بررسی سریال کره‌ای Revenant

“از گور برخاسته” (Revenant) یک مجموعه تلویزیونیِ معمایی-مهیج-ترسناک و ماوراءطبیعی ساخت کشور کره‌ جنوبی می‌باشد. فیلم‌نامه این سریال توسط “کیم یون‌هی” (خالق سریال پادشاهی “Kingdom”) نوشته شده و “لی اوک‌گیو” توسعه‌دهنده و سازنده این اثر بوده است. “لی جونگ ریم” و “کیم جائه هونگ” کارگردانان ۱۲ قسمت این سریال هستند. “کیم تائری”، “اوه یونگ‌سه” و “هونگ کیونگ” بازیگران نقش اصلی این سریال به حساب می‌آیند. سریال “از گور برخاسته” از تاریخ ۲۳ ژوئن لغایت ۲۹ جولای ۲۰۲۳ از شبکه SBS در کره جنوبی منتشر گردید. همچنین پخش جهانی این مجموعه را دیزنی پلاس برعهده داشته است. در ادامه قصد داریم بیشتر در مورد سریال صحبت کنیم، پس با ما همراه باشید.

تگ مرتبط: بررسی سریال

خلاصه داستان سریال

داستان این سریال حول محور یک دختر جوان به نام گو سان‌یئونگ (با بازیِ کیم تائری) می‌چرخد که پس از دریافت یک یادگاری از پدر مرده‌اش، مرگ‌های مرموزی در اطراف او اتفاق می‌افتد. سان‌یئونگ پس از آشنایی با یک استاد فولکلور به نام یئوم هه‌سانگ (با بازیِ اوه یونگ‌سه) که توانایی دیدن ارواح را دارد درمی‌یابد که توسط یک روح شیطانی تسخیر شده است. پروفسور هه‌سانگ که در نوجوانی مادرش توسط همین روح شیطانی به قتل رسیده به درخواست پدر سان‌یئونگ (که در نامه‌ای قبل از مرگش از او کمک خواسته است) برای کمک به او دست به کار می‌شود. آنها با ردیابی کارهای پدر سان‌یئونگ و خودکشی‌های عجیبی که برای اطرافیانش اتفاق می‌افتد، جستجو را آغاز می‌کنند و در ادامه …

بررسی سریال کره‌ای Revenant

سان‌یئونگ: بمیر، اونوقت میفهمی چقدر دلت میخواسته که زندگی کنی!”

بررسی سریال Revenant” بازگشت برای انتقام”

سریال “Revenant” داستانی تاریک، پرپیچ و خم و درگیرکننده دارد که معجونی تمام عیار برای طرفداران ژانر ترسناک و مهیج محسوب می‌شود. جذابیت داستان و شخصیت‌های اصلی آن و ترکیب آنها با داستان‌های فرعی باعث شده تا مدت زمان طولانی اپیزودها برایتان ملال‌آور نشود.

نکته جالب درباره این سریال اینست که مهم نیست شما یک فرد واقع‌گرا هستید یا اینکه به مسائل فراطبیعی اعتقاد دارید، فضا‌سازی این سریال به شدت باورپذیر بوده و به هیچ عنوان شما را اگزجره نخواهد کرد. هرچه سریال جلوتر می‌رود شما نیز به همراه شخصیت‌های اصلی داستان به دنبال جواب معماها خواهید بود. اگرچه گاهی سازندگان سریال با سرنخ‌های اضافی کمی قصه را لوس می‌کنند.

شاید بزرگترین ایراد فیلم‌ها و سریال‌های کره‌ای همین اکت زیادی بازیگران و تاکید دوربین برروی این اکت‌ها می‌باشد. درواقع آنها بسیاری از لحظات مهیج و غافلگیرکننده سریال را با نشان دادن این لحظات از بین می‌برند که در بسیاری موارد غیر ضروری و بیهوده می‌باشند. این مسئله اگر در جهت گول زدن مخاطب باشد تاحدودی قابل توجیح می‌باشد، اما متاسفانه در آثار نمایشی کره‌ای این لحظات نه برای گول زدن بلکه به عنوان سرنخ‌های عمدی به ما نشان داده می‌شوند. به شخصه به عنوان یک مخاطب پروپاقرص آثار جنایی ترجیح می‌دهم که سازندگان در آثار اینچنینی مرا فریب دهند تا اینکه با نشان دادن چنین صحنه‌هایی به شعورم توهین کنند. هرچند در آثار کره‌ای این یک موضوع رایج بوده و از این نظر نمیتوان آن را یک ایراد بسیار بزرگ برای این سریال بحساب آورد و تنها نکته‌ایست که ممکن است برای عده‌ای آزاردهنده باشد.

بررسی سریال کره‌ای Revenant / بازگشت برای انتقام 1

این بسیار عالیست که در یک سریال کره‌ای همچین شخصیت‌پردازی قدرتمندی را مشاهده می‌کنیم. سناریوی سریال “از گور برخاسته” برای تمام کاراکترهای اصلی و فرعی داستان با دقت و هدفمند وقت گذاشته و همین موضوع فیلم‌نامه‌ی سریال را به بهترین بخش آن تبدیل کرده است. همانطور که داستان اصلی سریال جلو می‌رود ما با داستان شخصیت‌های فرعی نیز آشنا می‌شویم و اتفاقات و حوادث مختلفی را در هر قسمت نظاره‌گر هستیم.

“کیم یون‌هی” نویسنده‌ی مشهور این سریال (کسی که پیش‌تر با نویسندگی و ساخت سریال Kingdom نشان داده که تبحر خاصی در روایت داستان‌های مهیج و ترسناک با پس‌زمینه‌ای تاریخی دارد) برای تمامی کاراکترها داستانی مجزا در نظر گرفته و میتوان گفت هیچ شخصیت اضافی و نتراشیده‌ای در متن سریال دیده نمی‌شود. چیزی که جالب بوده اینست که این موضوع نه تنها به خط اصلی داستان آسیب نزده (با دور کردن مخاطب از اتفاقات داستان اصلی) بلکه باعث افزایش هیجان و جذابیت داستان نیز شده است.

در اپیزودهای میانی (قسمت ششم و هفتم) به یکباره اطلاعات و حقایق زیادی از داستان اصلی برای مخاطب فاش می‌شود که نوعی ریسک از طرف سازندگان به حساب می‌آید. زیرا این مسئله میتواند هیجان داستان و سریال را تا حدود زیادی از بین ببرد. سپس سریال (در قسمت هشتم) وارد یک خط داستانی مشخص و قابل پیش‌بینی می‌شود و دیگر خبری از هیجان و سورپرایزهایی که در قسمت‌های نخست شاهدش بودیم، نیست. داشتن یک الگوی مشخص و قابل شناسایی بدترین بلایی‌ست که میتواند سر یک فیلم‌نامه آثار ترسناک، مهیج و جنایی بیاید. متاسفانه این موضوع می‌تواند ریتم سریال را کُند کرده و وقایع آن را به شدت قابل پیش‌بینی و حوصله سربر سازد.

بررسی سریال کره‌ای Revenant

اما خوشبختانه داستان این سریال دارای ریشه‌های مرموزی‌ست که به سازندگان کمک کرده تا بتوانند ریتم هیجانی آن را بخوبی کنترل کنند. پس درست در جایی که شما فکر می‌کنید همه‌چیز را در مورد داستان اصلی متوجه شده‌اید‌. به یکباره غافلگیر شده و مغزتان برای پیدا کردن جواب درست معماهای داستان به چالش کشیده می‌شود. میتوان گفت سازندگان سریال “Revenant” در تلاشند تا نگذارند که مخاطب زودتر از شخصیت‌های داستان به جواب‌های درست برسد. در نتیجه می‌خواهند که شما نیز همراه کاراکترها در پیچ و تاب‌های داستان گم شوید و این همان چیزی‌ست که از یک سریال مهیج و ترسناک توقع داریم.

نمیتوان از نکات مثبت این سریال سخن گفت و از اجرای بسیار خوب بازیگران آن به ویژه “کیم تائری” حرفی نزد. تائری در این سریال یک شخصیت چند وجهی و پیچیده را به زیبایی هرچه تمام‌تر به نمایش گذاشته که نشان از تسلط بالای او برروی اجرایش دارد. هرچند که “اوه یونگ‌سه” و “هونگ کیونگ” نیز مکمل‌های بسیار خوبی برای تکمیل هنرنمایی تائری بوده‌اند. نقش‌آفرینی تائری و یونگ‌سه بقدری تماشایی بوده که گاهاً فراموش می‌کنید که این داستان تخیلی و ساختگی بوده و همه‌چیز آن برایتان قابل باور می‌شود. درواقع موضوع ماوراءطبیعی این سریال در کمتر جایی حس عجیب و غریب بودن را به بیننده منتقل می‌کند. در سریال “از گور برخاسته” مدت زمان طولانی اپیزودها کلافه‌کننده و اضافی نمی‌باشد. زیرا سناریوی سریال در هر قسمت با چالش‌های جدید و داستان‌پردازی فوق‌العاده شما را مشتاق و کنجکاو نگه می‌دارد. شاید تنها نکته‌ی منفی در فیلم‌نامه این سریال نبود یک شخصیت طناز و شوخ‌طبع می‌باشد که بتواند در جای مناسب حال و هوای متفاوتی به داستان اضافه کند. به غیر از این مورد فیلم‌نامه سریال در سایر جنبه‌های داستانی عملکرد بسیار خوبی داشته است.

بررسی سریال کره‌ای Revenant

سخن پایانی

امتیاز سایت ساعت هفت

امتیاز سریال کره‌ای Revenant

خیلی خوب

در آخر میتوان گفت که پایان سریال “Revenant” از چند قسمت قبل‌تر تاحدود زیادی قابل ردگیری بود و با کلیشه‌ی همیشگیِ داستان‌های ترسناک همخوانی داشت. موضوعی که میتواند بینندگان سختگیری که با جدیت بیشتری داستان را پیگیری می‌کنند و به دنبال پایانی متفاوت و چالش‌برانگیز هستند را ناامید کند. اما بطورکلی اینکه سناریوی سریال داستانش را بخوبی جمع‌بندی کرده و به تمامی سوال‌های اساسی مخاطب پاسخ می‌دهد یک نکته بسیار مثبت می‌باشد. شما پس از تماشای سریال “از گور برخاسته” این حس را خواهید داشت که یک داستان جنایی ترسناک فوق‌العاده را دیده‌اید. داستانی که به همان اندازه که هیجانی و غافلگیرکننده بود به همان میزان نیز دراماتیک، تراژیک و تاثیرگذار بود. پس تماشای این سریال جذاب و دیدنی را به هیچ عنوان از دست ندهید.

آخرین مطالب به روز شده

محبوب‌ترین مطالب

آخرین مقالات اختصاصی

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها