بررسی فیلم Green Book / گذر از جاده‌ی انسانیت

فیلم Green Book (گرین بوک ، کتاب سبز) یک فیلم آمریکاییِ درام کمدی محصول سال ۲۰۱۸ می‌باشد. این فیلم با بودجه ۲۳ میلیون دلاری در تاریخ ۱۶ نوامبر ۲۰۱۸ توسط Universal Pictures منتشر و توانست ۳۲۸ میلیون دلار فروش جهانی داشته باشد. با سایت ساعت هفت با بررسی فیلم Green Book همراه باشید.‌‌

برترین‌ فیلم‌های اسکار 

در بخش جدید سایت ساعت هفت قصد داریم تا نگاهی به برندگان اسکار از سال 2000 تا 2020 بیندازیم و هر یک را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دهیم. متن پیش رو برترین فیلم اسکار سال 2019 می‌باشد. برای دیدن لیست کامل اسکاری های هر سال کلیک کنید….

بررسی فیلم Green Book

نگاهی کوتاه به داستان فیلم:

“تونی لیپ” فردی قلدر ، خشن و پول دوست است که به عنوان نگهبان در بارها و رستوران‌ها مشغول کار است. او توسط یک پیانیستِ مشهورِ سیاهپوست به نام ” دان شرلی” استخدام می‌شود تا در جریان تور جنوب آمریکای “دان” راننده و بادیگارد او باشد و ….

بررسی فیلم Green Book

بررسی فیلم Green Book

یکی از موارد و معضلاتی که جامعه بشری در طول تاریخ با آن دست و پنجه نرم کرده موضوع نژادپرستی است و حتی پیشرفت علم و فرهنگ بشری ، آموزش ها ، رسانه ها و تلاش‌های مخالفین نژادپرستی نیز نتوانسته به طور کامل نژاد پرستی را ریشه‌کن کند. مخصوصا این روزها و با مرگ یک سیاهپوست توسط پلیس در کشور آمریکا مجددا موضوع نژاد‌پرستی به سرتیتر اول خبری در دنیا تبدیل شده‌است و رنگین پوستان و سفید پوستان مجددا به جان هم افتاده‌اند.

برتری جوییِ نژادی بیماری است که نیاز به درمانِ روانی دارد و تمامی انسان‌ها در وجودشان یک نژادپرست وجود دارد ، تصمیم این امر که آیا نژاد پرست درونمان را بیدار کنیم یا این که دفنش کنیم با خودمان است و جامعه نیز تاثیر به سزایی در این امر دارد. باید به این اعتقاد برسیم که تنها تفاوت ما با نژادهای دیگر در ظواهر است و رنگ پوست ، زبان و . . . ما را از کس دیگری برتر نمی‌کند و درون ما ، منش و طرز تفکر ماست که تفاوت‌ها را ایجاد می‌کند. در کشور خود ما مصداق بارز نژاد پرستی رفتار و نگاهی است که گاها به اتباع و مهاجرین کشورهای دیگر داریم و نژادپرستی فقط جدال بین سیاه و سفید نیست. بشریت ثابت کرده‌است که علی رغم پیشرفت بی‌نظیر در علم و تکنولوژی همچنان در امور انسانی ضعیف عمل کرده و از حل کردن موردی همچون نژاد پرستی عاجز است.

بررسی فیلم Green Book

     فیلم Green Book اولین فیلم ضدنژادپرستی سینما نبود و آخرین آنها هم نخواهد بود اما یکی از زیباترین آن هاست.

در سال ۲۰۱۸ پیتر فارلی (Peter Farrelly) نیز با فیلم Green Book به انتقاد از نژادپرستی پرداخت و با ساخت یک فیلم در سبک درام کمدی و زندگی نامه‌ای ، توانست نگاه ها را به سمت خود جلب کند و فیلمی زیبا و تاثیرگذار خلق کند.

پیتر فارلی که سابقا او را به همراه برادرش بابی فارلی در ساخت فیلم های کمدیِ مانند احمق و احمقتر ، سه کله پوک و . . . به یاد داریم این بار قدرتمند‌تر از همیشه توانسته اثری را خلق کند که پس از تماشا به سادگی از ذهنتان پاک نشود. فیلم Green Book اولین فیلم ضدنژادپرستی سینما نبود و آخرین آنها هم نخواهد بود اما یکی از زیباترین آن هاست. این فیلم توانست به خوبی نظر منتقدین و بینندگان را جلب کند و در امر کسب جوایز نیز دستی پر داشته باشد.

ابتدا در جشنواره بین المللی فیلم تورنتو Green Book جایزه انتخاب مردم را کسب کرد . در اسکار Green Book کاندید پنج جایزه شد و در نهایت در سه بخش بهترین فیلم ، بهترین فیلمنامه غیر اقتباسی و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برنده اسکار شد. در گلدن گلوب نیز موفق به کسب عنوان بهترین فیلم موزیکال-کمدی شد.

بیشترین نکته ای که باعث موفقیت Green Book شد علاوه بر ساخت و فیلمنامه زیبایی که دارد نمایش خیره کننده و بی‌نظیر “ویگو مورتنسن” در نقش تونی لیپ و “ماهرشالاعلی” در نقش دان شرلی می باشد . این دو توانسته اند به زیبایی هرچه تمام تر یک زوج موفق را بسازند و تا پایان فیلم شما را مبهوت نمایش دلنشینی از هنر بازیگری خود کنند. ماهرشالا علی برای نقشش اسکار گرفت اما ویگو مورتنسن علی رغم شایستگی بسیار غافله را به رقیب سرسختش رامی مالک برای فیلم “حماسه کولی” (Bohemian Rhapsody) باخت.

90/100

بررسی فیلم Green Book

       پس از اتمام فیلم شما درگیرِ احساساتِ به شدت قدرت‌مندی می‌شوید که در طرز نگاهتان بسیار تاثیرگذار خواهد‌بود و این همان چیزیست که ما از هنر سینما انتظار داریم

نگاه دیگر (وحید یعقوبی)

فیلم Green Book داستان یک سفر جاده‌ای به درون دوره‌ای تلخ از تاریخ آمریکاست. دوره‌ای که هنوز ارزش‌گذاری انسان‌ها فراتر از ذات و یا هنر آنها فقط به رنگ پوست‌شان خلاصه می‌شد. حال یک هنرمند سیاه‌پوست که از لحاظ هنری و جایگاه بسیار بالاتر از بسیاری از سفیدپوستان آن مناطق است فقط به خاطر رنگ و نژادش مورد نگاه تحقیرآمیز عده‌ای نژادپرست قرار می‌گیرد. در طول خط سیر این سفرِ جاده‌ای یک رابطه‌ی دوستی بین دو شخصیت اصلی فیلم یعنی تونی لیپ که یک بادیگارد سفید پوست است و دان شرلی که یک پیانیست مشهور سیاه‌پوست است، شکل می‌گیرد. با تمام طرز فکر‌های متفاوتشان هر دو در طول این مسیر از هم درس‌ها می گیرند و به شخصیت‌هایی متفاوت تبدیل می‌شوند.

Green Book فیلمی‌ست پر محتوا و خوش ساخت که شما را در ماجرایی متاثر کننده و دردناک با خود همراه می‌کند. این فیلم نشان می‌دهد که برخی معضلات و عقب‌ماندگی‌های اجتماعی تنها حاصل سال‌های طولانی جهالت و عقاید افراطیِ بشر بوده‌است به طوری که می‌بینیم که برخی رفتار‌های ناسالم و اشتباه در مواجه شدن با این گونه مسائل تنها حاصل ناآگاهی و جهل می‌باشد. وقتی صحبت از ساخت فیلمی محتوا محور و ارزشمند با داستانی گیرا و دل‌نشین می‌شود، مسلما حسی شبیه به تماشای Green Book را برای خود متصور می‌شویم. اگرچه این موضوع به شکل‌ها و روش‌های گوناگونی در سال‌های اخیر بر پرده‌ی نمایش ظاهر شده‌است. اما مطمئنا این سفرِ تلخ و شیرین در جاده‌ی انسانیت یکی از جذاب‌ترین فیلم‌ها در این ژانر بوده‌است زیرا پس از اتمام فیلم شما درگیرِ احساساتِ به شدت قدرت‌مندی می‌شوید که در طرز نگاهتان بسیار تاثیرگذار خواهد‌بود و این همان چیزیست که ما از هنر سینما انتظار داریم.

100 /85

نتیجه گیری…

فیلم Green Book تمامی عناصر بکر یک فیلم خوب را داراست و پس از تماشای آن حال شما نیز خوب خواهد بود. کتاب سبز جدا از سرگرم کننده بودن و بازی خوب بازیگرانش و فیلم‌نامه‌ی قدرتمندش شما را به شدت به فکر فرو می‌برد و باعث می‌شود انسان نگاهی عمیق به رفتار‌های نادرست و ناآگاهانه‌ی اجتماعی خود و تاثیر آن بر جامعه داشته باشد‌.

فیلم Green Book

بررسی فیلم Green Book
فیلم Green Book

نمره سایت ساعت 7

(عالی)

(عالی)

 گذر از جاده‌ی انسانیت

فیلم Green Book تمامی عناصر بکر یک فیلم خوب را داراست و پس از تماشای آن حال شما نیز خوب خواهد بود. Green Book جدا از سرگرم کننده بودن و بازی خوب بازیگرانش و فیلم‌نامه‌ی قدرتمندش شما را به شدت به فکر فرو می‌برد و باعث می‌شود انسان نگاهی عمیق به رفتار‌های نادرست و ناآگاهانه‌ی اجتماعی خود و تاثیر آن بر جامعه داشته باشد‌.

آخرین مطالب به روز شده

آخرین مقالات اختصاصی

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها