معرفی شخصیت Cyclops (سایکلاپس) و حقایق جالب از او

او یکی از اعضای موسس گروه ایکس-من (X-Men) است، خالقین او “استن‌لی” (Stan Lee) و “جک کربی” (Jack Kirby) هستند. او یک جهش‌یافته است که توانایی خارج کردن اشعه لیزر از چشمانش را دارد و این اشعه لیزر را تنها با بر چشم گذاشتن یک عینک مخصوص می‌تواند کنترل کند، از این رو این عینک را همواره بر چشم دارد. این کاراکتر در اولین شماره از کمیک‌های X-Men در سپتامبر ۱۹۶۳ ظاهر شد.

آشنایی با شخصیت‌های بیشتر: معرفی تمام شخصیت های مهم Marvel/ آشنایی با قهرمانان دنیای مارول

معرفی شخصیت‌های ایکس من: معرفی مهمترین اعضای گروه X-Men

Cyclops (سایکلاپس)

اسکات سامرز به همراه ولورین جزو اولین تیپ شخصیت‌های به اصطلاح Antihero یا ضد قهرمان بودند، این تیپ شخصیتی بعد از جنگ ویتنام برای اولین بار توسط مارول برای سنت‌شکنی شخصیت‌های موسوم به ابرقهرمان و کاملا مثبت به وجود آمد. شخصیت ضدقهرمان بعضاً برای پیشبرد اهدافش دست به خشونت و حتی قتل نیز می‌زند و خاکستری است، همچون انسانی معمولی در شرایطی قرار می‌گیرد که باید تصمیاتی سخت بگیرد و صرفاً با هر وضعیتی یکسان برخورد نمی‌کند. “استن لی” اذعان کرده که سایکلاپس و بیست دو قهرمان مورد علاقه‌ی او از گروه ایکس‌من هستند. همچنین استن لی بیان کرده که از شکنجه کردن ابرقهرمانان لذت می‌برد! و سایکلاپس را بدلیل اینکه توان کنترل قدرت‌هایش را ندارد، در طول داستان‌هایش به نوعی شکنجه کرده است. در ابتدا اسمش اسلیم (Slim) بود و در شماره سوم کامیک‌های ایکس‌من به اسکات (Scott) تغییر کرد.

در ادامه با حقایقی جالب در مورد شخصیت سایکلاپس همراه شما هستیم…

۱. او اولین شاگرد رسمی “پروفسور ایکس” بود که این موضوعی است که تقریبا کمتر کسی بخاطر دارد. البته بعدها مارول داستان و اتفاقات قبل از وقایع ایکس‌من را تعریف کرد که در آن “پروفسور ایکس” قبل از اینکه گروه ایکس من را تاسیس کند به “جین گری” آموزش می‌داد.

۲. در کامیک اونجرز برعلیه ایکس‌من (Avengers vs X-Men) اسکات در برابر نیروی ققنوس شکست خورد و تحت کنترل این نیرو درآمد و “پروفسور ایکس”  را از بین برد.

معرفی شخصیت Cyclops (سایکلاپس) و حقایق جالب در مورد او

معرفی شخصیت Cyclops

۳. اسکات و لوگان بارها در برابر هم قرار گرفته‌اند و به طور خصمانه یکدیگر را تکه‌پاره کرده‌اند. هر دو عاشق “جین گری” هستند و این احساس اجازه نداده است که آنها با یکدیگر همکاری کنند. این مشکل به گروه ایکس‌من نیز ضربه زده و نه تنها این دو با هم مشکلات شخصی دارند بلکه این مشکلات را به درون خانواده ایکس‌من نیز برده‌اند و به همین دلیل دو مدل رهبری و فلسفه در گروه ایکس‌من بوجود آمده است.

۴. در ابتدا منبع انرژی سایکلاپس برای چشمان لیزری‌اش، خورشید و انرژی خورشیدی بیان شد، اما وقتی نویسندگان پی بردند که این انرژی محدود است و در شب بلااستفاده می‌شود آن را تغییر دادند. اسکات به منبع انرژی‌ای در ابعاد دیگر متصل است که انرژی کافی برای لیزر چشمانش را فراهم می‌کند.

۵. اسکات و پدرش رابطه خوبی ندارند و بعد از سقوط هواپیما او دیگر پدرش را ندید و فکر می‌کرد مرده است. در واقع کریستوفر سامرز (Christopher Summers) توسط امپراطوری شایر (Shi’ar) دزدیده شد. نه تنها راه آنها از هم جدا شد بلکه اسکات مابقی عمرش را بدون پدرش بزرگ شد. اسکات رشد کرد و بالغ شد و رهبریِ ایکس‌من را برعهده گرفت ولی پدرش تبدیل به یک دزد فضایی شد.

۶. معمولا ابرقهرمانان چندین حُقه در آستین خود دارند ولی سایکلاپس تنها قدرتش همان لیزر چشمانش است، او در این کار به قدری پیشرفت کرده که قادر است بدون خطا هدف‌گیری کند. در واقع او به همراه گرین ارو (Green Arrow) (از کامیک‌های DC) بدون هیچ خطایی قادر به هدف‌گیری و شلیک هستند.

۷. یکی از قدرتمندترین دشمنان ایکس‌من که عضو سابق این گروه نیز بوده، مستر سینیستر (Mr. Sinister) است. او به دنبال ژِن سایکلاپس است و برای اینکار به هر دری می‌زند تا ژنوم او را بدست آورد. خوشبختانه سایکلاپس یکی از معدود افرادی است که‌ می‌تواند در برابر او بایستد.

۸. در نبرد بین ایکس‌من با این‌هیومنز (Inhumans)، گروه مردان ایکس متوجه می‌شوند، “تریگن میست” (Terrigen Mist) جمعیت جهش‌یافته‌ها را کاهش می‌دهد ولی این در حالی است که Inhumansها برای پیشرفت نژادشان به این تریگن احتیاج دارند. این واقعه داستانی بسیار جذاب و پیچیده داشت، از جمله مرگ سایکلاپس.

معرفی شخصیت Cyclops (سایکلاپس) و حقایق جالب در مورد او

معرفی شخصیت Cyclops

۹. اسکات پدر خوبی نیست، شاید چون پدری بالای سره خودش نبوده تا این مسائل را درک کند. او به اونجرز دستور کشتن پسرش کالب را داد!

۱۰. در کامیک‌های Age of Apocalyps در درگیری که بین او و ولورین رخ داد، سایکلاپس یک چشمش را از دست داد.

۱۱. او در زمانی که سایکلاپس نیست و در اوقات فراقتش یک DJ است!

۱۲. در کامیک‌ شماره ۹۷ ایکس‌من اسکات جان خودش را برای نجات پسرش به خطر انداخت، شاید آنقدرها هم پدر بدی نباشد!

۱۳. گروه ایکس-فورس (X-Force) شاخه‌ای از ایکس‌من است،  در داستانی سایکلاپس از فلسفه خاویر (Xavier) خارج شد و بقا را مهمتر از مسامحه خواند، شاخه جدیدی از نیروهای ایکس یا ایکس فورس را بوجود آورد که کارهای کثیف ایکس‌من را انجام می‌داد. رهبری این گروه جدید را به ولورین سپرد. اما اصرار ولورین برای اضافه کردن قهرمان جدید به گروه باعث بروز اختلافات قدیمی بین سایکلاپس و ولورین شد.

۱۴. رابطه جین گری (Jean Grey) و سایکلاپس جزو اولین روابط داخلی ایکس‌من بود که شکل گرفت. آنها بسیار به هم علاقه داشتند ولی رابطه‌اشان خیلی پیچیده بود وقتی جین گری تبدیل به ققنوس سیاه (Dark Phoenix) شد دیگر همه چیز برای سایکلاپس از دست رفت. اما چند سال بعد او با مادِلین پرییور (Madelyne Pryor) آشنا شد که خیلی شبیه جین گری بود و در همان نگاه اول عاشقش شد.

معرفی شخصیت Cyclops (سایکلاپس) و حقایق جالب در مورد او

۱۵. اسکات با مادِلین ازدواج کرد، اما برای بدست گرفتن کنترل ایکس‌من خانواده را رها کرد ولی این استورم (Storm) بود که رهبری را به چنگ آورد. سپس با پیدا شدن سروکله‌ی جین گری او مادِلین و پسرش را بخاطر عشق قدیمی رها کرد. عجب مرد خانواده‌ای!!

۱۶. در آخر اینکه سایکلاپس قرار بود تبدیل به یک قهرمان تمام عیار شود، الگویی که بسیاری از ابرقهرمانان و جهش یافته‌ها او را سر لوحه‌ی خود قرار دهند. ولی هرچه جلوتر رفت بیشتر از فلسفه خاویر یا پروفسور ایکس فاصله گرفت و بیشتر یک شرور بود تا قهرمان، او کاراکتری مشابه مگنیتو (Magneto) پیدا کرد. ولورین بیشتر فردی شد با فضیلت ولی سایکلاپس آنچه که لازم و ضروری بود را انجام می‌داد. (حتی با خشونت و خونریزی)

امیدواریم از معرفی شخصیت Cyclops لذت برده باشید برای خواندن مطالب مشابه به بخش کمیک بوک مراجعه کنید…

آخرین مطالب به روز شده

آخرین مقالات اختصاصی

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها