بررسی سریال The Lord of the Rings: The Rings of Power تا قسمت پنجم

سریال ارباب حلقه‌ها با نام کامل The Lord of the Rings: The Rings of Power یک اثر جنجالیِ بزرگ براساسِ یکی از فانتزی‌ترین رمان‌های تاریخ به همین نام نوشته J. R. R. Tolkien می‌‌باشد. در سال 2017 رقابتی بین نت فلیکس، اچ بی او و آمازون برای خریدِ امتیازِ ساختِ سریال ارباب حلقه‌ها شکل گرفت. در یک حرکت غیرمنتظره مدیر عامل کمپانی آمازون “جف بزوس” شخصا وارد مذاکره برای بدست آوردن حق امتیاز این سریال شد. نهایتا در نوامبر همان سال استودیوی آمازون با مبلغ باور نکردنی 250 میلیون دلار توانست امتیاز ساخت این سریال را بدست بیاورد. برای ساخت این سریال مبلغ 1 میلیارد دلار در ابتدا اختصاص داده شده که می‌تواند آن را به پرهزینه‌ترین سریال تاریخ تاکنون تبدیل کند. طبق جدیدترین اخبار برای ساخت فصل اول سریال چیزی حدود 465 میلیون دلار خرج شده است و به راحتی آن را تبدیل به پرهزینه‌ترین سریال تاریخ کرده است. این را با هزینه ساخت هر قسمت سریالی مانند Game of thrones که چیزی حدود 10 میلیون دلار در هر قسمت بود مقایسه کنید. (در فصل‌های پایانی این مبلغ در هر قسمت بیشتر از 10 میلیون دلار شد.)

مطلب مرتبط: معرفی سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت (معرفی قبل از انتشار)

بررسی قسمتی دیگر: بررسی سریال House of the Dragon (تا قسمت ششم)

کمی بیشتر از دنیای آردا و عصر دوم سرزمین میانه

جهان خیالی که تالکین خلق کرده است بسیار بزرگ‌تر از وقایع هابیت و ارباب حلقه هاست. “سرزمین میانه” ‌بخشی از جهانی بزرگ‌تر به نام “آردا” است. در طول چندین دهه کار و تلاش(که بسیاری از آنها بعد از مرگ تالکین منتشر شد) تالکین تاریخچه مفصلی از آردا خلق کرد. از خلقت جهان تا دوره مدرن انسانها توسط او بوجود آمد. دوره تاریخی آردا به چهار قسمت تقسیم می‌شود که هرکدام از آنها بین صدها تا هزاران سال طول کشیده است.

عصر دوم به صورت بسیار خلاصه‌ در اوایل قسمت نخست سه‌گانه فیلم‌های ارباب حلقه‌ها مرور می‌شود. دوره‌ای که بین ناپدید شدن مورگوث (لرد تاریکی اصلی) و قدرت گرفتن و شکست اولین خدمت‌کارش سائرون ادامه دارد. عصر دوم با ظهور و سقوط امپراطوری نومنور، ایجاد حلقه‌های بیست‌تایی قدرت و تشکیل آخرین اتحاد بین انسان‌ها و الف‌ها برای مبارزه با سائرون تعریف می‌شود.

عصر دوم، دوره‌ایست که سائرون شروع به تحکیم قدرت خود و جمع آوری قدرت‌های باقی مانده از اربابش مورگوث می‌کند. سائرون که در فریب و نیرنگ مهارت دارد، الف‌ها را برای ساخت حلقه‌های قدرت و دادن سلاح مورد نیاز به او برای تسلط بر سرزمین میانه ترغیب می‌کند. این حلقه‌ها توسط لردِ الف و استاد جواهرسازی به نام “سلبریمبور” ساخته می‌شوند. او خیلی دیر متوجه نقشه حقیقی سائرون و هدف واقعی او می‌شود.

در ابتدا سائرون در جنگی که بین او و انسان‌ها در می‌گیرد، شکست می‌خورد. اما روح او زنده می‌ماند و دوباره در موردور قدرت را در دست می‌گیرد. در جنگ برعلیه او خوشبختانه همه انسان‌ها نابود نمی‌شوند. باقی مانده انسان‌ها به سرزمین میانه بازمی‌گردند و دو امپراطوری بزرگ گوندور و آرنور را شکل می‌دهند‌. در جنگ نهایی در این دوره زمانی، اتحاد انسان‌ها و الف‌ها سائرون را نابود می‌کند اما در حقیقت او باز شکست نخورده و قدرت او به حلقه اصلی (The One) متصل است و دنیای ارباب حلقه‌ها به سمت عصر سوم تا بازگشت قدرت سائرون و نابودی حلقه در آن عصر ادامه پیدا می‌کند.

با وجود اینکه ما می‌دانیم داستان سریال در عصر دوم در جریان است بسیاری از جزئیات، شخصیت‌ها و داستان‌ها در این دوره زمانی قابل پیش بینی‌ نیست چراکه این دوره نزدیک به ۳۵۰۰ سال به درازا می‌کشد و دوم اینکه این دوره به خوبی تعریف نشده است‌. در حقیقت تالکین بعد از آخرین کتابش در سال ۱۹۵۵ هیچ چیزی در این مورد منتشر نکرده است. بیشتر اطلاعاتی که داریم از نوشته‌های باقی مانده پس از مرگ او بدست آمده است.

…این بررسی شامل اسپویل اتفاقات سریال می‌باشد…

این مطلب فقط شامل بررسی اتفاقات سریال می‌باشد (به دلیل جلوگیری از اسپویل قسمت‌های آینده از اطلاعات کتاب‌ها استفاده نشده است)

بررسی سریال The Lord of the Rings: The Rings of Power قسمت اول و دوم

(وحید یعقوبی)

سریال “ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت” از لحاظ سطح کیفی با هیچ اثر تلویزیونی که تابحال مشاهده کردید، قابل مقایسه نمی‌باشد. این مسئله آنقدر آشکار بوده که نیاز به تخصص و مهارت خاصی برای پی بردن به آن نیست. اتفاقی که به پشتوانه‌ی کمپانی ثروتمندی همچون آمازون رخ داده و بار دیگر قدرت سرمایه‌گذاری در آثار نمایشی را نمایان می‌سازد. دو اپیزود آغازین این سریال توسط “جی.ای بایونا” کارگردانی شده و “جی‌.دی.پین” و “پاتریک مک‌کی” سازندگان سریال نویسندگی قسمت اول و “جنیفر هاتچینسون” نویسندگی قسمت دوم آن را برعهده داشته‌اند. استفاده از موسیقی فراموش‌نشدنیِ “هاوارد شور” بعنوان موسیقی متن در این سریال یک اقدام هوشمندانه بوده که خاطرات سه گانه‌ی شاهکار “پیتر جکسون” را برای بینندگان زنده می‌سازد. سه‌گانه‌ای که در ابتدا استقبال چندانی از آنها نشد و در ادامه تبدیل به یکی از بهترین فیلم‌‌های فانتزی در تاریخ سینما شدند.

بررسی سریال The Lord of the Rings: The Rings of Power قسمت اول و دوم

اکنون نیز در فاصله کوتاهی که از پخش دو اپیزود آغازین این سریال می‌گذرد با انتقادهای شدیدی به دلیل سرعت و روند پیشروی داستان روبرو شده است. شاید اگر کمی بیش‌تر به سازندگان سریال فرصت دهیم آنها نیز بتوانند بار دیگر با اثری شگفت‌انگیز غافلگیرمان کنند. سریال “ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت” تا به اینجای کار نشان داده که در زمینه جلوه‌های ویژه، تصویربرداری، طراحی صحنه و گریم یکی از برترین آثار تلویزیونی تا به الان محسوب می‌شود. پس مطمئناً این سریال ارزش آن را دارد که به داستان و شخصیت‌هایش فرصت دهیم تا ما را به یک ماجراجویی فوق‌العاده دعوت کنند.

همانطور که گفته شد داستان سریال به هزاران سال پیش از وقایع فیلم‌های سه‌گانه‌ ارباب حلقه‌ها بازمی‌گردد. داستان از جایی آغاز میشود که در اواخر عصر اول، الف‌ها در سرزمین والینور در آرامش و صلح روزگار می‌گذرانند. اما مورگوث (نخستین ارباب تاریکی) پس از رهایی از اسارتش با حیله و نیرنگ سه جواهر ساخته شده توسط فینور را که حاوی نور دو درخت بوده (درخت‌های نقره‌ای و طلایی که سرزمین والینور را نورانی کرده بودند) را دزدیده و درختان را نابود می‌سازد. سپس ارتش الف‌ها به سرزمین میانه می‌روند و طی جنگی چند صد ساله موفق به شکست مورگوث می‌شوند. با شکست مورگوث عصر اول به پایان می‌رسد، اما تاریکی ریشه‌کن نمی‌شود. زیرا اورکهای او در سراسر سرزمین میانه پخش شده و تحت فرمان جانسپارترین خدمتکارش سائورن (ارباب بعدی تاریکی و البته ارباب حلقه‌ها) درمی‌آیند.

بررسی سریال The Lord of the Rings: The Rings of Power قسمت اول و دوم

داستان اصلی این سریال در عصر دوم سرزمین میانه اتفاق می‌افتد، جایی که قرن‌هاست خبری از سائورن و اورکهایش نمی‌باشد و کم‌کم مردم سرزمین میانه به این باور رسیده‌اند که آنها برای همیشه نابود شده‌اند. اکنون صلحی موقت در سرزمین میانه حاکم بوده و انسان‌ها، الف‌ها، هارفوت‌ها، دورف‌ها و دیگر نژادها در کنار هم روزگار می‌گذرانند. اما گالادریل فرمانده‌ی جوان و شجاع الف‌ها که سالها به دنبال رد پای سائرون برای گرفتن انتقام مرگ برادرش بوده است. بر این باور بوده که ارباب تاریکی (سائرون) در حال بازگشت به سرزمین میانه است. ادعایی که بزودی با ظهور برخی نشانه‌ها در قسمت‌های مختلف سرزمین میانه رو به اثبات شدن می‌رود. گالادریل از فرمان شاه اعظم الف‌ها برای بازگشت ابدی به سرزمین والینور سرپیچی کرده و قصد دارد به سرزمین میانه بازگردد تا به جستجویش برای یافتن سائرون ادامه دهد.

از دیگر شخصیت‌های مهمی که در این دو قسمت با آنها آشنا می‌شویم می‌توان به الروند، الانور (نوری) برندی‌فوت، آروندیر، برانوین و دورین اشاره نمود که فعلاً هرکدامشان بخش‌های داستانی مجزایی را تشکیل داده‌اند. اما مسلماً در ادامه شاهد برخورد چندی یا حتی همه‌ی آنها با یکدیگر خواهیم بود. تا به اینجای سریال مهم‌ترین شخصیت داستان گالادریل پرنسس الف بوده است. اما نباید از اقداماتی که الروند در تلاش بوده با کمک دورین شاهزاده دورف‌ها به سرانجام برساند چشم‌پوشی کرد. اقداماتی که احتمالاً به جعل حلقه‌های قدرت توسط لُرد کلبریمبور ختم می‌شود.

بررسی سریال The Lord of the Rings: The Rings of Power قسمت اول و دوم ( توضیح در مورد نژادهای مختلف)

(امین علیرضائی)

تالکین جهان کم‌نظیری را در سری ارباب حلقه‌ها خلق کرد. دنیایی که نه داستانِ یک شخصیت یا خاندان بلکه داستان یک جهان با تمام لایه‌ها و جزئیاتش را روایت می‌کند. جهانی شگفت انگیز دارای اقلیم‌های مختلف، تاریخچه و مردمی با نژاد‌های منحصربه‌فرد که اتفاقات تلخی را تجربه می‌کنند. اما همیشه در دنیای تالکین با تمام اتفاقات تلخ شیطان و شرور داستان در آخر شکست می‌خورد و این خوبی و خیر است که با تمام ضعف و کوچکیِ ظاهری‌اش به خاطر قلبِ بزرگی که دارد، پیروزِ نهایی‌ست. پس توقع ما در هنگام دیدن این سریال چیز کاملا متفاوتی نسبت به سایر آثار فانتزی است و اصلا انتظار نداریم چیزی شبیه به گیم‌آف‌ترون یا اسپین آف جدیدش خاندان اژدها را در آن تجربه کنیم. ما انتظار جهانی عمیق‌تر، زیباتر و شوم‌تر را از سرزمین میانه داریم، جهانی که به قلب ما نور امید بتاباند و ما را با شخصیت‌های بزرگی چون فرودوی کوچک آشنا کند…

ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت از نظر بصری و حتی از نظر آهنگ‌هایی که درونش می‌شنوید یکی از شگفت‌انگیزترین سریال‌های تلوزیونی ساخته شده تاکنون محسوب می‌شود. اگر این دو قسمت را بدون تعصب نگاه کنید به این نتیجه ساده خواهید رسید که کمتر سریالی با این حجم از زیبایی و جزئیات صمعی، بصری تا به حال ساخته شده است. اما اینکه این زیبایی در داستان و محتوای اثر نیز وجود دارد یک بحث دیگر است که فعلا فقط با دیدن دو قسمت از سریال نمی‌توان در موردش بحث کرد و هرکس فقط با دیدن یک قسمت یا دو قسمت شروع به بدگویی یا نقد داستان چنین اثر بزرگی کرده را اصلا نباید جدی گرفت چراکه به جز غرض ورزی هدف دیگری ندارد! اما از همان ابتدا بهتر است بدانید با همین دو قسمت هم می‌توان متوجه شد که تفاوت‌های زیادی بین این ارباب حلقه‌ها با سه‌گانه‌ای که پیتر جکسون آن را کارگردانی کرد وجود دارد. پس اگر با انتظاری مشابه می‌خواهید به دیدن این سریال بنشینید، بهتر است که از خِیر دیدن سریال بگذرید!

(در ادامه بیشتر به توضیح در مورد نژادهای مختلف پرداخت شده تا با شناخت بهتری سریال را ببینید)

قسمت اول و دوم بیشتر در جهت ساخت جهان سریال عمل کرده‌ است و این یک حرکت هوشمندانه از طرف سازندگان است که در ابتدا قصد خلق و معرفی دنیای سرزمین میانه را دارند. در این دو قسمت با پنج نژاد مختلف که در سراسر سرزمین میانه ساکن هستند آشنا می‌شوید. الف‌های الدوری، الف‌های سیلوان، انسان‌های سرزمین‌های جنوبی، هارفوت‌ها و دورف‌ها نژادهایی هستند که فعلا سریال به معرفی کوتاهی از آنها پرداخته است. نکته جالب اینکه علاوه بر ظاهر و قد که در تمام نژادها متمایز است، از نظر لهجه نیز تفاوت را در هر نژاد حس خواهید کرد.

بررسی سریال The Lord of the Rings: The Rings of Power قسمت اول و دوم

الف‌های اولدوری که مهمترین آنها فعلا گِلادریل (مرفید کلارک)، گیل گالاد (بنجامین واکر) و الروند (رابرت آرامایو) هستند، احتمالاً نزدیک‌ترین الف‌ها به چیزی هستند که همه ما می‌شناسیم. از آنجایی که الف‌ها پیر نمی‌شوند، این‌ها به معنای واقعی کلمه همان شخصیت‌هایی هستند که صدها سال بعد در ارباب حلقه‌ها (فیلم‌ها و کتاب‌ها) با آن‌ها آشنا می‌شویم، بنابراین طبیعتاً لباس، لهجه، فرهنگ و غیره آنها کمابیش با آنچه از داستان‌های بعدی می‌دانیم مطابقت دارد.

بررسی سریال The Lord of the Rings: The Rings of Power قسمت اول و دوم

الف‌های سیلوان (که به الف‌های چوبی یا الف‌های جنگلی نیز معروفند) یعنی آروندیر (اسماعیل کروز کوردووا) و همراهانش یک نیروی استعمارگر هستند که سرزمین‌های جنوبی را اشغال کرده‌اند. آن‌ها دیدگاه‌هایی را که اغلب در میان قدرت‌های استعمارگر رایج است بیان می‌کنند و معتقدند که این مردم را به نفع خود تصاحب کرده‌اند، آنها باور دارند که ذاتا از مردمانی که بر آنها حکومت می‌کنند بهتر هستند. آروندیر یک سرباز در این نژاد است و با تمام نژادپرستی‌ها و محدودیت‌ها عاشق یک زن انسان شده است. شخصیت او خاص است و از نظر رنگ پوست و تمام خصوصیات یک الفِ متفاوت محسوب می‌شود. درست است که در کتاب‌های تالکین یکی از خصوصیات الف‌ها پوست روشن (رنگ پریده) بوده است اما به نظر می‌رسد سازندگان سریال به نوعی تنوع نژادی را در الف‌های سیلوان وارد کرده‌اند و شاید این دلیل داستانی داشته باشد پس فعلا نمی‌توان در موردش بحث کرد.

بررسی سریال The Lord of the Rings: The Rings of Power قسمت اول و دوم

دورف‌ها را در قسمت دو ملاقات می‌کنیم، در اینجا می‌توانیم پادشاهی بزرگ آنها خازاد-دووم (Khazad-dûm) – که بعدها به نام موریا شناخته شد – را در اوج خود ببینیم. در این قسمت با برخی از آیین‌های کوتوله‌ها آشنا می‌شویم. افشای اینکه دقیقاً چرا دیرین (اوین آرتور) تا این حد با الروند رفتار بدی دارد نیز لحظات بامزه‌ای در قسمت دوم بوجود ‌می‌آورد. الروند که زندگی به عنوان یک الف (با عمر بینهایت) را تجربه کرده، به این فکر نمی‌کرد که 20 سال برای یک دورف‌ چقدر زمانی طولانی محسوب می‌شود، بنابراین او عروسی دورین و تولد فرزندانش را از دست داد و این چیزی است که او را ناراحت کرده است. این بخش‌ها نشان دهنده تفاوت فکری بین نژادهای مختلف است که به خوبی سریال به آنها پرداخته است. رابطه شاهزاده دورین و همسرش دیزا نیز طنز مناسبی به این قسمت بخشیده است.

بررسی سریال The Lord of the Rings: The Rings of Power قسمت اول و دوم

هارفوت‌هایی که در حلقه‌های قدرت می‌بینیم تفاوت‌های مهمی با هابیت‌های تالکین و اقوام مختلف آن‌ها دارند. آنها به جای اینکه شیفته آسایش و تجمل باشند، عشایر سرگردان هستند. ما آنها را می‌بینیم که در سوراخ‌های درختان و صخره‌ها ناپدید می‌شوند و از رهگذران و شکارچیان خود را مخفی نگه می‌دارند. آنها لباس‌های خشن‌تری دارند و موهایشان پر از تکه‌های درخت و گیاه است تا بتوانند به سرعت خود را استتار کنند. طراحی صحنه، لباس و گریم استفاده شده برای آنها باور پذیر است و حس مصنوعی به آنها نداده و به نظر آنها نقش مهمی در داستان سریال ایفا خواهند کرد.

به نظر می‌رسد این نسخه ورژن متفاوتی نسبت به ارباب حلقه‌هایی که می‌شناسیم باشد، چراکه شخصیت‌های اصلی بیشتر زن هستند و تنوع نژادی به جز در مورد الف‌های اولدوری در تمام نژادهای دیگر دیده می‌شود. این موضوع کمی حس متفاوتی به سریال بخشیده است. اما هنوز برای اینکه در مورد داستان صحبت کنیم کمی زود است. امیدوارم تعادل در داستان سریال حفظ شود و دوباره با سریالی که بخواهد شخصیت‌های زنش را در سراسر داستان شجاع، باهوش و بی‌نقص نشان دهد و شخصیت‌های مردش را فقط احمق و حریص فرض کند رو به رو نباشیم!

بررسی سریال The Lord of the Rings: The Rings of Power قسمت سوم

(امین علیرضائی)

وقتی چند قسمت از سریالی فانتزی که از نظر جلوه‌های ویژه و ساخت بسیار زیبا، ستودنی‌ و کم‌نقص است می‌گذرد، دیگر کم کم زیبایی‌های ظاهری تاثیر زیادی روی شما نمی‌گذارد و اینبار بیشتر به داستان این دنیای فانتری تمرکز می‌کنید تا ببینید آیا سازندگان به جزئیات سکانس‌ها، شخصیت‌ها و در کل زیربنای آن اهمیت داده‌اند یا خیر. حال زمان آن است که کمی بیشتر وارد جزئیات داستان و شخصیت‌ها شویم…

 پیدا شدن یک غریبه از آسمان و سقوطش نزدیک کمپ هارفوت‌‌ها یکی از اتفاقات مهم دو قسمت ابتدایی سریال بود، مسلما این مرد یکی از کلیدهای داستان است و با اینکه سریال تا به اینجای کار در مورد چرایی سقوط او صحبت نکرده اما او نقش مهمی در سریال خواهد داشت. سریال قصد ندارد تمام اسرارش را برایتان از همان ابتدا فاش کند و این یک نکته مثبت محسوب می‌شود، چراکه یک دنیای فانتزی به اسرار عجیب و غریب برای ترغیب بیننده به دنبال کردنش احتیاج دارد. هارفوت‌‌ها را بیشتر در حد شخصیت‌های فرعی فعلا می‌شناسیم ولی همانطور که هابیت‌ها در ارباب حلقه‌ها ما را با قلب بزرگشان غافلگیر کردند به نظر می‌رسد هارفوت‌‌ها نیز نقش مهمی در داستان ایفا خواهند کرد.

بررسی سریال The Lord of the Rings: The Rings of Power قسمت اول و دوم

در طرف دیگر داستان گِلادریل را می‌بینیم که از قایقی که به سمت زندگی ابدی در سرزمین والینور می‌رفت می‌گریزد تا به دنبال گرفتن انتقام برادرش و پیدا کردن علائمی از اورک‌ها و شر جدید “سائرون” برود. اما ملاقات او با یک مرد به نام هالبرند در وسط اقیانوس که از قضا پادشاه برحق انسان‌ها در سرزمین‌های جنوبی است کمی داستان را تصادفی جلوه می‌دهد! اینکه قرار بود گِلادریل با پادشاه سرزمین جنوب پیمان ببندد و هم مسیر شود درست، ولی شکل آشنایی آنها بسیار پیش پا افتاده طراحی شده است. از آن گذشته گِلادریل حس الف بودن را به شما نمی‌دهد، الفی که صدها سال عمر کرده و برای همین خردمند، دانا و فروتن است! این چیزی نیست که گِلادریل و رفتارش به شما منتقل می‌کند، در بسیاری از مواقع او مانند یک انسان فانی خشمگین و بدون فکر عمل می‌کند.

در این قسمت ما با اورک‌ها ملاقات می‌کنیم. از نظر گریم و طراحی چهره اورکها باور پذیر و ترسناک هستند. این همان چیزی است که از یک سریال با کیفیت در حد The Rings of Power انتظار داریم. آنها در تونل‌های زیرزمینی مخفی هستند و از انسان‌ها و الف‌ها به عنوان برده و کارگر برای حفر این تونل‌ها استفاده می‌کنند. آنها به خاطر اینکه مدت زمان بسیار زیادی در این تونل‌ها مخفی شده‌اند از نور خورشید بیزارند و از آن دوری می‌کنند. آروندیر که در اواخر قسمت قبلی به دست اورکها گرفتار شد به عنوان برده در این تونل‌ها مشغول کار می‌شود. هنوز هم به عنوان یک الف باید بیشتر او را بشناسیم، الف بودن فقط خلاصه کردن یک کاراکتر به گوش‌های دراز نیست و باید عمیق‌تر با او آشنا شویم تا بتوانیم قضاوت بهتری نسبت به این کاراکتر داشته باشیم. صحنه‌های مبارزه‌ای که او حضور داشت جذاب و حرفه‌ای به تصویر کشیده شد اما حس قابل پیش بینی‌ای در این نبردها وجود داشت.

بررسی سریال The Lord of the Rings: The Rings of Power قسمت اول و دوم

در قسمت سوم به بخش دیگری از دنیای تالکین پا می‌گذاریم. جزیره‌ی نومنور که در آب‌های غربی خارج از سرزمین میانه قرار دارد. از نظر ظاهری سریال حلقه‌های قدرت چیزی کم ندارد و زیباتر از آنچه تصور می‌کردیم به تصویر کشیده شده است. همینطور دنیای سریال هر قسمت بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود و با شخصیت‌ها و داستان‌های جدیدی در هر بخش آشنا می‌شویم. یک دنیای فانتزی به شخصیت‌های زیادی احتیاج دارد و سریال به درستی در حال معرفی شخصیت‌های جدید است. اگر یادتان باشد در ابتدای فیلم ارباب حلقه‌ها اتحاد انسان‌ها با الف‌ها باعث شکست ابتدایی‌ سائرون شد. پس در اینجا سریال قصد دارد داستان ابتدایی شکل‌گیری این پیوند و اتحاد را به نمایش بگذارد.

نومنور به خاطر اتحاد قبلی با الف‌ها و شکست مورگوث برخلاف سرزمین‌های جنوبی در وضعیت بسیار خوبی به سر می‌برد ولی به شکل عجیبی آنها با الف‌ها بد هستند و رفتار دوستانه‌ای با گِلادریل ندارند. رفتار ملکه و حرف‌های کوتاهش با پدرش مشکوک است و باید در قسمت بعدی ببینیم که آنها چه در سر دارند و عاقبت گِلادریل و هالبرند در این سرزمین چه می‌شود. گِلادریل با ورود به تالار دانش سرزمین ستار‌ه‌ها به اطلاعات مهمی در مورد علامت شومی که بعد از مرگ برادرش روی بدنش پیدا کرده بود، دست میابد. او متوجه می‌شود این علامت بخشی از نقشه سرزمین جنوبی است و سائرون و اورک‌ها در این بخش از نقشه تجمع کرده و در حال قدرت گرفتن هستند… شخصیت‌های مهم دیگری که در این بخش ملاقات می‌کنیم فرمانده الندیل و پسرش ایسیلدور است که مسلما در ادامه داستان نقش پررنگی خواهند داشت و فعلا با یک قسمت نمی‌توان زیاد در مورد آنها صبحت کرد.

بررسی سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت

بررسی سریال The Lord of the Rings: The Rings of Power قسمت چهارم

(وحید یعقوبی)

در آغاز قسمت چهارم از سریال “ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت” ملکه میریل را می‌بینیم که در کابوس‌هایش آینده‌ی پیشگویی شده برای نومنور را مشاهده می‌کند. آینده‌ای که نشان از نابودی این تمدنِ نوظهور و در حال شکوفایی دارد‌. سپس میریل جلسه‌ای با گالادریل تشکیل می‌دهد تا دریابد که اطلاعات او تا چه اندازه می‌تواند این پیش‌گویی را به حقیقت نزدیک کند. درواقع میریل از این کابوس‌ها و پیش‌گویی به شدت وحشت‌زده بوده و سرزمینی که اجدادش به سختی به دست آورده و آباد کرده‌اند را در خطر نابودی می‌بیند. همچنین او می‌داند که حمایت از الف‌ها آنهم در شرایطی که مردمانش به شدت مخالف حضور الف‌ها در نومنور و اتحاد با آنها هستند، کاری بسیار خطرناک و ریسکی می‌باشد. او نمی‌خواهد که با حمایت از گالادریل، شورشی دیگر در نومنور رقم بزند. در نتیجه او پیشنهاد گالادریل برای متحد شدن با الف‌ها و همینطور هالبراند که او را ولیعهد گم‌شده و تبعیدی سرزمین‌های جنوبی معرفی کرده را رد می‌کند. میریل برای جلوگیری از آشوب بیش‌تر گالادریل را از نومنور اخراج کرده و دستور محاکمه‌ی هالبراند را صادر می‌کند.

بررسی سریال The Lord of the Rings: The Rings of Power قسمت چهارم

 در ادامه دیدیم که آدار (رهبر اورک‌هایی که انسان‌ها و الف‌ها را برای حفر تونل اسیر می‌کردند) خودش نیز یک الف می‌باشد. (در حقیقت اورک‌ها از تغییر شکل بی‌رحمانه الف‌ها و برخی انسان‌ها بوجود آمده‌اند) او از آروندیر می‌خواهد که پیغامش را به انسان‌هایی که در قلعه‌ی آستیریث پناه گرفته‌اند، برساند. پیامی مبنی براینکه آنها باید ادعای مالکیت بر سرزمین‌شان را رها کرده و با آدار بیعت کنند و تنها در این صورت می‌توانند جان سالم بدر ببرند. آروندیر این پیغام را به برونین که اکنون هدایت انسان‌های درون قلعه را برعهده دارد، می‌رساند. هرچند که انتخاب یک زن که تخصصش داروسازی و شفادهندگی بوده به عنوان رهبر گروهی که می‌خواهند در برابر هجوم اورک‌ها مبارزه کنند، کمی غیرمنطقی و ناامیدکننده می‌باشد.

همچنین در این قسمت دیدیم که آروندیر جان تئو پسر برونوین را از دست اورک‌هایی که به دنبالش بودند، نجات می‌دهد. گویا شمشیری که تئو آن را برداشته دارای قدرتی عظیم بوده که توسط سائورون برای مردمان سرزمین‌های جنوبی ساخته شده است. البته هنوز به شکل کامل مشخص نیست که این شمشیر چه قدرت‌هایی داشته و برای چه تا این اندازه برای اورک‌ها مهم می‌باشد و یا اینکه چه ارتباطی با ظهور دوباره سائورون دارد. اما مطمئناً یکی از پیچش‌های داستانی مهم در این فصل و حتی شاید در فصل‌های آینده سریال به شمار می‌آید.

بررسی سریال The Lord of the Rings: The Rings of Power قسمت چهارم

لرد کلبریمبور از نگرانی‌هایش درباره‌ی دورین به  الروند می‌گوید و او را مجاب می‌کند که دورین را زیر نظر بگیرد. الروند بدنبال چیزی که دورین و بطور کلی دورف‌ها سعی در مخفی نگه داشتن آن داشتند رفته و در نهایت دورین را مجاب به گفتن حقیقت می‌کند. رازی که دورین از الروند می‌خواهد که هیچگاه آن را جایی بازگو ننماید. دورف‌ها یک نوع جدید از سنگ‌های معدنی را کشف کرده‌اند که خواص فوق‌العاده‌اش آن را از طلا نیز باارزش‌تر می‌سازد (بسیار سبک، اما بسیار قوی) و آن را میتریل (البته این اسم آن در زبان الفی می‌باشد) نامگذاری کرده‌اند. آنها می‌خواهند از این سنگ برای ساخت سلاحی که قدرتشان را تحکیم ببخشد استفاده نمایند. اما احتمالاً لرد کلبریمبور از کشف این ماده توسط دورف‌ها آگاه بوده و نقشه‌های دیگری برای آن دارد.

گالادریل سعی دارد که مخفیانه با پادشاه نومنور دیدار کند، اما او با حضور میریل در بستر پادشاه که به سختی بیمار بوده غافلگیر می‌شود. میریل با استفاده از یک پلنیتر (پلنیتر یا هفت سنگ بینایی به هفت گوی معروف که با استفاده از آنها قادر به دیدن آینده بودند، گفته می‌شود) که نسل به نسل در میان اجدادش منتقل شده و به پدرش رسیده، آینده‌ی نومنور را به گالادریل نشان می‌دهد. او معتقد است که اتحاد با الف‌ها در شرایط کنونی بسیار خطرناک بوده و از گالادریل می‌خواهد که نومنور را ترک نماید. نهایتاً گالادریل تسلیم خواسته‌ی میریل شده و تصمیم به ترک نومنور می‌گیرد. اما ریزش یکباره‌ی برگ‌های درخت سفید (چیزی که معتقدان آن را نشانه‌ای شوم و اشک والاها می‌دانند) باعث تغییر عقیده‌ میریل شده و او با گالادریل متحد شده و اعلام می‌کند که به همراه او برای کمک به همنوعانشان به سرزمین‌های جنوبی در سرزمین میانه خواهد رفت. سپس طی فراخوانی از داوطلبین برای پیوستن به ملکه دعوت می‌شود.

در ادامه می‌بینیم که ایسیلدور پسر الندیل که از ناوگان دریایی اخراج شده و سبب اخراج دوستانش نیز شده بود، پس از داوطلب شدن دو دوست صمیمی‌اش، برای رفتن به سرزمین‌های جنوبی به عنوان جنگجو پیش‌قدم می‌شود. او به سوی سرنوشتی که او را فرا می‌خواند رهسپار می‌گردد و نمی‌داند که چه آینده‌ی عجیب و پرفراز و نشیبی در انتظارش می‌باشد. (احتمالاً نجوایی که ایسیلدور می‌شنود از سوی حلقه‌ی یگانه می‌باشد) (ایسیلدور همان شخصی است که در ابتدای فیلم ارباب حلقه‌ها به خاطر وسوسه حلقه آن را نابود نمی‌کند و باعث گم شدن آن می‌شود!)

سریال “ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت” تا به اینجای کار داستانی جذاب به همراه تصاویری فوق‌العاده تماشایی را برای بینندگانش به تصویر کشیده است. هرچند که انتقادات بسیاری به دلیل وفادار نبودنش به منبع اصلی بر آن وارد گردیده که در مواردی بی‌دلیل نیز نبوده‌اند. اما باید به این سریال حداقل برای یک فصل هم که شده فرصت دهیم و اینکه بخواهیم از الان به تاخت برروی نقاط ضعفش بتازیم کمی غیرمنصفانه می‌باشد. برخی تغییرات اساسی در این سریال نسبت به نسخه سینماییِ “پیتر جکسون” که وفاداری بیشتری به کتاب‌های تالکین داشت، مشاهده می‌گردد. احتمالاً مورد انتقادترین آنها حضور الف رنگین پوست و قدرت گرفتن بیش از حد زنان می‌باشد که رفته رفته می‌بینیم مورد دومش انتقادی صحیح و بجا بنظر می‌رسد. اما برای مورد اول باید امیدوار باشیم که نویسندگان سریال توجیهی درست و منطقی را در نظر گرفته باشند.

بررسی سریال The Lord of the Rings: The Rings of Power قسمت پنجم

(امین علیرضائی)

به نظر می‌رسد ارباب حلقه‌ها قدم به قدم شما را برای یک رویارویی و نبرد بزرگ آماده می‌کند. نبردی که تمام شخصیت‌ها در آن نقش کوچک یا بزرگی خواهند داشت اما آیا یک نبرد عظیم می‌تواند در این شرایط برای سریال یک قدمِ رو به جلو محسوب شود؟ شاید باشد اما اولین قدم برای ساخت یک سریال عمیق خلق شخصیت‌هایی است که توسط بیننده پذیرفته شوند، شخصیت‌هایی که دوست داشته باشیم داستانشان را ساعت‌ها و فصل‌ها دنبال کنیم. سریال ارباب حلقه‌ها تا اینجای کار در این مهم آنچنان موفق عمل نکرده است. یعنی در سریال شخصیتی نمی‌بینید که دوست داشته باشید داستانش را دنبال کنید تا مثلا با درد او همدردی کنید یا از خوشحالی او مسرور شوید یا هدفی که دنبال می‌کند را هدف خود بدانید! این شاید بزرگ‌ترین مشکل ارباب حلقه‌ها تاکنون باشد. کیفیت همه‌چیز بالاست و سریال‌ استانداردهای جدیدی در تولید با خود به همراه آورده اما با تمام این موارد حسی که باید را به شما نمی‌دهد. با این حال مثل همیشه باید برای قضاوتِ نهایی در مورد سریال تا قسمت نهایی صبر می‌کنیم.

در این قسمت بیشتر با Stranger و قدرت‌های او آشنا شدیم. (همان مردِ مرموزی که در نزدیکی کمپ هارفوت‌ها از آسمان به زمین سقوط کرد) به نظر می‌رسد او یک جادوگر باشد. آنچه از سریال مشخص است (کنجکاوی و سرچ بیشتر در اینترنت ممکن است سریال را برایتان اسپویل کند) او توان شفابخشی و ترمیم زخم خود را دارد، می‌تواند از قدرت باد استفاده کند، او می‌تواند از المان‌های مختلف در جهت ضربه زدن به دشمنان یا ترمیم خود بهره ببرد. اینکه او در جبهه شر یا خیر قرار می‌گیرد و یا به چه دلیلی به این سرزمین پا گذاشته فعلا مشخص نیست ولی می‌توان پیش بینی کرد با این حجم از قدرت تاثیر زیادی در داستان خواهد داشت و اگر یک مهره شر باشد بسیار خطرناک است.

بررسی سریال The Lord of the Rings: The Rings of Power قسمت پنجم

داستان به سرزمین‌های جنوبی و انسان‌های گرفتار در برج الف‌ها می‌رود. آدار و ارتش اورک‌ها آماده هجوم به برج هستند اما عده‌ای از مردم جنوب با رهبری وادرگ (پیرمردِ مرموزِ مسئول بار) که از رویارویی با آدار و اورک‌ها بیم دارند خود را تسلیم او می‌کنند. (مانند نسل‌های گذشته خود) آدار شاید بهترین و مرموزترین شخصیت‌ سریال تاکنون باشد. بازی جوزف ماول تاکنون قابل قبول بوده است اما او هنوز برای اینکه یک کاراکتر شر قدرتمند باشد راه درازی در پیش دارد… تئو پسر برونوین یک شمشیر نصفه از ابتدای سریال با خود به همراه دارد. شمشیری که به نظر قدرت مرموزی دارد. انگار شمشیر از خون برای ترمیم خود استفاده می‌کند. اورک‌ها و آدار به دنبال این شمشیر می‌گردند و علت اصلی حمله به دهکده نیز همین موضوع بوده است. در قسمت چهارم وادرگ به تئو گفت: «این شمشیر نیست. این قدرتی است که به دست خود ارباب برای اجداد ما ساخته شده است.” ارباب مسلما سائرون است، پس این شمشیر می‌تواند متعلق به او باشد. از طرفی آروندیر اشاره می‌کند که این شمشیر کلیدی است که با آن اجداد انسان‌های جنوبی به بردگی گرفته شده‌اند، این شمشیر می‌تواند در اتفاقات آینده سریال نقش اساسی ایفا کند. برونوین ناامیدانه مانند وادرگ قصد تسلیم کردن انسان‌ها به آدار و اورک‌ها را داشت چراکه امیدی در مبارزه نمی‌دید اما در آخرین لحظات او با دیدن برج فکری به ذهنش خطور می‌کند. به نظر می‌رسد در قسمت بعدی باید پی به این قضیه ببریم اما شاید تخریب برج بخشی از این نقشه باشد!

بررسی سریال The Lord of the Rings: The Rings of Power قسمت پنجم
Ar-Pharazôn مرد مرموزی است و ممکن است نقشه‌های پنهانی در سر داشته باشد.

در جزیره نومنور گِلادریل در تلاش است ملکه را برای فرستادن نیرو به شمال شرقی و سرزمین میانه ترغیب کند اما ملکه شرط کرده حتما باید هالبرند نیز به عنوان شاه احتمالی سرزمین‌های جنوبی با آنها همراه شود. هالبرند اما دوست دارد به آهنگری بپردازد و نمی‌خواهد دوباره به سرزمین میانه پا بگذارد. اینطور به نظر می‌رسد که او در گذشته در برابر نیروهای شر زانو زده و مرتکب جنایات وحشتناکی شده است و به خاطر این موضوع دوست ندارد دوباره به آن سرزمین شوم پا بگذارد. از طرفی ایزیلدور پسر فرمانده الندیل با توجه به اتفاقات قسمت قبلی و اخراج از ناوگان دریایی می‌خواهد با گِلادریل و دیگر افراد منتخب به سرزمین میانه برود اما پدرش مانع او می‌شود. با این حال وقتی پسرِ جوانِ Ar-Pharazôn برای اینکه جلوی وارد شدن کشورش به جنگ را بگیرد دوتا از کشتی‌‌های اعزامی به سرزمین میانه را منفجر می‌کند، این موضوع باعث می‌شود که ایزیلدور با کمک کردن به او و نشان دادن شجاعتش بتواند وارد یگانِ منتخب شود. ایزیلدور نیز یکی از آن شخصیت‌های تاثیرگذار در آینده سریال است. همینطور از Ar-Pharazôn نیز غافل نشوید او به یکباره و ناگهانی تغییر موضع داد و این با آنچه از ابتدا از او دیدیم و نفرتی که از الف‌ها از او سراغ داریم در تضاد است، او مرد مرموزی است و ممکن است نقشه‌های پنهانی در سر داشته باشد.

در این قسمت با حقایق بیشتری در مورد ماده معدنی میتریل آشنا شدیم. اینطور که نشان داده شده الف‌ها برای بقا به این ماده معدنی احتیاج دارند ولی الروند به دورین قول داده که در مورد ماهیت این ماده با هم نژادی‌هایش صحبت نکند. اما وقتی الروند به دورین می‌گوید که سرنوشت کل نژاد الف‌ها در دستان اوست همه چیز تغییر می‌کند! دوستی آنها از بخش‌های قابل قبول و جذاب سریال تاکنون محسوب می‌شود. دورین نیز کاراکتر بامزه‌ای است و می‌تواند به یکی از شخصیت‌های قابل قبول سریال تبدیل شود. قسمت پنجم یکی از مهمترین قسمت‌های سریال تاکنون بوده است و اسرار زیادی از داستان را برایتان برملا می‌کند و معماهایی را نیز با خود به همراه می‌آورد که برای کشف آنها باید تا قسمت‌های بعدی صبر کنیم، ارباب حلقه‌ها در حال خلق یکی از پیچیده‌ترین و بزرگ‌ترین جهان‌های دنیای سرگرمی است و با تمام نقاط ضعفش ارزش این را دارد که داستان و را دنبال کرده و برای اتفاقات بزرگ‌تر در آینده منتظر بمانید…

بررسی سریال The Lord of the Rings: The Rings of Power با انتشار قسمت های بعدی به روز خواهد شد…

داغترین‌ها

آخرین مطالب به روز شده

آخرین بررسی‌های اختصاصی

عناوین مهم آینده

مقالات اختصاصی

آخرین مطالب بخش آموزشی

مشترک شدن در این بحث
اطلاع از
guest
7 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
مسعود
مسعود
۱۹ شهریور ۱۴۰۱ ۱۲:۱۸ ب.ظ

داداش یه سوال مهم
در سریال یا فیلم ارباب حلقه ها ، کاربرد حلقه ها دقیقا چیه؟ حلقه ها چه ارتباطی به قدرت داره؟ اینکه به همه انسان ها و الف ها و دورف ها و… حلقه دادن ، این حلقه ها قراره چه کاری انجام بدن؟

امین علیرضائی
امین علیرضائی
مدیر
Reply to  مسعود
۱۹ شهریور ۱۴۰۱ ۱:۲۵ ب.ظ

ساخت حلقه های قدرت نقشه سائورون بود. بیست حلقه جادویی در عصر دوم ساخته میشه و هدفش اغوا کردن حاکمان سرزمین میانه به سمت شر هستش در اصل نوزده تا حلقه به یک حلقه اصلی که داستان ارباب حلقه ها هم در مورد اونه قدرت میداد. حلقه اصلی که در دست سائورون بود قدرت میگرفت و حاکمان سرزمین میانه رو به سمت شر و بدی میکشوند. بدین شکل سائورون روز به روز قویتر و قویتر… بیشتر بخوانید

مسعود
مسعود
۱۷ شهریور ۱۴۰۱ ۱۱:۳۲ ق.ظ

فانتزی و تخیل دنیای ارباب حلقه ها زیادی زیاده

مهدی
مهدی
Reply to  مسعود
۰۴ مهر ۱۴۰۱ ۸:۱۷ ب.ظ

این سریال چون صحنه های jen30 نداره و اروپایی ها به این موارد اهمیت زیادی میدن با این سریا لج کردن
منظورم اینکه که افراد نوجوان این امتیاز رو بیشتر میدن چون برای این دوره هستن و این دوره مدرن هم سریال های با صحنه های زیاد رو میپسنده

افرادی که ارباب حلقه ها رو دیدن قطعا لذت زیادی از سریال میبرن !

امین علیرضائی
امین علیرضائی
مدیر
Reply to  مهدی
۰۵ مهر ۱۴۰۱ ۱۲:۲۷ ب.ظ

طرفداران تالکین اصلا دنبال صحنه نیستن چون اصلا با دنیای ارباب حلقه ها اینجور چیزا جور در نمیاد اتفاقا اگر این سریال دارای اینجور صحنه ها بود جزو نکات منفیش محسوب میشد داستان و اتفاقات بزرگتر از رابطه های سطحی یک یا چند نفر هستش بیشتر مشکل طرفداران فیلم و کتاب این موضوع است که چرا بیشتر به سورس و کتاب تالکین توجه نشده ولی در کل به نظر من به خاطر اینکه جزئیات بسیار… بیشتر بخوانید

امین علیرضائی
امین علیرضائی
مدیر
Reply to  مسعود
۱۷ شهریور ۱۴۰۱ ۷:۵۰ ب.ظ

کلا جهانش با گیم آف ترون متفاوته
برای من خاطره انگیزه و دوستش دارم
ولی دقیقا خیلی تخیلیه 🙂

محسن
محسن
۱۶ شهریور ۱۴۰۱ ۱:۰۲ ب.ظ

از نظر ساخت عالیه سریالش من که امید زیادی دارم
چرا یه عده فکر می‌کنن همه چیز باید یه شکل باشه
اگر قرار بود همون اربای حلقه‌ها رو ببینیم می‌رفتیم فیلم‌هاشو می‌دیدیم دیگه