نقد و بررسی بازی Lies Of P

با سلام خدمت شما همراهان گرامی مجله اینترنتی ساعت هفت، با نقد و بررسی بازی Lies of P ساخته‌ی Neowiz Games و Riund8 Studios در کنار شما هستیم. این بازی در ۱۹ سپتامبر برای PS5 و Xbox Series X/S و همینطور برای ویندوز و کنسول‌های نسل قبل منتشر شده است. این بازی براساس رمان ماجراهای پینوکیو که توسط کارلو کولودی نوشته شده، ساخته شده است. در ادامه با نقد و بررسی بازی Lies of P همراه ما باشید.

تگ مرتبط: نقد و بررسی بازی

مورد انتظارترین بازی‌ های سال 2023

بررسی بازی Lies Of P

جادوی From Software

معرفی ۷ بازی برتر شرکت بازیسازی فرام سافتور (From Software)

داستان کامل بازی ELDEN RING

جادوی From Software وِردی خاص و منحصربه‌فرد است که بسیاری از همان شروع Dark Souls 1 تا به امروز سعی کرده‌اند حداقل ذره‌ای از آن را تصاحب کنند. مانند حلقه‌های درهم‌شکسته‌ی Elden Ring که هرکدام نسیب یکی از نیمه‌خدایان شد و هر یک سعی کردند یا مابقی نیمه خدایان را برای گرفتن حلقه‌ها شکست دهند یا حلقه‌ی خود را به شکلی دیگر مورد استفاده قرار دهند. در دنیای ما نیز هیدتاکا میازاکی فرمولی را با Dark Soulsها ساخت که بسیاری سعی دارند آن را با شکل و شمایل خاصِ خود دوباره به مخاطب عرضه کنند. RPGهای From Software بسیار خوش‌دست هستند، اکشن آن در لحظه اتفاق می‌افتد، داستان آن مانند رازی است که مخاطب باید خود پرده از آن بردارد و در جایی دیگر خیال‌پردازی کند، اتمسفر و جو محیط‌های بازی، طراحی مراحل بسیار خلاقانه که سبک Metroidvania را چندین پله ارتقاء داد، تنوع دشمنان و سلاح‌ها و در آخر Boss Fightها یا مبارزه با باس‌ها که مشخصه و عنصر اصلی تمام بازی‌های From Software هستند، همه و همه جواهری ارزشمند در میان خیل عظیم بازی‌های رایانه‌ای می‌باشند که طرفداران سینه‌چاک بسیاری دارد. تاکنون به جِد می‌گویم تنها خود From Software بوده است که توانسته این فرمول را به نحوی احسن و درست و درمان پیاده کند و خود او بوده است که با Elden Ring مرزهای Open-World را جابه‌جا کرده است. حال Lies of P بدون ادعایی می‌خواهد Soulslikeیی درست کند که مخاطبان این سبک را به خود جذب کند‌.

عروسک‌کشی

یکی از جالب‌ترین تجربه‌ها برای مخاطبان Soulslike همین Lies of P خواهد بود که ارزش امتحان کردن را دارد. داستان پینوکیو با کشتار عروسک‌‌ها (انسان‌نما شبیه ربات ولی کوک دارند) و هرج و مرج حاصل از آن ترکیب شده است. ویژگی ساخت سلاح که بسیار جالب است و عناصر اصلی Soulslikeها و کاربرد درست آن در Lies of P، از آن معجونی خوب و مفرح ساخته است. با اینکه ایراداتی در داستان وجود دارد ولی نگینی تراش خورده و زیباست.

بررسی بازی Lies Of P

شهری فرو رفته در کابوس

شهر Krat، شهری صنعتی بود که در آن عروسک‌ها (مانند ربات‌های انسان‌نما) نیازهای مختلف مردم را برطرف می‌کردند. اما زمانی نه چندان دور عروسک‌ها سرکش و دیوانه شده و انسان‌ها را سلاخی می‌کنند. وقتی گردوغبار این هیاهو و کشتار فرو می‌نشیند، پینوکیو وارد شهر می‌شود تا رازهای آن هرج‌ومرج را رمزگشایی کند.

شهر Krat و تراژدی آن، تاریخچه‌اش، پستی‌ها و بلندی‌هایش و در نهایت اسرارش و کشف همه‌ی اینها باعث می‌شود که بازی Lies of P دارای عمق و لایه‌های پنهان بسیاری باشد و در هر گوشه‌اش چیزی نهفته باشد که بخواهید آن را کشف کنید. دیدن کاراکترهای قدیمی داستان پینوکیو که در دنیایی استیم‌پانکی و خشن و بی‌رحم، در هم بافته می‌شوند، جذابتی خاص دارد که اگر داستان پینوکیو را بدانید می‌تواند برایتان محرکی باشد که داستان را دنبال کنید. کشف ماهیت خلقت عروسک‌ها، صحبت با آنها، اینکه در قسمت‌های مختلف داستان گزینه‌ای برای دروغ گفتن دارید، ابعاد بیشتری به داستان بازی بخشیده‌اند.

بررسی بازی Lies Of P

محیط و جناح‌های بازی

جزئیات شهر Krat بسیار چشم‌نواز هستند و می‌توانید شکوه گذشته‌اش را تصور کنید. هر کدام از محیط‌های بازی از پشت‌بام‌های ساختمان‌ها تا کارخانه‌ی عروسک‌سازی مخوف و ترسناک و در عین‌حال چشم‌نواز هستند. کلیسای جامع و دهکده‌ی فراموش‌شده شما را یاد Bloodborne می‌‌اندازد که اینبار توسط عروسک‌ها سلاخی شده‌اند. این محیط‌های گوناگون با جناح‌های مختلف رنگ‌ولعابی متفاوت یافته‌اند. به غیر از پینوکیو ‌و ژپتو، Stalkerها را داریم که وظیفه داشتند از انسان‌ها در برابر عروسک‌ها دفاع کنند و آنها را از بین ببرند. مقامات کلیسا، کیمیاگران و بسیاری افراد دیگر در بازی وجود دارند تا شهر Krat را برای مخاطب پویا و زنده نگه‌دارند و کسل‌کننده نکنند.

موردی که در این میان به بازی لطمه می‌زند تنوع کم دشمنان است که صرفاً همگی عروسک‌هایی هستند که لباس‌های مختلفی پوشیده‌اند و یا سلاحی متفاوت به دست دارند. اگر آنها را کنار بزنید به دشمنانی زامبی‌مانند می‌رسید که تنوع آنها نیز بسیار اندک است.

بررسی بازی Lies Of P

مبارزات

بازی Lies of P از اینکه بگوید Soulslike است هیچ احساس ندامت و شرمساری‌ای ندارد و حتی سعی نمی‌کند این موضوع را پنهان کند. دشمنان را می‌کشید، Checkpointها را باز می‌کنید، آن وجهی که بعد از کشتن آنها بدست می‌آورید را خرج ارتقای سطح می‌کنید. برای باز کردن میان‌بر دشمنان را شکست می‌دهید و در نهایت با باسی که بین شما و منطقه‌ی بعدی قرار گرفته مبارزه می‌کنید. این موارد را Lies of P موبه‌مو از روی Soulsborneها یادداشت برداری کرده است و در بازی خود اعمال کرده و به همین‌خاطر اینقدر طرفدار پیدا کرده است. زیرا عنصری که قبلاً امتحانش را پس داده و موفقیت چشم‌گیری پیدا کرده است را برای چه باید تغییر داد؟

متغیرهای زیادی در پس‌زمینه‌ بازی‌های Soulslike وجود دارد که کافی است سری به مطالب ساخت Build و آشنایی با مشخصه‌های Elden Ring بزنید تا با گستردگی آنها آشنا شوید. Lies of P نیامده آنها را تغییر دهد و عناصر شخصی خود را بگنجاند بلکه با اعمال تغییراتی اندک همان سیستم Soulslikeها را در مبارزات استفاده کرده است. در Lies of P حملات سبک را داریم که با کمبوها ترکیب می‌شوند، حملات سنگین، Parryها، Perfect Parry که باید زمان‌بندی درستش را بدانید و حملات دشمنان را بشناسید. آیتم‌های مختلف با ویژگی‌های مختلف را داریم که می‌توانید مصرف کنید و یک آیتم شفابخش که در checkpointها دوباره پر می‌شود و می‌توانید آن را ارتقاء نیز بدهید. Lies of P دقیقاً می‌داند عناصر سبکی که در آن بازی خود را تعریف می‌کند چگونه کار می‌کنند اما سیستم ساخت سلاح هسته‌ی اصلی آن است. بیشتر سلاح‌های Lies of P آیتم‌های دو تکه‌ای هستند که از یک تیغه و یک دسته تشکیل شده‌اند. چیزی که آنها را خاص می‌کند این است که این دسته‌ها و تیغه‌ها را هرطور که می‌خواهید می‌توانید با هم ترکیب کنید و سلاح متناسب خود را بسازید. هر دسته و تیغه‌ای توانایی خاص دارد که با اتصال آن به تکه‌ی دیگر آن توانایی در سلاح قرار داده می‌شود و می‌توانید از آن استفاده کنید.

بررسی بازی Lies Of P

به عنوان مثال، من با Rapier بازی را شروع کردم زیرا سلاحی سریع است که با Build تکنیکی و سریع من همخوانی داشت. اما در ادامه‌ی مسیر یک تیغه‌ی Cleaver یافتم که دسته‌اش توانایی وارد کردن ضربات سریع داشت. اما در مجموع این Cleaver Blade برای Build من سنگین بود. چه کار کردم؟ تیغه‌ی Rapier را با دسته‌ی Cleaver ترکیب کردم و نتیحه سلاحی فوق سریع بدست آمد که امان عروسک‌ها را برید، هم ضربات بسیار سریع بود هم به راحتی می‌توانستم جاخالی بدهم. دسته‌ی سلاحم همچنین اجازه‌ی انجام کمبویی خاص می‌داد که برای لت‌وپار کردن عروسک‌ها و زدن دسته‌جمعی آنها جالب بود. تعداد ترکیب‌هایی که می‌توانید ایجاد کنید زیاد است ولی سلاح‌های Bossها غیرقابل جدا شدن هستند. در بازی هربار که سلاحی جدید می‌یافتم آن را از هم جدا می‌کردم و Scaleهایش را بررسی می‌کردم تا ببینم می‌توانم سلاح دستم را بهبود دهم یا خیر.

اگر فکر می‌کنید سیستم ساخت سلاح بعد از آنکه بهترین تیغه و دست را پیدا کنید دیگر بی‌اهمیت می‌شود، پس Legion Arms سروکله‌اش پیدا می‌شود. پینوکیو یک عروسک خیمه‌شب‌بازی است که دارای بازویی مکانیکی می‌باشد که می‌توانید با تجهیزات مختلف آن را تجهیز کنید. برای باز کردن این تجهیزاتِ Legion Arms باید در داستان پیشرفت کنید یا مواد لازم را بیابید و هر یک از آنها به سبک بازی شما ویژگی منحصربه‌فردی را می‌افزایند که جالب توجه است. Legion Armsئی که بازی را با آن شروع می‌کنید به سادگی مشتی محکم روانه‌ی حریف می‌کند. کمی جلوتر که بروید نیزه‌ و طناب اضافه می‌شود که یا دشمن را به سمت شما می‌کشاند یا شما را به سمت دشمن بزرگ‌تر می‌برد. مواردی مثل Cannon برای Build من کارآمد بود که ماده‌ای منفجره را به سمت دشمن پرتاب می‌کرد. این مورد ویژگی بسیار جالبی برای جذاب کردن مبارزات بود و تنوع خوبی به این بخش می‌افزاید.

سخن آخر

امتیاز سایت ساعت هفت

امتیاز بازی Lies Of P

عالی

بازی Lies of P می‌توانست در شخصیت پینوکیو جنبه‌های بیشتری بیافزاید و آن را به جای یک پروتاگونیست بی‌کلام، مانند رمانش لایه لایه بیافریند که با هر خطایی چیزی می‌آموزد. البته به شخصه دوست داشتم طراحی چهره در بازی وجود داشت تا عروسکی با ظاهری متنوع طراحی کنم ولی باز هم پینوکیو با ظاهر تیموتی شالامی بد نیست. تنوع دشمنان می‌توانست بسیار بیشتر باشد ولی Bossهای بازی طراحی بسیار خوبی دارند که می‌تواند مورد قبلی را جبران کند. در کل این داستانی از دنیای پینوکیو است که ارزش زیادی برای تجربه کردن دارد.

آخرین مطالب به روز شده

آخرین مقالات اختصاصی

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها