بررسی فیلم Million Dollar Baby / مُشتی محکم و قلبی بزرگ

فیلم “عزیزِ میلیون دلاری” (Million Dollar Baby) یک درام-ورزشی آمریکایی به کارگردانی یکی از اسطوره‌های سینمای هالیوود یعنی “کلینت ایستوود” (Clint Eastwood) است. این فیلم به نویسندگی “پل هگیس” (Paul Haggis) و براساس داستانی از “اف.ایکس توله” (F.X. Toole) ساخته شده‌است. از بازیگران این اثر میتوان به “هیلاری سوانک” (Hilary Swank) ، “کلینت ایستوود” (Clint Eastwood) و “مورگان فریمن” (Morgan Freeman) اشاره کرد. عزیز میلیون دلاری بیست و پنجمین فیلم ایستوود در مقام کارگردان می‌باشد و همچنین دومین فیلمی‌ست (اولین فیلم Unforgiven محصول سال ۱۹۹۲ می‌باشد) که برای او جایزه‌ی اسکار بهترین فیلم و بهترین کارگردانی را به ارمغان آورده‌است. این فیلم در هفت رشته‌ی مختلف نامزد دریافت جایزه اسکار شد که در نهایت با چهار اسکار از جمله بهترین فیلم،بهترین کارگردانی،بهترین بازیگر نقش اول زن و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد مراسم را ترک نمود. فیلم Million Dollar Baby جزو ۲۵۰ فیلم برتر تاریخ سینما در سایت IMDB بوده و یکی از بهترین و موفق‌ترین آثار کلینت ایستوود بزرگ بحساب می‌آید. با سایت ساعت هفت با بررسی فیلم Million Dollar Baby همراه ما هستیم.

برترین‌ فیلم‌های اسکار 

در بخش جدید سایت ساعت هفت قصد داریم تا نگاهی به برندگان اسکار از سال 2000 تا 2020 بیندازیم و هر یک را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دهیم. متن پیش رو برترین فیلم اسکار سال 2008 می‌باشد. برای دیدن لیست کامل اسکاری های هر سال کلیک کنید….

بررسی فیلم Million Dollar Baby
“مردم عاشق خشونت‌اند
اونا با دیدن یه صحنه تصادف می‌ایستن 
تا جسدها‌ رو ببینن
همین افراد ادعا می‌کنند که بوکس رو دوست دارن
اما اصلاً نمی‌دونن بوکس چیه!
بوکس راجع به احترامه
بدست آوردن احترام برای خودت و گرفتنش از حریفت”

خلاصه داستان:

مگی فیتز جرالد (با بازیِ هیلاری سوانک) یک بوکسور آماتور است که اهداف و رویاهای بزرگی را در سرش پرورش می‌دهد. مگی که با سی سال سن به عنوان پیشخدمت در رستوران مشغول به کار می‌باشد، سعی دارد تا فرانکی دان(با بازیِ کلینت ایستوود) یک مربی کارکُشته و حرفه‌ای که بوکسورهای بزرگ و سرشناسی را تعلیم داده است، مُجاب کند تا مربیگری‌اش را بعهده بگیرد. اما فرانکی به خاطر سن زیاد و مهم‌تر از آن دختر بودنش از انجام اینکار سر باز می‌زند. اما مگی تسلیم نمی‌شود و با سرسختی و تلاش روزافزونش بالاخره فرانکی را وادار به قبول همکاری می‌کند. در ادامه مگی با تمرین‌های سخت و کمک فرانکی و همچنین پشتکار خودش خیلی زود پله‌های ترقی را طی می‌کند. او حریفانش را یکی پس از دیگری ناک اوت می‌کند و در مدت زمان کمی برای حضور در مسابقات قهرمانی جهان انتخاب می‌شود. اما یک حادثه‌ی عمدی زندگی او را ….

بررسی فیلم Million Dollar Baby  “مُشتی محکم و قلبی بزرگ”

بررسی فیلم Million Dollar Baby
” در ابتدایِ فیلم شما با دختری ساده و بی‌آلایش آشنا می‌شوید که چیزی ندارد بجز مُشتی محکم و قلبی بزرگ که همین‌ها برای آنچه آرزویش را دارد کافیست. “
فیلم Million Dollar Baby یا همان عزیز میلیون دلاری دارای دو بخش کاملاً متفاوت و مجزا می‌باشد. در بخش اول شما با یک داستانِ ورزشی و انگیزشیِ پرشور روبرو هستید که حسابی سرحالتان می‌کند. اما بخش دوم داستان یک درام تلخ و غمگین است که شما را حسابی به فکر فرو برده و درگیر می‌کند. این همان چیزی‌ست که شما از فیلمی درام توقع دارید،اینکه یک زندگیِ واقعی را با تمام فراز و نشیب‌هایش به تصویر بکشد و از لحظه‌ی آغاز تا انتها شما را محو داستانش کند.
در ابتدایِ فیلم شما با دختری ساده و بی‌آلایش آشنا می‌شوید که چیزی ندارد بجز مُشتی محکم و قلبی بزرگ که همین‌ها برای آنچه آرزویش را دارد کافیست. نیمه‌ی اول فیلم پر از لحظات تلخ و شیرینی است که در مجموع حس خوبی را به شما منتقل می‌کند. اما پس از گذر از این نیمه متوجه خواهید شد که با یک فیلم صرفاً ورزشی و انگیزشی همچون مجموعه فیلم‌های “راکی” روبرو نیستید. اینجا همان جایی است که داستان فیلم شما را شوکه می‌کند و از داستانی پرهیجان و سریع به درامی تلخ و آرام تبدیل می‌شود. درواقع در نیمه دوم فیلم شما وارد تونلی تنگ و تاریک می‌شوید که با وجود دیدن انتهایش باز هم برایتان ترسناک است.پایان بندی فیلم نیز از لحاظ سینمایی یک پایان دراماتیک و فوق‌العاده جسورانه است،از آن پایانهایی که بشدت شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگرچه عده‌ای این پایان‌بندی را کمی ناامیدکننده و ناخوشایند (برای بیمارانی که با امراضی مشابه آنچه مگی به آن دچار می‌شود) دانسته و به کلی ارزش‌های دیگر فیلم را نادیده گرفته‌اند. اما باید یادمان باشد که سینما جایی‌ست برای رویاپردازی و اگر بخواهیم به شکلی ایده‌آل‌گرا به آن نگاه کنیم باید بسیاری از فیلم‌های بزرگ تاریخ سینما را زیر سوال ببریم. اما اگر واقع‌بین باشیم این همان پایانی است که باید برای این داستان پرشور اتفاق می‌افتاد. البته این بدان معنا نمی‌باشد که این فیلم کامل و بی‌نقص بوده است،زیرا پس از شُک ناگهانی که در اواسط فیلم به شما داده می‌شود. داستان فیلم دچار کمی شلختگی و افول می‌شود که با هجویات و سیاه‌نمایی پر شده‌است. برای مثال بنظر می‌رسد درباره رفتارهای خانواده‌ی مگی و بخصوص مادرش کمی سیاه‌نمایی صورت گرفته است که این موضوع می‌تواند آزاردهنده باشد و ذهن شما را از اصل محتوای داستان دور کند. خوشبختانه پایان دراماتیک و خاص فیلم تاحدودی این ضعف‌ها را کمرنگ کرده است.
بررسی فیلم Million Dollar Baby
” ایستوود در فیلم Million Dollar Baby باری دیگر به همگان ثابت می‌کند که چیزی بیشتر از یک سمبل و اسطوره در سینمای هالیوود است. “
وقتی به کارنامه‌ی هنریِ طول و دراز “کلینت ایستوود” نگاه می‌کنید، یک چیز بخصوص ذهن شما را درگیر خواهد کرد. اینکه این مرد مسلماً خستگی ناپذیرترین هنرمند در تاریخ سینما بوده‌است. تنها نگاهی گذرا به لیست فیلم‌هایی که او در آنها نقش آفرینی کرده و یا کارگردانی آن را بعهده داشته (در بسیاری موارد هردوی آنها) کافیست تا بفهمید که او یکی از بزرگترین عاشقان سینماست. ایستوود در فیلم Million Dollar Baby باری دیگر به همگان ثابت می‌کند که چیزی بیشتر از یک سمبل و اسطوره در سینمای هالیوود است.
از نکات جالب درباره‌ی این فیلم این است که ایستوود علاوه بر تهیه‌کنندگی، کارگردانی و ایفای نقش اصلی فیلم،موسیقی متن را هم خودش ساخته‌است. پس از فیلم موفق و تماشایی Mystic River محصول سال ۲۰۰۳ این دومین باری بود که او موسیقی متن فیلم‌هایش را تهیه می‌کرد. البته اینبار موسیقی متنش نامزدی در جوایز گرمی را نیز برایش بهمراه داشت. نکته جالب دیگر اینکه در این فیلم تنها سه بازیگر نقش اصلی وجود دارد که هر سه نفرشان نامزد دریافت جایزه اسکار بوده و در نهایت موفق به بردن دو جایزه شده‌اند. “هیلاری سوانک” در این فیلم فوق‌العاده و استثنایی ظاهر شده و مسلماً برای ایفای این نقش تمرین‌های بسیار سختی را پشت سرگذاشته است. البته او مزد تلاش و هنرنمایی خیره‌کننده‌اش را با دریافت مهم‌ترین جوایز بازیگری سال دریافت نمود. “مورگان فریمن” دوست‌داشتنی نیز هم به عنوان راوی داستان و هم بعنوان بازیگر در این فیلم حضور داشته است که در نهایت برایش یک جایزه اسکار به ارمغان آورد. اگرچه بنظر می‌رسد که این اتفاق می‌توانست سالها قبل و برای فیلم‌هایی که او به مراتب حضور پررنگ‌تر و پرشورتری در آنها داشته اتفاق بیافتد. کاراکتر آرام و خونگرم او در کنار شخصیت تند مزاج و خونسرد فرانکی (با بازیِ کلینت ایستوود) یکی از زوج‌های جذاب و دوست‌داشتنی هالیوود را بوجود آورده‌است.البته ناگفته نماند که ایستوود نیز در این فیلم نقش‌آفرینی بی‌نقصی از خود به نمایش گذاشته است. شاید به جرات بتوان گفت یکی از سه نقش‌آفرینی برتر او در تمام سال‌های بازیگریش را در این فیلم مشاهده کردیم.
بررسی فیلم Million Dollar Baby
“فرانکی همیشه میگفت بوکس یه عمل غیرطبیعیه
که همه‌چیز تو بوکس برعکسه
گاهی اوقات بهترین روش برای ضربه زدن اینه که 
یه قدم بری عقب”

نتیجه گیری…

در پایان میتوان گفت “Million Dollar Baby” یک درام خاص و تاثیرگذار است که در عین سادگی به مفاهیم پیچیده و عمیق انسانی اشاره می‌کند. در این فیلم شخصیت‌ها،روابط میان آنها و داستان فیلم آنچنان بی‌نظیر باهم ترکیب شده‌اند که تماشای آن برای همه‌‌ی افراد تجربه‌ای استثنایی خواهد بود. بطورکلی شاید نتوان Million Dollar Baby را یک شاهکار سینمایی نامید، اما از بسیاری جهات فیلمی قدرتمند و عالی می‌باشد. بخصوص در مقایسه با فیلم‌های جدید که ارزش‌های سینمایی و بصری آنها بشدت رو به افول است‌. پس اگر تاکنون موفق به تماشای این فیلم زیبا و فوق‌العاده نشده‌اید، وقت را از دست ندهید و مطمئن باشید که پشیمان نخواهید شد.

فیلم Million Dollar Baby

بررسی فیلم Million Dollar Baby
فیلم Million Dollar Baby

نمره سایت ساعت 7

(عالی)

(عالی)

مشتی محکم و قلبی بزرگ

بطورکلی شاید نتوان Million Dollar Baby را یک شاهکار سینمایی نامید، اما از بسیاری جهات فیلمی قدرتمند و عالی می‌باشد. بخصوص در مقایسه با فیلم‌های جدید که ارزش‌های سینمایی و بصری آنها بشدت رو به افول است‌. پس اگر تاکنون موفق به تماشای این فیلم زیبا و فوق‌العاده نشده‌اید، وقت را از دست ندهید و مطمئن باشید که پشیمان نخواهید شد.

امیدواریم از مطلب بررسی فیلم Million Dollar Baby لذت برده باشید تا بعد…

آخرین مطالب به روز شده

آخرین مقالات اختصاصی

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پژمان محمدی
پژمان محمدی

سلام در همه زمینه ها نویسندگی میکنم اگه بخواید ترجمه هم انجام میدم

امین علیرضائی
پاسخ به  پژمان محمدی

سلام حتما بهتون ایمیل میزنم دوست عزیز (ویرایش: ایمیل براتون ارسال شد)