معرفی شخصیت میستیک

یکی دیگر جهش‌یافته‌های معروف در کامیک‌های X-Men کاراکتر میستیک (Mystique) یا ریون دارکهولم (Raven Darkholme) است. این شخصیت توسط دیو کاکرام (David Cockrum) طراح و کریس کلیرمونت (Chris Claremont) نویسنده خلق شد و اولین حضورش مربوط به شماره‌ی ۱۶ام کامیک‌های Ms. Marvel به تاریخ ۱۶ آوریل ۱۹۷۸ است.

آشنایی با شخصیت‌های بیشتر: معرفی تمام شخصیت های مهم Marvel/ آشنایی با قهرمانان دنیای مارول

معرفی شخصیت‌های ایکس من: معرفی مهمترین اعضای گروه X-Men

معرفی شخصیت Mystique

او یکی از زیرگونه‌های بشری به نام جهش‌یافته‌هاست و توانایی‌هایی مافوق انسانی دارد. او می‌تواند تغییر شکل دهد و تبدیل به هرکسی بشود و صدایش و ظاهرش را به دقت ۱۰۰درصدی عوض کند. ظاهر عادی او شامل چشمانی زرد رنگ، پوستی آبی و موهایی قرمز است. Mystique معمولاً به عنوان دشمن X-Menها شناخته می‌شود ولی بعضی مواقع به کمک آنها نیز شتافته است و در کل یک ضد قهرمان است. در این مدت او برادری خود را تاسیس کرده و دست به ترور جهش‌یافته‌ها زده است، او مادر Nightcrawler و Greydon Creed است و نامادری Rogue نیز محسوب می‌شود. از زمان اولین حضور تا به الان Mystique جزو معروف‌ترین ضدقهرمانان مارول محسوب می‌شود.

منشاء Mystique تا به الان ناشناخته باقی مانده است و از آنجایی که می‌تواند تغییرشکل بدهد، سن واقعی او نامشخص و هویت جنسی او نیز به همان اندازه سیال است. قدیمی‌ترین سندی که درباره او یافت می‌شود مربوط به سال ۱۹۰۰ است، زمانی که او در ظاهر مرد بود و به عنوان کارآگاه مشاور فعالیت می‌کرد. او در این مدت با آیرین ادلر وارد رابطه شد، جزئیاتی که به ما ثابت می‌کند، Mystique همان کارآگاه معروف شرلوک هلمز است.

۱. برای آنکه بیشتر با قدرت تغییرظاهر او آشنا شوید بدانید که او می‌تواند سلول‌های بدنش را تغییر دهد و آنها را طوری دستکاری کند که شبیه هر کسی که بخواهد بشود، این شامل تمام افراد با تمام سنین، مرد و زن هم می‌شود. این فاکتور به او این امکان را می‌دهد که اشیاء را نیز تقلید کند، این توانایی به او قدرت شفابخشی و عمر جاویدان داده است. Mystique همینطور مانند Deadpool و Wolverine دارای فاکتور خوددرمانی نیز می‌باشد. در این مدتی که در کامیک‌ها حضور داشته، قدرت‌های دیگری نیز کسب کرده از جمله، دید در شب و ایمنی در برابر سموم، همچنین او حتماً نباید با شخص یا شئ‌ای که می‌خواهد از آن تقلید کند از لحاظ اندازه یکی باشد و در قدرت تغییرظاهر او هیچ حد و مرزی وجود ندارد.

۲. در فیلم‌ها ریشه‌ی Mystique با چارلز زَویر یکی است و این دو از کودکی همدیگر را دیده‌اند و تقریباً مانند خواهر و برادر بزرگ شده‌اند. اما در کامیک‌ها این ریشه متفاوت است، او در شماره‌ی ۱۷ کامیک‌ اختصاصی‌اش بیان می‌کند که: “من دیشب یا حتی قرن پیش به دنیا نیامده‌ام…” او از اولین جهش‌یافته‌های روی زمین می‌باشد بسیار مسن‌تر از Magneto و یا Xavier است، در واقع تنها تعداد انگشت‌شماری از او قدیمی‌تر هستند (Selene , Exodus و Apocalypce). از آنجا که او تغییر شکل می‌دهد، Telomeresهایی که مسئول پیری در سلول‌ها هستند، نمی‌توانند سلول‌ها را مهار کنند. از آنجا که بدن او دائم شکل‌ می‌گیرد و سازگار می‌شود، می‌تواند بسیار سریع‌تر از یک انسان معمولی نیز بهبود یابد.

۳. زمانی که Mystique برای اولین‌بار به دنیای کامیک‌ها معرفی شد، قدرت‌هایش محدود بودند، مثلاً نمی‌توانست خود را تبدیل به نوزاد کند، فردی چاق را تقلید کند و یا غول شود. البته که چند استثنا هم وجود داشت، مثلاً در X-Factor او در جایی برآمدگی‌ای به شکل میخ را از پشتش رویاند و یا بال‌های Angel را تقلید کرد. همه چیز از X-Man Forever تغییر کرد، جایی که او در معرض دوز بالایی از امواج قرار گرفت و قدرت‌هایش بسیار فزونی یافتند. سپس او قادر شد تا اندام‌های داخلی‌اش را جابه‌جا کند، تا از خود در برابر مرگبارترین ضربات محافظت کند. بعد از مرگش توسط فرقه‌ی Ninja Assassins of The Hand، دوباره به زندگی برگردانده شد و سپس او قادر شد، عطر و بوی خود را نیز تغییر دهد، به طوری که حتی حواس بسیار قوی Wolverine هم نتواند او را شناسایی کنند. او با دست‌خالی هم مرگبار است، از آنجا که توانایی دسترسی به زرادخانه‌های سلاح‌های امریکا را دارد، از طیف وسیعی از سلاح‌ها برخوردار است. این موارد او را به یکی از سرسخت‌ترین دشمنان X-Men تبدیل کرده است.

۴. در ابتدا و در سال‌های اولیه حضور Mystique در کامیک‌ها، Raven همواره در کنار دوستش Destiny به تصویر کشیده می‌شد. جهش Destiny به او این امکان را می‌داد که وقایع را زودتر از موعد پیش‌بینی کند و بتواند عکس‌العمل به موقع نشان دهد. این دو دوست تصمیم گرفتند که با هم دنیا را تغییر دهند و وقایع جهان را به نفع جهش‌یافته‌ها تغییر دهند. کریس کلرمونت نویسنده‌ی این کامیک‌ها، مترصد بود تا Mystique با Destiny وارد رابطه شود، Mystique با تغییر شکل به یک مرد با Destiny ازدواج کند و صاحب فرزند هم بشوند. اما Comic Code Authority این اجازه را نمی‌داد و سران مارول هم تمایلی به این کار نداشتند.

Nightcrawler

۵. وقتی Mystique با X-Men برخورد کرد، Nightcrawler وقتی ظاهر واقعی Mystique را دید پی به شباهت‌هایی میان خودش و او شد. اما قبل از اینکه بتواند سوالات بیشتری از Mystique بپرسد، Raven او را فراری داد و Nightcrawler ماند و هزاران سوال بی‌جواب.

او بعدها متوجه شد مادرش Mystique است و پدر بیولوژیکی‌اش نه بارون کریستین واگنر که دیوِ جهنمی عَزازِل است، زیرا با این دیو شباهت‌های انکار ناپذیری دارد. در دوران نوزادی Mystique مجبور شد، Nightcrawler را در رودخانه رها کند، زیرا عده‌ای از مردم پی به رازش برده بودند و درصدد بودند تا بچه را بکشند. اما بچه نجات یافت و عزازل ترتیبی داد تا فرزندش توسط مارگالی سزاردوس در سیرک پرورش یابد. از آنجا که افراد سیرک با جهش‌یافته‌ها مشکلی نداشتند، کودکی Nightcrawler هم بسیار شادمانه گذشت.

معرفی شخصیت Rogue از دنیای مارول

۶. با وجود داشتن چندین فرزند بیلوژیک، بیشترین احساسات را نسبت به Rogue دارد. زمانی که با این دختر چهارساله‌ی فراری روبرو شدند، Destiny آینده این دختر بچه را دید و گفت که این کودک در آینده‌ی آنها سهم مهمی خواهد داشت، بنابراین Mystique او را در کنار خودشان پرورش داد. در این مدت Mystique از هویت Raven Darkholme استفاده می‌کرد و به سرعت در صفوف دولت‌مردان ایالات متحده مراتب قدرت را طی می‌کرد. در نهایت او به یک مقام عالی رتبه در آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته‌ی دفاعی (دارپا)، تبدیل گشت. با استفاده از نفوذی که در آژانس داشت با S.H.I.E.L.D روبرو شد. او با درک اینکه به افراد قدرتمند بیشتری برای پیشبرد اهدافش نیاز دارد، نسخه‌ی دوم برادری جهش‌یافته‌های شیطانی (Brotherhood of Evil Mutant) را بوجود آورد. در حالی که Rogue در اعضای اولیه جایگاهی نداشت ولی بعدها Mystique او را به نبرد با Ms. Marvel (همون کاپیتان مارول) و سپس The Avengers فرستاد. Rogue خاطرات و قدرت‌های Ms. Marvel را به ظاهر دائمی کسب می‌کند ولی بعداً دچار فروپاشی ذهن می‌شود‌. Rogue به پروفسور ایکس پناه می‌برد و او نیز Rogue را می‌پذیرد. این کار باعث خشم Mystique می‌شود ولی می‌پذیرد که چارلز زاویر فرد بهتری از او، برای تربیت Rogue است. Mystique و Rogue رابطه‌ای پیچیده با هم دارند ولی Mystique همواره حامی او‌ست.

۷. اما قبل از همه‌ این رابطه‌ها، Mystique از رابطه‌اش با ابرشرور قدرتمند Sabertooth (Victor Creed) صاحب فرزند شد. Raven هویت یک مامور مخفی آلمان شرقی مرده به نام لِنی زائبر را پذیرفته بود، او و کرید ماموریت یافتند تا دانشمندی را ترور کنند‌. بعد از موفقیت‌آمیز بودن ماموریت آنها وارد یک رابطه‌ی کوتاه مدت ولی پرشور می‌شوند. Mystique به سرعت کرید را ترک می‌کند غافل از اینکه او فرزند Sabertooth را حامله است. اما گریدون کرید به سرعت به فرزندخواندگی داده می‌شود، زیرا گریدون هیچ قدرتی نداشت و انسانی عادی بود‌. Mystique او را زیر نظر می‌گیرد ولی از اینکه او جهش‌یافته نیست، ناامید می‌شود و تا زمان بلوغ گریدون، او را ترک می‌کند و هیچ ارتباطی با او برقرار نمی‌کند.

گریدون وقتی هویت والدینش را کشف می‌کند، نفرت شدیدی از آنها و تمام جهش‌یافته‌ها پیدا می‌کند و گروه ضد جهش‌یافته‌ها به نام “دوستان بشریت” را تشکیل می‌دهد و بعدها حتی نامزد ریاست جمهوری هم می‌شود. با وجود اینکه پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری بود، اما ترور می‌شود. Mystique و Sabertooth که در آن زمان ماموران دولت بودند، سعی کردند ترور را متوقف کنند ولی موفق نمی‌شوند. بعداً از طریق پارادوکس زمان مشخص می‌شود که نسخه‌ای از Mystique (از آینده) مسئول این ترور است. رابطه‌ی او با Sabertooth در این سال‌ها دچار افت و خیزهای بسیاری شده است.

۸. برایان مایکل بندیس نویسنده، وقتی به رابطه‌ی Mystique و Xavier در کامیک‌ها نگاه انداخت، تصمیم گرفت وضعیت آنها را تغییر دهد. در یک داستان عجیب و غریب، که “آخرین وصیت” نام داشت، چارلز زاویر وصیت می‌کند که تمام املاکش بعد از مرگ به همسرش Mystique برسد! ازدواجی که هیچ‌کس از آن اطلاع نداشت. X-Menها شوکه شدند زیرا این موضوع از آنها مخفی مانده بود. مشخص شد که Tempus، مسافر زمان، هنگامی که از تولد جهش‌یافته‌ای قدرتمند به نام متیو مالوی جلوگیری کرد، شکاف در زمان ایجاد کرد، یک اثر جانبی این مورد به ازدواج زاویر و میستیک ختم می‌شد. با مرگ Xavier ، مشخص نیست که این تغییر در کامیک‌ها باقی خواهد ماند یا خیر. در واقع زمانی وجود داشت که Mystique برای Xavier کار می‌کرد، این دو به غیر از این مورد دیگر در کنار هم مشاهده نشده بودند. البته در خط زمانی آینده در “نبرد اتم” شاهد بودیم که شخصیت “Kid Xavier” ظاهر شد که فرزند چارلز زاویر و Mystique بود و قدرت‌ها و ظاهر پدر را داشت و شرارت مادر را به ارث برده بود.

۹. میستیک علیرغم اینکه از دشمنان X-Men محسوب می‌شود ولی در ابتدا دشمن Ms. Marvel یا همان Captain Marvel بود (کارول دنورز). این دو از همان ابتدا رقابت شدیدی با هم داشتند ولی مشخص نبود علت نفرت میستیک از کاپیتان مارول چیست. این سری قبل از اتمام کنسل شد ولی کریس کلرمونت قصد داشت این Fued را به پیش‌بینی‌های Destiny از آینده ربط دهد. به نظر می‌رسد که Destiny پی‌برده بود که در آینده کاپیتان مارول صدمات زیادی به Rogue وارد می‌کند. به همین دلیل میستیک به دنبال نابودی Ms. Marvel بود. از قضا پیش‌بینی Destiny درست از آب درآمد زیرا Rogue بعد از تماس با Ms. Marvel علاوه برقدرت‌هایش، خاطرات او را نیز کسب کرد و این کار آسیب زیادی به او وارد کرد. اما مهم‌ترین چیز این بود که بعد از التیام، Rogue به X-Menها پیوست.

معرفی شخصیت Mystique

۱۰. میستیک هیچ‌وقت تماماً ضدقهرمان و یا شرور نبوده است بعضی اوقات مستقیم حرکت کرده و ابرقهرمان هم بوده است. در دهه‌ی ۸۰ او تیم Brotherhood of Evil Mutant را که تحت تحریم دولت امریکا بود به Freedom Force تغییر داد. این تیم در ازای عفو، برای دولت امریکا مشغول به کار شد و چندین عضو جدید هم جذب کرد. بزرگ‌ترین دستاورد این گروه دستگیری Magneto و تحویل آن به دادگاه جهانی بود. آنها همچنین در طول خط داستانی “سقوط جهش‌یافته‌ها” به کمک X-Menها شتافتند. اما این دوره در زندگی Mystique کوتاه بود، گروه Freedom Force منحل شد، Rogue هم به ظاهر کشته شده بود، اما از همه غم‌انگیزتر مرگ Destiny در جزیره‌ی Muir به دست The Shadow King بود. میستیک هم برای انتقام دست‌به‌کار شد که این جریانات منجر به مجموعه‌ای از وقایع به نام “عصر آخرالزمان” شد. او به سراغ مخترعی به نام Forge رفت و سپس Freedom Force را با X-Factor ادغام کرد. این اقدامات او را به معشوق سابقش Sabertooth برگرداند و او نیز به گروه میستیک ملحق شد. بعدها این گروه از هم پاشید و هم Sabertooth و هم Mystique خائن از آب درآمدند.

امیدواریم از مطلب معرفی شخصیت Mystique لذت برده باشید تا بعد…

آخرین مطالب به روز شده

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها