و پود اتفاقات عجیب آینده را شکل می‌دهد. برای درک بهتر فیلم از این نظر بهتر است حداقل دوبار آن را مشاهده کنید که برای فیلمی به کندی قدرت سگ کار سختی در پیش خواهید داشت! داستان به شکل بسیار هوشمندانه و با صبر و حوصله روایت می‌شود و نکات مختلفی را برای بیننده برملا می‌سازد. برای درک بهتر داستان به اطلاعاتی که به صورت قطره چکانی در سکانس‌های مختلف در فیلم تزریق می‌شود دقت کنید، هیچ دیالوگ بی‌موردی وجود ندارد و هر اتفاق شناخت شما را نسبت به شخصیت‌ها بیشتر کرده و اسرار بیشتری از داستان را برایتان برملا می‌کند.

بررسی و تحلیل فیلم The Power of the Dog / نگاهی به پایان فیلم و معرفی شخصیت‌ها 1

قاب بندی‌های لانگ شات بسیار زیبایی در طول فیلم خواهید دید که بخشی از زیبایی‌های طبیعت را البته مرتبط با فرم داستانی فیلم به نمایش می‌گذارد. آهنگ نیز در طول نمایش تمام این زیبایی‌ها به کار خودش ادامه می‌دهد و لحظه‌ای آرام و قرار ندارد. موسیقی “جانی گرین وودکار” در سراسر فیلم دست از سر شما برنمی‌دارد. صدای ویولن او همیشه طبق ریتم فیلم پیش می‌رود و به اتفاقات بدون حس فیلم جان می‌بخشد. در انتهای فیلم نیز آهنگ‌ها با فرم روایی داستان تغییر می‌کند و لحظات متفاوتی را برای بیننده بوجود می‌آورد.

لانگ شات از کوهستانی که سگی نهفته و مخفی در آن به چشم می‌خورد بخش دیگری اسرار فیلم است! تضاد بیرونی و درونی شخصیت‌ها یکی دیگر از بخش‌های مهم فیلم محسوب می‌شود. شخصیت‌ها در ظاهر دارای خصیصه‌های خاصی هستند اما اگر در آنها عمیق شوید خصوصیات واقعی آنها کاملا متفاوت است، که کشف این جزئیات از بهترین بخش‌های فیلم محسوب می‌شود.

قدرت سگ می‌خواهد به ما بفهماند که به ظاهر آدم‌ها توجه نکنید و عمیق‌تر به موضوعات بنگرید… انسان‌ها ذات واقعی خود را پشت نقاب‌هایشان پنهان می‌کنند و برخی با اخم و بلند کردن صدایشان رازهایشان را پنهان می‌کنند و برخی با سر به زیر بودن و کم‌حرفی نمی‌خواهند دیگران اسرار درونی‌شان را متوجه شوند. بیشتر هدف فیلم نشان دادن نوع نگاه برخی از مردها به مردانگی و برتر دانستن خود نسبت به دیگران است. ما انسان‌ها این را یادمان می‌رود که جنسیت برتری ایجاد نمی‌کند و قانونِ از قبل نوشته شده‌ای برای رفتارهای مردهای واقعی نوشته نشده است! و در کل هر مهارتی اکتسابی است و داشتن مهارتی خاص دلیل بر برتری فردی بر دیگری نیست.

کمی در مورد پایان فیلم The Power of the Dog

در ادامه می‌خواهیم کمی در مورد پایان فیلم صحبت کنیم… مراقب اسپویل باشید!

اگر بیشتر دقت کنید متوجه می‌شوید که رز برای برآورده شدن آرزوهایش با جورج ازدواج می‌کند (اینکه دیگر کار نکند و راحت زندگی کند) و خود جورج نیز برای در آمدن از تنهایی اینکار را انجام داده است. به نظر نمی‌رسد هیچ علاقه‌‌ی آتشینی بین این دو وجود داشته باشد چراکه این عشق به سرعت عجیبی جوش می‌خورد و هیچ شناختی بین آنها نیست و در ادامه هم در فیلم چیز خاصی در این مورد به تصویر کشیده نمی‌شود. به نظر می‌رسد جورج فقط می‌خواهد رز را وسیله‌ای برای تغییرش قرار دهد و این را می‌توان از اصرارِ بیش از حد به زر برای نواختن پیانو متوجه شد. این موضوع و همینطور آزار و اذیت‌های فیل باعث می‌شود که رز به نوعی از درون تهی شود و سمت مشروبات رو بیاورد. در انتهای فیلم رز با فروختن پوست‌های که فیل فروختن‌شان را قدغن کرده بود به نوعی درد درونی خود را تسکین می‌بخشد.

بررسی و تحلیل فیلم The Power of the Dog / نگاهی به پایان فیلم و شخصیت‌ها

از طرفی با ورود خانواده گوردون به مزرعه اذیت‌های فیل شروع می‌شود. از زمانی که او از ازدواج برادرش باخبر می‌شود، خطر از دست دادن تنها فردی که در زندگیش است را حس کرده و نمی‌خواهد دوباره تنها شود. یک راز بزرگ در زندگی فیل است و آن ارتباطی‌ست که با مرید خود برانکو هنری در گذشته داشته است. برانکو فراتر از مربی بلکه معشوقه او بوده است و پس از مرگش فیل در انزوا و تنهایی به سر می‌برد و خود را وقفِ کار کردن در مزرعه کرده است و از طرفی می‌خواهد در این راه برادرش نیز همراهش باشد. در حقیقت او شخصیتی بسیار ترسو، ضعیف و متزلزل دارد که در پشت نقاب مردانگیِ ساختگی‌اش، آن را پنهان کرده است.

اما بگذارید کمی در مورد پیتر گوردون پسر رز صحبت کنیم. در حقیقت او بسیار باهوش، سنگدل و قدرتمند است. آدم‌های باهوش دست خود را به راحتی رو نمی‌کنند و با سپر آرام بودن خود را در برابر گزند دیگران محافظ می‌کنند. عصبانیتش را با سر و کله زدن با شانه‌اش خالی می‌کند و جنگ درونی‌اش را با کم حرفی پنهان می‌کند. پیتر چنین شخصیتی است و فیل در خیالش فکر می‌کند در حال کنترل و آزار او و مادرش است!

از طرفی در آخر فیلم فیل حتی دلش نیز به حال پیتر می‌‌سوزد و به قولی می‌خواهد زیر بال و پرش را بگیرد! غافل از اینکه پیتر در حال کشیدن نقشه‌ای مرگبار برای از سر راه برداشتن فیل است. به سکانس‌های نشان دادن گاو‌های مریضی که سیاه زخم گرفته‌اند دقت کنید، فیلم از همان ابتدا در حال سیگنال دادن به شماست که گاوهای مریض در داستان مهم هستند… (دلیل تغییر رفتار ناگهانی فیل با پیتر در داستان کمی گنگ است. فقط نشان داده می‌شود پیتر از راز فیل باخبر شده و او را در حال حمام دیده است! همین! شاید این تغییر رفتار به خاطر این باشد که فیل بخواهد بیشتر رز را آزار دهد یا می‌خواهد یک برانکو هنری برای پیتر شود! چیزی از این جزئیات در داستان مشخص نمی‌شود و این ضعف فیلم است.)

بررسی و تحلیل فیلم The Power of the Dog / نگاهی به پایان فیلم و شخصیت‌ها

 روی صخره یک سگ در حال پارس کردن دیده می‌شود. فیل دیدن سگی در حال پارس کردن را قدرت می‌دانست اما وقتی متوجه شد پیتر نیز آن را می‌بیند ابتدا کمی جا خورد اما زمانی به قدرت پیتر پی برد که کار از کار گذشته بود… در انتها پیتر با دادن پوست گاو آغشته به سیاه زخم باعث مریضی فیل می‌شود و او را می‌کشد! او را در انتها در کمال خونسردی پشت پنجره می‌بینید که در حال لبخند زدن به مادرش است… آرامش دوباره به زندگی‌شان بازگشته است… 

سخن پایانی

امتیاز سایت ساعت هفت

امتیاز فیلم The Power of the Dog

خیلی خوب

فیلم The Power of the Dog یکی از موفق‌ترین فیلم‌های سال ۲۰۲۱ محسوب می‌شود. فیلم در داستان گویی، قاب‌ بندی‌های زیبا و معنادار، دیالوگ‌ها و توجه به جزئیات جزو بهترین‌های سال محسوب می‌شود. در کنار این‌ها هنرنمایی کم‌نقصِ “بندیکت کامبربچ” بار دیگر ثابت کرد که او توانایی‌های زیادی در بازیگری دارد و می‌تواند از پس هر نوع نقشی بربیاید. اما فیلم بدون مشکل هم نیست ریتم بسیار کند داستان و شخصیت‌ پردازی‌های سطحی بخشی از مشکلات فیلم محسوب می‌شود. 

امیدواریم از مطلب “بررسی و تحلیل فیلم The Power of the Dog ” لذت برده باشید تا بعد…

آخرین مطالب به روز شده

آخرین مقالات اختصاصی

اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Negin
Negin

در یک جمله واقعا فیلم تاثیر گذاریه.