آشنایی با شخصیت The Wasp / حقایق جالب در مورد واسپ (زنبورک)

در این مقاله از سری معرفی شخصیت‌های مارول قصد داریم شما را با کاراکتر واسپ یا زنبورک آشنا کنیم، پس با مطلب آشنایی با شخصیت The Wasp / زنبورک همراه ما باشید.

لیست اصلی : معرفی تمام شخصیت های مهم Marvel/ آشنایی با قهرمانان دنیای مارول

آشنایی با شخصیت The Wasp /

آشنایی با شخصیت The Wasp / به کوچکی یک حشره، اما رهبری بزرگ

شخصیت جنت ون دین (Janet Van Dyne) با نام مستعار The Wasp (زنبورک) اولین بار در سال ۱۹۶۳ توسط استن لی، ارنی هارت و با طراحی جک کربی در شماره ۴۴ کامیک Tales to Astonish معرفی شد. این شخصیت این قابلیت را دارد تا به اندازه‌های بسیار کوچک تبدیل شود و مانند یک حشره دو بال دارد. او از اعضای موسس گروه Avengers است. حقایقی که در زیر بیان می‌شود مربوط به کاراکتر اصلیِ The Wasp در دنیای کمیک‌های مارول است، نه آنچه در فیلم‌ها به تصویر کشیده شده است!

آشنایی با شخصیت The Wasp / حقایق جذاب در مورد جالب زنبورک

۱. او از اعضای موسس Avengers در کامیک‌هاست (در دنیای سینمایی اینطور نیست) و خیلی قبل‌تر از کاپیتان آمریکا (Captain America) رهبری این گروه را به دست گرفته است. بسیاری بر این عقیده هستند که Avengers بدون Wasp معنایی ندارد، او در خیلی از گروه‌های ابرقهرمانی دیگر Marvel نیز نقش رهبر را بر عهده دارد. (معرفی شخصیت کاپیتان امریکا)

۲. در کامیک‌ها افراد زیادی با نام Wasp حضور دارند. در Ultimates Universe یک نمونه جهش یافته از او را دیده‌ایم. در MC2 Universe دختر Hank Pym و Janet Van Dyne (زنبورک و مرد مورچه‌ای) یک ابرشرور است. عجیب‌تر اینکه Hank Pym بارها با نام The Wasp ازش یاد شده است.

آشنایی با شخصیت The Wasp / حقایق جالب در مورد واسپ

۳. این The Wasp بود که Captain America را پیدا کرد. وقتی او را پیدا کردند، کسی کاپیتان را نمی‌شناخت (حتی Iron Man) و این زنبورک بود که او را از روی لباسش شناخت و به محفل Avengers برد. (معرفی مرد آهنی)

۴. قهرمانان Marvel فلسفه متفاوتی با فیلم‌های Marvel دارند. در فیلم‌ها تقریبا مردم جهان هویت واقعی اکثر اعضای Avengers را می‌‌دانند و آنها هویت خود را به نحوی فاش کرده‌اند. اما در کامیک‌ها این قضیه کاملا برعکس است و قهرمانان هر کاری می‌کنند تا هویتشان فاش نشود. مثلا در کامیک‌ها Iron Man خود را محافظ‌ شخصیِ Tony Stark معرفی می‌کند (برعکس فیلم‌ها). این در حالی است که در کامیک‌ها The Wasp (برخلاف دیگر قهرمان‌ها) چهره پشت نقابش را برای مردم نمایان کرده است. این موضوع در آن سال‌ها بیان‌گر اعتماد به نفس بالای این زن و استواری در تصمیم است. اگر کامیک‌ها را بخوانید امکان ندارد عاشق کاراکتر و تیپ شخصیتی The Wasp نشوید.

آشنایی با شخصیت The Wasp / حقایق جالب در مورد واسپ

۵. رابطه او با Hank Pym (مرد مورچه‌ای) بسیار پیچیده و گاهی تخریبی بود. Hank Pym با نام مستعار Ant-Man تقریبا در اکثر مواقع باعث و بانی این شکنندگی در رابطه‌اشان بود و این Wasp بود که او را برای ازدواج فریب داد! Hank دارای درگیری‌های ذهنی بود، بسیاری از این مشکلات مربوط به حسادت و افسردگی‌اش بود. اما بسیاری از این مشکلات ریشه در کار با مواد شیمیایی داشت.

۶. در کامیک‌ها یکی از موضوعاتی که باعث بالا گرفتن بحث بین کاراکترها شد این بود که Iron Man معتقد بود تمام اعضای Avengers باید هویت خود را برای دولت فاش کرده و تبدیل به مامورین S.H.I.E.L.D شوند. اما کاپیتان آمریکا مخالف بود، این در حالی بود که Wasp پا را فراتر از Iron Man گذاشت و جسورانه در یک برنامه شوی نیمه شب (Late Night Show) از تلویزیون سراسری هویت خودش را برای عموم مردم فاش کرد. در اصل این مرد مورچه‌ای بود که ایده فاش کردن هویت برای دولت را در سر اعضای Avengers کاشت و این کار همسر سابقش(واسپ) تنها موردی بود که با آن موافق بود.

آشنایی با شخصیت The Wasp / حقایق جالب در مورد واسپ

۷. مردمورچه‌ای یا Hank Pym تا حالا دیوانه بازی‌های بسیاری درآورده، او در ساخت Ultron هم با بقیه هم‌دست بود. اما یکی از احمقانه‌ترین اعمالش تبدیل Wasp به Giant Wasp بود. در آخرین مبارزه Wasp صدمات زیادی دید و Hank تصمیم گرفت فرمول جدیدی را برای بهبودی Wasp آزمایش کند. Wasp تغییر اندازه داد و توانایی‌هایش چند برابر شد، خودش از این تغییر اندازه راضی بود ولی Hank می‌دانست که گند زده است. خوشبختانه Franklyn Richards او را به حالت اول برگرداند.

آشنایی با شخصیت The Wasp / حقایق جالب در مورد واسپ

۸. شخصیت Wasp مورد ستایش و منبع الهام بسیاری از کاراکترها بوده است. او شرارت‌های بسیاری را خاموش کرده و سرجایش نشانده است. با این حال او در بیشتر دنیاهای موازی یک ابرشرور است. در همین زمین اصلی بعد از وقایعی که Scarlet Witch باعث بانی‌اش بود، طلسم او بر روی بسیاری از ابرقهرمانان تاثیر گذاشت و Wasp از این اسپل در امان نماند و کنترل ذهنش را از دست داد و تبدیل به یک ابرشرور شد. البته در یک دنیای موازی ما Zombie Wasp را داریم و یک مدل سایبورگ از او نیز وجود دارد. (معرفی اسکارلت ویچ)

۹. اکثر کاراکترهای DC و Marvel نگران افشای هویتشان هستند ولی Wasp اصلا به این موضوع اهمیتی نمی‌دهد، او در حالت عادی به عنوان یک طراح مد (Fashion Designer) مطرح فعالیت می‌کند و همه او را می‌شناسند. یکی از نکات جالب در مورد طراح مُد بودنش این است که او طراح لباس بسیاری از ابرقهرمانان مارول است، از جمله She-Hulk و Avengers.

آشنایی با شخصیت The Wasp / حقایق جالب در مورد واسپ

۱۰. توانایی‌های او شامل نیش الکتریکی و کوچک کردن اندازه خود است. ولی یکی از توانایی‌های او بزرگ کردن اندازه خود به مانند Ant-Man است.
۱۱. ساخت اولترون (Ultron) توسط Ant-Man یکی از کارهایی بود که باعث شد Hank خود را سرزنش کند و مسئولیت تمام کارهای Ultron را بر دوش بگیرد. اما یکی از عجیب‌ترین کارهای Ultron ابراز علاقه به Wasp بود. Ultron برای خود یک ربات همراه به اسم Jocasta ساخت و Ant-Man را وادار کرد ذهن واسپ را به این ربات منتقل کند. البته Jocasta به رهاسازی Wasp کمک کرد. اما Ultron همچنان اَندَرکَف Wasp باقی ماند، او حتی Jocasta را نیز به مانند واسپ آرایش کرد و لباسش را شبیه او کرد ولی فایده نداشت!

۱۲. در Universe 616 کاراکتر Wasp دختری دارد هم نام خودش که بیشتر شبیه Black Widow است. به خاطر اینکه روس‌ها او را در کودکی ربودند و در Red Room قرارش دادند، همان مکانی که ناتاشا را تبدیل به Black Widow کرد. اما در نهایت از ابزار پدرش بهره برد و توانست از آنجا بگریزد و تبدیل به عضوی از Avengers شود. (معرفی شخصیت بیوه سیاه)

۱۳. در کامیک‌ها Avengers و گروه‌های مشابه یا هم‌نام بسیاری وجود دارد. ولی شما نمی‌توانید نام Avengers را روی هیچ گروهی بگذارید اگر Wasp عضو آن نباشد. برای طرفداران معمولی MCU و فیلم‌ها تنها یک Avengers وجود دارد و آن همانی است که در فیلم‌ها دیده‌اند، ولی این را بدانید که Captain America گروه سری و ویژه Avengers را دارد. Wasp در West Coast Avengers هم حضور دارد. او همینطور در تیم Civil War Avengers از Iron Man هم حضور پررنگ‌تری دارد. او همچنین سر دسته جهش‌یافته‌های انسانی گروه Avengers است.

۱۴. تا حالا فکر کردید چرا نام Avengers برای این گروه انتخاب شده شاید بگویید چون Iron Man می‌خواست از Loki انتقام بگیرد؟ اما این Wasp است که پشت این نام‌گذاری حضور دارد. او به دنبال یک اسم برجسته و در عین حال دراماتیک بود که Avengers به ذهنش رسید و مرد آهنی، ثور، هالک و مرد مورچه‌ای که اعضای موسس بودند بلافاصله موافقت کردند.

۱۵. کاراکترهای زیادی با نام Wasp در کامیک‌ها بوده‌اند از کودکان گرفته تا بزرگسالان، چه در زمین اصلی چه در جهان‌های موازی دیگر ولی عجیب‌ترینشان این بود که مرد مورچه‌ای تصمیم گرفت خود را زنبورک بنامد. در یکی از ماموریت‌ها Wasp بازنگشت و همه مرگ او را پذیرفتند و Hank تصمیم گرفت که نام Wasp را برای زنده نگه‌داشتن یاد همسر سابقش روی خود بگذارد.

۱۶. در Ultimate Universe او یک جهش‌یافته است.

آشنایی با شخصیت The Wasp / حقایق جالب در مورد واسپ

۱۷. اولترون بارها تغییر یافته و ظاهرش دست‌خوش تغییرات زیادی شده و یا روبات‌های مختلف را ساخته است ولی موضعش در قبال نابودی سیاره زمین عوض نشده است. در یکی از تلاش‌هایش برای نابودی زمین، Ultron لباسی به مانند لباس Wasp برای خودش ساخت. به همین خاطر Ant-Man ویروسی را برای نفوذ به او ساخت که لباس را از کار بیندازد.

معرفی کاراکتر The Wasp / هجده حقیقت جالب در مورد زنبورک 1

۱۸. بعد از آنکه واسپ از مردمورچه‌ای جدا شد، با کاپیتان آمریکا قرار گذاشت و با او ماموریت‌های مختلف می‌رفت. در آخر ذهنیت پیر و سنتی کاپیتان آمریکا آنها را از هم دور کرد. کاپیتان آمریکا فقط ظاهرش جوان است ولی فکر و عقایدش بسیار سنتی دارد و Wasp در آن زمان تنها 26 سال سن داشت و نتوانست این رابطه دوام بیاورد.

امیدواریم از مطلب آشنایی با شخصیت The Wasp لذت برده باشید تا بعد…

آخرین مطالب به روز شده

محبوب‌ترین مطالب

آخرین مقالات اختصاصی

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها