بررسی فصل اول سریال Space Force / نیروی فضایی

سیتکامِ جدید شبکه‌ی Netflix به نام Space Force در تاریخ ۲۹ می ۲۰۲۰ منتشر شد. این سریالِ طنز در مورد جدیدترین شاخه نظامی در ارتش آمریکا پس از بیش از ۷۰ سال به نام “نیروی فضایی” می باشد. سریال Space Force توسط Steve Carell و Greg Daniels – که هر دو برای ساخت سیتکام محبوب The Office بسیار معروف هستند – ساخته شده است. از جمله بازیگران این سریال می توان به Steve Carell در نقشِ ژنرال مارک آر نِرد ، John Malkovich در نقش دکتر آدرین مالوری ، Diana Silvers در نقشِ اِرین (دختر ژنرال) و همچنین Lisa Kudrow بازیگر سریال Freinds در نقشِ مگی (همسر ژنرال) اشاره کرد. در این پست بیشتر با نکات مثبت و منفی این سریال آشنا خواهید شد، با سایت ساعت هفت با بررسی فصل اول سریال Space Force همراه باشید.

اگر به دنبال خواندن مطالب بیشتر در مورد سریال های برتر می گردید به لیست بهترین سریال ها مراجعه کنید…

خلاصه داستان…

داستان سریال Space Force در مورد ژنرال نِرد است که به یکباره به عنوانِ ژنرالِ پنج ستاره‌‌ی ارتش ارتقاء پیدا کرده و تبدیل به رئیسِ شاخه‌ی نظامی جدید ارتش آمریکا ” نیروی فضایی” می‌شود. بعد از این اتفاق او باید طرحی را به اجرا دربیاورد که این نیرو را تا سال ۲۰۲۴ به روی ماه بفرستد و در آنجا پایگاه تحقیقاتی راه‌اندازی کنند. در این راه رئیس دانشمندان نیرویِ فضایی به نام دکتر مالوی به او کمک می کند. ژنرال نِرد در طول این طرح با مشکلات شخصی و همینطور مشکلات زیادی که در پایگاه نظامیی که مسئولیتش را بر عهده دارد، رو به رو می شود و …

سریال Space Force

بررسی فصل اول سریال Space Force

معمولا در شروع یک سریال طنز، بیننده به دنبال شخصیت های دوست داشتنیی میگردد که پتانسیل تبدیل کردنِ مسیرِ جدی سریال را به موقعیت‌های طنز و خنده‌دار داشته باشند. فصل اول یک سریالِ طنز بسیار با اهمیت است. مخصوصا در شخصیت پردازی باید وقت زیادی صرف شود تا شما با تک تک شخصیت‌های آن به خوبی آشنا شده و تکه کلام‌ها و رفتارهای آنها را بهتر بشناسید. سریالِ Space Force دارای طنز قدرتمندی نیست و خیلی کم شما را در طول سریال به خنده می‌اندازد. اینکه شما در طول ۱۰ قسمتِ فصلِ اول چند باری لبخند به روی‌ لبانتان بیاید نشان از بامزگی سریال نیست اما سریال پتانسیل و نوآوری‌های خوبی دارد و ممکن است در فصل‌های بعدی بهتر عمل کند.

یکی از مشکلات سریال ، شخصیت‌ پردازی‌اش است. مثلا شخصیت مگی همسر ژنرال نِرد از همان ابتدا بدون اینکه دلیلش را تا انتهای سریال بفهمید درون زندان است! شخصیت Brad Gregory که به عنوان رئیس دفتر ژنرال فعال است کاملا شخصیت منفعل دارد و تا آخر او را نمی‌شناسید. شخصیت ارین دختر ژنرال زیاد به او پرداخت نمی‌شود و عمق کافی را برایتان پیدا نمی کند. این را می‌توان به تمام شخصیت‌های سریال نسبت داد که سطحی هستند و جزئیات کافی در آنها دیده نمی شود. و البته هیچ کدام دوست داشتنی نیستند و نمی توانید با آنها ارتباط برقرار کنید. و از همه‌ی این ها بدتر اینکه شخصیتِ بامزه و خاصی در سریال نیست که بتواند مثلا مثل شلدون در Big Bang Theory یا مثل بارنی در How Meet Your Mother برایتان خاص شود و شما را ترغیب به دیدن سریال کند. در سریال شخصیت‌های متنوعی را شاهد هستیم اما نه داستانِ آنها و نه خود شخصیت ها نمی‌تواند کاری کند که شما علاقه‌مند به آنها شوید. شخصیت‌ها نکات طنز بسیار کمی در خود دارند و حتی برخی شخصیت‌های فرعی که کاملا توخالی و اضافه به نظر می‌رسند. دیالوگ های بی مزه و اتفاقات تکراری و قابل پیش بینی و شخصیت هایی که به هیچ عنوان نمی‌توانید با آنها ارتباط برقرار کنید مشکل اساسی سریال هستند.

بررسی فصل اول سریال Space Force

سریال دارای قسمت هایی با داستانی به هم پیوسته است و برخی قسمت‌ها داستان خط سیر خاص خود را دارند. مثلا اتفاقات مختلفی که در پایگاه نظامی می افتد یا حسادتی که ژنرال گرابستون فرمانده‌ی نیروی هوایی ارتش آمریکا به ژنرال نرد می کند و پیش پایش سنگ اندازی می کند تا نیروی فضایی با نیروی هوایی ادغام شود.  ارتباطات خواندگی ژنرال با همسرش در زندان و دخترش در منزل که بخش‌هایی از سریال را تشکیل می‌دهد. اما از آنجایی که از نام سریال نیز مشخص است بیشترِ اتفاقات در پایگاه نیروی فضایی در جریان است و داستانِ تصمیماتِ ژنرال در این پایگاه و اتفاقات پیرامون آن را دنبال می کند.

وقتی ژنرال تصمیم می‌گیرد که موشکی را به فضا بفرستند یا تصمیمات بحث برانگیز می‌گیرد که حتی دانشمندان نیز با او مخالفند و یا وقتی که سر و کله‌ی فضاپیماهای چینی پیدا می‌شود و او باید تصمیمات جنجالی تری بگیرد سریال بامزه‌ترین لحظاتش را سپری می‌کند. در کنار لحظات طنز، برخی قسمت‌های سریال شما را به فکر فرو می برد و دارای طعنه‌هایی می‌باشد مثل وقتی که در قسمت اول به هوا فرستادن ماهواره‌ای با شکست رو به رو می شود و ژنرال به همراهش می گوید چقدر خرجش بود و او می گوید “به اندازه‌ی چهار مدرسه راهنمایی!” از این گونه متلک‌ها در طول سریال بسیار زیاد است و گلایه و طعنه به بودجه‌های بدون محدودیتِ بخش نظامی ایالت متحده دارد.

بازی Steve Carell در نقش ژنرال نِرد در این سریال یک انسان منظم و با اصول نظامی را به خوبی زنده کرده‌ است با این حال چند قسمت طول می‌کشد که به طور جدی با شخصیت او ارتباط برقرار کنید‌ و همه خصوصیات او را بشناسید. او بهترین و بامزه ترین شخصیت سریال است اما باز شخصیتی نیست که بتواند به تنهایی کل سریال را نجات دهد و یک تنه سریال را به یک سریال طنزِ موفق تبدیل کند.

یک نگاه به این همه خرجی که برای این سریال شده است بیندازید تا متوجه شوید چقدر شبکه‌ی نت فلیکس برای یک سریال طنز خرج کرده است. اما آیا این همه خرج برای ساخت یک بیسِ نظامیِ واقع پذیر و جلوه‌های ویژه خوب در فضا توانسته کمکی به داستان و ماهیت سریال بکند؟ خیر، این همه خرج کمکی به داستان و طنز درون سریال نکرده است اما این همه نیرویی که در پایگاه نظامی در حال این طرف و آن طرف رفتن هستند یک چیز را به خوبی به مخاطب منتقل می کند. اینکه آمریکا با این همه خرج در حوزه فضایی می توانست زندگی بهتری حتی برای مردم خودش فراهم کند اما خرج در این حوزه یا حوزه‌های نظامیِ دیگر به نوعی میلیاردها دلار صرف موضوعی می کند که نمی تواند کمکی به بهبود زندگی مردم خودش یا دنیا کند و فقط باعث افزودن آتش جنگ و کینه و رقابتِ افسارگسیخته با دیگر کشورها در این حوزه می‌شود. البته این فقط ایالت متحده نیست بلکه در بسیاری از کشورهای دنیا این گونه ولنگاری‌های اضافه‌ی نظامی را شاهد هستیم و سریال به خوبی با فضاسازی و البته دیالوگ ها و طعنه های به موقع اش بیننده را از این نظر به فکر فرو می‌برد.

نتیجه گیری…

اگر بخواهیم منصفانه نگاه کنیم سریال Space Force ، یک سریال ضعیف نیست (برخلاف امتیاز ۴۰ در روتن) مخصوصا که تِم جدید و نوآوری‌های جالبی را در دل خود دارد و از این نظر یک سریال طنز با یک نگاهِ کاملا جدید محسوب می‌شود‌. اما باید قبول کنیم که به عنوان یک سریال طنز نمی‌تواند آنچنان شیرین باشد و شخصیت‌های دوست داشتنی کم دارد و برخی از آنها از انسجام خوبی برخوردار نیستند و به آنها در طول فصل اول خوب پرداخت نمی‌شود. با این حال اتفاقات متنوع در داستان سریال کاری می کند که از دیدن سریال خسته نشوید و آن را تا انتها دنبال کنید‌. در کل سریال نیروی فضایی ارزش یکبار دیدن را دارد و همینطور پتانسیل این را دارد تا در فصل‌های بعدی با شخصیت‌‌پردازیِ بهتر و اتفاقات طنز بهتر و بامزه تر تبدیل به یک سیتکام موفق شود‌.

نتیجه گیری…

امتیاز سایت ساعت هفت

امتیاز سریال Space Force

متوسط

 باید قبول کنیم این سریال به عنوان یک سریال طنز نمی‌تواند آنچنان شیرین باشد و شخصیت‌های دوست داشتنی کم دارد و برخی از آنها از انسجام خوبی برخوردار نیستند و به آنها به خوبی پرداخت نشده است. با این حال اتفاقات متنوع در داستان سریال کاری می‌کند که از دیدن سریال خسته نشوید و آن را تا انتها دنبال کنید‌.

آخرین مطالب به روز شده

محبوب‌ترین مطالب

آخرین مقالات اختصاصی

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کاربران ناشناس
کاربران ناشناس

یاد مایکل اسکات میفتم تو آفیس

trackback

[…] داستان سریال Space Force در مورد ژنرال نِرد (با بازی Steve Carell ) است که به یکباره به عنوانِ ژنرالِ پنج ستاره‌‌ی ارتش ارتقاء پیدا کرده و تبدیل به رئیسِ شاخه‌ی نظامی جدید ارتش آمریکا ” نیروی فضایی” می‌شود. بعد از این اتفاق او باید طرحی را به اجرا دربیاورد که این نیرو را تا سال ۲۰۲۴ به روی ماه بفرستد و در آنجا پایگاه تحقیقاتی راه‌اندازی کنند. در این راه رئیس دانشمندان نیرویِ فضایی به نام دکتر مالوی به او کمک می‌کند. ژنرال نِرد در طول این طرح با مشکلات شخصی و همینطور مشکلات زیادی که در پایگاه نظامیی که مسئولیتش را بر عهده دارد، رو به رو می شود و … (ادامه) […]